Методика навчання біології та природознавства, як галузь педагогічної науки, її історія та розвиток. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Методика навчання біології та природознавства, як галузь педагогічної науки, її історія та розвиток.



ТЕМА №1

Методика навчання біології та природознавства, як галузь педагогічної науки, її історія та розвиток.

Мета: вивчити історію становлення та розвитку методики навчання біології та природознавства як галузі педагогічної науки.

Опорний план-конспект

Методика навчання біології — це педагогічна наука про систему навчання та виховання учнів, зумовлена особливостями вивчення шкільного курсу біології.

Методика навчання біології як наука розвивається під впливом учених, педагогів, методистів на основі їхніх методичних ідей, педагогічної науково-теоретичної спадщини, практичних узагальнень.

Предметом методики навчання біології є зміст і структура сучасних розділів біології, а також методи, засоби й форми навчання, виховання та розвитку учнів, а об'єктом — біологічна освіта учнів середніх загальноосвітніх навчальних закладів.

Структура методики навчання біології науково обґрунтована. Виокремлюють загальну методику навчання біології та спеціальні (окремі) методики вивчення біології (розділів «Природознавство», «Рослини», «Тварини», «Біологія людини», «Загальна біологія»).

Насамперед методика навчання біології відповідає на запитання: що дає вивчення біології в школі для освітньої, виховної та практичної підготовки учнів; чому потрібно вчити; як потрібно вчити; як виховувати засобами предмета; застосування яких методів і прийомів найефективніше для розвивального навчання й виховання учнівської молоді через зміст біологічного матеріалу?

Хід роботи

Завдання №1. На підставі вивченої теми «Методика навчання біології та природознавства як галузь педагогічної науки» скласти план-конспект:

a) Предмет та об’єкт дослідження МНБП;

b) Структура МНБП;

c) Зв'язок МНБП з іншими науками;

d) Сучасні проблеми МНБП;

Завдання №2. Проаналізувати історичні джерела і аспекти розвитку методики навчання природознавству.

Завдання №3. Словникова робота: завести словник наукової термінології з біології та дати визначення: метод, методологія, методи дослідження, методи навчання. Біологія, матеріал, речовина, життя.

Контрольні питання:

1. Яка головна мета курсу «Методика навчання біології та природознавства»?

2. У зв’язку з тим, що сучасна методика навчання біології стає теорією біологічної освіти і розкриває не лише методи і прийоми навчання учнів біології, а й зміст, обсяг системи знань, умінь і навичок, розвиток наукових понять і всебічне виховання в процесі навчання біології, то чи може вона називатися дидактикою біології і вважатися галуззю загальної дидактики? Відповідь аргументуйте.

3. Варіативність змісту, природничо-наукової освіти в загальноосвітній школі, поява альтернативних програм, підручників ставлять перед системою методичної підготовки нові завдання. Обґрунтуйте які саме?


ТЕМА №2

Зміст шкільної біологічної освіти, її цілі та завдання.

Хід роботи

Завдання №1. Дайте письмову відповідь:

1. З яких структурних компонентів складається процес навчання біології? Коротко схарактеризуйте їх.

2. Що таке закономірності навчального процесу? Розкрийте сутність основних із них.

3. Що таке принципи навчання? Назвіть основні сучасні принципи навчання біології.

4. Що означає демократизація процесу навчання?

Завдання №2. Ознайомтесь з нормативно-правовою базою шкільної біологічної освіти:

1. Державний стандарт базової і повної середньої освіти

2. Національна доктрина розвитку освіти.

3. Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів (саме кабінет біології).

4. Державна програма "Вчитель"

Контрольні запитання:

1. У літературі оптимізація розглядається як теорія побудови процесу навчання, як умови його ефективності й як принцип навчання. Яке із зазначених трактувань правильне? Відповідь обґрунтуйте.

2. Що визначає Державний стандарт базової і повної середньої освіти? Які його функції?

3. Назвіть складові Державного стандарту базової і повної середньої освіти.

4. Назвіть чинники позитивного ставлення учнів до навчання.

5. У чому полягає новизна Концепції базової біологічної освіти в Україні?

6. Серед науковців панують різні думки щодо мети вивчення шкільного курсу біології. Одні вважають, що цей навчальний предмет має реалізовувати в основному світоглядну функцію, інші — інформаційну, розвивальну. Аргументуйте свою позицію з даної проблеми.

7. Б. С. Гершунський писав: - Учитель XXI століття — це людина, яка знає зміст свого життя, вірить у можливість його досягнення й цілеспрямовано працює в ім'я найповнішої самореалізації». Як би ви скоригували мету біологічної освіти для того, щоб можна було сформувати таку особистість?

