Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Тема і музика Як вид мистецтва

Поиск

ТЕМА І МУЗИКА ЯК ВИД МИСТЕЦТВА

УРОК 1

Тема. Мистецтво звуків.

Мета. Ознайомити з особливостями музичного мистецтва, розглянути поняття «музика», «музичне мистецтво», дати знання про специфіку музичного мистецтва та шлях музичного твору від композитора до виконавця і слухача, розглянути зв'язки музики з іншими видами мистецтва (образотворчими мистецтвами, театральним та кіномистецтвом, цирком, хореографією).

Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору,розвивати вміння знаходити спільні риси між видами мистецтва.

Прищеплювати інтерес до слухання класичної музики та виконання дитячих пісень українських композиторів.

Тип уроку: комбінований, урок введення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора П.І. Чайковського.

Основні поняття для засвоєння: «музика», «музичне мистецтво», музика як вид мистецтва, зв'язок музики з іншими видами мистецтва. Твори, що вивчаються на уроці:

• П.І. Чайковський. Мелодія для скрипки та фортепіано.

• «Веселкова пісня». Муз. О. Янушкевич, сл. М. Ясакової розучування.

Хід уроку

Вхід під марш або пісню про школу. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про Країну музичного мистецтва.

Слово «музика» походить від грецького слова, що означає «мистецтво муз». У міфах Стародавньої Греції розповідається про дев'ять муз, кожна з яких представляла своє мистецтво або науку. Так із глибини віків, за грецькими міфами, мистецтво муз дало початок музичному мистецтву, яке супроводжує людину все життя. Щодня музика запрошує нас у дивовижний світ чарівних звуків, який «говорить» з нами неповторною мовою. Звуки сплітаються в мотиви, утворюють мелодії, а ми, слухачі, — уявляємо картини та образи, які музика «намалювала» за допомогою звуків.

Серед розмаїття музичних творів є інструментальні, які виконуються на музичних інструментах, та вокальні твори, які виконуються голосом.

Музичний словничок

Музичне мистецтво — це вид мистецтва, в якому зміст передається за допомогою впорядкованих музичних звуків.

Музика міцно пов'язана з іншими видами мистецтва, які оточують наше життя.

КІНО
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО Живопис Графіка Скульптура Архітектура Декоративне мистецтво  
ЗВ'ЯЗОК МУЗИКИ З ІНШИМИ ВИДАМИ МИСТЕЦТВА.

МУЗИКА

ЦИРК
ТЕАТР
ХОРЕОГРАФІЯ
ЛІТЕРАТУРА

 


Музика пов'язана із: словом (в пісні, опері); сценічною дією (в театрі, кіно, цирку); танцем і жестом (в балеті); візуальними образами, які мають свою «застиглу музику» (в образотворчому мистецтві).

Музичне сприймання. П.І. Чайковський. Мелодія для скрипки та фортепіано.

Повторення правил слухання музики.

Лунає музика. Що виникає в уяві людини, яка її слухає?

Музика своїм звуковим потоком, пульсацією ритму, мелодією звертається до людини і викликає в неї почуття та емоції. Так слухач уявляє музичний образ, який створив композитор.

Шлях музики від творця до слухача — робота зі схемою.

КОМПОЗИТОР створює музичний твір та записує його за допомогою нотних знаків
ВИКОНАВЦІ виконують твір на музичних інструментах або голосом
СЛУХАЧ Сприймає музичний твір відповідно до своїх поглядів, смаків, досвіду


Аналіз музичного твору.

- Чи сподобалась вам прослухана мелодія? Чим саме?

- Про що розповідала музика?

- До якого жанру належить цей твір? У чому його особливість?

- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?

- З яким видом мистецтва можна пов'язати цю мелодію?

- Складіть вірш до твору П. Чайковського, використовуючи такі слова: в гості, ніжну, скрипка, заспівала, завітала, пісню.

Виконання творчого завдання до слухання музики.

Мелодія твору неповторна. Розгляньте подані слова. Які з них найбільше відповідають характеру твору? Назвіть їх.

