Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь FAQ Написать работу КАТЕГОРИИ: АрхеологияБиология Генетика География Информатика История Логика Маркетинг Математика Менеджмент Механика Педагогика Религия Социология Технологии Физика Философия Финансы Химия Экология ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
Unit 5. TIME for discovery. Lesson 4. Plans for summer. L96 201Содержание книги
Поиск на нашем сайте
ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ Привітання. Повідомлення теми та мети уроку T. Today’s topic is “The rest of future”. Перевірка домашнього завдання Впр. 3, 4, с. 236 — перевірка виконання вправ. II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Уведення в іншомовну атмосферу Summer is coming and every child dreams about summer holidays. Is it true? So what can we do in summer? Complete the word-combinations To find out. take… …a lot of photos buy… …an ice-cream see… …the interesting places drink… …a cold juice read… …books watch… …TV swim… …in the river Get ready your tongue for the lesson: I swam in the river, And that was fun. I was as glad As no one, I had a lot of things to do, I was so happy, What about you? Розвиток навичок говоріння Впр. 2, с. 235–236 — look and say as in the example. Work in A group of three. Розвиток навичок читання та письма Впр. 4, с. 236 — make sentences about your future holidays. Впр. 6, с. 237 — make up questions. Впр. 7, с. 237 — choose the right word to complete the text. Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк) ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ Підбиття підсумків уроку T. What did you practice at the lesson? What did you like to do at the lesson? Your marks are… Домашнє завдання Впр. 5, с. 236 — письмово. L97 Travelling planning Мета: продовжувати вчити учнів розповідати про плани на літні канікули; Розвивати уміння аудіювання, говоріння, читання, письма в межах Теми. Обладнання: підручник, робочий зошит. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ Привітання. Повідомлення теми та мети уроку T. Today’s topic is “Travelling planning”. Перевірка домашнього завдання Впр. 5, с. 236 — перевірка виконання вправи. II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Уведення в іншомовну атмосферу T. Let’s play a Game “Summer Holiday Associations”. Look at the Board. You see the words and word-combinations on the topic “Summer Holidays”. Put them into the word net. Well, where can you go during your summer holidays? Ps (abroad, to the country, to the camp, to grandparents’…) When can you go on holiday? Ps (in June, from… to…, in July, at the end of June…) UNIT 5. TIME FOR DISCOVERY. Lesson 4. Plans for summer. L97 203 What can you do during your summer holidays? Ps (to go sightseeing, to go to the seaside, to sunbathe, to rest, to make new friends, to work in the garden, to have a lot of fun, to visit…) 4. And your impressions! Ps (exciting, fantastic, great, beautiful…)
TT Put the words from the box into th word net. To have no school At the seaside In 2003 Great To have a lot of fun At grandparents’ From … to … Visit Beautiful To visit In the country In June To go sightseeing Abroad To sunbathe To spend To make new friends At the camp At the end of June Fantastic At home To rest Exciting To work in the garden Things to do My impressions When? Where? SUMMER HOLIDAYS Розвиток навичок аудіювання та говоріння Впр. 1, с. 238 — listen to the girls’ talk about their plans for Holidays and find out where they are going to spend them. Впр. 2, с. 238 — listen again and answer the questions. Впр. 3, с. 238–239 — ask and answer in pairs as in the example. Впр. 4, с. 239 — in pairs, talk with each other as in the example. ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ Підбиття підсумків уроку T. What did you practice at the lesson? What did you like to do at the lesson? Your marks are… Домашнє завдання Впр. 5, с. 239. Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк) L98 Summer camps Мета: продовжувати вчити учнів розповідати про плани на літні канікули, Зокрема в літньому таборі відпочинку; розвивати уміння аудіювання, Говоріння, читання, письма в межах теми. Обладнання: підручник, робочий зошит, матеріали до завдань. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ Привітання. Повідомлення теми та мети уроку T. Today’s topic is “Summer camps”. Перевірка домашнього завдання Впр. 5, с. 239 — перевірка виконання вправи. II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Уведення в іншомовну атмосферу T. Let’s speak about your future plans connected with summer holidays.
|
|||||
Последнее изменение этой страницы: 2017-02-21; просмотров: 257; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.117.142.62 (0.007 с.) |