Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь FAQ Написать работу КАТЕГОРИИ: АрхеологияБиология Генетика География Информатика История Логика Маркетинг Математика Менеджмент Механика Педагогика Религия Социология Технологии Физика Философия Финансы Химия Экология ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
Тема. Українська література 20 – 30-х років ХХ ст.Содержание книги
Похожие статьи вашей тематики
Поиск на нашем сайте
Мета уроку: ознайомити учнів із літературним процесом цих років, оглядово з тематикою творів видатних письменників - представників цього часу, з творчими пошуками українських письменників-емігрантів, із митцями Західної України; формувати правильне розуміння подій і процесів того часу; виховувати в учнів почуття патріотизму, власної людської і національної гідності, формувати в них такі якості, як доброта, порядність, уміння аналізувати факти й робити власні висновки Обладнання: фотографії, добірки творів, медіа-матеріали Хід уроку І. Організація роботи класного колективу. Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці ІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу Епіграф уроку: Відкриваю для себе нові імена І глибинні думки, і душевні висоти... Скільки років ховала їх прірва страшна, Що хотіла наш дух, нашу суть побороти. Скільки їх, що приходять з далекої тьми,- Хоче серце усіх поіменно назвати... І на болях своїх знову пишемо ми Імена, імена... І вкорочені дати. В.Крищенко
1. Вступне слово вчителя. Доля української літератури - доля України. Важко знайти у світовій історії аналогію, щоб жива мова, мова великого народу систематично заборонялася й переслідувалася спеціальними державними вердиктами й актами. Цей геноцид тривав століттями. Нагадаємо укази російських царав - Петра І (1720) про заборону українського книговидання та Катерини ІІ (1754) - про заборону викладання українською мовою в Києво-Могилянській академії;сумнозвісний Валуєвський циркуляр (1863) та Емський указ (1876), який посягнув і на саму душу українського народу - пісню; затим - закриття всіх українськиї театрів (1884), припинення видання дитячої книжки (1885), указ Миколи ІІ про скасування української преси (1914); численні більшовицькі відкриті й таємні постанови, спрямовані на «викриття українського буржуазного націоналізму», а насправді проти української культури, мови і національної самосвідомості; і, нарешті, «андроповську» постанову ЦК КПРС «О мерах по дальнейшему совершенствованию изучения и преподавания русского языка в союзных республиках» (1978) та ін. І разом із штучним голодомором 1933 р. та масовим винищенням і «розкуркуленням» українського селянина, жорстокими репресіями 30-х, а потім 40-х та 60-х - 70-х років щодо української інтелігенції, передусім творчої (тільки у 30-ті роки розстріляно й закатовано в концтаборах понад 500 письменників, серед них - визначні особистості),- найбільші злочини, вчинені царською та більшовицькою імперіями проти України та її народу.
2. Лекція вчителя на тему«Українська література 20 – 30-х років ХХ ст.» Під час лекції учні мають заповнити табличку Літературні угрупування
Орієнтовно
План 1. Складні суспільно-історичні умови розвитку української літератури ХХ ст., основні стильові напрями. Словникова робота. Знайти в словнику літературознавчих термінів визначення понять модернізм, соцреалізм, постмодернізм і записати в зошити. 2.Різноманітність стильових манер, що проявилася уже в першій пол. 20-х рр. у творчості ряду талановитих письменнків: романтико-героїчна (Ю.Яновський), лірико-імпресіоністична (М.Хвильовий, Г.Косинка), реалістична (П.Панч, А.Головко), науково-фантастична (В.Винничено, П.Панч). Розвиток гумору й сатири. Поява в середині 20-х років великих епічних полотен. 3. Подальший розвиток театру в Україні. Початкове художне освоєння молодими драматургами нової дійсності, зображення її творців (М.Куліш, І.Микитенко, М.Кочерга). 4. Виникнення і становлення кінодраматургії, її основних жанрів - кіноповісті, кінопоеми (О.Довженко). 5. Літературна дискусія 1925-1928 рр., облудні політичні звинувачення чесних і відданих народові письменників. Рольова гра. Якби ви взяли участь у літературній дискусії 1925— 1928 років, то яку позицію зайняли б, що відповіли б своїм опонентам? 6. Голод 1933 року, спроба письменників захистити свій народ, попередити його про небезпеку. Арешти митців у першій пол. 30-х рр. (М.Куліш, М.Зеров, Г.Епік, Лесь Курбас, О.Слісаренко, Остап Вишня). 7. 1937 рік - апогей винищення цвіту нації, вигублення молодих талантів («розстріл українського відродження»). Ослаблення розвитку літератури в передвоєнні роки.
