Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

I. Оголошення теми і мети уроку

Поиск

Олена ПІТЕРСЬКА,

учитель-методист РМ і СЛ Білоцерківської ЗОШ №18, Київська обл.

УРОК 1. СЮЖЕТ І СИСТЕМА ОБРАЗІВ КАЗКИ

Мета: дати відомості про життя письменни­ка, його естетичні погляди; розвивати вміння бачити та аналізувати деталі художнього твору, коментувати портретну характеристику героя; вдосконалювати навички виразного читання; ви­ховувати адекватне сприйняття краси, здатність «бачити серцем».

Тип уроку, урок засвоєння нових знань.

Обладнання: фотографії Оскара Уайльда, на­очність у форматі презентації Місю$оп.

... Добре бачить тільки серце.

Найголовнішого очима не побачиш.

Антуан де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. Оголошення теми і мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності /. Словникова робота

Краса — 1. Властивість, якість гарно­го, прекрасного. 2. Оздоба, прикраса кого-, чого-небудь. 3. Гарна, приваблива зовнішність.

2. Бесіда

— У якому значенні ми використовуємо слово «краса», коли говоримо а) про спів солов'я і природу в казці Андерсена «Соловей»; б) палац імператора; в) штучну пташку?

— Яке значення слова «краса» є найважливішим особисто для вас? Чому?

3. Коментування епіграфа

III. Формування нових знань, умінь та навичок

/. Слово учителя (під час розповіді демонструють­ся фотографії письменника)

Одним із письменників, життєве кредо яких — оспівування краси, був Оскар Уайльд (повне ім'я — Оскар Фінгал О'Флаерті Уїлс Уайльд). Вн народився 1854 р. у Дубліні — столиці Ірландії. Його батько, сер Уїльям Уайльд, був відомим лікарем-окулістом, вивчав фольклор, писав книги з історії ірландської археології. Мати, леді Джен Франческа Уайльд, ви­вчала античну культуру, була поетесою. Батьки Оскара Уайльда належали до ірландської інтелектуальної елі­ти, тому вони виховували сина у творчій атмосфері. В їхньому домі постійно зустрічалися, обмінювалися думками письменники, діячі мистецтва і науковці. Тут любили красу, цінували її і, звичайно ж, прищепили цю любов маленькому Оскару.

До дев'яти років Оскар отримував освіту на дому, гувернантки навчили його німецької і французької. Потім він вступив до Королівської школи Портора неподалік від Дубліна. Закінчивши школу із золо­тою медаллю, Оскар Уайльд продовжив навчання у Трініті-коледжі (коледж Святої Трійці), найкращому навчальному закладі Дубліна. Юнак наполегливо вивчав давньогрецьку мову, щоб читати в оригіналі твори античних авторів. Закінчивши коледж, май­бутній письменник продовжив освіту в Оксфорді — найкращому навчальному закладі Англії. Тут, серед присадкуватих середньовічних будинків-фортець із товстими мурами й зеленими моріжчастими стеж­ками, вздовж яких росли клени і платани, що під ними на лавках сиділи замислені студенти з розгорнутими підручниками, Оскар Уайльд знайшов, за його словами, столицю романтиків. Час навчання в Оксфорді юнак вважав найщасливішим періодом свого життя. Оскар сповна використовував спри­ятливі умови для навчання, глибоко студіюючи філософію та природничі науки, за великі успіхи в яких його одного на весь університет було нагоро­джено 1877 року науковим відрядженням до Греції та Італії. В Оксфорді Оскар Уайльд зробив перші літературні спроби, видав першу поетичну збірку та отримав літературну премію за вірш.

Через якийсь час Оскар Уайльд став надзвичайно популярним письменником. Ідеї, які молодий пись­менник проголошував у власних творах, відрізняли­ся оригінальністю. Наприклад, Уайльд відстоював думку, шо митець не має права зображувати по­творне, його уваги варте лише прекрасне. Проте сам письменник не міг залишити поза увагою складні проблеми людського життя. Про це свідчить поява двох збірок чарівних казок «Щасливий Принц» та «Гранатовий будиночок». Оскар Уайльд з любов'ю і співчуттям пише про дітей і людей похилого віку, бідних і жебраків, про дику природу, тварин і птахів. Кожна казка письменника засуджує ненависть чи пихатість, безжалісність і підступність, тобто все те, що робить наш світ потворним і жорстоким.

