Привітання. Повідомлення теми та мети уроку 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Привітання. Повідомлення теми та мети уроку



T. Today’s topic is “Weather and clothes”.

Перевірка домашнього завдання

Впр. 1, с. 156 — перевірка виконання вправи.

Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк)

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу

T. So, look at the screen and listen to me attentively…

Now repeat it after me line by line…

Read it, please…

(Слайд 1)

The kittens ’ clothes

Jeans and trousers,

Sweaters and shirts,

Socks and tights,

And jackets and skirts.

T-shirts, shoes,

High boots and mittens,

These are the clothes

Of the kittens.

Розвиток лексичних навичок

T. Let’s revise our words belonging to the topic “Clothes”. Look at

the screen and say what it is. (Jeans, trousers, sweater, T-shirt, tights,

socks, boots, shoes, gloves, mittens, cap, jacket, shirt, hat.) Well done!

(Слайд 2)

Розвиток навичок говоріння

Впр. 1, с. 158.

Розвиток навичок читання

Впр. 2, с. 158.

Робота з граматичною таблицею на с. 159.

Впр. 4, с. 159.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підбиття підсумків уроку

T. And now answer my questions, please (looking at the screen).

What colour jeans do you like to wear?

What do you usually wear at home?

What do you usually wear at school?

What do you wear when you go to a party?

What do you wear when it’s cold?

What do you wear when it’s warm?

Домашнє завдання

Впр. 3, с. 159.

UNIT 4. TIME FOR OUTDOORS. Lesson 2. Weather and clothes. L64 141

L64

Getting ready to school

Мета: вчити учнів розповідати в усній та письмовій формі, який одяг слід

Носити в різну погоду та різні пори року; продовжувати розвивати

Уміння аудіювання, говоріння, читання, письма в межах теми.

Обладнання: підручник, робочий зошит, презентація.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Привітання. Повідомлення теми та мети уроку

T. Today’s topic is “Getting ready to school”.

Перевірка домашнього завдання

Впр. 3, с. 159 — перевірка виконання вправи.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Уведення в іншомовну атмосферу

Фонетична зарядка

T. Look at the blackboard. This is a phonetic exercise. Listen and

Read after me.

[ n ] — spring, standing, reading

[ i: ] — clean, green, season

[ ai ] — bright, white

[ e ] — summer, winter, better

Look at the screen and read the poem. (Вірш на закріплення фо-

нетичної вправи.) (Слайд 1)

Spring is green.

Summer is bright,

Autumn is yellow,

Winter is white.

T. Children, Let’s read the poem “Seasons and clothes”. Look at

the screen. These pictures help you to do it. (Слайд 2)

Summer’s here. Spring has gone.

Better put your short pants on!

(Слайд 3)

Усі уроки англійської мови. 5 клас (за підручником О. Д. Карп’юк)

Autumn’s here. Summer’s gone.

Better put you sweater on!

(Слайд 4)

Winter’s here. Autumn’s gone.

Better put your warm coat on!

(Слайд 5)

Spring is here. Winter’s gone.

Better put your raincoat on!

(Слайд 6)

Different seasons — different clothes

For mums and dads! For boys and girls!

(Слайд 7, чотири пори року, одяг)

T. Different seasons — different clothes. This is the topic of our

today’s lesson. (Учитель показує на дошку, де написана тема уро-

ку.) Today, we are going to speak about seasons, about clothes which

We wear in different seasons. Make up dialogues, stories about clothes

And do interesting tasks. I hope you will enjoy our lesson.

Розвиток навичок говоріння

Бесіда про весну і весняний одяг. (Гра з м’ячем)

T. What seasons do you know?

P1. I know four seasons. They are spring, winter, summer and

Autumn.

T. What season is it now?

P2. It is spring now.

T. Look at the screen. What can you say about spring? (Слайд 7)

P3. Spring is green.

P4. The weather is getting warm.

P5. The trees are getting green.

P6. The birds begin to sing in spring. The sun shines brightly.

T. Ok, you are right. I hope you know what clothes people wear

in spring. Let’s play game and check. (Учитель кидає м’яч учневі

Й запитує: Do you wear mittens in spring? Учень повинен відпові-

сти — Yes, I do / No, I don’t. Виконують 4–5 учнів.)

Розвиток навичок усного мовлення

Бесіда про літо і літній одяг

T. What season comes after spring?

P1. It’s summer.

T. Yes, you are right. (Слайд 8) Summer is a beautiful season,

Isn’t it?



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2017-02-21; просмотров: 185; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.149.233.72 (0.012 с.)