Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Іі семестр мистецтво без меж і кордонів

Поиск

ІІ СЕМЕСТР Мистецтво без меж і кордонів

Урок 17

Тема: Музика – це найвиразніша мова

Мета: узагальнити знання дітей щодо музичної мови та її елементів, виражальних можливостей музики і засобів музичної виразності; ознайомити з жанром поеми.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація, підручники.

Хід уроку:

І. Вхід під музику. Організаційний момент.

ІІ. Музичне вітання. Актуалізація знань.

Прочитайте текст.

Музика – це найвиразніша мова.

Музика може без жодного слова

Людям про радість і сум розказати,

Вміє картину без фарб малювати,

В світі усьому знайде слухача

Без словника і перекладача…

- Чи погоджуєтеся ви з тим, що музика – це найвиразніша мова?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Музика вважається найбільш емоційним і виразним мистецтвом. А чи знаєте ви, завдяки чому?

Провідним засобом музичної виразності є мелодія.

Мелодія – головний елемент музичної мови. Велике значення мають й інші засоби: (схема на с. 80)

Ці засоби дають змогу відтворювати у музичних образах усе розмаїття навколишнього світу і людського життя.

- Пригадайте що може зображати і виражати музика?

IV. Слухання музики.

Мовою звуків розповів про свою батьківщину Ян Сібеліус - засновник класичної музики Фінляндії. У його творах майстерно зображено сувору красу та історію цієї північної країни. А ще у музиці Яна Сібеліуса щедро звучать інтонації старовинних наспівів фінського народу.

Рідному краю композитор присвятив симфонічну поему «Фінляндія» - великий оркестровий твір з програмним змістом. Цю музику було написано понад 100 років тому для театральної вистави, але згодом вона набула популярності як самостійний твір.

Мелодія симфонічної поеми Я.Сібеліуса стала національним музичним символом Фінляндії.

- Послухайте фрагмент симфонічної поеми.

Слухання Ян Сібеліус Симфонічна поема «Фінляндія»

- Чи зрозуміла вам музика фінського композитора?

- Які картини вона вам «намалювала»?

- Поміркуйте, чим особлива музична мова твору?

- Розкажіть про основні засоби її виразності.

Музичний словничок.

Музична поема – лірична п’єса або великий вокальний чи симфонічний твір з програмним ззмістом.

Жанр поеми прийшов у музику з літератури.

Це цікаво знати!

Напередодні Старого Нового року (13 січня) відзначається свято Меланки, яка, за повір’ям, сповіщає господарів про наступні урочистості. Святкова кутя на Меланку щедро заправлена, тому цей вечір називають Щедрим. На відміну від Різдва, це свято не є суто родинним, і люди ходять одне до одного в гості.

За народною традицією, на Щедрий вечір співають щедрівки. Віншувальники вітають родини з Новим роком, зичать добробуту, злагоди, багатого врожаю. Господарі обдаровують їх пиріжками, млинцями та іншими ласощами.

- Розгляньте картину «Щедрий вечір» художника з Тернопільщини Михайла Мороза;

- Що вам відомо про святкування Щедрого вечора?

- Які обрядові пісні відповідають цьому святу?

- Послухайте вірш, про яке свято у ньому йдеться?

Щедрий вечір, добрий вечір

Одягнув пітьму на плечі

Назбирав на видноколі

Осяйних зірок доволі…

Щедро вечір сипав зорі

На простори неозорі,

Щоб родилася пшениця,

І овес, і вся пашниця.

Краєм линула святкова

Ця щедрівка вечорова

Для дорослих та малечі:

Щедрий вечір! Добрий вечір!

- Прослухайте українські народні щедрівки.

Слухання українських народних щедрівок (на вибір)

- Який настрій передають і викликають ці пісні?

- Яка їх музична мова?

- Наведіть власні приклади щедрівок, наспівайте їхні мелодії.

- Поміркуйте, якими засобами передано атмосферу Щедрого вечора у творах різних видів мистецтва?

 

IV. Фізкультхвилинка

V. Вокально – хорова робота слова і музика Л. Ященка «Новорічна пісенька»

- Послухайте пісню. Поміркуйте, на яку обрядову пісню вона схожа.

- Подивіться на репродукцію картини полтавської художниці Тетяни Кобзар «Щедрий вечір» порівняйте зміст та настрій пісні та картини.