Казки Оскара Уайльда часто закінчують­ся нещасливо: помирають Ластівка («Щасливий Принц»), Соловей («Соловей і троянда»), Велетень («Велетень-себелюбець»); помирає і Хлопчик-зірка, герой однойменної казки. Але, незважаючи на це, за кожним казковим рядком відчувається добре серце письменника. Першими слухачами казок Оскара Уайльда були його сини — Сіріл і Вівіан (письменник любив розповідати своїм дітям під час прогулянок і на ніч казкові історії). Пізніше ці ди­вовижні історії були надруковані, і казка «Хлопчик-зірка» увійшла до збірки «Гранатовий будиночок». Події казки відбуваються у вигаданому барвистому світі, де тварини і птахи розмовляють, допомагають людям, але добро не завжди перемагає зло, а краса може виявитися лихою й жорстокою.

2. Словникова робота

Художня деталь (у перекладі з французької — подробиця) — опис предметів і явищ навколишнього світу, персонажа, дійсності. Художня деталь має певний зміст і відо­бражає умови, в яких живе персонаж (інтер'єр), описи природи (пейзаж), мову і вчинки героя, його зовнішність (портрет). Художня деталь не тільки створює картину, а й змушує читачів замислитися над прихованими у тексті фактами. Наприклад, у казці «Хлопчик-зірка» жебрачка, почувши слова Лісоруба, «тільки скрикнула і зразу зомліла». Ця деталь натякає на існування якоїсь таємниці при народженні Хлопчика-зірки.

3. Коментоване читання уривків з казки. Визна­чення художніх деталей у казці

• Коли бідні Лісоруби... підійшли до Гірського водоспаду, то побачили, що він нерухомо завис, бо його поцілувала Крижана королева (в іншому перекладі — крижана діва). (До якої іншої казки відсилає текст?)

Вовк завжди мислив тверезо; Дятел був приро­дженим філософом; Горлиця дотримується роман­тичного погляду на становище... (Кого нагадують алегоричні образи тварин?)

• Роздуми Лісорубів про життя і несправедли­вість; надзвичайно яскрава зірка впала з неба... (Яке бажання штовхає Лісорубів на пошуки зірки?)

• І він бережно взяв дитинча на руки,... а това­риш його дивувався подумки з такої його дурості і м'якосердя... (Про що свідчить поведінка товариша Лісоруба?)

• Та хіба в нас своїх дітей мало, шо ти надумав принести до хати ше й підкидька? (Як і чому змі­нюється поведінка жінки? У чому проявляється її негативне ставлення до дитини?)

• Хіба не вічний холод у тій хаті, де люди з кам'яними серцями? (Добре і справедливе серце Лі­соруба.)

•... Проте ця врода обернулася для нього на шкоду, бо виростав він гордий, себелюбний і жор­стокий. (Як автор використовує антитезу?)

•... Ніякий я тобі не син, бо ти — бридка старчиха в лахмітті. Тож тікай звідси, і щоб більше не бачив твого бридкого обличчя! (Відмовився від рідної матері, бачить очима, а не серцем, любить тільки себе).

• Поясніть, як ви розумієте образний вислів «на­глухо закрити серце»?

4. Робота зі схемами

Учитель. Які світи ви побачили у казці Оскара Уайльда? (Світ тварин і птахів; світ людей; небосхил і зірки.)

— Як поводять себе тварини? (Вони різні, як і люди.)

— Якими ви побачили людей у казці? (Пове­дінка людей неоднозначна, але добро у їхніх серцях перемагає.)

Звідки з'явився хлопчик? («Прекрасна, над­звичайно яскрава зірка впала з неба».)

Взаємозв'язок простору, подій і системи образів у казці Слово учителя. Хлопчик-зірка три роки спокутує свій гріх, люди й тварини ставляться до нього так само, як і він ставився раніше до них. Ніде і ніколи не зустрів він ні любові, ні доброзичливості, ні ми­лосердя. Лише маленька донька Лісоруба і Зайченя виявили до нього доброзичливе ставлення. Хлопчик зустрінеться із жорстоким чаклуном та з прокаже­ним, який благав про допомогу... Чи зуміє головний герой казки пройти через такі випробування?

IV. Закріплення знань, умінь та навичок Евристична бесіда

— Що протиставляється у казці Оскара Уайльда «Хлопчик-зірка»?

— Які цінності проголошує у своїй творчості Оскар Уайльд?

— У яких казках порушуються подібні питання?

— Яким ріс Хлопчик-зірка? Як ставилися до нього у сім'ї Лісоруба? Порівняйте життя Хлоп-чика-зірки та сиріт з інших казок у нерідних батьків.

— Як хлопчик пояснював своє шляхетне по­ходження? Чому він з погордою ставився до інших дітей?

