Фея Мовознайка розчакловує перші цеглинки 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Фея Мовознайка розчакловує перші цеглинки



Мета: закріпити розуміння дітьми дієслів руху з префіксом ПО- і ПРИ-, учити моделювати дієслова руху з префіксами ПО- і ПРИ-.

Матеріал: макет королівства, герої Пояснюля, Доведунчик, фея Мовознайка, пані Граматика, моделі.

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям сюжет лінгвістич­ної казки "Фея Мовознайка розчакловує перші цеглинки".

- "Рано-вранці, коли перші промінці сонечка торкнули­ся палацу Мови, Пояснюля й Доведунчик сиділи біля цегли­нок у будиночку, де жили слова, що означають дії руху. Пояснюля взяла в руку велику цеглинку, поставила перед собою і мовила: "Це слово - їхати, а це (показує на нову велику цеглинку) - ходити". Доведунчику сподобалася ця гра. Він теж почав добирати великі цеглинки й називати: "Стрибати, плавати, літати". Та скоро їм ця гра набридла, і Пояснюля запропонувала нову гру, яка називається "Пояс-нюльки". Доведунчик спочатку не хотів грати, а потім погодивсь і сказав, що називати слова, які означають дії руху, буде він, а пояснювати - Пояснюля.

- Їхати, - сказав Доведунчик.

- Рухатися на транспорті, - відповіла Пояснюля.

- Літати.

- Рухатися в повітрі.

Вони так захопилися грою, що не помітили, як увійшли до будиночка пані Граматика та фея Мовознайка.

- Так, так. Великі цеглинки в цій кімнаті ми розчаклували, а малі - ні, - зауважила пані Граматика.

- Згадайте, які імена молодшого сина ви знаєте? - запи­тала фея Мовознайка.

- ПО, - сказала Пояснюля.

- ПРИ, - голосно відповів Доведунчик.

- А що означають ці імена, - запитала пані Граматика, не забули?

- Ні, ні! - хором відповіли Пояснюля й Доведунчик. -ПО - означає початок руху, а ПРИ - його кінець.

І в цей час фея Мовознайка змахнула своєю чарівною паличкою над маленькими цеглинками, і на одній із них з'явився дивний знак. Ось такий:

«--[__]. Що це за знак? Що він означає? Усі зачаровано

дивилися на нього, а Пояснюля терла свого лобика, і її літера П замигтіла, як лампочка. Вона уважно розглядала знак і розмірковувала: "Переривчаста стрілочка починає відходити від цеглинки. Так робив молодший син, коли мав ім'я ПО. Так, так - це ПО!"

- Молодець! - похвалила фея Мовознайка Пояснюлю і змахнула чарівною паличкою ще раз. На другій цеглинці з'явився новий знак. Ось такий: --»[__].

- А це що за знак? Що він означає?

Враз у Доведунчика засвітилася літера Д, і він почав розмірковувати: "Якщо стрічка, що починає відходити від цеглинки - початок руху, то тут стрілочка вперлася своїм носиком у цеглинку й зупинилася - кінець руху, а це ім'я молодшого сина ПРИ. Так, я впевнений це - ПРИ", - дійшов висновку Доведунчик.

- Хвала! Хвала вам! Ви справжні принц і принцеса королеви Думки. Я пишаюся вами, - вихваляла дітей фея Мовознайка.

- Ось ми й розчаклували перші маленькі цеглинки, а їх ой як багато! - зауважила пані Граматика.

- То ж давайте ще розчакловувати! - окрилені успіхом, закричали Пояснюля й Доведунчик.

- Ні, ні! Треба запам'ятати ці знаки й навчитися їх об'єднувати в слово: маленького синочка ставити перед та-том-господарем слова. Це ось як треба робити. Спочатку - ставимо маленьку розчакловану цеглинку, а потім велику цеглинку і дивимось, який знак на маленькій цеглинці, згадуємо ім'я, що означає цей знак, і вимовляємо все слово. Подивіться, я поставила цеглинку".

«--[_] [__]. Це позначає, що треба спочатку вимовити ім'я молодшого сина ПО і слово, що означає рух: ПО - бігати, побігати.

- Це цікаво, будувати з цеглинок слова, - сказав Дове­дунчик.

- Давай запросимо й дітей будувати з цеглинок слова. Чим більше дітей умітимуть це робити, тим вірогідніше, що зла чаклунка не повернеться до палацу Мови, - звернулася Пояснюля до Доведунчика.

- Так, так! Запрошуємо! - мовив Доведунчик і передав дітям купу цеглинок.

Ось такі пригоди були в Пояснюлі та Доведунчика.

 

Покажи знак

Мета: учити дітей розуміти дієслова руху з префіксами ПО- і ГІРИ-, співвідносити слово з його уявною схематичною моделлю.

Матеріал: сигнальні картки із зображенням моделей слів.

Словник: полізти, поїхати, порізати, посміятися, при­їхати, прийти, поповзти, поплакати, прихворіти, прилетіти, покотитися, поламати, приповзти, піти, приклеїти, полеті­ти, помчати, приплентатися, посунути, поїсти.

Хід гри. Вихователь пропонує розглянути сигнальні картки:

 

(--» [_] [__]) («-- [_] [__])

 

 

Звертає увагу на те, що на картках зображені дві цег­линки: велика й маленька. Пропонує декілька запитань: Що означає маленька цеглинка? Велика цеглинка? Які знаки відбиті на цеглинках? Що означає кожен знак? Потім повідомляє правила гри: дорослий називає слова, а діти уважно слухають і показують ту сигнальну картку, яка по­значала назване слово. Якщо слово не позначало дію руху, то сигнал подавати не треба. Дорослий називає слова в помірному темпі, чітко вимовляючи префікси.