 


ТЕМА № 3

ТЕМА № 4

Шкільні підручники з біології та природознавства: структура, методичний аналіз

Мета: навчитись орієнтуватись у підручнику з дисципліни, що викладається, вміти аналізувати та робити висновки.

Опорний план-конспект

Біологічна освіта школярів є педагогічною системою, під якою розуміють цілісне ди­дактичне утворення взаємопов'язаних елементів: цілей, предметного змісту, методів, засобів та організаційних форм навчання, методів контролю, а також прийомів діагностики досягнення поставлених цілей навчання, що зумовлені специфікою вивчення живої природи.

Цілі освіти — це очікувані результати, яких прагне досяг­ти суспільство, держава за допомогою сформованої системи освіти нині й у найближчому майбутньому.

Цілепокладання — це процес формування мети, її розгортання в часі та в даному інформа­ційному просторі на основі врахування особливостей виконавців діяль­ності, в ході якої передбачається досягнення поставленої мети.

Цілереалізація — це процес перетворення поставленої (внут­рішньої) мети на результат діяльності.

Плануючи проведення навчання біології в будь-якій формі, намічають такі цілі:

навчальна — визначається в загальнобіологічних поняттях, що роз­криваються на основі спеціальних і локальних понять (наприклад, формувати поняття організації живих систем на основі вивчення будови рослинної клітини);

виховна, яка найповніше реалізується засобами даного навчального заняття;

розвивальна — передбачає, які знання, вміння та навички необхідно розвивати в учнів, а саме: інтелектуальні (аналіз, порівняння, вміння робити висновки тощо); з організації навчальної діяльності (загальнонавчальні та предметні); інформаційні (вміння працювати з навчальною літературою, комп'ютером); комунікативні (загальномовні вміння, прийоми спілкування тощо).

ХІД РОБОТИ

Завдання № 1. Проаналізувати шкільні підручники із біології (7, 8 клас) та природознавства (5-6 клас)

Схема аналізу підручника

Формування світогляду.

2.1. Філософсько-світоглядна підготовка учнів, вироблення в них ціннісного ставлення до життя, сенсу життя.

2.2. Розкриття основних засад і наукових принципів курсу (предмета).

2.3. Формування методологічних знань, ознайомлення з методами пізнання або формами діяльності.

2.4. Розкриття причинно-наслідкових зв'язків, взаємозв'язку явищ і процесів у природі, суспільстві, пізнанні світу.

2.5. Висвітлення внутрішньо- й міжпредметних зв'язків, формування на їх основі інтегративних уявлень про навколишній світ і його за­кономірності.

2.6. Формування наукової або художньої картини світу, сучасного стилю мислення.

2.7. Загальна характеристика філософсько-світоглядного спрямування навчального матеріалу.

Методичне забезпечення.

6.1. Здійснення підручником функції керування навчально-пізнавальною діяльністю учнів.

6.2. Наявність методичного апарату забезпечення організації самостійної роботи учнів.

6.3. Надання учневі можливості самостійно оцінювати досягнутий рівень засвоєння навчального матеріалу.

6.4. Методична продуманість запропонованих питань, завдань і вправ, їх достатність і досконалість добору.

6.5. Методична цінність і різноманітність ілюстративного матеріалу.

6.6. Відповідність змісту наявним засобам і матеріальній базі навчального матеріалу.

6.7. Загальна характеристика методичної цінності підручника.

Ергономічні показники.

7.1. Якість поліграфічного виконання.

7.2. Якість виготовлення й друку наочно-ілюстративного матеріалу.

7.3. Задоволення санітарно-гігієнічних вимог (розмір шрифту, якість паперу, добір кольорів, маса тощо).

7.4. Естетичність оформлення книги.

Загальна характеристика ергономічної досконалості підручника.

ТЕМА № 3

Планування роботи вчителя

Мета: навчитись планувати роботу вчителя біології та природознавства.

Опорний план-конспект

ХІД РОБОТИ

Завдання № 1. Скласти перспективний план з біології та природознавства (клас за вибором студента).

Перспективний (річний) план відображує вивчення розділу біології за темами. Він дає змогу визначити місце теми в розділі за сезонами ро­ку, спланувати екскурсії, систему повторення, провести підготовчу ро­боту до теми із забезпечення її засобами наочності. Перспективний план потрібний кожному вчителеві-початківцю для самоконтролю в термінах вивчення матеріалу, проведення екскурсій, позаурочної та позакласної роботи, організації систематичного внутрішнього й міжпредметного повторення.

Схема перспективного (річного) плану

Тема Кількість годин Термін проведення Лабораторні та практичні роботи Демонстрації Екскурсія Позаурочна робота Позакласне заняття
               

Завдання № 2

Скласти тематичне планування з біології та природознавства (клас за вибором студента).