Підсумовуюче слово вчителя. Як бачите, найбільше втрат у часи сталінських репресій зазнало красне письменство. Поплатилися життям за свої погляди Микола Хвильовий, Володимир Свідзинський, Валер'ян Підмогильний, Микола Куліш, Микола Зеров, відбули страшну каторгу Остап Вишня, Володимир Гжицький, змушені були йти на поступки тоталітаризму Павло Тичина, Олександр Довженко, Володимир Сосюра, Максим Рильський, Петро Панч та ін. Користуючись винятково статистикою, яка в цьому разі, мабуть, найточніше, хоч і без емоцій, відображає трагедію українського красного письменства, можна навести такі дані: у 1930 році налічувалося 259 українських письменників. Після 1938-го їх залишилося тільки 36. Виникає закономірне питання: де поділися інші - аж 223? Тепер уже є на це питання трагічна відповідь: ...Із двохсот двадцяти трьох митців сімнадцять розстріляно, вісім закінчили життя самогубством, арештовано й заслано сто сімдесят п'ять і доля їхня невідома, шістнадцять пропали безвісти, сім померли своєю смертю. На завершення розповіді пропоную підвестися й хвилиною мовчання вшанувати пам'ять усіх невинно знищених тоталітарною системою українських митців.
ІІІ. Підсумок уроку Перевірити шляхом бесіди, як учні засвоїли лекційний матеріал: · Які особливості національного українського відродження 20-х рр. порівняно з класичним Ренесансом? · Як змінився склад української діаспори після подій в Україні 1917—1920 років? · Що було поштовхом для розвитку української культури у 20-х роках в Україні і за її межами? Чи можна цей розвиток назвати вільним? · Мистецькі декларації яких літературних угруповань цього періоду вам подобаються, а яких — ні? · Які відмінності між літературними угрупуваннями МАРС, «неокласики», ВАПЛІТЕ, і «Гарт», «Плуг», ВУСПП, «Молодняк»? · Яка визначальна проблема порушувалася літературною дискусією 1925 - 1928 рр.? Що привело її до кризи? · Що означає «дві дійсності» 20-х років у творчості тогочасних письменників? · Що зумовило експериментальні пошуки української поезії 20-х рр.? Які особливості поезії «неокласиків»? · Що ви розумієте під «стильовим новаторством» української прози 20-х років? Яку проблематику порушували прозаїки 20-х рр.? · Поясніть причини оновлення української драматургії · Чому українських письменників цієї доби називають митцями «Розстріляного Відродження»? Можна запропонувати тест. 1. Як називалася організація пролетарських письменників? а)'Гарт"; б)"Забой"; в)"Ланка"; г)ВУСПП; ґ)"Аспис". 2. До якого мистецького угруповання належав М.Рильський? а)неокласиків; б)символістів; в)імпресіоністів; г)неоромантиків; ґ) футуристів. 3. Фатальну роль у літературній дискусії відіграли а)постанова ЦК КПУ(б); б)рішення ВУСПП; в)лист до М.Шумського; г)лист Сталіна;' ґ) саморозпуск ВАПЛІТЕ. 4. Як називалася організація селянських письменників, створена в а) "Плуг"; б)"Молот"; в)"Гарт"; г)"Забой"; ґ) "Молодняк". 5. Хто був представником сюрреалізму в Україні в 20-х роках? а)В.Чумак; б)Б.-І.Антонич; в)М.Семенко; г)В.Підмогильний; ґ) П.Тичина. 6. Хто з перерахованих письменників належав до групи неокласиків? а)В.Сосюра; б)В.Поліщук; в)П.Филипович; г)П.Тичина; ґ) В.Підмогильний. 7. Вкажіть роки, якими окреслюється літературна дискусія. а)1924-1925; б)1925-1927; в)1925-1928; г)1926-1928; ґ) 1921-1924. 8. Як називався театр Леся Курбаса? а)"Березіль"; б)"Березілля"; в)"Березень"; г)"Березоль"; ґ) "Бразолій". 9.У якому році створена організація ВАПЛІТЕ? а)1923; б)1924; в)1925; г)1926; ґ) 1927. 10. Ранні твори П. Тичини належать до а)неоромантизму; б)символізму; в)футуризму; г) сюрреалізму; ґ) неокласицизму. 11. Лесь Курбас і його театр працювали в а)Харкові; б)Києві; в)Одесі; г)Катеринославі; ґ) Чаплинці.
