Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь FAQ Написать работу КАТЕГОРИИ: АрхеологияБиология Генетика География Информатика История Логика Маркетинг Математика Менеджмент Механика Педагогика Религия Социология Технологии Физика Философия Финансы Химия Экология ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
Читання та письма в межах теми.Содержание книги
Поиск на нашем сайте
Обладнання: підручник, робочий зошит, матеріали до завдань. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ Привітання. Повідомлення теми та мети уроку T. Today’s topic is “A place I live in”. Перевірка домашнього завдання Впр. 4,5, с. 197 — перевірка виконання вправи. II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Розвиток навичок говоріння T. Let’s make up dialogues now. One of you should play the part of A correspondent from a British magazine and interview his classmate, Who plays the role of a Ukrainian student. — Thank you for the interview. — May I ask you a few questions? — Would you like to visit London? — Do you like travelling? — What places would you like to see there? Travelling, fun, meet new people / learn about foreign countries / practice, speaking English, London, the capital, a mixture Of, sights, to see and to visit. T. And now work in groups again. I want you to share your emotions About our travelling and make a cinquain about Sights of London. London. Great, beautiful. Worth visit, see. I know where to go and what to see. Capital of GB. Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк) T. D id you l ike our journey? Now I want you t o f ill in the s elfassessment Card and compare your results. P. Now I know that …. Now I can …. I want to visit …. T. Children, you can go to London because you know London’ s places of interests! Finish your work in groups. Read aloud your cinquains. Впр. 1, с. 197 — speak about the town / city you live in. Розвиток навичок читання Впр. 2, с. 198 — read and say what a young man and a young Woman should do to get to the place. Впр. 3, с. 199 — play the guessing game in pairs. ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ Підбиття підсумків уроку T. What did you practice at the lesson? What did you like to do at the lesson? Your marks are… Домашнє завдання Впр. 4, с. 200. L82 Advice for tourists Мета: вчити учнів давати поради туристам, як дістатися того чи іншого Місця в місті; продовжувати розвивати вміння аудіювання, говоріння, Читання та письма в межах теми. Обладнання: підручник, робочий зошит. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ Привітання. Повідомлення теми та мети уроку T. Today’s topic is “Advice for tourists”. UNIT 5. TIME FOR DISCOVERY. Lesson 2. Discover the UK. L83 173 Перевірка домашнього завдання Впр. 4, с. 200 — перевірка виконання вправи. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Розвиток навичок читання та говоріння Впр. 5, с. 200 — match to make up sentences. Role-play the
Situation in a group of three. Впр. 6, с. 200 — role-play the situation in pairs. Розвиток навичок письма Впр 1 с. 201 — think of a place which is not very far from your House. Draw a plan to get there. Write down the quickest way to get There from your place is. ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ Підбиття підсумків уроку T. What did you practice at the lesson? What did you like to do at the lesson? Your marks are… Домашнє завдання Впр. 7, с. 201. Lesson 2. Discover the UK L83 Discover the UK! Мета: ознайомлювати учнів із визначними місцями Великої Британії та вчи- Ти розповідати про них в усній та письмовій формі, розвивати пізна- Вальний інтерес, бажання пізнавати світ і здійснювати різні подорожі. Обладнання: підручник, робочий зошит, фото визначних місць Лондона, Карта Великої Британії, відеофрагмент фільму, присвяченого визначним Місцям Лондона. Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк) ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ Привітання. Повідомлення теми та мети уроку T. Today’s topic is “Discover the UK!”. Вправа «Мікрофон» T. But before we start, let’s warm up. How are you today? P. I’m fine thank you. T. Do you want to travel? P. Yes, I like travelling. T. Why do people travel? P. People travel because they can see new places, discover some new things about the world …. T. How do people usually travel? P. People can travel by …. T. What is the fastest / the slowest transport? P. The slowest transport is … The fastest transport is ….
|
|||||
Последнее изменение этой страницы: 2017-02-21; просмотров: 282; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.137.219.213 (0.009 с.) |