Мелодійна, співуча, ніжна, лірична, схвильована, сумна, енергійна, радісна, жартівлива, жалібна, святкова.

Фізкультхвилинка «Танцюємо з героями мультфільмів».

7. Повторення правил співу. Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу ( за вибором вчителя ).

8. Розучування пісні. «Веселкова пісня» муз. О.Янушкевич, сл. М.Ясакової.

Знайомство з піснею та її змістом, розучування мелодії першого куплету та приспіву. Виконання першого куплету, приспіву під акомпанемент інструмента.

Виконання творчого завдання з музикування.

Для виконання завдання треба обрати улюблений ударний інструмент і створити музичний супровід до пісні. Перший крок – прослухати уважно мелодію та відбити ритмічний малюнок мелодії пісні. Другий крок – заспівати і заграти одночасно. Визначення найкращих виконавців.

10. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

· Які види мистецтва ви знаєте? Чим вони споріднені між собою?

· Що поєднує музику з іншими видами мистецтва? Розкажіть.

· Дайте визначення музичному мистецтву.

· Твір якого композитора ви слухали? Які його твори ви пам’ятаєте?

· Розкажіть, як музика, створена композитором, доходить до слухачів. Хто бере участь у цьому процесі?

Домашнє завдання.

Послухайте сучасну естрадну композицію «Пісня ельфа» у виконанні ірландської скрипальки Фінооли Шеррі та норвезького композитора і піаніста Рольфа Ловланда. Порівняйте її з твором П.Чайковського. Що в них спільне, а що - відмінне?

Послухайте музику та знайдіть її зв’язки з іншими видами мистецтва, які ви знаєте.

Розкажіть своїм рідним і друзям про вашу улюблену пісню, заспівайте її.

Для допитливих.

Проект «Озвучуємо малюнки»

Мета: знаходити музичні твори до ілюстрацій.

Очікуваний результат: буклет.

План створення:

1. Знайдіть з друзями ілюстрації архітектурних споруд. Уявіть собі характер музики. Прослухайте збірник музичних шедеврів та підберіть музику до малюнків.

2. Оформите буклет. Під час демонстрації своєї роботи увімкніть програвач з вибраними творами та озвучте малюнки.

13. Вихід з класу під марш.

Урок 2

Тема. Історія музичного мистецтва.

Мета. Ознайомити учнів з історією музичного мистецтва та його специфікою, розглянути поняття «народна» та «професійна» музика, а також відмінності між ними; ознайомити з особливостями професійної музики на прикладі музичного твору К. Ґлюка, розглянути поняття «мелодія» як засіб виразності музики.

Розвивати вміння надавати характеристику мелодії музичного твору як засобу виразності музики, розповідати про уявлений музичний образ музичного твору, розвивати вміння виконувати пісню під супровід фонограми, розвивати навички вміння учнів уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження.

Виховувати інтерес до класичної музики та ціннісне ставлення до мистецтва.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора К. Ґлюка.

Основні поняття для засвоєння: «народна» та «професійна» музика,

«мелодія» як засіб виразності музики. Твори, що вивчаються на уроці:

· К.В. Ґлюк. Мелодія з опери «Орфей та Еврідіка».

· «Веселкова пісня». Муз. О. Янушкевич, сл. М. Ясакової — виконання.

 

Хід уроку

Вхід під музику К. Ґлюка «Мелодія». Організаційний момент.

Мотивація до навчання.

2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування класу:

- Пригадайте назву музичного твору, який ми слухали на попередньому уроці.

- Хто його автор?

- Розкажіть про шлях музики від творця до слухача.

- Що ми називаємо музикою? Що таке музичне мистецтво? З якими видами мистецтва воно пов'язане?

Аналіз музичного твору.

- Яким ви уявляєте Орфея? Про що розповіла вам його мелодія? Як ви гадаєте, у чому чарівність цієї мелодії?

- Якими словами можна описати цю мелодію?

- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?

- Який міф став основою музичного твору? Розкажіть його зміст.

