Вихід із класу під музику Л. Деліба. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Вихід із класу під музику Л. Деліба.



Урок 28

Тема. Музика і слово.

Мета. Ознайомити учнів із зв'язками музичного мистецтва і літератури, особливостями жанру романсу, продовжувати знайомство з вокальною творчістю М. Глінки.

Розвивати вміння учнів знаходити спільні та відмінні риси між двома видами мистецтва — музикою та літературою, давати характеристику музичному образу вокального твору, знаходити характерні засоби виразності романсу, прослідковувати розвиток образу протягом твору, брати участь у виконанні творчих завдань та творчих конкурсах і проектах.

Виховувати інтерес до вокальної творчості М. Глінйи та жанру романсу, пісень про шкільне життя українських композиторів.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему. Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет М. Глінки, О. Злотника.

Основні поняття для засвоєння: зв'язок музики з літературою, спільні жанри в обох видах мистецтв, жанр романсу.

Твори, що вивчаються на уроці:

· М. Глінка. Романс «Жайворонок» у виконанні дитячого хору.

· «Школярі-школярики». Сл. О. Вратарьова, муз. О. Злотника — виконання.

Хід уроку

1. Вхід до класу під музику М. Глінки. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

2. Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування — зв'язок музичного мистецтва з іншими видами мистецтва, інтеграція різних видів мистецтва. Спільні та відмінні риси, творчість Л. Деліба.

Бесіда про літературу як вид мистецтва.

У сиву давнину музика й література становили єдине ціле. Період їх виникнення як окремих видів мистецтва визначити важко, однак протягом останніх тисячоліть музика та література розвиваються у тісному взаємозв'язку. Найяскравіше це простежується у вокальних жанрах: пісня (народна або професійна), романс, кантата, ораторія та ін. Тут важливого значення набуває характер взаємодії поетичної та музичної інтонацій, поетичний метр (тобто розмір вірша) і музичний ритм.

ЛІТЕРАТУРА І МУЗИКА
Літературні сюжети або персонажі часто надихають композиторів на створення програмної музики. Прикладом взаємозв'язку музики й літератури також вважають прозаїчні та поетичні твори, в яких розповідається про реальну або уявну музику чи розкривається зміст конкретного музичного твору і його вплив на слухача.

 

ВОКАЛЬНІ ЖАНРИ (пісня, романс, кантата, ораторія та ін.)
ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ ЖАНРИ (програмні твори)

 


Розгляньте схеми. В них ви знайдете спільне між музикою та літературою.

ЛІТЕРАТУРА І МУЗИКА
Пісня
Поема
Гімн
Ода
Романс

 


У цій схемі зображені спільні жанри між музичним мистецтвом та мистецтвом слова — літературою. Послухаймо, як поєдналися два мистецтва в одному з романсів російського композитора, з чиєю творчістю ми ознайомилися нещодавно.

Музичне сприймання. М. Глінка. Романс «Жайворонок» у виконанні дитячого хору.

Аналіз музичного твору.

— Яка музика звучала — вокальна чи інструментальна?

— Розкажіть про засоби музичної виразності романсу.

— Охарактеризуйте тембри співацьких голосів, які вам вдалося розпізнати.

— Про що розповідав романс?

— Чи співзвучні у цьому творі музика та поезія? Обгрунтуйте свою думку.

Музичний словничок

Романс (у перекладі з іспанської — «романський») — одноголосний камерний вокальний твір з інструментальним супроводом.

Бесіда про особливості жанру романсу.

Романсами у середньовічній Іспанії називали світські пісні, які, на відміну від релігійних гімнів, виконували іспанською мовою, а не латинською.

Розквіт романсу як синтетичного музично-поетичного жанру припадає на другу половину XVIII ст. у Німеччині, Франції та Росії. В українській ліриці романс поширився на межі XIX—XX ст.

За формою романс подібний до пісні, але й має певні відмінності. У романсі допускаються відступи від основної мелодії, а приспів переважно відсутній. Пісня за характером може бути будь-якою, а романс — тільки ліричний.

Цікаво знати, що за допомогою слова ми пізнаємо зміст пісні, романсу, оди. А в поєднанні з іншими мистецтвами література та музика утворюють нові складні жанри, у створенні яких беруть участь декілька мистецтв; опера, оперета, мюзикл, балет та інші.