V. Підбиття підсумків уроку Інтерактивна вправа «Мікрофон»

— Хлопчика-зірку знайшли...

— Батьками хлопчика стали...

— Хлопчик-зірка полюбляв...

— На уроці я зрозумів...

VI. Домашнє завдання

Дати усну відповідь на запитання: «Що спіль­ного і що відмінного в образах Хлопчика-зірки Оскара Уайльда та цариці з «Казки про мертву царівну і сімох богатирів» О. С. Пушкіна?»; зна­йти у тексті цитати, що характеризують поведін­ку Лісоруба, його товариша, дружини Лісоруба, Хлопчика-зірки.

Урок 2. Головний конфлікт і характеристика персонажів казки «Хлопчик-зірка». Символічний зміст назви твору

Мета: визначити сутність конфлікту казки; про­аналізувати вчинки і характери героїв твору; розви­вати вміння аналізувати художній образ, визначати у тексті художні деталі; вдосконалювати навички критичного мислення; виховувати доброзичливе ставлення до людей і природи, любов до близьких, здатність співчувати чужому нещастю.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст художнього твору; фрагмент картини художника-прерафаеліта Джона Уїльяма Уотерхауса «Ехо і Нарцис».

Люди схожі на шибки. Вони виблискують

і сяють, коли світить сонце, але коли

запанувала тьма, їхня дійсна краса відкривається

лише завдяки світлу, що йде зсередини.

Елізабет Кюблер-Росс

Хід уроку

Тлумачення назви твору

Учитель. Якими ви бачите зірки в нічному під­небессі? Чи не здається вам, що вони неймовірно красиві? Чи зігрівають кого-небудь своїм виблиску­ванням ці далекі і прекрасні небесні тіла?

— Зірки прекрасні зовні, але вони холодні і недо­ступні. Герой казки Оскара Уайльда — жива людина, яка вважає себе сином зірки. Чому хлопчик вирішив, що його дружби і уваги негідні прості смертні?

(Герой казки відокремив себе від смертних людей, вирішив, що він є значно вищим від них не лише тому, що він красивий. Таємничий золотий плащ, розшитий зірками, бурштинове намисто вселили у нього думку про те, що він незвичайне дитя. Хлопчик-зірка вва­жав, що його зовнішність і походження дають йому право керувати іншими людьми.)

Коли про людину говорять: «У нього (у неї) зоряна хвороба»?

— Чому автор казки не дає власних імен своїм ге­роям? (Ніщо не відволікає нашої уваги від характерів, походження героїв; у деяких літературних і народних казках також відсутні імена особисті.)

— Що символізує слово «зірка» у творі Оскара Уайльда? (З одного боку, зіркасимвол недосяжної і холодної краси; з іншого боку — краси яскравої і вражаючої; у Оскара Уайльда герой — «занепала» зірка, йому слід повністю змінити своє ставлення до себе і оточуючих.)

— Чому автор дав саме таку назву казці?

3. Аналіз портретної характеристики героя

Зовнішність героя до чарівного перетворення.

«Жителі села тільки дивувалися його красі, тому що всі вони були смуглолиці й чорняві, а цей мав лич­ко біле і ніжне, мов вирізьблене із слонової кістки, і золоті кучеріяк пелюстки нарциса, і губияк пелюстки червоної троянди, і очіяк фіалки, що дивляться в чисту воду струмка. І він стрункий, не­мов квітка в полі, де не ступала нога косаря».

1. Хлопчик-зірка відрізняється від інших меш­канців села.

2. Риси обличчя бездоганні, але навіюють згадку про неживий предмет (статуетку зі слонової кістки).

3. Порівняння з пелюстками квітів підкреслює ніжність і яскравість очей, волосся, губ (фіалка, нарцис, троянда).

4. Деталь, що виглядає як пересторога, — по­рівняння волосся хлопчика з пелюстками нарциса.

(«...Часто влітку, коли стояли тихі сонячні дні, вій лежав у священиковому садку біля кринички і по­сміхався собі з утіхи, милуючись своєю вродою».)

Методичний коментар: учитель стисло переказує зміст давньогрецького міфа про Нарциса і демон­струє фрагмент картини Д. У. Уотерхауса.

Якось лісом ішов юнак, красень Нарцис, син річкового бога Цефіза, приречений на те, що сягне глибокої старості лише в тому разі, якщо ніколи не познайомиться із собою, тобто ніколи не побачать свого обличчя. Побачивши Нарциса, Ехо безтямно закохалася у нього й намагалася у будь-який спосіб зробити так, аби він захопився нею. Але Нарцис залишався байдужим до її страждань. Тоді Ехо у відчаї звернулася до богів, благаючи змилосердитися і покарати Нарциса за його бездушність. Розчулені боги почули її молитву й покарали Нарциса.

