III. Повідомлення теми і мети уроку. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

III. Повідомлення теми і мети уроку.



Хід уроку

I. Підготовка робочих місць (перед початком уроку).

II. Організаційний момент.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

— Діти, послухайте загадку, вона підкаже вам, про яку тваринку
ми сьогодні поговоримо.

У зеленому жакеті

галасує в очереті.

Хоч і плавати мастак,

а не риба і не рак.

Вистромля булькаті очі

і співає: "Кум-квак!" (Жаба.)

—Як ви думаєте, жаби корисні чи шкідливі тварини?

—Героями яких казок є ця тваринка?

IV. Розгляд зразка виробу.

— Сьогодні на уроці ми будемо виготовляти жабку-стрибунку способом оригамі.

Вчитель демонструє зразок.

А шо таке оригамі? (Складання паперового аркуша).

V. Технологія виготовлення виробу.

— Для виготовлення жабки потрібно взяти квадратний аркуш паперу. Пригадайте, як на попередньому уроці ми робили паперовий квадрат.

Учень демонструє послідовність виготовлення квадрата із паперу.

—Візьміть аркуш білого паперу, з якого будете робити жабку, і виготовіть з нього квадрат.

—А тепер уважно слухайте і спостерігайте, як я буду створювати жабку. Намагайтеся запам'ятати послідовність виконання роботи.

Вчитель демонструє послідовність виготовлення жабки з коменту­ванням та опорою на технологічну картку.

—Квадратний аркуш перегніть по діагоналях, але не залишайте складеним (а). Використовуючи лінії згину, складіть бічні сторони всередину (б). Тоді загніть знизу вверх ріжки (в), які мають посере­дині зійтися. Зігнуті трикутнички перегніть наполовину ще раз (г).

Переверніть саморобку на зворотний бік і перегніть від краю до середини два рази (д, є). Щоб іграшка при натискуванні підстри­бувала, треба ще два рази перегнути її біля лапок, приблизно на сантиметровій відстані від краю та лінії згину (є, ж).

— Якщо натиснути на іграшку в місці верхнього згину вказівним
пальцем (з), то вона здійснить стрибок.

VI. Планування наступних трудових дій. Закріплення нового матеріалу.

— Розгляньте картку у посібнику і уявно складіть таку жабку.

VII. Повторення правил техніки безпеки і гігієни праці.

VIII. Самостійна робота учнів.

Школярі самостійно працюють, користуючись технологічною карт­кою. Вчитель надає окремим учням необхідну допомогу.

Фізкультхвилинка.

Раз, два, три, чотири, п'ять!

Час прийшов відпочивать.

Руки вгору, руки вниз.

Покрутись та зупинись.

А тепер всі руки в боки і як жабки: скоки-скоки!

Раз — присіли, два — всі встали.

Знов як жабки поскакали!

Раз, два, три, чотири, п'ять! Треба знову працювать.

IX. Продовження самостійної роботи.

Після закінчення роботи учні розмальовують іграшку і випробовують, чи стрибає їхня жабка.

X. Оцінювання виробів та відбір їх на виставку.

— А зараз позмагаємось, чия жабка якнайдалі і найшвидше стрибне.

Діти по двоє виходять до підготовленого для гри стола і змага­ються між собою. Вчитель разом з учнями оцінює вироби.

XI. Підсумок уроку.

XII. Прибирання робочих місць.

Жабка-стрибунка

 

УРОК ______ Дата ________

Тема. Витинанка як вид народних ремесел України. Виготовлення серветки-витинанки.

Мета. Ознайомити учнів з витинанкою як видом народних реме­сел України, технікою виготовлення витинанок. Навчити школярів робити серветку-витинанку. Розвивати уяву, твор­чі здібності. Виховувати бережливе ставлення до традицій українського народу.

Матеріали та інструменти. Кольоровий папір, ножиці, олівець, зразок виробу, підручник (с. 82-82)

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

Весела витинанка завітала до нас на годинку, розкаже нам цікаву новинку.

Навчить вас папір складати і серветку-сюрприз вирізати.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Бесіда з використанням ілюстративного матеріалу.

—З давніх давен українці прикрашали свій одяг вишивками, роз­писами, домівки — виробами з глини та дерева, витинанками. Вірили, що символічні орнаментальні візерунки витинанок приваблюють до оселі благодать, достаток, багатство, ласку надприродних сил.