Тематичний план дає змогу визначити місце кожного уроку в систе­мі уроків теми, значення кожного уроку в процесі засвоєння знань уч­нями та формування вмінь і навичок, своєчасно підготувати необхідні засоби навчання до кожного уроку, відображує систему навчання шко­лярів прийомам і методам самостійної діяльності.

Схема тематичного плану

№ п/п Тема заняття Дата проведення Тип уроку Лабораторні та практичні роботи Основні поняття й терміни Обладнання Д⁄з (література)
               

 

План уроку визначає систему понять, що мають вивчатися, формування загальнонавчальних і спеціальних умінь відповідно до змісту, прогнозує розв'язання комплексу виховних завдань, розвиток особис­тих якостей учнів.

Завдання № 3. Скласти поурочне планування. Додаток А.

Структура й зміст уроку відображуються в поурочному плануванні, або, інакше кажучи, в конспекті уроку. Насамперед учитель формулює мету уроку, визначає його завдання, тип, структуру, продумує послідов­ність вивчення нового матеріалу протягом уроку.

Завдання № 4. Проаналізувати урок. Додаток Б.


Питання для закріплення знань:

1. У чому полягає підготовка вчителя до уроку?

2. На чому ґрунтується особистісно-орієнтоване навчання?

3. На яких принципах базується кредитно-модульне навчання?

4. У чому полягає сутність дистанційного навчання?


ТЕМА № 6

Методичні прийоми

1. Дати відповіді на запитання.

2. Відповісти на запитання за планом.

3. Скласти план відповіді.

4. Скласти пам'ятку.

5. Скласти розповідь від імені (плесені або амеби).

6. Скласти розповідь-небилицю.

7. Заповнити схему.

8. Скласти максимальну кількість питань за таблицею.

9. Зробити підписи до схеми по пам'яті.

10.Робота з картками.

11. Скласти фразу із слів.

12. Закінчити речення.

13. Знайти слова (зі слів різних тем вибрати до теми певного уроку, скласти речення; пояснити, чому вибрав).

14. Заповнити таблицю.

15. Скласти розповідь за таблицею.

16. Намалювати схему по пам'яті.

17. "П'ятий зайвий", "Третій зайвий", "Знайти родича", (робота з поняттями).

18. "Поставити на своє місце" (перелік росини чи органів розподілити за групами).

19. Вирішити текстову задачу (вставити пропущене слово).

20. Знайти помилку.

21. Знайти помилки: а) заздалегіть вказати кількість помилок;

б) хто більше знайде помилок;

в)хто знайде всі помилки.

22. Знайти зайве слово, пояснити.

23. У списку рослин чи тварин з'єднати представників одного типу, класу чи родини.

24. Скласти тризначне число, пояснити (1 жири; 2 вуглеводи; 3
лігаза; 4 гліцерин).

25. Біотир (на дошці 1-10 понять, вчитель читає визначення поняття, учень вибирає відповідь. Наприклад: 1-5, 2-3.)

26. "Мешканці зоосаду" («лісу»). Завдання: написати 10 представників. Перевірка: учні по черзі зачитують, інші викреслюють відповідь. Виграє той, в кого більше слів, що не названі іншими.

27. Термінологічний диктант.

28. Графічний диктант (перевірка ключем).

29. Програмований облік знань,

30. Використання аплікацій, малюнків на дошці.

31. Перевірка "Довіра" (учні самостійно оцінюють свої відповіді).

32. Скласти контрольну роботу по темі.

33. Описати в короткій формі, що нового дізнався на уроці.

34. Скласти кросворд.

35.Розгадати кросворд.

ХІД РОБОТИ

Завдання № 1. Зробити аналіз змісту теми на основі програми:

1. Яка структура теми 1: «Будова та життєдіяльність рослин», та чим обумовлена така структура?Ознайомитись з основними поняттями теми.

2. Яка структура теми 1: «Тіла і речовини, що оточують людину», та чим обумовлена така структура? Ознайомитись з основними поняттями теми.

Завдання № 2. Методичний аналіз теми 2: «Розмноження й розвиток рослин»:

1. Визначити всі завдання теми;

2. Підібрати традиційні і нетрадиційні прийоми і засоби розвитку різних понять у процесі вивчення цієї теми.

Завдання № 3 Розкрити методику проведення лабораторних робіт:

№ 1. Будова клітини рослин.

№ 2. Корінь і кореневі системи. Видозміни кореня.

№ 3. Внутрішня будова кореня у зв'язку з його функціями *.

№ 4. Пагін і його будова. Різноманітність пагонів.

№ 5. Внутрішня будова стебла у зв'язку з його функціями.

