P1. Yes, it is. The sky is blue in summer. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

P1. Yes, it is. The sky is blue in summer.



UNIT 4. TIME FOR OUTDOORS. Lesson 2. Weather and clothes. L65 143

P2. The sun is shines brightly.

P3. It’s hot and there are a lot of flowers, birds, berries in the

Forest and gardens.

T. Summer is a hot season, so people wear only… (Діти доповню-

ють SUMMER CLOTHES.)

T. Do you know what clothes people wear in summer? Let’s check.

Розвиток навичок читання

Впр. 1, с. 160.

Впр. 2, с. 160–161.

Пояснення нового матеріалу

Уведення нової лексики.

Розвиток навичок читання

T. Divide our class into four groups. Take the texts. Put the words

From the screen into the text.

Raincoat, boots, scarf, hat.

It is raining today. Mary Poppins is wearing her …. She is wearing

black … on her feet. A red … is on her neck. She is wearing a black …

On her head.

T. Let’s check. You have done this task right and so Mary Poppins

Wouldn’t catch cold.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

T. What did you practice at the lesson? What did you like to do at

the lesson? Your marks are…

Домашнє завдання

Впр. 3, с. 161.

L65

Stylish clothes

Мета: продовжувати вчити учнів розповідати в усній та письмовій формі,

Який одяг слід носити в різну погоду та різні пори року; продовжува-

Ти розвивати уміння аудіювання, говоріння, читання, письма у меж-

Ах теми.

Обладнання: підручник, робочий зошит.

Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк)

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Привітання. Повідомлення теми та мети уроку

T. Today’s topic is “Stylish clothes”.

Перевірка домашнього завдання

Впр. 3, с. 161 — перевірка виконання вправи.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу

T. Answer the questions.

What is the weather like in winter?

What clothes do people wear in winter?

What can we do in winter in the street?

Розвиток навичок говоріння

Інсценування діалогу

T. Now listen to the dialogues between some children. Try to understand

It.

S a sh a. Hello, Dima! This is Sasha.

Dima. Hello, Sasha!

S a sh a. Dima, It’s snowing today. Let’s go out and skate.

Dima. Ok, It’s a good idea! I like skating.

S a sh a. Let’s see you soon. Bye.

Dima. Bye.

Mum. Dear son! It’s cold today! Put your scarf and mittens on.

Dima. Yes, Mum.

Mum. What are you wearing on you feet?

Dima. Oops … Thank you, Mum!

T. Children, Where is Dima going to go? Is it snowing today?

Look at Dima. Let’s describe him.

P1. He is wearing a hat on his head.

P2. He is wearing a jacket on his body.

P3. Dima is wearing mittens on his hands.

P4. He is wearing pants on his legs.

P5. Dima is wearing a pair of boots on his feet.

Впр. 1 с. 162 — play a guessing game in groups.

Пояснення нового матеріалу

Уведення нової лексики, с. 162.

UNIT 4. TIME FOR OUTDOORS. Lesson 2. Weather and clothes. L66 145

Розвиток навичок аудіювання та говоріння

Впр. 2, с. 162 — listen to the girls’ talk and say why Betty is

Angry with Ann.

Впр. 3, с. 162 — answer the questions.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

T. What did you practice at the lesson? What did you like to do at

the lesson? Your marks are…

Домашнє завдання

Впр. 4, с. 162.

L66

My favourite clothes

Мета: продовжувати вчити учнів розповідати в усній та письмовій формі,

Який одяг слід носити в різну погоду та різні пори року; продовжувати

Розвивати уміння аудіювання, говоріння, читання, письма в межах теми.

Обладнання: підручник, робочий зошит.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Привітання. Повідомлення теми та мети уроку

T. Today’s topic is “My favourite clothes”.

Перевірка _______домашнього завдання

Впр. 4, с. 162 — перевірка виконання вправи.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу

T. Let’s play a game, which is called “The chain”. The first student

Says a word, which refers to “Clothes”. The second student repeats the

First student’s word and adds his own word. The third has to repeat two

Words and add his one.

For example:

T-shirt; 2 T-shirt, suit; 3 T-shirt, suit, blouse.

Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк)

Розвиток лексичних навичок

A teacher may use computer CD-disk with games “Primary i-dictionary-



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2017-02-21; просмотров: 181; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.17.28.48 (0.009 с.)