—Що ж таке витинанка?

Витинанка це ритмічні візерунки, зроблені способом вирізуван­ня складеного аркуша паперу. Сама назва походить від українського слова витинати — вирізати.

— Сьогодні ви будете працівниками майстерні, в якій виготовляють
витинанки. А допомагатиме вам майстер Паперопластик.

2. Розгляд зразків витинанок.

IV. Розгляд зразка виробу.

— Святковий стіл можна прикрасити ось такими серветками-витинанками, зробленими власноруч. Великі серветки можна покласти під тарілки, а поруч — маленькі серветки-сюрпризи.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 82-83).

1. Складіть квадратний аркуш паперу навпіл. Потім ще раз навпіл.

2. Простим олівцем з одного боку нанесіть по краях контури пелюсток.

3. Виріжте пелюстки.

4. Розгорніть утворену витинанку. '

5. Складіть її навпіл.

6. Зробіть надрізи, як показано на малюнку.

7. Вставте у надрізи цікаві подарунки-сюрпризи. (Це можуть бути цукерки, шоколадки, маленькі іграшки.)

VI. Планування наступних дій. Відбір матеріалів та інструментів.

— Пригадайте, які інструменти потрібні для роботи на сьогод­нішньому уроці.

VIII. Самостійна робота учнів.

IX. Фізкультхвилинка

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів. Відбір на виставку.

XII. Підсумок уроку.

— Чи сподобалося вам виготовляти такі серветки?

— Що таке витинанка?

— У вільний час спробуйте виготовити писанку способами вити­нання і аплікації (підручник с. 84).

Хід уроку

I. Підготовка робочих місць.

II. Організаційний момент.

Щоб робота в нас кипіла, працювати будем як? Швидко! Дружно! Вміло!

IV. Розгляд зразків виробу.

Розгляньте зразки сніжинок-витинанок.

— Які вам більше до вподоби?

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 87).

1. Візьміть папір квадратної форми, складіть його навпіл по ді­агоналі.

2. Утворений трикутник ще раз складіть навпіл.

3. Повторіть ще двічі попередню операцію. Відріжте зайвий кут.

4. На утвореній фігурі простим олівцем нанесіть контури май­бутньої витинанки.

5. Вирізуйте, повертаючи папір, а не ножиці.

6. Розгорніть утворену сніжинку.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

IX. Фізкультхвилинка.

Вище руки підніміть і спокійно опустіть, розведіть їх в сторони. Сплесніть, діти, кілька раз й за роботу — все гаразд.

X. Продовження самостійної роботи.

— Наклеювати витинанки потрібно охайно. Спочатку вирізану сніжинку треба добре вирівняти. Потім акуратно приклеїти на нашу ялинку.

XII. Підсумок уроку.

—Чи сподобалося вам виготовляти витинанки?

—Чого нового навчилися?

—Знайдіть на малюнку (підручник, с. 90) однакові сніжинки.

—У вільну хвилину пофантазуйте, придумайте візерунки само­стійно і виріжте цікаві сніжинки.

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Знов всміхнулась спозаранку наша гарна витинанка.

Кличе діток на урок витинати ялинок хоровод.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 89)

1. Кольоровий папір (зелений) складіть "гармошкою".

2. До згину прикладіть і обведіть шаблон половини ялинки або намалюйте.

3. Міцно стисніть всі шари паперу. Виріжте по контуру ножицями, як показано на малюнку. Вирізуйте, повертаючи папір, а не ножиці.

4. Розгорніть обережно витинанку — ялинки "попливуть" хоро­водом.

5. Зворотний бік ялинок змастіть клеєм і наклейте на картон основу.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

— Майстер Паперопластик відкриває вам секрет наклеювання витинанок.

• Спочатку вирівняйте вирізану витинанку, правильно роз­містіть на картоні-основі.

• Змастіть клеєм тільки поверхню самої витинанки, а не тло.

• Закінчивши приклеювання, роботу акуратно розгладьте серветкою і покладіть під прес.

IX. Фізкультхвилинка.

Виконання новорічного хороводу в імітацією відповідних рухів.

X. Продовження самостійної роботи.

XII. Підсумок уроку.

— Чи сподобалися вам виготовляти витинанку "Хоровод ялинок"?

— Чи задоволені ви своєю роботою?

