VI. Узагальнення і систематизація знань 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

VI. Узагальнення і систематизація знань



Запитання до учнів

1. Перелічіть представників родини Лілійних.

2. Яке значення мають цибулеві?

3. Порівняйте цибулеві та лілійні рослини.

Створення проблемної ситуації

Навесні, як тільки розтане сніг, а земля ще навіть не прогрівається сонячними променями, степ нагадує яскравий червоно-зелений килим. Це квітнуть дикі тюльпани. Яким чином вони живляться, якщо добре відомо, що рослини не можуть поглинати із промерзлої землі поживні речовини?

VІI. Підведення підсумків уроку

Проблемне запитання

1.Кожна квітка чудова по-своєму. Келихоподібна оцвітина на високому, тонкому і стрункому пагоні надає тюльпану гордого вигляду. Форма оцвітини, її відгин, яскраво-червоне, бордове, майже чорне, жовте або строкате забарвлення – усе це приваблювало з давніх часів аматорів квітництва. І тому не дивно, що в наш час існує понад 8 тис. різних сортів тюльпанів. Як розмножують тюльпани для прикрашення наших міст, селищ, присадибних і дачних ділянок? А який спосіб розмноження застосовують при створенні нових сортів? Поясніть, чому.

2. Усі лілійні мають дуже красиві квітки, і вони від того «страждають». Серед родини лілійних, на жаль, багато видів стають рідкісними. Які причини скорочення чисельності рослин цієї родини? Як ви вважаєте, які представники родини «страждають» більше – цибулинні чи кореневищні? Поясніть, чому. Як урятувати ці чудові рослини від зникнення?

Отже, що на уроці було незрозумілим, а що найбільше сподобалося? Які до мене є питання?

VІIІ. Домашнє завдання

3) Опрацювати §53 у підручнику;

4) Підготувати цікавий матеріал про представників родин Лілійні та Цибулеві.


Тема: Розмноження і розвиток птахів.

Мета:

ознайомити учнів з особливостями розмноження й індивідуального розвитку птахів;

сформувати уявлення про життєвий цикл птахів, пов’язати зі змінами у природі, ознайомити учнів зі складною поведінкою птахів під час міграції, причинами міграції та способом їх вивчення; удосконалити вміння працювати з підручником, робити аналіз відео фрагментів, визначати головне в темі;

виховувати гуманне ставлення до природи.

Обладнання та матеріали: робочі зошити, підручник, енциклопедія “Птахи”, макети гнізд, чашка Петрі, свіжі яйця, муляж яйця, відео фрагменти з фільмів ВВС:Life “ Життя птахів ”, “ Поведінка та гніздування птиць ”.

Основні терміни: моногамні та полігамні птахи, шлюбна поведінка, нагніздні (гніздові) та виводкові птахи, яйце.

Тип уроку: комбінований.

План уроку.

I. Організаційний етап……………………………………….2 хв.

II. Перевірка домашнього завдання………………………...5 хв.

III. Актуалізація опорних знань………………………………3 хв.

IV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів…5 хв.

V. Формування нових знань…………………………………20 хв.

VI. Узагальнення та систематизація знань……………….....5 хв.

VII. Підведення підсумків уроку……………………………….3 хв.

VIII. Надання та пояснення домашнього завдання…………..2 хв.

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційний етап ( привітання вчителя з учнями )

Доброго дня. Матеріал сьогоднішньої теми складний, але цікавий, тому прошу вас бути активними, уважними і дисциплінованими. Приготуйтесь до уроку.

Заберіть все зайве з парт, залиште підручник, зошит, олівці. Розпочинаємо урок. Зараз ми з вами перевіримо домашнє завдання.

II. Перевірка домашнього завдання ( бесіда, опитування ланцюжком )

Ви підготували домашнє завдання? Чи впевнились Ви в тому, що птахи добре пристосовані до польоту?

Отож, давайте перевіримо!

1. Які пристосування мають птахи у дихальній системі?

2. Які пристосування мають птахи у кровоносній системі?

3. Які пристосування мають птахи у травній системі?

4. Які пристосування мають птахи у видільній системі?

5. Які пристосування мають птахи у нервовій системі?

6. Які пристосування мають птахи, пов’язані з органами чуття?

7. Які пристосування мають птахи у статевій системі?

III. Актуалізація опорних знань ( гра “Відгадай загадку” )

1) Дивний ключ у небі лине, не залізний, а пташиний,

Цим ключем в осіннім млі відлітають (Журавлі).

2) Хату на хаті має, жабам рахунок знає (Лелека).

3) В мене є великий хист, я співаю як артист,

Спів мій радісний усюди дуже люблять слухати люди (Соловей).

4) Швидко скрізь цей птах літає, безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує, тільки в нас він не зимує (Ластівка).

5) У садочку, понад тином, я зробив йому хатину,

Він навколо обдивився, засміявсь і поселився (Шпак)

6) Вірно людям я служу, їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним добуваю (Дятел).

7) У ночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі,

Бачить серед ночі (Сова).

(Діти на дошці записують відповіді, у стовпчик)

На які дві групи можна об’єднати птахів, про яких ми відгадали загадки? (Журавлі, Лелека, Соловей, Ластівка, Шпак ¾ перелітні птахи. Дятел, Сова ¾ осілі.)

