Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Тип заняття - індивідуальне (2).

Поиск

Мета: вправляти у вживанні деад'єктивних прикметників їм позначення параметричних даних, утворених за допомогою суфіксів -усат-, -емьк-, -ісіньк- (-есеньк-), -езн-, -енн-, -усіньк- (-юсіньк-) префіксів пре-, за-,не -; форм однини та множини, чоловічого жіночого та середнього роду, утворених під час словозміни; форм родового, давального, знахідного, орудного, місцевого відмінків, а також ступенів порівняння, утворених під час формотворення.

Хід заняття:

1 серія. Експериментатор: "Яка ж клопітна справа - перебудов ділянки біля будинку! Насамперед треба уважно слідкувати за тим, щоб доріжки були в міру довгі та широкі. Для цього Пізнайко кілька разів вимірював ділянку. Робив він це дуже уважно, адже якщо помилитися доріжки можуть вийти короткими, або короткуватими, коротенькими коротесенькими» і вузькими, або... (ПВ - вузькуватими, вузенькими, вузесенькими), може статися навпаки: доріжки можуть вийти дуже довгими, або довженними, довжезними, і широкими, або... ( ПВ - широченними, широчезними). Для вимірювань Пізнайко застосовую велику, правильніше буде сказати довгу лінійку, але вона була така велика, довга, що для неї краще підходять назви превелика чи завелика та... (ПВ - предовга чи задовга). Роблячи заміри на ділянці, борсучок, щоб не помилитися, відмічав їх рисочками. Для малювання рисочок він використав

дуже маленьку і тоненьку лозину яку

можна назвати малюсінька та... (ПВ

- тонюсінька). Завдяки цій лозині

риски виходили такі, як треба. -

короткі та вузькі, або недовгі та... (ПВ - неширокі).

Залишимо Пізнайка на деякий час

і спробуємо виконати кілька вправ. ви користовуючи слово працьовитий.

Закінчи речення

Пізнайко накреслив дуже складний проект свого саду, зараз він намагався втілити його в життя. Слід сказати, що це в нього виходило добре. Отже, наш

борсучок... (ПВ - працьовитий). Його лапки... (ПВ - працьовиті), його мордочка теж... (IIВ - працьовита, кожне вушко теж... (ПВ - працьовите). Спробуй відповісти на запитання.

Якого борсучка ми бачимо в саду?... (ПВ - працьовитого). Якому борсучкові треба було б допомогти?... (ПВ - працьовитому). Якого борсучка не слід відволікати від справ?... (ПВ - працьовитого). З яким борсучком не треба забувати вітагися^... (ПВ з працьовитим на якому борсучкові тримається реставрація саду?... (ПВ - на

працьовитому).

Закінчи речення, використовуючи слова працьовитий. працьовитіший, найбільш працьовитий, найпрацьовитіший.

Мабуть ти пам'ятаєш, що хом'ячок Ласунчик любить працювати, отже він... (ПВ - працьовитий), але білочка Проня з ранку до ночі, стрибає по гілках і збирає горіхи, жолуді та шишки, тому вона... (ПВ - працьовитіша), борсучок Пізнайко перебудовує ділянку перед домом, отже він... (ПВ - найбільш працьовитий, найпрвацьовитіший). 2 серія Побудова басейнів виявилася важкуватою справою, (ПВ - важкою, але не дуже). Пізнайко хотів, щоб водичка в них була холодненькою або холоднісінькою... (ПВ - ласкава назвахолодної води). Задля цього басейни повинні бути глибоченними глибочезними... (ПВ - дуже глибокими).

- Як же можна робити преглибокі або заглибокі басейни... (ПВ дуже глибокі), - думав Пізнайко. - якщо в них житимуть мацюпусінькі рибки... (П В - дуже маленькі).

- Робитиму неглибокі басейни... (ПВ - мілководні, мілкі) - нарешті вирішив борсучок, - водичка в них прогріватиметься сонечком, і рибкам буде тепло.

Відтепер виконаємо кілька вправ. У наступних реченнях слово сонячний спробуй застосувати у потрібній формі.

(Сонячні, сонячний) промінні дбатимуть про Пізнайчиних рибок у басейні. Кожен (сонячний, сонячні) промінчик обігріватиме їх. Рибки радітимуть цьому, а тому галявина, на якій буде розташований басейн, буде насправді... (ПВ - сонячна, сонячний). Такої... (сонячної сонячній) галявини немає у жодному дворі. Всі гості дивувати... (сонячній, сонячну) галявині, раді будуть бачити... (сонячних сонячній) галявину, милуватимуться... (сонячною, сонячнії) галявиною, розважатимуться на... (сонячній, сонячну) галявині.%

Відтепер спробуй визначити, чи правильно вжито в реченнях слові ласкавий, ласкавіший. найласкавіший.

1 раніше сонечку подобалася галявина перед Пізнайчиним будинком, тому воно було дуже... ласкавішим із тими, хто там грався. але борсучкові хотілося, щоб сонечко було ще... найласкавішим Відтепер галявина біля Пізнайчиного будинку буде найкращою для ігор, адже сонечко тут буде... ласкаве.