- Як ви гадаєте, чим ця історія пов'язана з історією музики?

 

Музичний словничок

Мелодія — це засіб виразності музики, що допомагає створити музичний образ. Це одноголосне вираження музичної думки; основний елемент музики. Музичний твір мелодійного, співучого характеру композитори іноді називають «мелодія».

 

Проект «Історія музики»

Мета: знаходити необхідну інформацію з літературних джерел для оформлення власної книжечки.

Очікуваний результат: книжка-розгортка у малюнках.

План створення:

1. Із картону виготовте книжку-розгортку. Уважно прочитайте підручник або дитячу енциклопедію мистецтв, в яких роз-повідається про історію музики. За допомогою кольорових олівців або фломастерів створіть міні-енциклопкдію або книжечку про історію музики в малюнках так, щоб вона була зрозуміла всім.

2. Оформіть книжечку-розгортку в малюнках для дітей, які не вміють читати.

Урок 3

Тема. Мистецтво відкриває світ.

Мета. Ознайомити учнів зі значенням музики в житті, побуті людини та сучасному медіа-просторі, ознайомити з творчістю Й. Баха, особливостями музичного жанру «арія», розглянути поняття «шедевр».

Продовжувати розвивати вміння давати характеристику мелодії музичного твору як засобу виразності музики, розповідати про уявлений музичний образ музичного твору, розвивати вміння виконувати пісню під супровід фонограми, розвивати навички вміння уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження.

Виховувати інтерес до музичних світових шедеврів та творчості Й. Баха.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему. Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора Й. Баха.

Основні поняття для засвоєння: «арія», «шедевр», музика в нашому житті.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Й.С. Бах. Арія з оркестрової сюїти № 3.

· «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича — розучування.

Хід уроку

Перевірка засвоєних знань.

Опитування в групах, виконання завдань: перша група — намалювати схему видів мистецтва, які пов'язані з музикою, друга група — заповнити таблицю.

 

Композитор Назва твору, котрий слухали на уроці Інструменти, які виконували твір
     

 

Музичний словничок

Арія (у перекладі з італійської означає «повітря») — невелика інструментальна п'єса наспівного характеру. Арії нерідко входили до складу барокових сюїт, наприклад, французьких сюїт Й.С. Баха.

Існують вокальні арії — це епізоди опер, оперет, ораторій або кантат, які виконують співаки-солісти у супроводі оркестру.  

Аналіз музичного твору.

- Що таке арія? Дайте визначення.

- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?

- Який інструмент виконував головну партію «Арії»?

- Що ви можете сказати про характер прослуханого твору?

- Що ви можете сказати про мелодію твору? Оберіть з переліку слова, які характеризують мелодію твору: лірична, спокійна, схвильована, сумна, радісна, мелодійна, жвава, задумлива, святкова, енергійна, рухлива, трагічна, стримана.

- Який настрій викликала у вас ця музика?

- Що ви знаєте про її автора?

5. Бесіда з учнями про значення музики у житті людини.

У сучасному світі людина не уявляє себе без музики, котра лунає всюди: з екранів телебачення, на радіохвилях, в мережі Інтернет, у плеєрах, приймачах, мобільних телефонах. Науковцями доведено, ' що звукові хвилі маючій вплив на психіку, фізіологію, настрій та самопочуття людини. Більшість дітей та підлітків серед багатьох видів мистецтва віддають перевагу саме музиці. Але музику переважно слухають як фон, коли відпочивають або працюють, і тому не сприймають її повноцінно. Серед улюблених теперішніх мелодій — пісні, танцювальні ритми, мелодії творів композиторів, що звучать у сучасній обробці.,

Музика дає насолоду і відпочинок, навчає справжніх почуттів та завжди поряд. Вона об'єднує людей різних країн, континентів, наче у дзеркалі відображаючи життя кожної людини. Чому її розуміють усі?

