Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Ігри для розвитку дрібних м'язів пальців руки, окоміру дітей

Поиск

Дрібні м'язи пальців і точні, координовані тонкі рухи руки дитини розвиваються в процесі дидактичних ігор. Такі ігри доступні дітям уже з молодшого дошкільного віку. В дитячих садках їх проводять доволі часто. Однак вихователі не завжди правильно визначають, з якою метою планується та чи інша гра. Здебільшого підкреслюють один бік, а саме: ознайомлення з кольором, формою, величиною або матеріалом предмета, залишаючи осторонь завдання з розвитку дрібних м'язів пальців, передпліччя, координованих рухів руки, окоміру. Дидактичні ігри з дрібним роздавальним матеріалом - зручний засіб для вправляння руки дитини, підготовки її до оволодіння технікою письма. Рекомендовані нижче ігри можна проводити як на заняттях, так і під час прогулянок.

«Що в мішечку?»

Мета: навчити дітей розпізнавати предмети на дотик, визначати їх форму, довжину; розвивати дрібні м'язи пальців.

Матеріал: довгі й короткі палички, плоскі геометричні фігури (квадрат, прямокутник, трикутник) та іграшки (ялинка, гриби), розбірні матрьошки (від найменшої до найбільшої).

Хід заняття: вихователь разом із дітьми розглядає предмети - палички, матрьошки, геометричні фігури. Потім звертається до них: - А тепер, діти, ми з вами пограємося. У мене в мішечку є різні предмети, деякі з них ми розглядали, але є й такі, з якими ви гралися раніше. Той, кого я викличу, повинен рукою залізти у мішечок і на дотик, не дістаючи предмета, визначити, що це за предмет, якого він розміру чи довжини. Наприклад: «Це - довга паличка», або «Це - маленький грибочок».

Можна запропонувати дитині знайти такий самий предмет на столі у вихователя, порівняти їх. У подібних іграх діти сьомого року життя можуть визначати на дотик, з якого матеріалу зроблені предмети, їх поверхню.

«Склади іграшку»

Мета: навчити дітей співвідносити свої дії зі зразком; розвивати координацію рухів, м'язи пальців та п'ясті руки.

Матеріал: розбірні діжечки, яйця, грибки, матрьошки, баніти. Хід заняття: вихователь показує дітям іграшки і пояснює, що вони розбираються, вставляються одна в одну, що іграшки різного розміру: від найменшої до найбільшої. За вказівкою вихователя, кожна дитина, отримавши іграшку, розбирає її, а потім складає. Виконавши завдання, діти обмінюються іграшками.

«Відгадай на дотик»

Мета: закріпити знання дітей про сипкі матеріали (цукор, пісок, сіль, борошно тощо); розвивати м'язове відчуття, дрібні м'язи пальців.

Матеріал: сипкі речовини в розетках (рис, пшоно, манна крупа, вермішель, цукор, пісок, сіль, борошно), хусточки для дітей.

Хід заняття: 1 варіант. Спочатку вихователь виставляє на стіл розетки із сипкими речовинами. Потім з'ясовує, чи знають діти, для чого вони потрібні, як називаються і чим відрізняються. У другій частині заняття вихователь пропонує дітям заплющити очі або зав'язати їх хустинкою. Потім підносить до кожної дитини розетку, в якій насипана якась речовина і пропонує на дотик розпізнати цю речовину, й обґрунтувати свої міркування.

II варіант. Вихователь розкладає на столі предмети, виготовлені з різного матеріалу. Діти із заплющеними очима на дотик визначають матеріал. Наприклад, книжка зроблена з паперу, хусточка - з тканини, олівець і паличка - з дерева, ложка - з металу тощо.

«Великі й маленькі»

Мета: навчити розрізняти предмети за розміром, зіставляти їх; вправляти окомір дітей; розвивати м'язи руки.

Матеріал: різні за величиною (маленькі, середні, великі) предмети: яйця, грибочки, діжечки, ляльки, олівці, ложечки, прапорці, геометричні фігури.

Хід заняття: вихователь розставляє перед кожною дитиною по три коробочки різного розміру. Потім разом із дітьми розглядає предмети й пояснює, що їх треба порозкладати у коробочки за розмірами: у маленьку - маленькі, у велику - великі. Перевіряє виконання завдання.

«Кожну намистинку на свою нитку»

Мета: навчити дітей діяти за зразком, зіставляти схожі предмети між собою, закріплювати знання кольорів; розвивати окомір, дрібні м'язи пальців руки, координацію рухів; виховувати зосередженість, уважність.

Матеріал: шість кольорових ниток завдовжки 18—20 см з на­крохмаленими кінцями; різнокольорове глиняне намисто.

