Мета: збагачувати лексичний запас учнів із теми «Погода», навчати спілку- 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Мета: збагачувати лексичний запас учнів із теми «Погода», навчати спілку-



Вання в усній та писемній формах у межах теми, ознайомити з прави-

Лами утворення прикметників від іменників.

Обладнання: підручник, робочий зошит, картки із зображенням погодних

явищ, презентація, граматична таблиця.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Привітання. Повідомлення теми та мети уроку

T. Today’s topic is “Weather forecast”.

Перевірка домашнього завдання

Перевірка заповнення “My Learning Diary”.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу

The teacher greets the pupils and organizes the class for the work.

He / she announces the topic of the lesson. For the phonetic warm-up the

teacher presents the sound [ w ] on the blackboard and reminds its pronunciation.

Then follows the poem “Weather” pinned up on the board

with letter w underlined (choral and individual repetition):

Whether the weather is wet,

We must not fret.

UNIT 4. TIME FOR OUTDOORS. Lesson 1. Weather mix. L58 131

But we’re thankful together,

Whatever the weather.

The teacher shows the pictures expressing seasons. Pupils fill in the

Missing words and translate them.

Розвиток навичок говоріння

Using a DVD recorder the teacher presents some extracts from the

Films showing different types of weather. He / she asks the pupils to

Name the weather phenomena they see (in Ukrainian).

Then follows the presentation of the new vocabulary. The teacher

shows the flash cards and names them:

Pupils put them down into their vocabularies:

ff Sunny [ syni ] соняшно

ff Rain [ rein ] дощ

ff Wind [ wind ] вітер

ff Blow [ bl3u ] дути

ff Cloud [ klaud ] хмара

ff Wet [ wet ] мокро

ff Cold [ kould ] холодно

ff Hot [ hct ] спекотно

ff Cool [ ku:l ] прохолодно

ff Snow [ snou ] сніг

What’s the weather like? [ weq3 ]

The teacher explains how to describe weather using these words.

For example:

ff Sunny It is sunny!

ff Wind The wind is blowing!

ff Hot It is hot!

Pupils drill the new word and word combinations. The teacher

Shows the picture and asks them to put ticks or crosses in the appropriate

boxes:

1. It’s spring. (__)

2. It’s cold. (__)

3. The sun is shining. (__)

4. The wind isn’t blowing. (__)

5. It isn’t snowing. (__)

6. The children are skiing. (__)

7. The children are not skating. (__)

Пояснення нового матеріалу

Уведення нової лексики, с. 146.

Пояснення правил утворення прикметників від іменників,

С. 146.

Впр. 2, с. 146 — робота в парах.

Розвиток навичок говоріння

Впр. 3, с. 147 — скласти речення.

Впр. 1 а, с. 147 — заповнити пропуски.

Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк)

Розвиток навичок читання

Впр. 1 б, с. 148.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

T. What did you practice at the lesson? What did you like to do at

the lesson? Your marks are…

Домашнє завдання

Впр. 2, с. 149.

L59

Weather conditions. Verb Tenses

Мета: повторити контрастування теперішнього простого та теперішнього

Тривалого часів; продовжувати збагачення лексичного запасу учнів із

Теми «Погода», навчати спілкування в усній та писемній формах у межах

Теми.

Обладнання: підручник, робочий зошит, картки із зображенням погодних

явищ, граматична таблиця.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Привітання. Повідомлення теми та мети уроку

T. Today’s topic is “Weather conditions”.

Перевірка домашнього завдання

Впр. 2, с. 149 — перевірка виконання вправи.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу

T. Good morning, dear pupils! I’m glad to see you again! Do you?

Let’s read the poem:

We are glad to meet again

If it snows, if it rains,

It doesn’t matter. (2 times)

UNIT 4. TIME FOR OUTDOORS. Lesson 1. Weather mix. L59 133

Hurry up! Don’t be late!

We shall read and then translate,

We shall sing, we shall write,

We shall poems recite.

Розвиток навичок аудіювання та читання

Pre-listening

The teacher asks the pupils to describe the weather on the pictures

Using the question “What’s the weather like?” Pupils look at the pictures

From the text, describe them and try to guess what time of the



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2017-02-21; просмотров: 180; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.21.233.41 (0.007 с.)