З серія. Неабиякою справою була побудова паркану Працюючи над ним, Пізнайко думав:

- Легка, але довга справа — легкувата, легенька, легесенька, а також... (ПВ - довгувата, довгенька, довгесенька). Проте я не буду робити дуже товстий паркан, тобто... (ПВ - товстенний, товстезний), великий і високий, тобто превеликий і... (ПВ - превисокий), завеликий і... (П В - зависокий). Та і каміння в мене легке та мале, або неважке та... (ПВ - невелике). А щілини між невеликими камінцями я закрию зовсім малими та дрібними, тобто малюсінькими та... (ПВ - дрібнюсінькими). Такі думки були в нашого Пізнайка під час будівництва, яке вже добігає кінця, а тому зовсім скоро оновлений садочок прийматиме гостей.

Знову виконаємо кілька вправ, тільки тепер зі словом дрібний. До слів добери потрібну форму цього слова. Камінці які?... (ПВ - дрібні), камінець який?... (ПВ - дрібний), каміння яке?... (ПВ - дрібне), галька яка?... (ПВ - дрібна). Вато каміння якого?... (ПВ - дрібного). Паркан міцний завдяки камінню якому?... (ПВ - дрібному)- Поміж великого бачимо каміння яке?... (П В - дрібне). Щілини закрито камінням яким?... (ПВ дрібним). Весь паркан тримається на якому камінні?... (П В - на дрібному). Тепер у запропоновані речення спробуй вставшії слова дрібний, найдрібніший. найбільш дрібний.

Дрібне каміння було розкладено на три купи за розміром. У першій У каміння... (ПВ - дрібне), у другій ще... (ПВ - дрібніше), а в третій... (ПВ - найбільш дрібне, найдрібніше)."

 

Тип заняття - Індивідуальне (3). ч '

Мета: вправляти у вживанні дієслів, утворених від прикметників на позначення параметричних даних за допомогою суфіксів -а-, - и- конфіксів і-(с-)...-і(ти), ви-...-і(ти), форм однини та множини, форм жіночого, чоловічою та середнього роду відприкметникових дієслів, утворених під час словозміни; форм теперішнього, минулого та майбутнього часів дієслів, форм першої, другої та третьої осіб однини та множини, утворених під час формотворення.

Хід заняття:

Експериментатор: "Закінчується будівництво на ділянці біля Пізнайчиного будинку. Тут буде не просто фруктовий садок, а дуже затишне місце для відпочинку та розваг.

1 серія. На очах гарнішає все навколо невеликого будиночка Пізнайки. Оновлюється клумба і з неї наче посміхаються радісні квіти. Для того щоб квітам було на клумбі добре, її довелося зробити більш великою та довгою, тобто збільшиш та... (ПВ - подовжити), а один бік навпаки довелося робити більш коротким за довжиною, тобто коротити, а саму клумбу в цьому місці більш глибокою, тобто... (ПВ поглибити). Стають широкими та довгими доріжки, тобто ширшають та... (ПВ - довшають). Деякі з них під час вимірювання Пізнайком ділянки вийшли короткуватими та кривувашми, тому довелося їх зробиш білил довгими та прямими» тобто видовжити та... (ПВ - випрямити).

Відтепер виконаємо кілька вправ, а потім продовжимо знайомитися з перетвореннями навколо будиночка Пізнайки.

Закінчи речення, використовуючи в потрібній формі слово вимірювати.

Перш ніж розпочато перебудову ділянки перед будиночком, Пізнайко проектував зміни, а потім... (П В - вимірював). Він усе робив сам, тобто його друзі нічого не... (ПВ - вимірювали). Хоча кожне звірятко, перш ніж щось змінювати біля свого будиночка, обов'язково все... (ПВ - вимірювало). Ось нещодавно білочка Проня вирішила розширити клумбу, для цього вона клаптик землі між будинком та хвірткою кілька разів... (ПВ - вимірювала).

Білочка Проня раніше... (ПВ - вимірювала), борсучок Пізнайко зараз... (П В - вимірює), і ті, хто збереться щось змінити на своїй ділянці вже після Пізнайка, теж обов'язково... (ПВ - будуть вимірювати.

Я (ПВ - вимірюю), ти -... (ПВ - вимірюєш), він... (ПВ - вимірює), ми -... (ПВ - вимірюємо), ви -... (ПВ вимірюєте), вони -... (ПВ - вимірюють).

2 серія. Гордістю борсучка звичайно є фонтани, хоча доріжкам біля вих довелося вужчати... (IIВ - ставати більш вузькими). Не зовсім не запсувало загальною вигляду; адже доріжки довелося звузити... (IIВ зробити вужчими) зовсім ненабагато.

Басейни вийшли дуже красивими, але вода в них така крижана, що холодить... (ПВ - робить холодним) повітря навколо, а Пізнайко побоюється, що вона може вихолодити... (ПВ - захолодити, простудити) рибок.