Музика зрозуміла нам, бо близька до людської мови. Найдавніший «музичний інструмент» — людський голос. Музика розповідає про те, що хвилює кожного: почуття, емоції, взаємини з іншими людьми, красу навколишнього світу тощо. Проте не всі музичні твори довговічні. Наприклад, більшість сучасних пісень мають коротке «життя», їхня популярність швидко минає, і тільки справжні музичні шедеври продовжують звучати впродовж сторіч. Довершені музичні твори спонукають замислитися, відчути і зрозуміти те, що прагнув донести до нас композитор. Арію Й.С. Баха із сюїти для оркестру

№ 3 теж вважають шедевром музичного мистецтва.

Музичний словничок

Шедевр (у перекладі з французької означає «головний твір») — це довершений у своєму жанрі твір, що отримав захоплені відгуки критики за надзвичайну майстерність. Шедевром музики називають найкращий витвір музичного мистецтва.

Робота зі схемою.

Поміркуйте, де ви маєте змогу чути музику.

Домашнє завдання.

Послухайте музику, яка вас оточує. Чи є там шедеври? Відшукайте серед шедеврів світової класики твори, схожі на «Арію» Й.С. Баха, та приєднуйтеся до проекту — створення буклета «Музика в нашому житті».

Урок 4

Тема. Що «живе» в музиці?

Мета. Ознайомити учнів із засобами музичної виразності — поняттями «мелодія», «лад», «гармонія», їхньою роллю у створенні музичного образу, ознайомити з творчістю В.-А. Моцарта на прикладі інструментального твору для оркестру, ознайомити із жанром «дивертисмент».

Розвивати вміння учнів надавати характеристику засобам виразності музичного твору: мелодії, ладу та гармонії, розвивати вміння добирати ілюстрації до музичного твору, продовжувати розвивати вміння уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження.

Виховувати ціннісне ставлення до музичного мистецтва та інтерес до класичної музики.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему, урок з елементами інтеграції.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора В.-А. Моцарта.

Основні поняття для засвоєння: «мелодія», «лад», «гармонія» як засоби музичної виразності, їхня роль у створенні музичного образу.

Твори, що вивчаються на уроці:

· В.-А. Моцарт. Алегро із дивертисменту для оркестру №11.

· «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича — виконання.

Хід уроку

Музичний словничок

Мелодія — одноголосне вираження музичної думки, основний елемент музики.

Гармонія — об'єднання звуків у співзвуччя, це акорди та їхнє послідовне звучання.

Лад — система висотних зв'язків між музичними звуками. Найпопулярніші лади: мажорний, мінорний.

Музичний словничок

Дивертисментом називають музичний інструментальний твір, що складається з декількох частин (переважно 4—10) і призначається для різних інструментальних складів (від одного інструмента до ансамблю з декількох інструментів або оркестру).

Аналіз музичного твору.

· Які інструменти виконували основну мелодію твору?

· Чи вдалося вам почути гармонію, яка завжди супроводжувала мелодію?

· В якому ладі прозвучала музика?

· Чим, на вашу думку, особлива музика Моцарта? Який характер музичного твору? Доберіть до характеристики слова, що найбільше відповідають цьому музичному твору: радісна, сумна, лірична, святкова, спокійна, схвильована, мелодійна, жвава, задумлива, енергійна, рухлива, трагічна, стримана.

· Який настрій викликала у вас ця музика? Опишіть «картину», яку ви уявляєте, слухаючи твір.

6. Виконання творчого завдання.

Демонстрація малюнків перед початком завдання. Прослухайте ще раз уривок із дивертисменту В.-А. Моцарта. Оберіть той малюнок, який найбільше підходить до цього музичного твору. Розкажіть про нього. Що ви бачите? Які засоби виразності використано в ньому? Поясніть свій вибір. На малюнках зображено різні життєві ситуації: голуб у небі; дитина, яка нюхає квіти; річка та міст тощо.

Домашнє завдання.

Послухайте музику, що лунає вас удома. Чи є серед прослуханих вами композицій твори для оркестру? Розкажіть про засоби їхньої виразності. Послухайте музику з телеекрана. Розкажіть про мелодію, лад та гармонію прослуханих творів. Якщо маєте бажання, створіть рекламу або сюжет рекламного ролика твору В.А. Моцарта.