— У вільну хвилину створіть витинанки Діда Мороза й Снігурочки (підручник, с. 88).

— Майстер Паперопластик дякує за гарну роботу і прощається з вами. Та наша мандрівка по країні Творчості триває.

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Щоб робота в нас кипіла, працювати будем як? Швидко! Дружно! Вміло!

IV. Розгляд зразків виробу.

Розгляньте зразки сніжинок-витинанок.

— Які вам більше до вподоби?

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 87).

7. Візьміть папір квадратної форми, складіть його навпіл по ді­агоналі.

8. Утворений трикутник ще раз складіть навпіл.

9. Повторіть ще двічі попередню операцію. Відріжте зайвий кут.

10.На утвореній фігурі простим олівцем нанесіть контури май­бутньої витинанки.

11. Вирізуйте, повертаючи папір, а не ножиці.

12.Розгорніть утворену сніжинку.

Технологія виготовлення виробу "Хоровод ялинок". (підручник, с. 89)

1.Кольоровий папір (зелений) складіть "гармошкою".

2.До згину прикладіть і обведіть шаблон половини ялинки або намалюйте.

3.Міцно стисніть всі шари паперу. Виріжте по контуру ножицями, як показано на малюнку. Вирізуйте, повертаючи папір, а не ножиці.

4.Розгорніть обережно витинанку — ялинки "попливуть" хоро­водом.

5.. Зворотний бік ялинок змастіть клеєм і наклейте на картон основу.

 

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

IX. Фізкультхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XII. Підсумок уроку.

— Чи сподобалося вам виготовляти витинанки?

— Чого нового навчилися?

— Знайдіть на малюнку (підручник, с. 90) однакові сніжинки.

— У вільну хвилину пофантазуйте, придумайте візерунки само­стійно і виріжте цікаві сніжинки.

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Раз, два! Раз, два! Знову мода в нас нова!

—Хто ж її майстри-творці?

—Всі, хто з глиною в руці.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 96).

1. Розімніть шматочок коричневого пластиліну. Скачайте кульку, приплесніть — це буде кошик.

2. Розімніть шматочки червоного і зеленого пластиліну. Скачайте у долоньках червоні кульки для ягід вишні, зелені — для листочків.

3. Притисніть зелені кульки до підкладки так, щоб утворився
тонкий круг. Виріжте із нього стекою листок.

4. Розкачайте тоненькі вервечки для гілок і плодоніжок. Закріпіть вишні на гілці.

5. Покладіть вишні в кошик. Розмістіть виріб на аркуші картону.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

IX. Фізкультхвилинка.

Всі піднесли руки - раз! Став навшпиньки увесь клас. Два! — Присіли, знову встали. Головою похитали. Нахил вправо, нахил вліво, повторили знову вміло.

X. Продовження самостійної роботи.

XII. Підсумок уроку.

—Чисподобалось вам працювати з пластиліном?

—Чого нового ви навчилися? Що дізналися?

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Вже дзвінок нам дав сигнал: працювати час настав.

Тож і ти часу не гай, працювати починай.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 48).

1. Розімніть шматок пластиліну. Скачайте у долоньках дві кульки: одну для тарілки, другу — для глечика.

2. Притисніть кульку до дощечки так, щоб утворився тонкий круг. Надайте йому форму тарілки.

3. Другій кульці надайте форму груші. Притисніть зверху пальцем, утвориться глечик.

4. Скачайте ковбаски, прикладіть до глечика і надайте їм форму вушок.

5. Прикрасьте посуд за власним задумом.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­
ментів.

— Пофантазуйте! Виготовіть посуд для казкових героїв, перетво­
ривши форму яблука на горщик, половинки яблука — на тарілки.

Утворіть з глечика і тарілки одну посудину. Помиріть Лисицю і Журавля.

IX. Фізкультхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів.

XII. Підсумок уроку.

 

— Погляньте на нашу виставку, роздивіться роботи і скажіть, чи вдалося нам помирити Лисичку і Журавля.

— Послухайте прислів'я. Як ви його розумієте?

• Яке частування, таке й дякування.

Робота в парах.

Мета. Розвивати вміння працювати з пластиліном. Навчити виго­товляти посуд: блюдечко і чашечку. Розвивати уяву, логічне мислення. Виховувати повагу до людей праці.

