VI. Узагальнення та систематизація знань учнів 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

VI. Узагальнення та систематизація знань учнів



Відповіді ланцюжком:

1. Які життєві форми та видозміни вегетативних органів представників родини Розові вам відомі?

2. За якими ознаками представників родини Розові можна відрізнити від рослин інших родин?

3. Які особливості будови квітки та суцвіття Капустяних?

4. Які особливості будови квітки Бобових?

5. Які типи плодів утворюють Пасльонові?

6. Які суцвіття характерні для представників родини Розові?

7. Яке господарське значення Капустяних?

8. Які типи плодів трапляються у Розових?

9. Яких представників родини Хрестоцвіті вирощують як олійні культури?

10. Яку значення Пасльонових у господарській діяльності людини?

11. Які вам відомі овочеві рослини з родини Хрестоцвіті?

12. Назвіть представників родини Розових. Яке їхнє господарське значення?

Давайте згадаємо прислів'я та приказки про капусту і спробуємо зрозуміти, що ж вони означають:

· І межи капустою доброю буває багато гнилих качанів.

· Капуста гарна, та качан гнилий.

· Капуста ще на грядці, а ті вже на голубці зуби гостриш.

· Кожна капуста має свою голову.

· Хто капусту щодня споживає, той себе добре почуває.

А які ви знаєте прикмети про капусту? (У діжці з капустою меншає води – буде холодно. Розсада капусти добре п'є воду – буде сухий сінокіс; погано вбирає воду – сінокіс буде мокрий.) Поясніть, чому?

VII. Підведення підсумків уроку

Проблемне запитання:

1. Під час цвітіння капустяних, бобових та розових рослин пасічники встановлюють поблизу поля вулики. З якою метою вони це роблять? А яке це має значення для рослин?

2. Чому людина має знати прикмети, загадки та приказки?

Отже, що на уроці було незрозумілим, а що найбільше сподобалося? Які до мене є питання?

VIII. Визначення домашнього завдання

1) Опрацювати §48 та §49 у підручнику;

2) Знайти та прочитати легенди про рослини з вивчених родин;

3) Підготувати загадки про вивчені рослини.

Тема: Клас Однодольні рослини. Родини Лілійні та Цибулеві.

Мета: сформувати у школярів поняття про родини лілійних і цибулевих, ознайомити учнів з основними представниками родини однодольних рослин: Лілійні та Цибулеві, їхніми характерними ознаками, розмаїтістю і використанням людиною, продовжувати розвивати самоосвітню компетентність, навички самостійної роботи з підручником; вчити робити висновки та розвивати комунікативну компетентність під час роботи в групах, уміння висловлювати власну думку, виступати перед аудиторією; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до власного здоров'я, використовувати народознавчий матеріал для формування позитивного ставлення до рослин та виділення їх адаптацій.

Обладнання: фотографії, схеми та плакати, що дозволяють ілюструвати представників родини Лілійні та Цибулеві, народознавчий матеріал.

Терміни і поняття: родина Лілійні, родина Цибулеві.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку:

I. Організаційний етап

II. Перевірка домашнього завдання

III. Актуалізація опорних знань

IV. Мотивація навчальної діяльності

V. Формування нових знань

VI. Узагальнення і систематизація знань

VII. Підведення підсумків уроку

VIII. Визначення домашнього завдання

Хід уроку:

І.Організаційний етап

(Привітання, перевірка відсутніх, організація учнів до роботи.)

II. Перевірка домашнього завдання.

1). Фронтальне опитування:

1. Які характерні риси представників родини Айстрові?

2. Яке господарське значення айстрових?

3. Як людина використовує дикорослі види айстрових?

4. Які пристосування є у айстрових до розселення?

2) Заслуховування легенд про представників родини Айстрові.

III. Актуалізація опорних знань

1) Про яку рослину всі ці загадки?

1) Має шкір сім, витискає сльози всім.

2) Іде пані в золотім жупані,

Хоч жупан той латка на латці,

Та приймають у кожній хатці.

3)Сидить Марушка в семи кожушках,

Хто її роздягає, той сльози проливає.

4)Вийшла баба із-за гір,

На ній дванадцять шкір.

5)Як не віриш — перевір!

На мені 12 шкір!

А гризнеш - в сльозах покинеш,

Бо я звуся... (Цибулина).

2) Обговорення проблемної ситуації:

Чому, коли йде епідемія грипу, то лікарі рекомендують ввести до раціону цибулю і часник?

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Легенда про тюльпан.