Для допитливих — виконання музичного проекту. Проект «Музична реклама»

Мета: створити рекламу до музики В.А. Моцарта. Очікуваний результат: плакат реклами або сюжет телереклами.

План створення:

- Послухайте музичний твір В.А. Моцарта, уявіть собі сюжет, телевізійної реклами якогось товару або діючої фірми тощо.

- Запишіть придуманий вами сюжет.

- Візьміть олівці та намалюйте плакат цієї реклами.

- Найскладніше завдання для талановитих: під музику В.А. Моцарта проінсценуйте з друзями вигадану рекламу.

Урок 5

Тема. Як «рухається» музика?

Мета. Ознайомити учнів з поняттями «темп» та «ритм» як засобами музичної виразності, ознайомитися з творчістю композиторів Й. Баха та Дж. Россіні на прикладах їхніх музичних шедеврів.

Розвивати вміння учнів розрізняти на слух музичні темпи та визначати їх у музичних творах, вміння учнів виконувати ритмічні завдання та записувати ритмічний малюнок пісні відповідними тривалостями нот.

Виховувати інтерес до музичних шедеврів зарубіжної музики.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрети композиторів (Й. Баха, Дж. Россіні).

Основні поняття для засвоєння: «темп» та «ритм» як засоби музичної виразності.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Й.С. Бах. Концерт № 5 для фортепіано з оркестром фа-мі- нор (Ларго).

· Дж. Россіні. «Тарантела».

· «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича — виконання.

· «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва — розучування.

Хід уроку

Музичний словничок

Темп — це швидкість, з якою виконується музичний твір. Темпи поділяються на повільні, помірні та швидкі.

Ритм — це послідовне чергування і співвідношення тривалостей - звуків і пауз у музиці. Засобом вимірювання ритму є метр.

Музичний словничок

Тарантела (італ. Tarantella) — один із найвідоміших італійських народних танців, поширений на півдні країни. Виконують його в парах, швидко і бадьоро.

Цікава історія виникнення назви танцю. За легендою, у XV—XVI століттях в Італії його вважали єдиним засобом порятунку від укусу отруйного павука тарантула. Танцювали швидко, підстрибуючи, виконуючи активні рухи.

Аналіз музичних творів.

- Розкажіть про засоби музичної виразності обох творів.

- Які інструменти виконували основну мелодію у кожному творі?

- Охарактеризуйте швидкість мелодії у кожному творі, скориставшись запропонованим рядом слів: спокійна, рухлива, стрімка, стримана, дуже швидка, помірна, повільна. Які з них найбільше відповідають першому твору, а які — другому?

- Які танцювальні рухи, на вашу думку, можна виконувати під музику Дж. Россіні? А які — під музику Й. Баха?

- Який настрій викликала у вас музика кожного твору? Опишіть картини, які виникли у вашій уяві.

Домашнє завдання.

Знайдіть фотоілюстрації танців у різних темпах. Придумайте танець в улюбленому темпі, але з різними ритмічними рисунками.

Для допитливих — виконання музичного проекту.

Урок 6

Тема. У гості до музичних інструментів.

Мета. Ознайомити учнів з різними музичними інструментами, поняттями «регістр», «діапазон», «тембр» як засоби музичної виразності, ознайомити учнів з творчістю композитора П. Чайковського на прикладах танців з балету «Лускунчик».

Розвивати вміння учнів розрізняти на слух музичні інструменти в творі П. Чайковського, вчити музикувати на шумових інструментах та створювати власні ритмічні імпровізації.

Виховувати інтерес до музичних шедеврів російської музики.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет П. Чайковського.

Основні поняття для засвоєння: «діапазон», «регістр», «тембр» як засоби музичної виразності, їхня роль у створенні музичного образу.

Твори, що вивчаються на уроці:

· П. Чайковський. Балет «Лускунчик»: танець феї Драже, вальс квітів, танець вівчарів.