Хід заняття: у грі беруть участь 5-6 дітей. На столі в коробочках лежить різнокольорове намисто й різнокольорові нитки. Діти розглядають їх, називаючи якого вони кольору. Потім нанизують намисто відповідного кольору на нитку такого самого кольору. Нанизане намисто надягають на ляльок.

«Скласти ціле з частин»

Мета: навчити складати геометричні фігури з окремих частин; роз­вивати окомір, координацію рухів; виховувати кмітливість. Матеріал: плоскі геометричні фігури, їх частини.

Хід заняття: вихователь показує дітям геометричні фігури. Діти називають їх. Потім вони перемішують частини фігур і, за вказів­кою вихователя, складають з окремих частин цілі фігури.

«Палички в ряд»

Мета: навчити дітей послідовно розташовувати в один ряд предмети різної величини; розвивати окомір, координацію рухів.

Матеріал: 10 паличок різної довжини (від 20 до 2 см), кожна коротша від попередньої на 2 см.

Хід заняття: за вказівкою вихователя діти розкладають палички, відзначаючи, що всі вони різної довжини. Потім вони складають їх, починаючи від найдовшої.

«Викладання предметів»

Мета: навчити дітей самостійно викладати предмети з мозаїки та геометричних фігур, вправляти дрібні м'язи пальців руки; розвивати точність і координацію рухів.

Матеріал: мозаїка або набір геометричних фігур.

Хід заняття: діти отримують коробки з мозаїкою або геометричними фігурами і на свій вибір викладають предмет. Вихователь може запропонувати викласти предмет із зерен кукурудзи, пшона, рису, пшениці (по раніше заготовлених контурах) на дощечках із пластиліну. Такі роботи слід проводити з невеликими групами дітей.

«Блішки»

Мета: розвивати дрібні м'язи пальців руки, координацію рухів пальців, п'ясті, передпліччя й очей, окомір; виховувати уважність, зосередженість, спритність.

Матеріал: у коробці 20 різнокольорових пластикових кружечків.

Хід заняття: вихователь пропонує дітям замінити пластикові кружечки різнокольоровими ґудзиками розміром 1,5 см з гладенькою поверхнею. Для битки використовують ґудзик розміром - 2,5-3 см. У грі можуть брати участь 2-4 дитини. Кожна дитина бере 5 «блішок» і одну битку певного кольору. Коробку ставлять посередині столу й починають гру. Дитина натискує биткою на край своєї «блішки», яка має підскочити вгору й попасти в коробку. Виграє той, хто всі 5 «блішок» закине в коробку.

«Прокачування кульок»

Мета: вправляти дітей у координації рухів очей, розвивати точні

рухи руки.

Матеріал: набір дерев'яних кульок різного кольору и розміру; жолобки, ворота, прапорці.

Хід заняття: 1 варіант. За вказівкою вихователя, діти почергово прокочують кульки певного розміру й кольору по жолобку.

II варіант. Вихователь ставить на килимі 4—5 кольорових прапорців і пропонує дітям прокочувати кульки відповідного кольору до прапорця такого самого кольору.

3 варіант. У руках дитини три різнокольорові кульки, які треба прокотити у ворота. Якщо перша кулька не попала у ворота, дитина поступається місцем іншій дитині, втрачаючи право на про кочування другої кульки.

IV варіант. Вихователь дає дитині дві кульки й пропонує їй прокотити відразу обома руками дві кульки по жолобку.

«Кільця»

Мета: розвивати дрібні м'язи руки, координацію рухів руки, передпліччя й очей, окомір, точність рухів; виховувати уважність, кмітливість.

Матеріал: різнокольорові кільця, стержні.

Хід заняття: 1 варіант. Вихователь розкладає на столах у дітей різнокольорові кільця однакового розміру. За його вказівкою діти нанизують кільця на стержень, чергуючи кольори.

II варіант. Вихователь пропонує дітям нанизувати на стержень різнокольорові кільця від найбільшого до найменшого. Потім кожна дитина окремо має назвати розмір і колір кільця.

«Склади клоуна»

Мета: навчити дітей складати клоуна з різних геометричних фігур за зразком.

Матеріал: 8-10 клоунів різного кольору, геометричні фігури (1 трикутник - шапка, 1 півколо - обличчя, 1 прямокутник - тулуб, 2 овали - руки, 2 вузьких прямокутники - ноги, 2 маленьких прямокутники - ступні), кубик, на шести гранях якого нанесено геометричні фігури із зображенням клоуна.