VII. Підсумок уроку.

VIII. Вихід з класу під музику

Урок 18

Тема: Фольклор і композитор

Мета: актуалізувати й поглибити знання про фольклорне мистецтво; дати уявлення про зв’язки народної та професійної музики.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація, підручники.

Хід уроку:

І. Вхід під звучання попурі з українських народних пісень зимового циклу. Організаційний момент.

IV. Слухання музики.

Слухання музики.

Мелодію пісні «У полі берізка стояла» майстерно використав російський композитор П.Чайковський у Фіналі своєї Четвертої симфонії.

Майбутній композитор народився майже 200 років тому в родині інженера. У будинку Чайковських постійно лунала музика: батько грав на флейті, мати співала… З раннього дитинства хлопчик захопився народними піснями. Тож не дивно, що у музику П.Чайковського часто вплітаються фольклорні наспіви.

- Послухайте фрагмент фіналу четвертої симфонії. Коли почуєте мелодію пісні «У полі берізка стояла» піднімайте руки

IV. Фізкультхвилинка

Фольклорний словничок

Бриндушки – поширена на Прикарпатті назва перших весняних квітів.

Фіранка – віконанна кватирка.

Ялиця – високе вічнозелене хвойне дерево, подібне до сосни, з м’якою хвоєю та великими шишками.

 

1. Розспівка.

2. Розучування пісні «Дударики» сл..В.Михайлищука, муз. С.Ткачука.

3. Виконайте пісню з оплесками на сильну долю, ритмічним супроводом або танцювальними рухами.

VII. Підсумок уроку.

Урок 19

Тема: Перетворення жанрів

Мета: Дати уявлення про жанрові трансформації народних творів у професійній музиці; актуалізувати й поглибити знання щодо синтезу мистецтв у музично – театральних жанрах.

Тип уроку: урок поглиблення знань.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація, підручники.

Хід уроку:

Робота з підручником

Знайдіть (підручник стор. 94) на малюнках символи різних видів мистецтв.

У жанрах опери і балету поєднуються різні види мистецтв. Найперше з них – музика, адже оркестрова увертюра звучить у глядацькій залі ще тоді, коли завісу не піднято.

А потім на сцену виходять актори, і до музики долучається театральне мистецтво.

Будь – яка опера і балет мають свій сюжет. Його лібрето пишеться за певним літературним твором: казкою, повістю, романом… Отже, музично – театральний твір міцно пов'язаний з літературою.

Основою балету є танець. Важливу роль відіграють танцювальні номери і в опері. Так до складових музично – театрально вистави долучається хореографічне мистецтво.

Театральна дія розгортається серед декорацій - художнього оформлення сцени. А виконавці виходять у гримі та костюмах, які допомагають створити певний сценічний образ. Отже, кожна вистава містить у собі різні види образотворчого мистецтва.

- Назвіть основні музично – театральні жанри.

- З якими видами мистецтва пов’язана музика в опері та балету?

Підсумок уроку.

Вихід з класу під музику

Урок 20

Музичний словничок

Музична форма Рондо – чергування повторюваного рефрену з різнохарактерними епізодами.

Творче завдання

- Відтворіть художній образ пісні у власному малюнку

Підсумок уроку.

Вихід з класу під музику

Урок 21

Слухання музики

Майже казкова історія трапилася з однією українською народною веснянкою: російський композитор Петро Чайковський перетворив її мелодію на інструментальну музику!

І не просто на фортепіанну п’єсу, а на великий складний музичний твір – концерт для фортепіано з оркестром. У третій частині концерту (фінал) ця старовинна пісенька розквітла й заграла усіма оркестровими барвами.

- Прослухайте фрагмент фіналу. Визначте, мелодія якої веснянки в ньому звучить?

Фізкультхвилинка

Підсумок уроку.

Вихід з класу під музику

 

Урок 22

ІІ. Музичне вітання.

Слухання музики.

- Послухайте пісню «Зоре моя вечірняя»;

Фізкультхвилинка

Підсумок уроку.

Вихід з класу під музику

 

Урок 23

ІІ. Музичне вітання.

Слухання музики

Майже все своє життя композитор працював церковним органістом і писав духовну музику. Проте є в нього й інші твори, наприклад прелюдії. З однією з них трапилося цікаве «перетворення» - з інструментального твору на вокальний.