· «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва — виконання.

Хід уроку

Музичний словничок

Тембр — «забарвлення» звуку. За тембром можна розрізняти звуки однакової висоти і сили, виконані на різних інструментах або різними голосами.

Діапазон — обсяг звуків музичного інструмента або голосу. Діапазон вимірюється від найнижчого до найвищого звуку.

Регістр — частина звукоряду, ряд звуків певної висоти, тембру. Розрізняють високий, середній та низький регістри.

6. Виконання творчого завдання. Перш ніж виконувати завдання, розгляньте малюнки. На кожному з них зображені музичні інструменти. Складіть малюнки так, щоб утворилося три групи: струнні, ударні, духові.

Аналіз музичного твору.

- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати в балеті П. Чайковського? Які з них виконували головну мелодію кожного танцю?

- В яких регістрах звучать музичні інструменти в танці феї Драже? Як ви гадаєте, зі скількох частин складається цей танець?

- Який тембр мають струнні інструменти скрипка та арфа? Порівняйте їхнє звучання.

- Опишіть тембр духових інструментів: флейти, труби і валторни. В якому танці вони виконували основну мелодію?

- Як ви гадаєте, чи допомогли вам тембри музичних інструментів пригадати казку і «побачити» танці героїв балету?

Домашнє завдання.

Послухайте музику, яка лунає у вас вдома. Які інструменти створюють музичний супровід? Охарактеризуйте тембр кожного інструмента. Прислухайтеся, в якому регістр звучить музика. Якщо маєте бажання — подивіться в Інтернеті відеоуривки балету П. Чайковського «Лускунчик».

Для допитливих — виконання музичного проекту.

Урок 7

Тема. Як розповідає музика?

Мета. Ознайомити учнів з поняттям «динаміка» музичного твору та основними позначеннями голосного та тихого звучання музики, а також творчим спадком російського композитора С. Рахманінова.

Розвивати вміння учнів розрізняти на слух динаміку музичного твору та надавати характеристику цього засобу музичної виразності, вміння прослідковувати зміну настрою та зміни динаміки музичного твору на прикладі прелюдії Рахманінова, розвивати вміння фіксувати за допомогою знаків та визначати зміну динаміки твору, вміння учнів виконувати мелодію пісні ланцюжком.

Виховувати інтерес до музичних шедеврів російської музики, ціннісне ставлення до шедеврів музичного мистецтва.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет С. Рахманінова.

Основні поняття для засвоєння: «динаміка» як засіб музичної виразності, її роль у створенні музичного образу, динамічні відтінки: Р (форте), Р (піано).

Твори, що вивчаються на уроці:

· С. Рахманінов. Прелюдія № 5 для фортепіано (соль-мінор).

· «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва - виконання.

· «Пісня про чарівників». Муз. Г. Гладкова, сл. В. Лугового - розучування.

Хід уроку

Музичний словничок

Зміну сили гучності у музиці називають динамікою.Динамічні відтінки музики — Р (форте) —

голосно, Р (піано) — тихо.

4. Музичне сприймання. С. Рахманінов. Прелюдія № 5 для фортепіано (соль-мінор). 

Аналіз музичного твору.

- Визначте характер мелодії. Чи вдалося вам відчути зміну темпу, настрою твору?

- Чи повторювалась мелодія? Як ви гадаєте, зі скількох частин складається цей твір?

- Порівняйте гучність звучання на початку, в середині та в кінці музичного твору.

- Розкажіть про засоби виразності прелюдії (лад, гармонію, темп, тембр, регістр).

- Яка картина постає у вашій уяві під музику С. Рахманінова?

Бесіда про композитора.

Знайомство з творчістю композитора:

Сергій Васильович Рахманінов — російський композитор, піаніст і диригент, один із яскравих представників фортепіанного мистецтва. Серед його творів багато прелюдій, етюдів, варіацій, концертів для фортепіано з оркестром.

Музичний словничок

Прелюдія (від латинських слів ргае — «перед» та Шив — «гра») — невелика інструментальна п'єса, яка може передувати іншій п'єсі.