№ 6. Видозміни пагона.

№ 7. Будова і різноманітність листків.

№ 8. Внутрішня будова листка у зв'язку з його функціями.


Питання для закріплення знань:

1. Розкрийте можливості використання сучасної комп'ютерної техніки в навчанні біології.

2. Що таке навчально-методичний комплект? Схарактеризуйте його.

3. Чи можуть електронні видання й ресурси замінити вчителя?

4. Що являє собою педагогічна технологія? Схарактеризуйте основні її види.

 


ДОДАТОК А

План-конспект уроку

Урок № ___ в ___ класі ДАТА

Тема: ________________________________________________________________________

Мета:

- Навчальна …………………………………………………………………………………

- Розвивальна ………………………………………………………………………………

- Виховна …………………………………………………………………………………..

Тип уроку: ………………………………………………………………………………………..

Обладнання та матеріали уроку: ……………………………………………………………….

Базові поняття та терміни: ………………………………………………………………………

Методи та прийоми навчання: …………………………………………………………………

Структура уроку

Етапи Час, хв
I. Організаційний етап II. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань учнів III. Мотивація навчальної діяльності учнів IV. Вивчення нового матеріалу V. Узагальнення та систематизація знань учнів VI. Домашнє завдання VII. Підбиття підсумків уроку 10-15 2-3 2-3

 


ДОДАТОК Б

Структура аналізу уроку

Учитель __________________________________________________________

Дата _________________ Час проведення ______________________________

Предмет __________________________________________________________

Клас _______________ Мета відвідування ______________________________

Тема уроку ________________________________________________________

Мета уроку ________________________________________________________

Обладнання _______________________________________________________

ХІД УРОКУ

НОТАТКИ ПО ХОДУ УРОКУ ОЦІНКА РЕАЛІЗАЦІЇ
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
Висновки з уроку Рекомендації вчителю
   
   
   
   

 

 

ТЕМА №1

Методика навчання біології та природознавства, як галузь педагогічної науки, її історія та розвиток.

Мета: вивчити історію становлення та розвитку методики навчання біології та природознавства як галузі педагогічної науки.

Опорний план-конспект

Методика навчання біології — це педагогічна наука про систему навчання та виховання учнів, зумовлена особливостями вивчення шкільного курсу біології.

Методика навчання біології як наука розвивається під впливом учених, педагогів, методистів на основі їхніх методичних ідей, педагогічної науково-теоретичної спадщини, практичних узагальнень.

Предметом методики навчання біології є зміст і структура сучасних розділів біології, а також методи, засоби й форми навчання, виховання та розвитку учнів, а об'єктом — біологічна освіта учнів середніх загальноосвітніх навчальних закладів.

Структура методики навчання біології науково обґрунтована. Виокремлюють загальну методику навчання біології та спеціальні (окремі) методики вивчення біології (розділів «Природознавство», «Рослини», «Тварини», «Біологія людини», «Загальна біологія»).

Насамперед методика навчання біології відповідає на запитання: що дає вивчення біології в школі для освітньої, виховної та практичної підготовки учнів; чому потрібно вчити; як потрібно вчити; як виховувати засобами предмета; застосування яких методів і прийомів найефективніше для розвивального навчання й виховання учнівської молоді через зміст біологічного матеріалу?

Хід роботи

Завдання №1. На підставі вивченої теми «Методика навчання біології та природознавства як галузь педагогічної науки» скласти план-конспект:

a) Предмет та об’єкт дослідження МНБП;

b) Структура МНБП;

c) Зв'язок МНБП з іншими науками;

d) Сучасні проблеми МНБП;

Завдання №2. Проаналізувати історичні джерела і аспекти розвитку методики навчання природознавству.

Завдання №3. Словникова робота: завести словник наукової термінології з біології та дати визначення: метод, методологія, методи дослідження, методи навчання. Біологія, матеріал, речовина, життя.

Контрольні питання:

1. Яка головна мета курсу «Методика навчання біології та природознавства»?

2. У зв’язку з тим, що сучасна методика навчання біології стає теорією біологічної освіти і розкриває не лише методи і прийоми навчання учнів біології, а й зміст, обсяг системи знань, умінь і навичок, розвиток наукових понять і всебічне виховання в процесі навчання біології, то чи може вона називатися дидактикою біології і вважатися галуззю загальної дидактики? Відповідь аргументуйте.

3. Варіативність змісту, природничо-наукової освіти в загальноосвітній школі, поява альтернативних програм, підручників ставлять перед системою методичної підготовки нові завдання. Обґрунтуйте які саме?


ТЕМА №2



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-04-19; просмотров: 483; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 44.220.131.93 (0.094 с.)