Ця прелюдія є першою у великому циклі й названа за першою нотою звукоряду – «Прелюдія до -мажор». Ніжна світла музика ніби огортає теплом і спокоєм.

Музичний словничок

Прелюдія ( з лат. – вступ ) – вступ до музичного твору або невелика п’єса імпровізаційного характеру. Прелюдія може бути самостійним твором або передувати іншій музичній п’єсі.

Таке благодатне звучання навіяло французькому композитору Шарлю Гуно святий образ Діви Марії. І музикант… додав до прелюдії вокальну мелодію на текст молитви до Богоматері.

Так, майже через 150 років після написання, прелюдія перетворилася на духовний твір «Аве Марія». А авторів у цього твору два - Й.С. Бах і Ш.Гуно.

Музичний словничок

Духовна музика – вокальні або вокально – інструментальні твори на тексти релігійного змісту, які виконуються під час богослужіння.

Це цікаво знати

Святий образ Діви Марії відображено у різних мистецтвах: літературному, образотворчому, музичному… Музику, присвячену Богоматері, писали француз Шарль Гуно, італієць Джуліо Каччині, росіянин Сергій Рахманінов, австрієць Франц Шуберт.

Шарль Франсуа Гуно (1818 - 1893) – французький композитор. Він народився у Парижі, в родині митців. Його батько був художником, а мати – обдарованою піаністкою, яка з раннього дитинства прищепила сину інтерес до музики

Тож не дивно, що закінчивши ліцей, Шарль вступив до Паризької консерваторії. Він був дуже старанним студентом, тому у 20 років його визнали гідним Римської премії. Під час навчання в Римі молодий музикант вивчав духовну музику, твори італійських і німецьких композиторів, написав низку власних творів.

Повернувшись до Парижу, Ш.Гуно вирішив стати священиком, проте згодом любов до музики перемогла. Відмовившись від прийняття духовного сану, він повністю присвятив себе творчості й став професійним композитором – автором опер, симфоній, пісень, хорової музики. Для виконання кантати, написаної Ш.Гуно до Міжнародної виставки в Англії, був створений спеціальний хор, що існує й у наші дні як Королівське хорове товариство.

Протягом усього творчого життя Ш.Гуно писав і духовні твори. Найкращим з них вважають величну й проникливу молитву «Ave Maria» (1858), натхненну прелюдією до мажор Й.С.Баха.

Існує версія, що ідею написання цього твору Ш.Гуно підказав російський письменник Іван Тургенєв. Спочатку він був створений як варіації для скрипки і фортепіано на тему прелюдії Й.С. Баха (1853). Згодом до мелодії було додано слова латинської молитви «ve Maria», яку також називають ангельським привітанням. У візантійському обряді молитві «Ave Maria» відповідає «Пісня Пресвятої Богородиці».

Фізкультхвилинка

Попрацюймо разом

Уявіть, що ваш клас – це творча група артистів: музикантів, читців, танцюристів, художників.

Підготуйте концерт для мам та бабусь, дібравши до нього твори за програмою.

«Березневий концерт»

· Три вірші, присвячені жіночому святу;

· Три пісні - у сольному, ансамблевому та хоровому виконанні;

· Три твори для слухання - сольний, камерний та оркестровий;

· Три візуальні твори – малюнки, репродукції чи фото

Музичні твори виконуйте з ритмічним супроводом або танцювальними рухами.

Підсумок уроку

- Що таке духовна музика?

- Що таке прелюдія?

- Які ще пісні ви знаєте про весну та свято 8 березня?

Вихід з класу під музику

 

Урок 24

Портрет композитора

Український композитор Ігор Шамо (1925 - 1982) народився у Києві. Його першим словом було слово пісня. Батьки здивувалися, проте не образилися: вони не були музикантами, але дуже любили співати і слухати пісні. Хлопчик підростав, навчався в школі… А на запитання «Що ти любиш найбільше в світі?» відповідав: «Музику».

Не дивно, що батьки віддали сина до Київської спеціалізованої музичної школи імені М.Лисенка. Під час навчання Ігор захоплювався народною музикою, творчістю Й.С.Баха, М.Мусоргського, С.Рахманінова.