Сталося так, що Нарцис, відчувши спрагу, зупи­нився край чистого, мов дзеркало, спокійного плеса. Нагнувся над водою, щоб напитися, і тут, уперше в житті, побачив своє відображення й так був зачаро­ваний, що закохався в себе. Не в змозі більше ні на хвилину відірватися від того чарівного образу, почав марніти від кохання. Проте милосердні боги не дали йому загинути остаточно, перетворили на чарівну квітку, яка чудесно пахне, а чашечка з пелюстками її так і хилиться донизу, ніби намагаючись ще й ще раз помилуватися собою...

Висновок: головний герой казки — самозакоха­ний, як Нарцис, личко у Хлопчика-зірки біле, а справи його брудні; у фіалкових очах можна по­бачити лише зневагу до інших; губи, мов троянда, а слова, що зриваються з вуст, — злі і жорстокі; волосся мав золоте, а серце — кам'яне.

Зовнішнє перетворення героя:

«Обличчям став схожий на жабу, а тіло його вкршось лускою, як у гадюки».

Наслідки перетворення: «... діти перестали з ним гратися, дражнили його й кидали у нього камінцями, а селяни, боячись, щоб від нього не пішла на зерно яка зараза, не пускали його навіть до клуні ночувати, наказуючи принаймні гнати його геть, і не було жодної людини, яка б зглянулася на нього».

— Як така поведінка характеризує суспільство? Порівняйте ставлення багатьох людей до Хлопчика-зірки зі словами найменшої доньки Лісоруба: «Чи ж то найбільше горевтратити свою вроду? Все одно залишайся з нами, я ніколи не дражнитиму тебе».

Висновок: люди теж не безгрішні, їхнє ставлення до зовнішності свідчить, що черствість, нездатність бути милосердними є проблемою не лише у Хлоп­чика-зірки. Саме тому казка Оскара Уайльда і має повчальний зміст.

4. Складання таблиці

 

Приклади антитези у казці

Щедрість — жадібність (порівняння образів двох Лісорубів); доброта — жорстокість; любов до лю­дей — егоїзм; милосердя — душевна черствість; зовнішня краса — внутрішня потворність.

5. Мозковий штурм

Методичний коментар: учитель спонукає дітей зробити власні висновки щодо визначення осно­вного конфлікту казки; висновки записуються у зошити.

Головний конфлікт казки Оскара Уайльда «Хлопчик-зірка» — зіткнення зовнішньої і внут­рішньої (духовної) краси, милосердя і жорстокості; протистояння людяності й егоїзму. Внутрішня бо­ротьба героя, осмислення власних учинків пов'язані з його випробуваннями. Результат духовного пере­родження Хлопчика-зірки настільки важливий, що ціною випробувань стає його життя.

Побудова схеми

V. Закріплення знань, умінь та навичок Евристична бесіда

— Що обурює вас у вчинках Хлопчика-зірки?

— Як душевні якості хлопчика протиставляються його надзвичайній вроді?

— Як пояснив Хлопчик-зірка причини нещастя, що з ним сталося?

— Донька Лісоруба сказала: «Чи ж то найбільше горе — втратити вроду». А шо, на вашу думку, є найбільшим горем?

— Вчинки яких героїв казки здаються вам також неприємними?

VII. Домашнє завдання

Скласти простий план до казки «Хлопчик-зірка»; прослідкувати за змінами у характері та в поведінці головного героя твору.

 

 

Урок 3. Еволюція образу головного героя казки

Хід уроку

Словникова робота

і Еволюція — процес зміни,

розвитку кого-, чого-небудь.

Заповнення таблиці

 

4. Слово учителя

В оповіді йдеться про низку вчинків персонажа. Хлопчик-зірка здійснює їх почергово, один за од­ним, так, що всі події стають взаємопов'язаними між собою. У кінці казки виявляється, що Хлоп­чик-зірка порозумнішав, навчився поважати людей і робити їм добро, а отже, може стати першим до­брим королем у казковому королівстві. Під час його правління у державі панують мир і достаток. А яка подія, на вашу думку, була у житті хлопчика най­головнішою? (Він став гідним материнської любові). Пригадайте, як тварини докоряли хлопчикові. Чий докір був найважчим? (Докір Білочки: «Ти вбив мою матір. Шукаєш свою, щоб і її вбити?»). Саме після цих слів Хлопчик-зірка похилив голову, заплакав і став просити пробачення у всіх Божих створінь.