Матеріали та інструменти. Пластилін, дощечка, стеки, серветка, зра­зок виробу, зразки керамічних виробів, підручник (с, 98-99).

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Продзвенів уже дзвінок, починається урок!

Будем вправно ми трудитись і ніколи не лінитись.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 99).

Уважно розгляньте малюнок і прочитайте віршовану послідов­ність ліплення.

Я охайно, плавно,-легко пластилін візьму і стеку Розкачаю рухом звичним заготовку циліндричну. Стисну пальцями злегенька, вийде блюдечко маленьке. З пластиліну, а чи з глини зроблю конус без вершини. Візьму стеку в пальці знову, от і чашечка готова. Додам гарний візерунок — ось вам, друзі, подарунок!

— Спробуйте пояснити, як виготовити чашечку і блюдечко.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

IX. Фізкультхвилинка.

 

X. Продовження самостійної роботи.

XII. Підсумок уроку.

—Чисподобалося вам виготовляти посуд?

—Як називають майстрів, які створюють вироби з глини?

— Поясніть, як ви розумієте зміст прислів'я: "Горшки ліплять не святі — майстра руки золоті".

Хід уроку

II. Організаційний момент.

IV. Розгляд зразка виробу.

IX. Фізкультхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів. Виставка "Рибки в акваріумі".

XII. Підсумок уроку.

—Що цікаво було виготовляти на уроці?

—Чи є у вас вдома акваріум?

—Які рибки живуть у ньому?

—Розкажіть про них.

Хід уроку

II. Організаційний момент.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Слухання вірша Г. Бойка "Некультурні хазяї".

Із гостини по сніжку хлопчики вертались, а товариш запитав:

—Як вам гостювалось?

—Та нічого, все як слід... Тільки, бачиш, друже,

в тому дому хазяї некультурні дуже. Некультурні хазяї, просто нехороші, -у прихожій не зняли з нас вони калоші. Навіть з наших кожушин снігу не струсили... То ми так, як увійшли, і до столу сіли.

—Хто ж був некультурний — хазяї чи діти?

—Що потрібно було зробити хлопцям?

—Як ви поводитесь у гостях?

2. Бесіда з елементами розповіді.

— У гостях, вдома, у шкільній їдальні вам доводиться часто сідати за стіл зі своїми рідними, однокласникам, друзями. А для цього не­обхідно знати правила поведінки за столом. Вони допомагають всім
почувати себе зручно і невимушено.

—Уміння поводитися за столом, правильно користуватися сто­ловими приборами характеризує загальний рівень культури людини.

—У якій кімнаті ви їсте вдома?

—Хто накриває на стіл?

—Чи вмієте ви накривати на стіл?

—Чи нагадують вам старші, що треба мити руки з милом?

—Як треба тримати ложку, виделку, ніж?

(Ложку тримати пальцями, не брати її в кулак, підносити краєм паралельно до губ, не засовувати всю в рот; не всмоктувати рідину зі свистом, не плямкати.)

—Як слід брати хліб з тарілки? (Руками.)

—Як брати сіль із сільниці? (Чистим ножем.)

—Як брати цукор? (Окремою маленькою ложечкою.)

—Куди покласти ніж, виделку, ложку після трапези? (На тарілку, а не на скатертину.)

—Яку їжу їдять без ножа? (Котлети, овочі, інші м'які страви, що легко ламаються на шматочки виделкою.)

—Чи можна вставати з-за столу, якщо дорослі ще їдять? Що потрібно зробити, якщо треба вийти з-за столу?

—Чи можна відламувати шматочок хліба з хлібниці, відкладати недоїдені печиво, цукерки і братися за інший десерт?

—Чим і як витирають руки за столом?

3. Робота з підручником (с. 106-107).

—Прочитайте правила поведінки за столом.

—Розгляньте малюнки. Хто з дітей правильно поводиться за столом, а хто — ні?

4. Робота з ілюстративним матеріалом.

— Розгляньте малюнки. Що належить до столового посуду? Яке
його призначення?

5. Розповідь учителя.

— Посуд, в якому подають їжу, називають столовим. За давніх часів люди намагалися прикрасити й урізноманітнити його. Для його виробництва використовували дерево, метал, скло, кераміку тощо.
Існує багато видів столового посуду. Це, насамперед, столові сервізи, що складаються з глибоких і мілких тарілок, супниць, салатниць, розеток, креманок, тарілки для оселедця, великого блюда, набору ємкостей для спецій. '.