Хід заняття: у грі беруть участь 8-10 дітей. Перед кожною дитиною лежить комплект геометричних фігур. Перед початком гри діти пригадують, який вигляд має клоун. Вони почергово кидають кубик. Дитина, яка кидала кубик, викладає у свого клоуна ту частину, що випала на грані кубика.

«Упізнай, що це»

Мета: навчити дітей визначати на дотик геометричні фігури; розвивати дрібні м'язи руки.

Матеріал: плоскі геометричні фігури (круги, овали, трикутники, прямокутники); фігури з дерева, пластику, картону; ширма.

Хід заняття: на столі розкладено геометричні фігури з різного матеріалу. Вихователь пропонує дитині, яка стоїть за ширмою, простягти руку і взяти одну з фігур, не дивлячись, на дотик; визначити, що це за фігура і з якого матеріалу вона зроблена (час виконання від 2 до 5 хв.).


 

ЗМІСТ

Переднє слово…………………………………………………………………..2

 

ЧАСТИНА 1 ТЕОРЕКИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ТА ЗМІСТ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ ДІТЕЙ………………………………………………..5

 

РОЗДІЛ 1 Теоретико-методологічні засади дошкільної лінгводидактики …………………………………………………………………6

§ 1. Українська дошкільна лінгводидактика та її поняття…………………...6

§ 2. Міждисциплінарні зв'язки у викладанні української дошкільної лінгводидактики…………………………………………………………………13

§ 3. Методологічні засади лінгводидактики………………………………...16

§ 4. Природничі засади лінгводидактики…………………………………....37

§ 5. Психологічні засади лінгводидактики…………………………………..43

§ 6. Лінгвістичні засади методики розвитку мовлення дітей………………54

§ 7. Педагогічні засади лінгводидактики……………………………………60

§ 8. Методи наукового дослідження в дошкільній лінгводидактиці………72

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………….84

 

РОЗДІЛ 2Навчально-мовленнєва діяльність дітей дошкільного віку …………………………………………………………..……………………91

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...102

 

РОЗДІЛ 3 Мовленнєве спілкування як діяльність ………………….…105

§ 1. Спілкування і комунікація: спільне і відмінне………………………..105

§ 2. Спілкування як специфічний вид дитячої діяльності………………...109

§ 3. Становлення і розвиток мовленнєвого спілкування у дітей дошкільного віку………………………………………………………………………………116

§ 4. Комунікативна спрямованість навчання дітей рідної мови………...……………………………………………………………………122

§ 5. Організація професійно-мовленнєвого спілкування вихователя з дітьми……………………………………………………………………………131

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...134

 

РОЗДІЛ 4Історичний оглядстановленняі розвитку дошкільної лінгводидактики ………………………………………………………………139

§ 1. Лінгводидактична концепція К. Д. Ушинського……………………...139

§ 2. Лінгводидактична спадщина І. І. Срезневського……………………..146

§ 3. Лінгводидактична концепція Софії Русової………………………..…153

§ 4. «Рідномовні обов'язки» І. Огієнка……………………………………..163

§ 5. О. Ольжич: національне виховання українського дошкілля…………166

§ 6. Лінгводидактична концепція В. О. Сухомлинського………………...169

§ 7. Сучасний етап розвитку лінгводидактики в Україні…………………184

§ 8. Становлення і розвиток дошкільної лінгводидактики в зарубіжних країнах…………………………………………………………………………..208

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...221

 

РОЗДІЛ 5 Завдання, зміст, засоби, форми, методи і прийоми розвитку мовлення дітей ………………………………………………………………...226

§ 1. Мета і завдання дошкільного закладу з розвитку мовлення і навчання дітей рідної мови……………………………………………………………….226

§ 2. Засоби розвитку мовлення……………………………………………...236

§ 3. Програмне забезпечення навчання дітей рідної мови в дошкільних закладах України……………………………………………………………….245

§ 4. Змістова характеристика видів мовленнєвої компетенції дошкільників……………………………………………………………..……..254

§ 5. Форми навчання дітей рідної мови…………………………………….260

§ 6. Специфіка занять з рідної мови у різновікових групах……………....282

§ 7. Методи і прийоми навчання дітей рідної мови……………………….286

Практичні завдання для самостійного опрацювання…………………….294

 

РОЗДІЛ 6 Становлення і розвиток мовлення дітей раннього віку ………………………………………………………………………………302

§ 1. Перший рік життя…………………………………………………….....302

§ 2. Другий рік життя………………………………………………………..311

§ 3. Третій рік життя………………………………………………………....330

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...336

 

РОЗДІЛ 7 Розвиток мовлення дітей дошкільного віку ………………..340

§ 1. Молодший і середній дошкільний вік………………………………....340

§ 2. Старший дошкільний вік……………………………………………….346

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...355

 