Коли Ігор закінчував 10 клас, почалася війна. Здобувши освіту в медичному училищі, він пішов на фронт. Від Москви до Берліна пройшов фронтами військовий фельдшер Ігор Шамо – з лікарською сумкою, зброєю й акордеоном у руках. У рідкі хвилини відпочинку бійці просили: заграй пісню…

У повоєнні роки І.Шамо навчався у Київській консерваторії. Секрети музичної композиції йому розкривали видатні українські композитори Левко Ревуцький і Борис Лятошинський. Згодом молодий музикант став автором симфонічних (концерти, сюїти, симфонії), камерних (сонати, квартети, сюїти, п’єси), вокальних творів, музики до кінофільмів і театральних вистав.

Слухання музики.

Картини російських живописців надихнули українського композитора Ігоря Шамо на створення циклу фортепіанних п’єс.

Їх музика «малює» звуками струнку берізку, ранкове пробудження лісу, народне свято…

П’єса «Трійка» передає стрімкий політ коней і сріблясті передзвони бубонців. Цю музику написано за однойменним твором художника Івана Голікова.

- Розгляньте репродукцію картини.

- Прослухайте Ігоря Шамо «Трійка» (з циклу «Картини російських живописців»)

Портрет композитора

Російський композитор Модест Мусоргський є автором сюїти «Картинки з виставки».

Модест Мусоргський (1839 - 1881) народився на Псковщині, у старовинній дворянській родині. Музична обдарованість хлопчика виявилася рано. Він займався музикою з мамою, і вже у шестирічному віці грав на фортепіано нескладні твори. Проте у родині ніхто не сприймав музичні заняття Модеста серйозно. І, за сімейною традицією, десятирічного хлопця відвезли у Петербург до військової школи.

Майже 10 років Модест успішно опановував військові науки, став відмінним офіцером і навіть був прийнятий до Преображенського полку. Але любов до музики перемогла: Мусоргський покинув військову службу і повністю присвятив себе мистецтву. Серед кращих творів композитора – опери, оркестрові твори, пісні, інструментальні п’єси.

На жаль, за життя М.Мусоргського сюїту «Картинки з виставки» не було ані виконано, ані опубліковано. Всесвітнє визнання цикл отримав після того, як Моріс Равель у 1922 році створив власне оркестрування твору, яке 1930 року вийшло у грамзапису. І лише через 50 років після смерті автора «Картинки з виставки» увійшли до репертуару піаністів.

Він написав її понад 140 років тому під враженням від малюнків свого друга архітектора Віктора Гартмана.

Фортепіанна сюїта «Картинки з виставки» є оригінальним взірцем програмної музики. Вона складається з 10 п’єс, пов’язаних між собою темою «Прогулянки», що зображає прохід галереєю глядача, який переходить від картини до картини. Тема «Прогулянки» повторюється, ніби рефрен, проте варіюється, немов показуючи зміну настрою відвідувача виставки. Через таку побудову «Картинки з виставки» іноді вважають рондо – сюїтою.

П’єсу «Баба Яга» було створено за малюнком… годинника у вигляді хатинки на курячих ніжках! В уяві композитор це зображення «перетворилося» на картину стрімкого польоту Баби Яги.

А зроблені художником ескізи балетних костюмів надихнули композитора на створення п’єси «Балет пташенят, що не вилупилися». Цей твір змальовує веселе щебетання й пустотливу метушню маленьких пташенят.

- Послухайте п’єси М. Мусоргського Сюїту «Картинки з виставки» п’єси «Баба Яга» та «Балет пташенят, що не вилупилися»

- Зіставте їх зі своїми уявленнями.

Це цікаво знати

П’єси «Баба Яга» та «Балет пташенят, що не вилупилися» було використано у мультфільмі «Картинки з виставки». Так народжена малюнками музика знову перетворилася на візуальний твір.

- Пригадайте за ілюстраціями на с. 119 пісні та проспівайте їх фрагменти.

- Що змальовано в усіх цих творах?

- Як називають художнє зображення природи у живописних і літературних творах?

- Чи можна застосувати слово пейзаж до музичного твору?

Фізкультхвилинка

Творче завдання

- Уявіть себе поетом і складіть продовження пісні за зразком (с.121)

- Уявіть, що ви художники. Передайте зміст своїх віршів у малюнку.

ІІ СЕМЕСТР Мистецтво без меж і кордонів

Урок 17



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-04-26; просмотров: 614; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.133.152.189 (0.01 с.)