Хлопчик раптово усвідомлює, що завинив не лише перед знедоленими, птахами і тваринами, а й перед усім світом, перед Богом, оскільки відмовився від матері, принизив і прогнав її. Послухайте поезію аварського і російського поета Расула Гамзатова і скажіть, які рядки з цього вірша ви взяли б за епіграф до казки «Хлопчик-зірка»? Чому?

Трудно жить, навеки Мать утратив. Нет счастливей нас, чья мать жива. Именем моих погибших братьев Вдумайтесь, молю, в мои слова. Как би ни манил вас бег собьітий, Как ни влек би в свой водоворот, Пуще глаза маму берегите, От обид, от тягот и забот. Боль за сьшовей, подобно мелу, Вьібелит ей коси добела. Если даже сердце очерствело, Дайте маме капельку тепла. Если сердце.м стали ви суровьі, Будьте, дети, ласковее с ней. Берегите мать от мого слова. Знайте: дети ранят всех больней! Если ваши матери устали, Добрий отдих ви им дать должньї. Берегите их от черньїх шалей, Берегите женщин от воіши! Мать умрет, и не изгладить шрами, Мать умрет, и боли не уиять. Заклинаю: берегите маму, Дети мира, берегите мать!

5. Усна словникова робота

VII. Домашнє завдання

Прочитати казку Вільгельма Гауфа «Малень­кий Мук», повторити вивчені матеріали за темою «Літературна казка», підготуватися до контрольної роботи.

 

Хід уроку

Бесіда.

- Що принесла краса Хлопчику-зірці? Як про це пише автор?

(«Врода обернулася йому на шкоду, бо ріс він гордим, себелюбним і жорстоким...»; «Хло­пець був ніби заворожений своєю казковою вродою та насміхався й глузував з нещасних

та безпомічних...»)

- Як хлопчик ставився до оточуючих, до своїх названих батьків?

(Зневажливо.)

- Чому всі діти слухалися Хлопчика-зірку в його жорстоких розвагах? Знайдіть на підтвер­дження цьому цитату в тексті, прочитайте її.

- Який, на вашу думку, вчинок Хлопчика-зірки - найбільш ганебний?

(Зневажив матір.)

- Знайдіть описання матері хлопчика. Що вас вражає в описанні жебрачки?

(Зранені босі ноги, з яких сочилася кров.)

- Назвіть інших героїв казки. Що ви можете сказати про них?

- Хто ж є головним героєм казки?

VII. Домашнє завдання.

1. Скласти простий план казки.

2. Намалювати ілюстрацію до казки (за ба­жанням).

 

 

Біблія

Розгадування чайнворду.

1. Він знайшов Хлопчика-зірку.

2. З нього було зроблене намисто.

3. Річка, біля якої жив чаклун.

4. Місце, де знайшли Хлопчика-зірку.

5. Символ влади.

      2. Б У р ш т и   П Е Т Р
      У         зн   І      
      Р         І   К      
І с           І      

3. Словникова робота. (Записати у зошит.) Бурштин - скам'яніла викопна смола хвой­них дерев.

Робота з ілюстраціями.

Уважно розгляньте малюнок до казки «Хлоп­чик-зірка».

- Як ви думаєте, що на своєму малюнку на­магалася зобразити учениця за допомогою засобів образотворчого мистецтва?

(Добро і зло.)

- Яким постає добро?

(Світлим, радісним, яскравим, кольоровим.)

- Яким є зло?

(Колючим, безбарвним, темним.)

- Отже, у якому світі краще жити: світлому, яскравому, радісному чи колючому, без­барвному, темному?

- Як ви думаєте, від, кого і від чого залежать навколишній світ, ваше життя?

Словникова робота.

Символ (від грец. «умовний знак», «натяк») -предметний або словесний знак, який в алего­ричній формі виражає сутність певного явища.

- Чи розкриває назва казки її зміст?

- Як ви можете пояснити безумовно символіч­не значення назви твору «Хлопчик-зірка»? (Назва може натякати на «зіркову» хворобу хлопчика, його зухвалість і зверхність до інших; на його красиву «зіркову» зовнішність і вну­трішню порожнечу; на те, що він, як і зірки, далекий та холодний у ставленні до людей.) 7. Робота з епіграфом. Прокоментуйте слова, взяті за епіграф до уроку.

