IV. Инструктаж по выполнению домашнего задания
ления фразовых rлаrолов
- Choose the correct word.
l) Не went ojf/on working until he was 91.
2) The thieves ran away when the alarm went ojf/with.
3) How is your work going on/with?
4) Don't drink the milk, it's gone on/ojf.
5) This sofa won't go off/with your chairs.
(Keys: 1 - on; 2 - off; 3 - on; 4 - off; 5 - with.)
- Complete the sentences with the сопесt phrasal verb: go off, go оп, go with.
l) ..., I'm \istening.
2) 1've set the alarm clock to ... at 7 am.
3) That green hat doesn't ... the Ыuе dress.
4) You'd better put eggs in the fridge before they ....
(Keys: l - Go on; 2 - go off; 3 - go with; 4 - go off.)
IV. Инструктаж по выполнению домашнего задания
- Open your workbooks at page 24. Look at the sentences in Exercise 1. Сап you complete them?
(Ученики премагают свои варианты. Учитель комментирует ответы, затем объясняет, как выполнять упр. 4 и 5.)
- Ifthere's anything you don't understand, ask now.
(Учитель записывает домашнее задание на доске, а ученики - в дневниках:
WB:Ех. l, 4, 5 (р. 24).)
V. Подведение итогов урока
- Сап you understand headlines of news?
- Can you use the phrasal verbsgo оп, go ojfandgo with?
(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)
- That's all for today. Goodbye! (Goodbye.)
Урок 36. Did you hear about... ?
Цель: способствовать развитию грамматических навыков, на выков диалогической речи и продуктивного письма.
Оборудование: иллюстрации по теме урока; листы бумаги фор мата А4.
Ход урока
1. Организационный момент
- Good moming, boys and girls! (Good morning, teacher.)
- How are you?
- Who isn't here today?
11. Актуализация знаний
Проверка домашнего задания
(Несколько учеников читают свои предложения в упр. l (с. 24). Затем учитель организует взаимопроверку остальных упражнений в рабочей тетради. Ответы записаны на доске.)
|