Тепер спробуй визначити, чи правильно в наступних реченнях вжито різні форми слова боятися.

Вода в басейні дуже холодна, тому борсучок... (боявся, боялися), щоб не простудилися рибки. Рибкам же подобається така водичка, кому вони ніякої застуди не... (боялися, боявся). Не... (боялася, боявся) мама-рибка, не... (боявся, боялися) тато-риба, не... (боялося, боялася) жодне маленьке рибеня.

Коли сім'я риб ще жила в акваріумі, разом із ними там плавала (маленька, але хижа риба, яку ніхто не... (боявся, боїться), зараз у басейні теж є схожа риба, але її теж ніхто не... (боїться, боявся). Якщо ж тут з'явиться ще одна хижачка, звичайно, її ніхто не... (буде боятися, боятиметься).

Я -... (боюся, боїшся), ти -... (боїшся, боїтеся), він -... (боїться. боюся). ми -... (боїмося, боїшся), ви... (боїтеся, боюся), вони -...

(бояться, боїться).

З серія. Дуже багато довелося Пізнайкові повозитися з парканом, окремим частинам треба було стати більш короткими, тобто корот­шати. іншим - більш товстими, тобто... (ПВ - товщати). Якщо один бік клумби треба було робити більш коротким, тобто коротити, то паркан у деяких місцях робити більш товстим, тобто... (IIВ - товстити); доріжки зробити більш прямими, тобто випрямити, деякі частини паркану зробиш більш тонкими, тобто... (ПВ - витончити) Взагалі то, якщо клумбу довелося зробити більш великою, тобто збільшити, то весь паркан - більш малим, тобто... (ПВ зменшити).

Хоча про всі ті трудноті знав інше Пізнайко Для тих, хто бачив усе вперше, ділянка біля будинку мала чудовий вигляд, адже всі недоробки відразу ж виправлялися.

Знову тобі пропонується виконати кілька вправ зі словом виглядати.

Спробуй застосувати не слово в погрібній формі.

Вона що робила?... (ПВ - виглядала), вони що робили?... (ПВ виглядали), він о робив?... (ПВ - виглядав), воно що робило?... (ПВ

- виглядало).

Зараз вона що робить?... (ПВ - виглядає), вчора вона щоробшш (ПВ - виглядала), завтра вона що буде робити?... (П В - буде виглядин виглядатиме).

Я -... (ПВ - виглядаю), ти -... (ПВ - виглядаєш), він —... (ПВ

- виглядає), ми -... (ПВ - виглядаємо), ви —... (ПВ - виглядаєте) вони-... (ПВ вигляда ють)."

Тип заняття - індивідуальне (4).

Мета: вправляти у вживанні прислівників, утворених від при­кметників на позначення параметричних даних за допомогою суфікса -о(е) конфікса -за-...-ки-.

Хід заняття:

1серія.

Експериментатор: "Ось, нарешті, все готове для зустрічі друзів на оновленому майданчику в саду перед Пізнайчиним будинком.Звірятііз захопленням розглядають усе навколо.

- Які довгі та широкі доріжки, - промовив хом'ячок Ласунчик такі широкі, що навіть коли кілька звірят візьмуться за руки і будуть іти всі разом, все одно їм буде широко, та такі довгі, то гуляш цими доріжками можна дуже (ПВ - довго).

- Доріжки прикрасили твій сад, - звернулася до Пізнайка білочка Проня. — Чи не зробити мені такі самі в моєму садочку? Які розміри доріжок?

- Звичайно ж вони різні. Шириною, тобто завширшки - до одного метра, а довжиною, тобто... (ПВ - завдовжки) кілька метрів. - з гордістю відповів Пізнайко

1. серія. - Чи глибокі вийшли басейни? - вступив До розмови зайчик Біляк.

Мабуть, він теж зібрався робити басейни перед своїм будинком.

- Ні, тут не дуже глибоко... (ПВ - басейни не дуже глибокі), - продовжив відповідати на запитання друзів борсучок. - Завглибшки... (ПВ - глибиною) басейни саме такі, як потрібно рибкам.

2серія. - А мені дуже сподобався паркан. - замітила Стара Ворона

Він такий високий, що на ньому я буду сидіти високо й бачитиму далекі предмети, тобто те, що розташовано... (ПВ - далеко). А товщина паркану така, що можна ходити і не думати, що впадеш, рогом, висотою, тобто заввишки, а також товщиною, тобто... (ПВ - завтовшки) цей паркан особисто мені дуже підходить.

Пізнайко із вдячністю слухав похвали друзів. Він був дуже вдячний їм за те, що вони оцінили його старання і зараз приємно проводять час у його садку

Нам же час попрощатися із звірятами до наступної зустрічі."

Блок 4.

Реалізація словотворчого потенціалу прикметниками на позначення просторових ознак



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-01; просмотров: 212; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.129.23.110 (0.012 с.)