Домашнє завдання.

Послухайте музику, котра лунає у вас удома. Чи різної вона динаміки? Розкажіть про неї, пригадавши всі засоби виразності. Намалюйте динаміку свого улюбленого музичного твору. Спробуйте підібрати до нього відтінки кольорів.

Для допитливих — виконання музичного проекту.

Проект «Малюємо музику»

Мета: створити книжечку малюнків до музичних творів, які звучали на уроках.

Очікуваний результат: книжечка з малюнками.

План створення:

Пригадайте музичні твори, які звучали на уроках. Виготовте з паперу маленьку книжечку. За допомогою пензлика й фарб зробіть малюнок до своїх найулюбленіших музичних творів. Добирайте до сюжету малюнків відповідні відтінки кольорів.

Підказка: за допомогою фарб можна зобразити темп музики — рух героїв ваших художніх творів (швидкий, помірний, повільний), динаміку музики (основні кольори — (0 відтінки кольорів — (р)), характер музики, який передає настрій, що виникає під час слухання музики — сюжет картини тощо.

Урок 8

Тема. Музична скарбничка композитора.

Мета. Ознайомити учнів з творчістю Дж. Верді на прикладі тріумфального маршу з опери «Аїда», узагальнити знання учнів з теми, повторити всі засоби музичної виразності, які вивчали протягом чверті, визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми.

Розвивати вміння учнів розрізняти та впізнавати на слух музичні твори й пісні, які виконувалися, вміння робити узагальнення та власні висновки, навички виконувати пісні.

Виховувати інтерес до музичних шедеврів зарубіжної класики, ціннісне ставлення до шедеврів музичного мистецтва.

Тип уроку: комбінований, урок узагальнення знань.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет Дж. Верді.

Основні поняття для засвоєння: засоби музичної виразності, їхня роль, у створенні музичного образу — узагальнення.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Дж. Верді. Тріумфальний марш із опери «Аїда».

· «Пісня про чарівників». Муз. Г. Гладкова, сл. В. Лугового — виконання.

Хід уроку

Аналіз музичного твору.

- Чим особлива ця музика?

- Визначте жанр та характер музичного твору. Обгрунтуйте свою думку.

- Які засоби виразності вам вдалося розпізнати?

- Розкажіть про мелодію, лад, гармонію, ритм, темп, регістр, динаміку твору.

- Який настрій «навіяла» вам музика?

Бесіда про композитора.

Знайомство з його творчістю:

Джузеппе Фортуніно Франческо ВЕРДІ — видатний італійський композитор, диригент. Автор понад 26 опер, квартету та реквієму. Найвідоміші опери Верді — «Бал-маскарад», «Ріґолетто», «Травіата», «Трубадур», «Фальстаф», «Отелло», «Аїда». Вони й донині не сходять зі сцен оперних театрів усього світу.

Домашнє завдання.

Послухайте музику, що лунає у вас удома. Які засоби виразності ви почули в прослуханих творах? Розкажіть про них своїм друзям та рідним. Намалюйте свої улюблені пісні, котрі вивчали протягом теми.

Для допитливих — виконання музичного проекту.

ТЕМА II НАРОДНА МУЗИКА

УРОК 9

Тема. Історія народу в пісні. до уроку

Мета. Ознайомити учнів з поняттям історичні пісні, думи, надати знання про жанр інтродукції до опери, ознайомити з творчістю М. Лисенка.

Розвивати вміння учнів розрізняти характер народних українських історичних пісень, давати характеристику засобам виразності дум та історичних пісень, розрізняти на слух звучання кобзи.

Виховувати інтерес до музичної української класичної музики та любов до народних пісень.

Тип уроку: комбінований, введення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет М. Лисенка.

Основні поняття для засвоєння: історичні пісні, думи, інтродукція, кобза.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Українська народна пісня «Засвіт встали козаченьки».

· М. Лисенко. Інтродукція з опери «Тарас Бульба».