—До столового посуду також належить і тонкий кришталевий посуд, чайний і кавовий посуд. Необхідні людині за столом і прибори: ложка, виделка, ніж, чайна ложечка.

—Сьогодні на уроці ви навчитесь сервірувати стіл.

Сервірування столу — це підготовка й оформлення його для вживання їжі.

—Гарно оформлений стіл покращує настрій та апетит.

—Розгляньте малюнок "Сервірування столу" (підручник, с. 109). Згадайте правила сервірування столу, вивчені в 1-ому класі.

Правила сервірування столу

1) Застели стіл чистою і випрасуваною скатертиною.

2) Кожну тарілку (їхня кількість залежить від кількості присутніх за столом) розташуй навпроти стільця на відстані 2 см від краю.

3) Праворуч вістрям догори поклади ніж, лезо якого направ до тарілки. На відстані 1 см праворуч від ножа розмістити ложку носиком догори. Зліва від тарілки вістрям догори поклади виделку.

4) Посуд для напоїв розстав за тарілкою на одній лінії з ножем.

5) Розклади серветки і ємкості зі спеціями (сіль, перець).

6. Гра "У Галинки день народження".

— А зараз ми побачимо, у кого гарні манери.

5-6учнів —гості. Учениця (Галинка) сервірує стіл. Вона — іменинни­ця. Решта учнів оцінюють уміння гостей поводитися за столом і вміння господині приймати гостей.

IV. Фізкультхвилинка.

V. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів. Поділ на групи.

VI. Самостійна робота (в групах).

VIII. Підсумок уроку.

—Що належить до столового посуду?

—Для чого він використовується?

—Чого нового ви навчилися на уроці?

—Про яку господиню так говорять: "Уміє готувати, та не вміє подавати"?

—Які ще прислів'я і приказки про культуру харчування ви знаєте?

Хід уроку

II. Організаційний момент.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 112).

1. Візьміть паперову серветку.

2. Складіть її по діагоналі "гармошкою" і згорніть навпіл.

3. Один кінець притисніть тарілкою, як показано на малюнку.

4. Вільний кінець серветки розправте у вигляді листка.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

Кожен учень складає по декілька паперових серветок.

Спробуйте скласти серветки різними способами: трикутником, трубочкою, конусом, віялом, квіткою, тощо.

Учитель демонструє різні способи складання серветок.

Стіл можна прикрасить паперовими серветками-витинанками, як круглої, так і квадратної форми.

IX. Фізкультхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів.

XII. Підсумок уроку.

—Чи сподобалося вам складати паперові серветки?

—Яким способом складати було найлегше? А яким — найважче?

—Вдома складіть ще декілька серветок. Засервіруйте стіл до зу­стрічі гостей, прикрасивши його.

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Раз! два! Раз, два! Знову мода в нас нова!

—Хто ж її майстри-творці?

—Всі, хто з голкою в руці. Юні шевчики й кравці.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 121).

1. Підберіть інструменти (голку, ножиці, наперсток) та підберіть матеріали: (нитки швейні, ґудзики, одяг без ґудзика або шматок тканини).

2. Підготуйте голку й нитку до роботи (всиліть, складіть вдвоє нитку, зав'яжіть вузлик).

3. Встроміть голку в тканину і в один із отворів ґудзика.

4. Повторіть 5-6 разів.

5. Виведіть голку на зворотний бік тканини. Закріпіть нитку, прошивши стібки 2-3 рази.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

IX. Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Всі присіли, потім вгору підлетіли. Три! Чотири! Нахилились, із струмочка гарно вмились. П'ять! Шість! Всі веселі летимо на каруселі. Сім! Вісім! В поїзд сіли. Ніжками затупотіли. Дев'ять! Десять! Відпочили і за парти знову сіли.

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів.

XII. Підсумок уроку.

—Чисподобалося вам працювати у швейній фабриці?

—Які інструменти потрібні для шиття?

—Як їх треба зберігати?

—Використовуючи ґудзики різних кольорів та форм, створіть у вільну хвилину аплікацію на тканині.

Хід уроку

II. Організаційний момент.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 121).

1. Підберіть інструменти (голку, ножиці, наперсток) та підберіть матеріали: (нитки швейні, ґудзики, одяг без ґудзика або шматок тканини).