ЧАСТИНА 2 МЕТОДИКА РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ І НАВЧАННЯ ДІТЕЙ РІДНОЇ МОВИ…………………………………………………………358

 

РОЗДІЛ 8 Виховання звукової культури мовлення у дітей …………..359

§ 1. Поняття звукової культури мовлення…………………………..……...359

§ 2. Особливості звуковимови дітей у різних вікових групах…………....371

§ 3. Індивідуальна перевірка звукової культури мовлення дітей………...380

§ 4. Методи і прийоми виховання звукової культури мовлення дітей……………………………………………………………………………..387

§ 5. Методика виховання звукової культури мовлення на заняттях………………………………………………………………………....404

§ 6. Корекція мовлення у спеціальному дошкільному закладі…………...420

Практичні завдання для самостійного опрацювання…………………….......425

 

РОЗДІЛ 9 Методика словникової роботи в дошкільному закладі… ………………………………………………………………………..433

§ 1. Особливості засвоєння слова у дошкільному віці………………….…433

§ 2. Завдання і зміст словникової роботи в різних вікових групах дошкільного закладу…………………………………………………………...440

§ 3. Методика розвитку словника дітей дошкільного віку………………..446

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...466

 

РОЗДІЛ 10 Формування граматичної правильності мовлення у дітей… …………………………………………………………………………..472

§ 1. Поняття граматичної будови мови…………………………………….472

§ 2. Особливості засвоєння граматичної будови мови дітьми дошкільного віку………………………………………………………………………………474

§ 3. Типові граматичні помилки в мовленні дітей………………………...497

§ 4. Дитяче словотворення…………………………………………………..504

§ 5. Методика формування граматичної правильності мовлення у дітей……………………………………………………………………………..511

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...528

 

РОЗДІЛ 11 Методика розвитку зв'язного мовлення у дітей ………….535

§1. Поняття зв'язного мовлення………………………………………….…535

§ 2. Навчання дітей діалогічного мовлення……………………………..…541

§ 3. Методика навчання дітей монологічного мовлення………………….549

§ 4. Характеристика методів і прийомів навчання дітей монологічного мовлення…….......................................................................................................553

§ 5. Навчання дітей розповіді за картинами………………………...……..558

§ 6. Методика навчання дітей переказу літературних творів……………..576

§ 7. Методика навчання дітей розповіді з власного досвіду……………...583

§ 8. Методика стимулювання словесної творчості та навчання дітей творчої розповіді……………………………………………………………………...…588

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...597

 

РОЗДІЛ 12 Методика розвитку виразності мовлення ………….……..604

§ 1. Поняття виразності мовлення………………………………………….604

§ 2. Специфіка засвоєння виразного мовлення на етапі дошкільного дитинства………………………………………………………………………..612

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...617

РОЗДІЛ 13 Методика формування оцінно-контрольних дій у навчально-мовленнєвій діяльності дітей ……………………………….….619

§ 1. Сутність і характеристика оцінної діяльності…………………………...619

§ 2. Формування оцінно-контрольних дій під час розвитку мовлення дітей……………………………………………………………………………..627

Практичні завдання для самостійного опрацювання………………..…….638

 

РОЗДІЛ 14 Наступність і перспективність навчання дітей рідної мови в дошкільних закладах освіти та першому класі школи ……………...…640

§ 1. Сутність мовленнєвої підготовленості дітей до школи………………640

§ 2. Змістовий аспект мовленнєвого розвитку дітей і учнів……………...649

§ 3. Наступність і перспективність мовленнєвого розвитку дітей старшого дошкільного віку та учнів першого класу………………………………….....652

§ 4. Усвідомлення дитиною мовлення……………………………………...657

§ 5. Підготовка руки дитини до письма…………………………………....670

§ 6. Діагностичні методики обстеження мовленнєвої підготовленості дітей до школи………………………………………………………………………...680

§ 7. Формування підготовленості дошкільників із загальним недорозвиненим мовленням до навчання у школі в умовах спеціального дошкільного закладу…………………………………………………………...686

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...705

 

РОЗДІЛ 15 Організація роботи з розвитку мовлення у дошкільних закладах та управліннях освіти ……………………………………………..710

§ 1. Роль завідувача і старшого педагога в організації роботи з розвитку мовлення в дошкільному закладі…………………………………………...…710

§ 2. Планування роботи з розвитку мовлення……………………………..…716

§ 3. Робота з розвитку мовлення в управліннях освіти………………………721

Практичні завдання для самостійного опрацювання……………………...724

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-04-23; просмотров: 838; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.22.42.189 (0.009 с.)