Правильність ваших думок підтверджують слова автора казки: «Отак три роки блукав він по світу і ніде ніколи не зустрів ані любові, ані доброзичливості, ані милосердя; весь світ пові­вся з ним так само жорстоко, як він чинив у дні своєї гордині».

І

IV. Підбиття підсумків уроку. /. Бесіда.

- Які конфлікти автор розкриває у казці «Хлопчик-зірка»?

- Що важливіше: краса зовнішня чи внутріш­ня, яку зрештою здобув Хлопчик-зірка?

Учитель. Внутрішня краса, безперечно, важ­ливіша. Можна бути гарним зовні, але якщо душа жорстока, то краса тільки відштовхує лю­дей. І навпаки: можна бути негарним зовні, але якщо душа добра і милосердна - ніхто цього не помітить. Як не помітили зайчик, прокаже­ний непривабливої зовнішності Хлопчика-зірки. Оскар Уайльд акцентує увагу на поєднанні краси зовнішньої і внутрішньої, адже недарма автор повертає героєві вроду тільки після його усві­домлення та спокути ним гріхів, тільки після здійснення Хлопчиком-зіркою добрих вчинків.

Хід уроку

1. Мотивація навчальної діяльності. Оголо­шення теми і мети уроку.

Вступне слово вчителя. Казка О. Уайльда «Хлопчик-зірка» - це роздуми про поєднання зо­внішньої і внутрішньої краси, материнську любов, людяність і милосердя, доброту і справедливість, про подолання себелюбства, жорстокості і зверх­ності. З головним героєм відбувається чарівне пе­ретворення, і завдяки випробуванням він постає перед нами красивим не лише зовні, а й душею.

II. Актуалізація опорних знань. /. Бесіда.

- Назвіть найстрашніший вчинок Хлопчика-зірки, його найтяжчий гріх.

- Як він був покараний?

- Що вирішив зробити головний герой?

Обмін враженнями.

- Як повівся Хлопчик-зірка, коли дізнався, що жебрачка - його матір?

- Які думки та почуття викликає у вас образ цього героя?

Олена ПІТЕРСЬКА,

учитель-методист РМ і СЛ Білоцерківської ЗОШ №18, Київська обл.

УРОК 1. СЮЖЕТ І СИСТЕМА ОБРАЗІВ КАЗКИ

Мета: дати відомості про життя письменни­ка, його естетичні погляди; розвивати вміння бачити та аналізувати деталі художнього твору, коментувати портретну характеристику героя; вдосконалювати навички виразного читання; ви­ховувати адекватне сприйняття краси, здатність «бачити серцем».

Тип уроку, урок засвоєння нових знань.

Обладнання: фотографії Оскара Уайльда, на­очність у форматі презентації Місю$оп.

... Добре бачить тільки серце.

Найголовнішого очима не побачиш.

Антуан де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. Оголошення теми і мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності /. Словникова робота

Краса — 1. Властивість, якість гарно­го, прекрасного. 2. Оздоба, прикраса кого-, чого-небудь. 3. Гарна, приваблива зовнішність.

2. Бесіда

— У якому значенні ми використовуємо слово «краса», коли говоримо а) про спів солов'я і природу в казці Андерсена «Соловей»; б) палац імператора; в) штучну пташку?

— Яке значення слова «краса» є найважливішим особисто для вас? Чому?

3. Коментування епіграфа

III. Формування нових знань, умінь та навичок

/. Слово учителя (під час розповіді демонструють­ся фотографії письменника)

Одним із письменників, життєве кредо яких — оспівування краси, був Оскар Уайльд (повне ім'я — Оскар Фінгал О'Флаерті Уїлс Уайльд). Вн народився 1854 р. у Дубліні — столиці Ірландії. Його батько, сер Уїльям Уайльд, був відомим лікарем-окулістом, вивчав фольклор, писав книги з історії ірландської археології. Мати, леді Джен Франческа Уайльд, ви­вчала античну культуру, була поетесою. Батьки Оскара Уайльда належали до ірландської інтелектуальної елі­ти, тому вони виховували сина у творчій атмосфері. В їхньому домі постійно зустрічалися, обмінювалися думками письменники, діячі мистецтва і науковці. Тут любили красу, цінували її і, звичайно ж, прищепили цю любов маленькому Оскару.