12. Яка літературна організація стала синонімом непрофесійності й масовості? а)"Ланка"; б)"Аспис"; в)"Гарт"; г)"Плуг"; ґ) "Молодняк"
V. Домашнє завдання Прочитати біографію Павла Тичини, скласти хронологічну таблицю Урок №2-3 Кваша Людмила Володимирівна, учитель Старосільської ЗОШ І-ІІІ ступенів Тема. Павло Тичина - найбільший модерніст 20-их років. Життєвий і творчий шлях. Звернення до «вічних» тем у поезіях «Арфами, арфами…», «Ви знаєте, як липа шелестить…», «О панно Інно…» Мета: ознайомити учнів із віхами життя і творчості поета; допомогти зрозуміти ранню поезію Павла Тичини; сприяти поглибленню творчої уяви й образного мислення учнів; формувати естетичне ставлення до життя, до поезії; удосконалювати навички виразного читання, уміння аналізувати прочитане і висловлювати власні роздуми про ліричні поезії; виховувати почуття людяності, любові до мистецтва, розвивати розуміння прекрасного. Обладнання: портрет Павла Тичини 20-х років, мультимедійна презентація про письменника, виставка творів поета, грамзапис романсів та хорових творів на слова поета, опорна схема аналізу ліричного твору, роздавальний матеріал «Збірка «Сонячні кларнети» в оцінці літературної критики».
Ах! Скільки радості. Коли ти любиш землю, Коли гармонії шукаєш у житті. Павло Тичина Хід уроку I. Організація класу II. Мотивація навчальної діяльності. Вступне слово вчителя Звучить пісня на слова П. Тичини «Я стою на кручі». — А ви, друзі, знаєте, хто є автором щойно прослуханої пісні? (Відповіді учнів). Іноді дивуєшся, як щедро природа наділяє деяких людей талантами. Рясно впала Божа благодать і на Павла Тичину. Поет був надзвичайно талановитою людиною: він вільно володів п’ятнадцятьма мовами, чудово малював, грав на кількох музичних інструментах, був прекрасним співаком і диригентом, писав музику. Проте, маючи дар співака, музиканта і живописця, він став поетом. Безперечно, в цьому немалу роль зіграв Михайло Коцюбинський, який підтримав іскру Божу хлопця. А ще, можливо, доленосний вибір зумовлювався тим, що слово має здатність відтворювати світ всіма засобами мистецтва: слово може і змалювати, і озвучити, і розказати. — Сьогодні ми спробуємо торкнутися дивного світу життя і поезії Павла Тичини, відчути її серцем і осягнути розумом, переконатися у її неординарності і полюбити.
|
||||||||||||||||||||||||||||
Последнее изменение этой страницы: 2016-04-08; просмотров: 954; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.133.153.167 (0.009 с.) |