2. Підготуйте голку й нитку до роботи (всиліть, складіть вдвоє нитку, зав'яжіть вузлик).

3. Встроміть голку в тканину і в один із отворів ґудзика.

4. Повторіть 5-6 разів.

5. Виведіть голку на зворотний бік тканини. Закріпіть нитку, прошивши стібки 2-3 рази.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

IX. Фізкультхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів.

XII. Підсумок уроку.

— Чисподобалося вам працювати у швейній фабриці?

— Які інструменти потрібні для шиття?

— Як їх треба зберігати?

— Використовуючи ґудзики різних кольорів та форм, створіть у вільну хвилину аплікацію на тканині.

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Ми справжні архітектори. Хоч вір, хоч не вір. Стає у нас твором звичайний папір.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 129).

1. Візьміть коробку від чаю або парфумів.

2. Обклейте стіни і дах майбутнього будиночка кольоровим па­пером.

3. Виріжте і наклейте смужку паперу для фундаменту.

4. Виріжте і наклейте вікна, двері.

5. Прикрасьте будинок візерунками.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

IX. Фізкультхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів. Створення композиції "Міні-місто".

XII. Підсумок уроку.

—Чого навчилися сьогодні на уроці?

—Що таке макет?

—Люди яких професій використовують макетування?

—З яких матеріалів виготовляють макети?

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Ми для радості, для свята будем хату будувати.

IV. Розгляд зразка виробу.

V. Технологія виготовлення виробу (підручник, с. 130-131).

1. На аркуші в клітинку виконайте розмітку розгортки стін хати. Виріжте її.

2. Обведіть розгортку, як шаблон, на цупкому папері. Розмітьте лінії згину.

3. Накресліть припуски для склеювання. Виріжте розгортку по контуру.

4. Розмітьте дах за кресленням.

5. Зігніть стіни і дах хати, змастіть клеєм і склейте.

6. Прикрасьте хату. Доклейте вікна, двері. Прикріпіть хату на основу-картон.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

— Сьогодні ви працюватимете в творчих групах проектувальників (дизайн-групах).

—Розподіліть обов'язки у дизайн-групах, працюйте тихо, дружньо і старанно.

—Навколо хати створіть подвір'я з квітами і деревом.

IX. Фізкультхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XI. Оцінювання виробів. Презентація виробів. Виставка "Ми — про­ектувальники".

XII. Підсумок уроку.

— Чи сподобалося вам працювати в групах?

— Що було найважче виготовляти?

Хід уроку

II. Організаційний момент.

Коробки із сірників ми усі збираємо.

А коли прийде пора — іграшки складаємо.

IV. Розгляд зразка виробу.

— Розгляньте макет вантажного автомобіля. З яких основних частин він складається? (Кабіна, двигун, кузов, колеса.)

V. Технологія виготовлення виробу (підручнику. 134-135).

1. Візьміть дві порожні сірникові коробки, вийміть з них ящички. Одним ящичком з'єднайте між собою футлярчики.

2. Другий ящичок розріжте по ширині навпіл і вставте половинки у раніше з'єднані футляри — це рама автомобіля.

3. З третьої коробки вийміть ящичок, а футляр розріжте навпіл по ширині.

Прикладіть одну половинку на другу і склейте їх між собою — це кабіна автомобіля.

4. Приклейте кабіну до рами. В її нижню нішу вставте ящичок догори дном — це капот. Порожній ящичок приклейте позаду кабі­ни — це кузов.

5. За допомогою монети (25 к.) обведіть та виріжте 4 колеса. Приклейте їх до рами.

6. Прикрасьте автомобіль аплікаціями: фари, скло, номери, диски.

VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інстру­ментів.

IX. Фізкульхвилинка.

X. Продовження самостійної роботи.

XII. Підсумок уроку.

— Що нового дізналися сьогодні на уроці?

— Чи сподобалося вам виготовляти макет автомобіля із сірнико­вих коробок?

— Пізнайко дякує за сумлінну працю і бажає вам творчих успіхів.

Що ж, мабуть, прийшла пора

з вами попрощатись.

До побачення, малята!

Вмійте ж гарно працювати

і ніколи перед труднощами не відступати.

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вступна бесіда

— Що ви знаєте про сірники? (Відповіді дітей.)