· Українська народна пісня «Ой на горі та женці жнуть» — розучування. ~

Хід уроку

Музичний словничок

Думи — твори української усної творчості, які виконували мандрівні співці-музики: кобзарі, бандуристи, лірники.

Історичні пісні — твори, присвячені історичним подіям або героям української історії.

А капела (а сарреііа) — виконання пісні без музичного супроводу, голосом.

Кобза — український струнний щипковий музичний інструмент. Кобзарі — українські народні співці, які супроводжували свій спів грою на кобзі або бандурі.

Аналіз музичного твору.

- Чим особливі українські історичні пісні?

- Що вас вразило у звучанні чоловічого хору? Яким був його тембр?

- Як змінилась українська народна пісня в інтродукції М. Лисенка? Розкажіть про свої враження.

- Чим відрізняється вокальний твір від інструментального? Які інструменти виконували історичну пісню? Пригадайте скарбничку композитора й опишіть засоби виразності цього твору.

- Який настрій викликала у вас прослухана музика? Розкажіть про це.

6. Виконання творчого завдання. Розгляньте картину невідомого художника «Козак Мамай», на якій зображено ідеалізований образ козака. Це захисник українського народу, степовик, мандрівник, воїн, мудрець, казкар в одній особі. Його «портрет» можна було побачити в українських оселях поряд з іконами.

Розкажіть про засоби виразності цієї картини. Який музичний інструмент на ній зображено? Якою б музикою ви озвучили цей живописний твір? Опишіть свої враження від картини.

Бесіда про композитора.

Знайомство з творчістю:

Микола Віталійович Лисенко — засновник української класичної музики, композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач українського фольклору. Автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», творів для оркестру і фортепіано. Зробив багато обробок народної музики для голосу й фортепіано, хору.

«Тарас Бульба» — опера Миколи Лисенка за сюжетом однойменної повісті Миколи Гоголя. У ній розповідається про історичні події в житті України, мужність та героїзм козацтва.

Музичний словничок

Інтродукція — невеликий оркестровий розділ на початку опери, вступ до прологу або першої дії. -

Домашнє завдання.

Послухайте, чи звучать у вашій родині народні пісні. Які? Чи є серед них подібні до історичних пісень?

Для допитливих — виконання музичного проекту.

Урок 10

Тема. Давні українські осінні обряди.

Мета. Ознайомити учнів з поняттям «осінні народні обряди», розглянути особливості осінніх календарних пісень, ознайомитися з жанром кантата та її жанровими особливостями, продовжувати знайомство з творчістю М. Лисенка.

Розвивати вміння учнів виконувати народні пісні, розрізняти на слух особливості звучання народних пісень, вміння надавати характеристику засобам виразності календарних пісень, розрізняти на слух характер і настрій пісень та музичного твору.

Виховувати інтерес до української класичної музики та любов до календарних народних пісень.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет М. Лисенка.

Основні поняття для засвоєння: кантата, жниварські, зажинкові, обжинкові пісні.

Твори, що вивчаються на уроці:

· М. Лисенко. Кантата «Радуйся, ниво неполитая» на слова Т. Шевченка (5 ч. «Оживуть степи, озера»).

· Українська народна пісня «Ой на горі та женці жнуть» — виконання.

Хід уроку

Музичний словничок

Кантата (італ. cantata, від латинського слова canto — співаю — концертний твір урочистого або ліро-епічного характеру, що складається з декількох частин і виконується співаками-солістами та хором у супроводі оркестру.

Аналіз музичного твору.

- Про що розповідають ці твори? З якими народними обрядами вони пов'язані?

- Опишіть мелодію кожного твору, добираючи відповідні слова.

- Охарактеризуйте тембри голосів, які виконували кожен твір. Чим вони подібні та чим відрізняються?

- Яку роль у кантаті, на вашу думку, виконували оркестр та хор?

- Порівняйте обидва твори за ритмом та динамікою. Що в них спільного?

Домашнє завд



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-06; просмотров: 925; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.65.133 (0.012 с.)