Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Виконання вправ на формування

Поиск

Гуманістичної позиції майбутнього вчителя

В організації навчання учнів

Вправа 1. Як відомо, навчальна діяльність не є для учнів (особливо молодшого і середнього віку) вільною, творчою самодіяльністю (як, на­приклад, гра, де учень грає не тому, що змушують, а тому, що це дає йому втіху). Учитель «згори» задає учням мету, зміст, методи, форми навчан­ня. Діти або зовсім не беруть участі у цьому процесі, або їхня участь зведена до мінімуму. А звідси і особливість їхньої психологічної по­зиції у навчанні: вони не відчувають себе суб'єктами цього процесу. Навчання для них є примусом дорослих. Чи потрібна учням допомога у цій ситуації? В чому, на вашу думку, вона може полягати? Наведіть приклади успішного розв'язання такої проблеми.

Вправа 2. Негативні наслідки засилля авторитарного навчання ста­ли особливо помітні у 70 —80-х роках XX ст. Про це ще у 60-х роках говорив В. Сухомлинський, у 80-х — педагоги-новатори: Ш. Амонашвілі, С. Лисенкова, І. Волков, В. Шаталов, Є. Ільїн. Ознайомтеся з їхнім досві­дом. У чому вони вбачають резерви вдосконалення шкільного навчан­ня? Які шляхи його гуманізації пропонують? Як забезпечують діалог у навчально-виховному процесі? Який тип учителя вони уособлюють, що їм притаманне?

Вправа 3. Перегляньте відеозаписи уроків (фрагментів уроків) учи­телів. Яким критеріям уроку-діалогу вони відповідають? Доведіть свою думку. Яка педагогічна результативність цих уроків? Яке у них комуні­кативне забезпечення діалогу (психологічна позиція вчителя, стиль і модель спілкування, дистанція спілкування, невербальна поведінка, мов­лення тощо).

Вправа 4. Виберіть для роботи фрагмент уроку (наприклад, подан­ня нового матеріалу). Обдумайте, якими будуть логіка вашого викладу, його емоційний підтекст, ваша невербальна поведінка, різні комуніка­тивні прибудови залежно від мети викладу — а) поінформувати учнів; б) переконати учнів; в) спонукати учнів до співроздумів; г) розважи­ти учнів; д) ваш варіант мети. Який варіант уроку, на ваш погляд, є продуктивним і чому? Які особливості має педагогічна техніка в кож­ному з цих варіантів викладу? Де створюються більші можливості для забезпечення діалогу вчителя з учнями?

Моделювання мисленнєвої діяльності вчителя

Під час розроблення задуму уроку з позицій авторитарного й гуманістичного навчання

Мета роботи — розвиток діалогічного мислення студентів, умінь порівняльного аналізу педагогічної ефективності моделей уроків-діа-


логів і уроків-монологів, елементів технології гуманістичного та автори­тарного навчання.

Розглядаючи самостійну роботу студентів, важливо звернути їхню увагу на аналіз спрямованості, логіку мисленнєвої діяльності вчителя під час розроблення задуму уроку: що є для вчителя визначальним у розробленні теми? на чому зосереджено його увагу? як визначається мета? яка роль відводиться учням, чи сприймаються вони як співавто­ри уроку? чи відбуваються реальні зрушення в розвитку особистості дитини на уроці? чи може урок для неї мати особистісний смисл?

ТВОРЧИЙ ЗАДУМ УРОКУ

як діалогу вчителя з учнями

Мета: оволодіння технологією розроблення задуму уроку на ґрунті діалогічної взаємодії вчителя з учнями; формування установки на творчий підхід до розроб­лення задуму уроку.

Обладнання: відеозаписи уроків, роздатковий дидактичний матеріал: зразки різних варіантів уроків, опубліковані в педагогічній літературі.

Опорні поняття: творчий задум уроку, мета, надзавдання уроку, дидактична мплель VпокV. конгенікятивня забезпеченість Vґюк•V.

Завдання для студентів

і. Підготуватися до співбесіди, опрацювавши рекомендовану літературу.

1.1. Поняття «творчий задум уроку». Прогнозування ситуацій діалогу на етапі
розроблення задуму уроку.

1.2. Визначення мети й надзавдання уроку як перспективи особистісного роз­
витку учнів.

1.3. Створення умов для стимулювання пізнавальної активності учнів у нав­
чальному діалозі з учителем.

1.4. Комунікативне забезпечення діалогу вчителя з учнями на уроці.

2. Виконати вправи 1—5.

3. Розробити власний задум уроку і підготуватися до його презентації (те­
ма уроку, клас — за вибором студента). Аргументувати свою професійну пози­
цію, визначити умови успішної творчої діяльності під час розроблення задуму
уроку.


Список рекомендованої літератури

& 1. Основи педагогического мастерства / Под ред. Й. А. Зязюна. — М., 1989. — С. 212-219.

2. Кан-Калик В. А. Учителю о педагогическом общении. — М., 1987. — С. 26 —
33.

3. Львова Ю. Л. Творческая лаборатория учителя: Кн. для учителя. — 3-є изд.,
перераб. й доп. - М., 1992. - С. 26-39, 77-83, 91-93.

4. Мороз О. Г., Омеляненко В. Л. Перші кроки до майстерності. — К., 1992. —
С. 45-50.

5. Фридман Л. М. Педагогический опыт глазами психолога. — М., 1987. —
С. 16-28.

6. Підласий І. П. Як підготувати ефективний урок. — К., 1989. — С. 20 — 39.

7. Гін А. Основи педагогічної майстерності // Завуч. — 2000. — № 8. —
С. 1-6.

8. Освітяни про сучасний урок // Завуч. — 2000. — № 23-24. — С. 9.

ХІД ЗАНЯТТЯ



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-12-11; просмотров: 238; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.107.1 (0.006 с.)