До дев'яти років Оскар отримував освіту на дому, гувернантки навчили його німецької і французької. Потім він вступив до Королівської школи Портора неподалік від Дубліна. Закінчивши школу із золо­тою медаллю, Оскар Уайльд продовжив навчання у Трініті-коледжі (коледж Святої Трійці), найкращому навчальному закладі Дубліна. Юнак наполегливо вивчав давньогрецьку мову, щоб читати в оригіналі твори античних авторів. Закінчивши коледж, май­бутній письменник продовжив освіту в Оксфорді — найкращому навчальному закладі Англії. Тут, серед присадкуватих середньовічних будинків-фортець із товстими мурами й зеленими моріжчастими стеж­ками, вздовж яких росли клени і платани, що під ними на лавках сиділи замислені студенти з розгорнутими підручниками, Оскар Уайльд знайшов, за його словами, столицю романтиків. Час навчання в Оксфорді юнак вважав найщасливішим періодом свого життя. Оскар сповна використовував спри­ятливі умови для навчання, глибоко студіюючи філософію та природничі науки, за великі успіхи в яких його одного на весь університет було нагоро­джено 1877 року науковим відрядженням до Греції та Італії. В Оксфорді Оскар Уайльд зробив перші літературні спроби, видав першу поетичну збірку та отримав літературну премію за вірш.

Через якийсь час Оскар Уайльд став надзвичайно популярним письменником. Ідеї, які молодий пись­менник проголошував у власних творах, відрізняли­ся оригінальністю. Наприклад, Уайльд відстоював думку, шо митець не має права зображувати по­творне, його уваги варте лише прекрасне. Проте сам письменник не міг залишити поза увагою складні проблеми людського життя. Про це свідчить поява двох збірок чарівних казок «Щасливий Принц» та «Гранатовий будиночок». Оскар Уайльд з любов'ю і співчуттям пише про дітей і людей похилого віку, бідних і жебраків, про дику природу, тварин і птахів. Кожна казка письменника засуджує ненависть чи пихатість, безжалісність і підступність, тобто все те, що робить наш світ потворним і жорстоким.

Казки Оскара Уайльда часто закінчують­ся нещасливо: помирають Ластівка («Щасливий Принц»), Соловей («Соловей і троянда»), Велетень («Велетень-себелюбець»); помирає і Хлопчик-зірка, герой однойменної казки. Але, незважаючи на це, за кожним казковим рядком відчувається добре серце письменника. Першими слухачами казок Оскара Уайльда були його сини — Сіріл і Вівіан (письменник любив розповідати своїм дітям під час прогулянок і на ніч казкові історії). Пізніше ці ди­вовижні історії були надруковані, і казка «Хлопчик-зірка» увійшла до збірки «Гранатовий будиночок». Події казки відбуваються у вигаданому барвистому світі, де тварини і птахи розмовляють, допомагають людям, але добро не завжди перемагає зло, а краса може виявитися лихою й жорстокою.

2. Словникова робота

Художня деталь (у перекладі з французької — подробиця) — опис предметів і явищ навколишнього світу, персонажа, дійсності. Художня деталь має певний зміст і відо­бражає умови, в яких живе персонаж (інтер'єр), описи природи (пейзаж), мову і вчинки героя, його зовнішність (портрет). Художня деталь не тільки створює картину, а й змушує читачів замислитися над прихованими у тексті фактами. Наприклад, у казці «Хлопчик-зірка» жебрачка, почувши слова Лісоруба, «тільки скрикнула і зразу зомліла». Ця деталь натякає на існування якоїсь таємниці при народженні Хлопчика-зірки.

3. Коментоване читання уривків з казки. Визна­чення художніх деталей у казці

• Коли бідні Лісоруби... підійшли до Гірського водоспаду, то побачили, що він нерухомо завис, бо його поцілувала Крижана королева (в іншому перекладі — крижана діва). (До якої іншої казки відсилає текст?)

Вовк завжди мислив тверезо; Дятел був приро­дженим філософом; Горлиця дотримується роман­тичного погляду на становище... (Кого нагадують алегоричні образи тварин?)

• Роздуми Лісорубів про життя і несправедли­вість; надзвичайно яскрава зірка впала з неба... (Яке бажання штовхає Лісорубів на пошуки зірки?)

• І він бережно взяв дитинча на руки,... а това­риш його дивувався подумки з такої його дурості і м'якосердя... (Про що свідчить поведінка товариша Лісоруба?)

• Та хіба в нас своїх дітей мало, шо ти надумав принести до хати ше й підкидька? (Як і чому змі­нюється поведінка жінки? У чому проявляється її негативне ставлення до дитини?)

• Хіба не вічний холод у тій хаті, де люди з кам'яними серцями? (Добре і справедливе серце Лі­соруба.)

•... Проте ця врода обернулася для нього на шкоду, бо виростав він гордий, себелюбний і жор­стокий. (Як автор використовує антитезу?)