Виконання творчого завдання.

Демонстрація ілюстрацій, на яких зображено уривки з театральної вистави, опери, оперети, балету тощо.

Завдання: розгляньте фотоілюстрації, розкажіть про те, що на них зображено. Поміркуйте, які саме види мистецтва поєднуються в балеті, опері та опереті.

Виконання творчого завдання.

Спробуйте свої сили в поетичній творчості. Складіть вірш, використовуючи подані слова: весна, зліта, квітуча, дітвора, прийшла, радіє, співа, душа, до сонечка. 

А тепер створіть таку мелодію до цього вірша, щоб у вас вийшов романс. Він має бути ніжним, ліричним або задумливим. Доберіть потрібний лад, темп, ритм. У кого з вас вийде найкраще?

9. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).

Виконання пісні. «Школярі-школярики». Сл. О. Вратарьова, муз. О. Злотника.

Розучування другого куплету, виконання пісні під фонограму, відпрацювання засобів виразності твору. Конкурс на найкраще виконання пісні.

Виконання творчого завдання.

Візьміть музичні шумові інструменти (дзвіночки, маракаси, бубон) та створіть супровід до пісні «Школярі-школярики». Виконання пісні з музичним супроводом — музикування. Музична імпровізація під фонограму.

Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

· Як пов'язані література та музика? Поміркуйте, що між ними спільного, а що відмінного.

· Які жанри музики утворюються за допомогою слова і звуку?

· Які музичні жанри пов'язані з літературою? Що їх об'єднало?

· Що таке романс? Музику якого композитора ми слухали на уроці?

Домашнє завдання.

Послухайте музику довкола себе. Чи є серед цих композицій романси? Пригадайте улюблений дитячий віршик та придумайте до нього мелодію.

Для допитливих — виконання музичного проекту.

Проект «Ліричний романс»

Мета: навчитися створювати власний ліричний романс.

Очікуваний результат: романс.

План створення:

Пригадайте романс М. Глінки, який звучав на уроці. А чи хочете написати власний романс?

1-й крок — пригадайте дитячого віршика, якого вам розповідала матуся у дитинстві.

2-й крок — намалюйте до цього вірша ілюстрацію, яка має прикрасити ваше творіння.

3-й крок — спробуйте заспівати обраний віршик так лірично і мелодійно, як звучав романс композитора. Це буде ваш власний романс, мелодію якого ви самі придумаєте.

4-й крок — запишіть свій романс на диктофон та візьміть участь у конкурсі класу «Найкращий композитор».

Вихід із класу під музику М. Глінки.

Урок 29

Тема. Музика і візуальні види мистецтва.

Мета. Ознайомити учнів зі зв'язками музичного мистецтва та візуальними мистецтвами, знаходити спільні та відмінні риси між музикою, живописом, архітектурою, скульптурою та декоративними мистецтвами, ознайомитися з творчістю М. Мусоргського, Л. Боккеріні та особливостями програмних та непрограмних інструментальних творів цих композиторів, жанрами фортепіанної сюїти, п'єси, менуетом.

Розвивати вміння учнів давати характеристику музичному образу твору, вміння знаходити спільні риси візуальних мистецтв та музики, розрізняти на слух розвиток музичного образу, добирати відповідний колір до характеру музики.

Виховувати інтерес до інструментальної музики російського та італійського композиторів.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему, урок з елементами інтеграції.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрети М. Мусоргського, Л. Боккеріні.

Основні поняття для засвоєння: зв'язок музики з візуальними мистецтвами, жанри фортепіанної сюїти, п'єси, менует.

Твори, що вивчаються на уроці:

· М. Мусоргський. «Богатирські ворота» з фортепіанної сюїти «Картинки з виставки».

· Л. Боккеріні. «Менует» у виконанні струнного квінтету.

· «Пісенька друзів» із мультфільму «Бременські музиканти». Сл. Ю. Ентіна, муз. Г. Гладкова — розучування.

Хід уроку

1. Вхід під музику М. Мусоргського. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

2. Актуалізація опорних знань: опитування в парах — зв'язок музики і літератури, споріднені жанри музики і літератури, творчість М. Глінки, жанр романсу та його особливості.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-06; просмотров: 430; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.222.125.171 (0.013 с.)