— Сірник — дерев’яна паличка для створення вогню за потреби. Сірники зазвичай виготовляються з деревини або іноді з цупкого паперу, картону. Дерев’яні сірники продаються в коробках, а паперові сірники — в пакетиках

або книжечках. На одному кінці сірник має голівку, вкриту запалювальною речовиною й енергетичним окислювачем.

— Як потрібно поводитися з сірниками? (Відповіді дітей.)

Розповідь учителя

— А коли виникли сірники?

Ми знаємо про те, що раніше, до винаходу сірників, одержати вогонь було дуже складним завданням. Люди терли одна об одну палички, ловили склом сонячні зайчики, вибивали іскру з каменів і чого тільки не придумували для того, щоб одержати вогонь.

І тільки наприкінці XVIII ст., завдяки французькому хімікові Клоду Бертолле, з’явилися так звані «сірники-маканки». Це такі палички, на які наносилася сіль, і запалювалися вони після того, коли їх занурювали у розчин сірчаної кислоти. Відбулася ця подія в 1805 р. Але вже в 1927 p., англійцеві Джонові Уолкеру спала на думку ідея нанесення на палички такої суміші, що легко запалювалася при терті об наждаковий

папір. Таким чином зникала необхідність носити із собою пухирець із сірчаною кислотою. Ці сірники одержали назву «сухі сірники». Тоді навіть було налагоджене невелике виробництво таких сірників, але вони мали два істотних недоліки. По-перше, вони дуже сильно смерділи, а по-друге, були дуже дорогими. І тому в 1830 р. з’явилися нові сірники. Француз Шарль Copia винайшов сірники, на які наносилася суміш із білого фосфору.

Ці сірники не смерділи, але вони були отрутними, і тому в 1855 р. хімік-швед

зміркував, що можна наносити на сірники червоний фосфор. Результат — сірники

легко запалюються, але абсолютно безпечні для здоров’я.

І от, нарешті, в 1889 р. відбулася кульмінація розвитку сірників. Була винайдена

сірникова коробка. Смужка «запалювання» тепер була на бортику коробки.

Раніше вона перебувала всередині.

У Росії перша фабрика, що випускала сірники, була відкрита тільки в 1837 р.

у Санкт-Петербурзі.

Фізкультхвилинка

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що таке макетування? Що ви виготовляли на уроці?

 

Урок _______ Дата _____

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вступна бесіда

— Діти, сьогодні я вас запрошую на ярмарок.

Шановні гості! Йдіть до нас на свято!

Сьогодні ярмарок — і тут всього багато!

Бо ж люди в нас такі талановиті,

А їх серця і чисті, і відкриті!

Вони для вас ці речі змайстрували,

Щоб ви раділи й дещо купували!

І щоб душею трохи збагатіли

Та і самі красу зробить схотілиі

Сьогодні ярмарок! Хай музика звучить!

Хай лине пісня — як без пісні жить?!

Хай виступлять артисти циркові,

Усім покажуть фокуси нові!

Хай всіх закрутить танець запальний

І жарт дотепний, анекдот новий!

Сьогодні ярмарок! І, як завжди ведеться.

Нехай він піснею і жартами почнеться!

— До речі, що таке ярмарок? (Базар, ринок, де продають різні товари.)

— На ярмарок люди з усіх кінців везли те, що виростили, змайстрували: вишили, намалювали, сплели та ін. Веселий ярмарок закликає! Всі на ярмарок!Тут справжні дива! Чарівні вироби з глини, шкіри, тканини, паперу,

вишиванки, шиття і плетиво, та ще всього стільки цікавого, що ні в казці сказати, ні пером описати, бо це ж — ярмарок! А ще на ньому — веселі пісні і гумор, танці та циркові номери, забави та анекдоти, бо це ж — ярмарок! Сюди прийдуть не тільки на людей подивитись, але й себе показати, повеселитися, дещо, можливо, й купити, а все продати! Щось цікаве побачити, з людьми поспілкуватися, смачненького чогось перехопити — на те він і ярмарок! Не дарма кажуть в народі: «Галас, як на ярмарку!»

— Діти, навіщо на уроці виникло це поняття? (Припущення учнів.)

— Люди здавна не тільки складали пісні, казки, але й творили щось власноруч. Багато народних промислів дійшли і до нашого часу. Ми теж багато чого вчимося і можемо представити свої вміння на ярмарку.