•... Ніякий я тобі не син, бо ти — бридка старчиха в лахмітті. Тож тікай звідси, і щоб більше не бачив твого бридкого обличчя! (Відмовився від рідної матері, бачить очима, а не серцем, любить тільки себе).

• Поясніть, як ви розумієте образний вислів «на­глухо закрити серце»?

4. Робота зі схемами

Учитель. Які світи ви побачили у казці Оскара Уайльда? (Світ тварин і птахів; світ людей; небосхил і зірки.)

— Як поводять себе тварини? (Вони різні, як і люди.)

— Якими ви побачили людей у казці? (Пове­дінка людей неоднозначна, але добро у їхніх серцях перемагає.)

Звідки з'явився хлопчик? («Прекрасна, над­звичайно яскрава зірка впала з неба».)

Взаємозв'язок простору, подій і системи образів у казці Слово учителя. Хлопчик-зірка три роки спокутує свій гріх, люди й тварини ставляться до нього так само, як і він ставився раніше до них. Ніде і ніколи не зустрів він ні любові, ні доброзичливості, ні ми­лосердя. Лише маленька донька Лісоруба і Зайченя виявили до нього доброзичливе ставлення. Хлопчик зустрінеться із жорстоким чаклуном та з прокаже­ним, який благав про допомогу... Чи зуміє головний герой казки пройти через такі випробування?

IV. Закріплення знань, умінь та навичок Евристична бесіда

— Що протиставляється у казці Оскара Уайльда «Хлопчик-зірка»?

— Які цінності проголошує у своїй творчості Оскар Уайльд?

— У яких казках порушуються подібні питання?

— Яким ріс Хлопчик-зірка? Як ставилися до нього у сім'ї Лісоруба? Порівняйте життя Хлоп-чика-зірки та сиріт з інших казок у нерідних батьків.

— Як хлопчик пояснював своє шляхетне по­ходження? Чому він з погордою ставився до інших дітей?

V. Підбиття підсумків уроку Інтерактивна вправа «Мікрофон»

— Хлопчика-зірку знайшли...

— Батьками хлопчика стали...

— Хлопчик-зірка полюбляв...

— На уроці я зрозумів...

VI. Домашнє завдання

Дати усну відповідь на запитання: «Що спіль­ного і що відмінного в образах Хлопчика-зірки Оскара Уайльда та цариці з «Казки про мертву царівну і сімох богатирів» О. С. Пушкіна?»; зна­йти у тексті цитати, що характеризують поведін­ку Лісоруба, його товариша, дружини Лісоруба, Хлопчика-зірки.

Урок 2. Головний конфлікт і характеристика персонажів казки «Хлопчик-зірка». Символічний зміст назви твору

Мета: визначити сутність конфлікту казки; про­аналізувати вчинки і характери героїв твору; розви­вати вміння аналізувати художній образ, визначати у тексті художні деталі; вдосконалювати навички критичного мислення; виховувати доброзичливе ставлення до людей і природи, любов до близьких, здатність співчувати чужому нещастю.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст художнього твору; фрагмент картини художника-прерафаеліта Джона Уїльяма Уотерхауса «Ехо і Нарцис».

Люди схожі на шибки. Вони виблискують

і сяють, коли світить сонце, але коли

запанувала тьма, їхня дійсна краса відкривається

лише завдяки світлу, що йде зсередини.

Елізабет Кюблер-Росс

Хід уроку

I. Оголошення теми і мети уроку

II. Актуалізація опорних знань 1. Літературний колоквіум

Де Лісоруби знайшли хлопчика? (За кущами верболо­зу, за овечим загоном, лише за к'шьканадиять кроків від них.)

— Яким було вбрання немовляти? (Плащ із зо­лотої тканини, дивовижно вишитий зірками, бурш­тинове намисто.)

— Чому ровесники в усьому слухалися Хлопчи­ка-зірку? (...він був гарний, прудконогий, умів тан­цювати, співати і грати на сопілці.)

— Як герой ставився до калік, сліпих і всіх скривджених долею? (Не тіїьки не мав до них спів­чуття, а ще й кидав у них камінцями.)

Чому Кріт, Коноплянка і Білочка відмовилися допомагати головному героєві? (Виколов Кротові очі шпичаком з очерету; підрізав крила Коноплянці; вбив матір Бііочки.)

Чому Зайченя відгукується на прохання Хлоп­чика-зірки? (Хлопчик зглянувся на бідне Зайченя і звільнив його.)



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-07-11; просмотров: 1245; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.144.242.20 (0.022 с.)