IV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів ( розповідь вчителя )

Уявіть, що роблять птахи взимку, навесні, влітку, восени. Чому так сильно змінюється їх поведінка. А зараз ми здійснемо подорож у життя птахів. Будьте уважними!

 

V. Формування нових знань ( перегляд відео фрагментів з розповіддю вчителя )

1. Шлюбна поведінка (перегляд відео фрагменту: Фрегати - 4хв., Колібрі - 2.7 хв.(7 хв.))

Запишемо поняття: шлюбна поведінка та статевий диморфізм.

Шлюбна поведінка птахів ¾ це процес, що передує паруванню самців і самок і супроводжується шлюбними звуками, співами, іграми і танками.

Статевий диморфізм ¾ це у біології окремий випадок поліморфізму, у роздільностатевих видів ¾ це відмінності зовнішніх ознак у чоловічих і жіночих особин.

Наприклад, самцям притаманний яскравий привабливе забарвлення, вони більші за розмірами.

Ще є так званий сезонний статевий диморфізм (шлюбне вбрання) виявляється тільки в період розмноження та характерний для риб, земноводних і птахів.

Також запишемо, що птахи бувають 2-ох типів: полігамні і моногамні.

Полігамні самці ¾ спаровуються з кількома самками (частіше це малі за розмірами птахи).

Моногамні самці ¾ протягом періоду розмноження самці й самки утворюють одну єдину шлюбну пару, до того ж самець бере участь у вирощуванні потомства (частіше це великі за розмірами птахи).

2. Розмноження, влаштування гнізд (перегляд відео фрагменту 12 хв., показ типів гнізд)

Розмноження у птахів передбачає встановлення гніздової території, шлюбну поведінку, спарювання, утворення пари, побудову гнізда, відкладання яєць, насиджування, та піклування про потомство.

Оскільки птахи є теплокровними, вони не лише захищають яйця від впливу несприятливих погодних умов, але й обігрівають їх, сприяючи розвитку зародка. Для цього вони повинні мати гніздо, тобто будь-яке місце, куди можна відкласти яйця і де буде відбуватись насиджування.

Розрізняють гнізда відкриті наземні, розташовані у сховищах, гнізда-платформи і чаші (показ типів гнізд, ілюстрації).

Головна умова гніздування ¾ створення постійної і доволі високої температури в середині яєць.

В насиджуванні (інкубації) яєць можуть брати участь обидва партнери або лише один із них. У такого птаха зазвичай одна або дві насідні плями - позбавленні пер ділянки на нижній частині грудей. Їх шкіра, яка посилено обігрівається кров'ю безпосередньо контактує з яйцями і передає їм тепло.

Яскраво забарвлені самці як правило не сидять на яйцях, якщо гніздо відкритого типу.

У багатьох партнерів, що насиджують яйця почергово, насідний інстинкт настільки сильний, що часом один птах зіштовхує іншого з гнізда, щоб зайняти його місце.

Якщо насиджує лише один партнер, він періодично залишає гніздо для живлення і купання.

3. Бурова яйця (перегляд відео фрагменту, розповідь вчителя з елементами показу будови яйця)

Яйця в птахів дуже великі, що пов’язано з наявністю в них великої кількості поживних речовин, необхідних для розвитку зародка.

У центрі яйця міститься жовток. Жовток оточений білком. Яйця птахів мають дві оболонки.

Зовнішня тверда оболонка ¾ шкарлупа ¾ просякнута вапном. Вона захищає яйце від механічних ушкоджень у період насиджування.

Внутрішня м’яка й еластична оболонка називається підшкаралуповою. Завдяки їй яйця птахів добре зберігають воду і ніколи не висихають.

Також важливим є форма яєць:

1) Яйцеподібні (кулясті), можуть легко покотитися й загинути, тому будують гнізда.

2) Еліпсоподібні (овальні), на землі: Фазан, Біла куріпка. Рівномірно стиснуті з боків, можуть розгойдуватися, тому їх не зрідка відкладають на землі, іноді без підстилки.

3) Грушоподібні. На карнизах (виступах) скель (Кайра, Чайка). Його тупий кінець, ніби навколо осі, обертається довкруги гострого ¾ і яйце не падає зі скелі, тому ці птахи гнізда не будують.

Поверхня яйця може бути шорсткою або гладкою, матовою чи блискучою і майже будь-якого кольору від темно-фіолетового і зеленого до чисто білого. У деяких видів вона плямиста (іноді плями утворюють віночок біля тупого кінця).

Забарвлення пташиних яєць різноманітне.

У птахів, які гніздяться на землі, яйця мають маскувальне забарвлення, які зливаються із фоном камінців або рослинних решток, якими вистелене гніздо наприклад, у Бекаса ¾ сірувато-зеленкувате, з численними цятками і крапками.

Ті, що влаштовують гнізда в дуплах, звичайно мають добре помітні яйця ¾ білі або небесно-блакитні.

У птахів, які мостять гнізда, яйця забарвлені досить різноманітно: на білому, сірому, рожевому або голубому тлі розкидані різноманітні крапки, закрутки, цяточки, що можуть зливатися на тупому кінці, утворюючи віночок. (показ малюнків)



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-06-26; просмотров: 272; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.118.164.151 (0.019 с.)