Виклади слово

Мета: учити дітей розуміти дієслова із префіксом ПО-і ПРИ-, викладати модель дієслова відповідно до його семан­тичного значення.

Словник: поїхати, приповзти, приїхати, побігти, поплив­ти, прилетіти, прийти, полетіти, припливти, помчати, при­сунути, почовгати, примчати, причовгати, прилізти, полізти.

Хід гри. Педагог пропонує уважно слухати слова і з окре­мих маленьких і великих цеглинок викласти модель слова.

 

Закінчи речення

Мета: учити пояснювати значення дієслів руху з пре­фіксами ПО- (ПІ-) і ПРИ-, активізувати в мовленні дієслова руху з префіксами.

Матеріал: лист від Пояснюлі.

Хід гри. Вихователь читає і показує лист від Пояснюлі, в якому вона пропонує виконати нове завдання, що назива­ється "Хто розуміє, той сказати вміє". Дорослий називає початок речення, а діти - закінчення. Потім просить дитину пояснити вибірково значення слова, уточнює, як здогада­лася. Пропоновані речення:

Маринка на автобусі до бабусі... (поїхала, приїхала). Ведмідь через хащі поліз і до вулика... (приліз). Колобок доріжкою... (покотився). Дерев'янко до школи пішов, а до театру... (прийшов). Журавлі вже у вирій... (полетіли). Козаки вранці поскакали, а вже надвечір і до Січі... (прискакали). Бджілки за медом... (прилетіли). Качка з каченятами до берега... (припливла).

 

Лінгвістична казка

Продовжуємо знімати чари

Мета: закріплювати розуміння дієслів руху з префікса­ми В-, ВИ-, моделювати дієслова руху з префіксами В-, ВИ-.

Матеріал: лінгвістична казка, макети "цеглинок".

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям сюжет лінгвістич­ної казки "Продовжуємо знімати чари".

- "Пояснюля й Доведунчик сиділи на ґанку будиночка слів і грали в цікаву гру. Доведунчик показував руками дії руху від себе, а Пояснюля називала слова: "Поїхали, постри­бали, полізли". Раптово він змінював напрям руху і пока­зував дії руху до себе. Та Пояснюля була уважною і одразу ж називала: "Приїхали, прилетіли".

- О! Ви вже добре знаєте імена ПО, ПРИ, але нам треба розчаклувати нові маленькі цеглинки, - сказала фея Мово-знайка, наближаючись до будиночка. - А чи пам'ятають діти, які ще імена мав молодший син?

- В і ВИ, - хором відповідали Пояснюля й Доведунчик.

- А що означають ці імена? - запитала пані Граматика. - Не забули?

- Ні! Не забули. З іменем В - рух із зовні всередину чо­гось, а з ВИ - рух зсередини, - промовила Пояснюля.

- Ти забула, що вони обов'язково вимагають біля себе слів-помічників. У В помічник в або у, а у ВИ- з, - доповнив Доведунчик.

- Так, так. Лише за цієї умови імена будуть означати рух із зовні чогось або зсередини назовні, - підкреслила пані Граматика.

І в цей час фея Мовознайка змахнула своєю чарівною паличкою над маленькими цеглинками, і на одній із них

з'явився такий знак: --- [-»_]. Фея промовила: "Як ви гадаєте, що це за знак? Що він означає? Пояснюля засвітилася, посміхнулася й пояснила його так:

- Переривчаста стрілочка, що означає напрям руху, зайшла аж до середини цеглинки й показує рух із зовні всередину. Стрілочка ввійшла і зупинилася. Вона закінчила дію руху. Так робив молодший син, коли мав ім'я В. Я впев­нена, це - В!

- Розумничка ти наша, - похвалила фея Пояснюлю. - А тепер дивіться уважно на ще одну цеглинку.

Вона змахнула чарівною паличкою - і на цій цеглинці

з'явився новий знак. Ось такий: «- [---_]. А що ж означає

цей знак? Раптом у Доведунчика включилась літера Д, і він теж почав міркувати: "Якщо стрілочка, яка зайшла із зовні всередину - це ім'я В, то тут стрілочка виходить зсередини маленької цеглинки. Отже, вона означає дію руху зсере­дини, а це ім'я молодшого сина ВИ зі словом-помічником з. Так! Я впевнений - це ВИ!" - дійшов висновку.

- Ось ми й розчаклували ще дві маленькі цеглинки. Відтепер за роботу. Ці маленькі цеглинки треба з'єднувати з великою. Так ми навчимося будувати слова, змінювати їх значення. Нагадую, що молодший син стоїть завжди перед словом-татом. Тому будуємо слова так: спочатку ставимо розчакловану маленьку цеглинку з певним знаком, а потім - велику. Згадуємо ім'я, що означає знак на маленькій цеглинці, з'єднуємо його зі словом, що означає дію руху, і одержуємо нове слово з іншим значенням. Подивіться, я

поставила цеглинки такі --[ -»_] [____]. Це свідчить, що треба

спочатку вимовити ім'я молодшого сина В і слово, що означає рух, - В - бігти, У - війти.

- Як цікаво будувати з цеглинок слова! - сказав Доведунчик.

- Давай запросимо дітей будувати слова з цеглинок. Чим більше дітей умітимуть це робити, тим вірогідніше, що зла чаклунка не повернеться до палацу Мови, - звернулася Пояснюля до Доведунчика.

- Так, так, запрошуємо! - мовив Доведунчик і передав дітям купу цеглинок" [50, 64].

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2017-02-17; просмотров: 175; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.218.168.16 (0.016 с.)