Колись давно люди вірили в те, що в пуп’янку жовтого тюльпана є неймовірна сила, яка принесе щастя тому, хто його відкриє. Але, що б не робили люди, квітка не відкривалася.

Одного разу мама з сином йшли полем. Хлопчик побачив гарну квітку і підбіг до неї. Побачивши яскраві пелюстки, він усміхнувся. У відповідь на дитячу усмішку, тюльпан розпустився. Отже, щирий сміх зробив те, що не могла зробити будь-яка інша сила.

З цього часу тюльпани дарують і на свята і просто так, щоб людина була щасливою.

V. Формування нових знань

Розповідь учителя з елементами бесіди

1. Родина Лілійні

До неї належать багаторічні трав'янисті рослини, які мають цибулини або кореневища. Квітки лілійних двостатеві, рідко пооди­нокі, частіше зібрані в суцвіття — китицю, волоть, зонтик, колос. Оцвітина у них проста віночкоподібна, шестичленна, яскраво забарвлена. Тичинок у квітці шість, маточка одна. Плід – коробочка або ягода.

До лілійних належать лілії, тюльпани, гіацинти, проліски, конвалія, купина зірочки тощо. Лілії мають великі яскраві квітки. Дикорослі види поширені в Північній півкулі. В Україні зустрічається один вид — лілія лісова, або саранка. Сибірська легенда розказує про те, що лілія саранка виросла зі серця козачого отамана Єрмака, який загинув при завоюванні Сибірі в 1585 р. із тих пір квітка надає мужність і стійкість воїнам.

Лілії — прекрасні декоративні рослини, які культивують з сивої давнини. У Китаї цибулини деяких лілій вживають в їжу. З ряду видів лілії добувають ароматні речовини та лікарські препарати.

Тюльпани ростуть в Європі, Азії та Північній Америці, частіше в зонах з жарким і сухим кліматом — у напівпустелях і пустелях, і) Є дикорослі види і в Україні, наприклад, тюльпан Шренка. Тюльпани - чудові декоративні рослини. У культурі відомо декілька тисяч сортів. Особливо багато тюльпанів вирощують у Голландії, яку називають «країною тюльпанів».

Гіацинти як і тюльпани, потрапили до Європи в XVI ст. Це декоративна рослина. Квітки їхні білі, блакитні, рожеві, жовті, червоні, фіолетові, дуже красиві та запашні. Усі численні культурні сорти гіацинтів походять від одного дикорослого виду – гіацинт східний.

Проліски — ранньовесняні рослини з яскравими блакитними, рідше фіолетовими квітками, які як килимом вкривають ліс. Одні види ростуть у лісах і відцвітають ще до появи листків на деревах, інші — у степових районах. Проліски використовують як декоративну і лікарську рослину.

Усім відомі конвалії — лісові рослини з ніжно-білими запашними І мітками і широкими темно-зеленими листками. Травневі конвалії – лікарські рослини. З них виготовляють препарати для лікування серцевих захворювань. Ці квіти занесені до Червоної книги. Купина росте в змішаних лісах. Вона має широкі ясно-зелені листки і зеленкувато-білі квітки, які звисають на квітконіжках і з пазух листків. Квітне купина у травні. Вона також використовуються як лікарська рослина.

Зірочки – маленька ранньовесняна рослина з жовтими квітками. Вона зустрічається в лісах на всій території України. Ранньовесняні квітки зазвичай збирають в численні букети. Це може призвести до зменшення кількості цих рослин і навіть до повного зникнення деяких з них. Весняні квіти вимагають охорони. Зроби і свій внесок в цю благородну справу.

2. Родина Цибулеві

Цибулеві — багаторічні трав'янисті рослини, що мають цибулини. Листки у них м'ясисті трубчасті або плоскі лінійні. Квітки зібрані в суцвіття зонтик. Плід — коробочка.

Для багатьох представників цибулевих характерний різкий специфічний запах, який пов'язаний із вмістом великої кількості летких ароматичних речовин у рослинах.

До цибулевих належать цибуля і часник — дуже давні овочеві культури. Вони містять багато різних вітамінів і речовин, що вбивають бактерії. У медицині використовують більше 10 лікарських препаратів, отриманих із цибулевих. Люди, які їдять багато цибулі та часнику, рідше хворіють на застуди. Найвідомішою і найбільш вживаною є цибуля городня. В Україні також зустрічається чимало дикорослих цибулевих, наприклад, черемша. На пасовищах, де пасеться велика рогата худоба, цибулеві завдають шкоди: молоко тварин набуває неприємного запаху.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-06-26; просмотров: 310; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.166.7 (0.01 с.)