— А що ви могли б показати? (Діти перераховують можливі варіанти.)

— А я знаю ще одне заняття, яким люди займалися з давніх-давніх часів. Цю техніку ми і будемо опановувати сьогодні на уроці.

— Знайдіть ознаку, яка поєднує ці предмети: солом’яний капелюх, кошик, тин.

— Так, всі предмети виконані в техніці плетіння.

— Ми будемо працювати в цій техніці, нам належить ознайомитися з прямим плетінням, ми будемо плести зі смужок паперу.

— Який матеріал буде використаний у нашій роботі? (Кольоровий папір)

— Чи тільки кольоровий папір можна використовувати для цієї техніки?

(Газетний, журнальний, обгортковий, шпалерний)

— Що будемо виготовляти? (Килимок)

— Яку мету ви поставите перед собою на цей урок? (Навчитися виконувати пряме плетіння. Виготовити плетений килимок.)

— Розгляньте, будь ласка, зразки і спробуйте зрозуміти, як виконується пряме плетіння. (На дошцізразки плетіння.)

— Пряме плетіння — просте переплетення покладених між собою навхрест стрічок. Воно може бути виконане шаховим малюнком або фігурним.

— Як ви вважаєте, чому плетіння отримало такі назви? (Шаховий, тому що нагадує шахову дошку, а фігурнийсхоже на певну фігуру.)

— Візерунок можна плести в смузі, прямокутнику, квадраті. Якщо він повторюється — це називається орнамент. Ми вже працювали в такій техніці.

Розповідь учителя

— А який ярмарок найвідоміший в Україні? (Сорочинський)

— Ярмарковий рух в Україні має багатовікову історію. Уже в 40-х роках

XIX ст. тут діяло 12 тисяч ярмарків, у тому числі 178 великих і середніх. Сорочинський не був ані найбільшим з них, ані найвідомішим. Село Великі Сорочинці Миргородського району, напевне, й залишилося б, як і багато інших сіл Полтавщини, маловідомим, якби його не прославив на віки великий земляк —

український і російський письменник Микола Васильович Гоголь. У повісті «Сорочинський ярмарок», що є складовою «Вечорів на хуторі біля Диканьки», Микола Гоголь описує, як люди з усіх кінців їдуть на ярмарок десь на початку XIX ст. Багато людей приїздило в Сорочинці, щоб придбати різноманітні, дефіцитні

на той час, речі, товари. їх не зупиняло навіть те, що ярмарковий майдан являв собою необладнане поле, без будь-яких умов для учасників і для гостей. Давні ярмарки відбувалися зазвичай напередодні церковних свят

або святочних сезонів; звідси й назва багатьох з них. Вони були одночасно й суспільно-культурними подіями, сприяли спілкуванню людей з далеких околиць та родинно-товариським зв’язкам. Ярмарки мали свій фольклор; на них відбувалися ярмаркові вистави, зокрема лялькові, музичні виступи та різні атракціони, переважно на імпровізованих естрадах, у балаганах.

Фізкультхвилинка

 

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

V. Підсумок уроку

Сьогодні ви на славу потрудилися. У вас все вийшло завдяки вашому терпінню, увазі та вмінню співпрацювати одне з одним.

— Чи сподобався вам урок?

— Про що нове ви дізналися на уроці?

— Чого навчилися?

Урок № ______ Дата _______

I. Організаційний момент

Вступна бесіда

— За цей рік ви багато чого навчилися. Згадайте! (Відповіді ді­тей.)

— Сьогодні ми спробуємо бути конструкторами.
Хто такі конструктори? (Відповіді, дітей.)

Конструювання — це різноманітні вироби та споруди з буді­вельного матеріалу та саме виготовлення виробів та іграшок з па­перу, картону, дерева та інших матеріалів. У дітей, які люблять конструювати, дуже розвинута фантазія та уява. Споруди й вироби служать для такого використання: споруди — для гри, вироби — для прикрашання ялинки, для подарунка мамі тощо.

— А чи знаєте ви певні геометричні фігури?

— Послухайте казку «Родичі».

Жила на світі важлива фігура. Цю важливість визначали всі люди, тому що під час виготовлення багатьох речей форма цієї фі­гури була зразком.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-06-24; просмотров: 290; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.144.161.116 (0.371 с.)