Тема: Функції. Властивості функції: нулі функції, проміжки знакосталості, зростання і спадання функції. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Тема: Функції. Властивості функції: нулі функції, проміжки знакосталості, зростання і спадання функції.



Мета:

навчальна: узагальнити і систематизувати знання учнів про функцію: означення, область визначення і множина значень, зростання, спадання, проміжки знакосталості, виробити навички застосовувати ці поняття до розв’язування вправ.

розвивальна: розвивати увагу, логічне мислення, пізнавальний інтерес до математики.

виховна: виховувати культуру математичного мовлення, старанність, працьовитість, спостережливість, кмітливість.

Тип уроку: закріплення знань та вмінь.

Обладнання: опорний конспект, підручники, дидактичний матеріал (тести)

Література: Алгебра: підручник для 9 класу для загальноосвіт. навч. закл./ Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. – Харків: «Гімназія», 2009.

Хід уроку

I. Організаційний етап

Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.

II. Перевірка домашнього завдання

Перевірку виконання письмових вправ можна, провести у формі само- або взаємоперевірки за зразком.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Засвоєння теоретичного матеріалу попереднього уроку можна перевірити під час фронтальної бесіди або виконання тестових за­вдань.

Тестові завдання

1. Функція y = f(x) зростаюча, якщо:

а) х 2 > х 1; б) у 2 > у 1;

в) при х 2 > х 1 f(x 2 ) < f(x1); г) при х 2 > х 1 f(x 2 ) > f(x 1 ).

2. Функція y = f(x) спадна, якщо:

а) х 2 < х 1; б) f(x 2 ) < f(x l );

в) при х 2 < х 1 f(x 2 ) < f(x l ); г) при х 2 > х 1 f(x 2 ) < f(x 1 ).

3. Якщо відомо, що f (3) = 0, то:

а) х = 3 є нулем функції у = f(x); б) у = 3 є нулем функції y = f(x);

в) х = 0 — це нуль функції у = f(x); г) функція y = f(x) має нулі.

IV. Формулювання мети і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності учнів

Після перевірки виконання домашнього завдання (як письмо­вих вправ, так і усної його частини) та корекції можливих помилок учні усвідомлюють необхідність подальшої роботи із закріплення як знань, так і вмінь, які були сформовані на попередньому уроці.

Крім того вчитель може спрямувати увагу учнів на питання про дослідження відомих їм із курсу 7 і 8 класів функцій на предмет проміжків зростання й спадання та інших властивостей. Таким чи­ном, учитель виділяє два основні напрямки роботи учнів на уроці, тобто формулює основні завдання на урок:

1) закріпити знання та вміння, набуті учнями на попередньому уроці;

2) за допомогою цих знань та вмінь дослідити елементарні функ­ції, відомі учням, та зафіксувати отримані висновки у вигляді опорних тверджень.

V. Закріплення знань

Усні вправи

1. Розв'яжіть рівняння:

1) х 2 – 3 х + 2 = 0; 2) 3 x – 1 = 0; 3) kx + b = 0 k 0 (відносно х).

2. Розв'яжіть нерівність:

1) 5 – х ≥ 0; 2) 1 – 3 x < 0; 3) 2 х – 3 > 2 x – 5; 4) - х + 3 < - х – 1.

3. У яких проміжках f(x) < 0, якщо:

1) f(x) = 1 – 2 x; 2) f(x) = 4 x – 2?

4. Відомо, що х 1, х 2, х 3 — нулі функції f(x), причому f(x) > 0 на проміжках (х 1, х 2) і (х 3; +∞); і f(x) < 0, якщо х (-∞; х 1) і х (х 2; х 3). Як виконати ескіз графіка (див. рисунок), якщо функція має графіком безперервну лінію?

Методичний коментар

Під час розв'язування учнями усних вправ слід вимагати від них аргументованих відповідей (тобто пояснень із посиланням на відповідне означення, а також точного відтворення цього озна­чення).

VІ. Закріплення знань

Письмові вправи

1) знайти нулі, проміжки знакосталості, проміжки зростання та проміжки спадання деякої функції, заданої графічно;

2) за допомогою обчислень знайти нулі функції, заданої форму­лою y = f(x);

3) за допомогою обчислень визначити, зростає чи спадає дана функція на заданому проміжку.

Проте до названих вправ додаємо вправи на дослідження еле­ментарних функцій (лінійної, оберненої пропорційності, квадра­тичної функції та функції у = ), знайомих учням із 7 та 8 класів, на зростання та спадання, а також на проміжки знакосталості. Результати цих досліджень слід зафіксувати як опорні факти і за­кріпити ці факти на усних та письмових вправах.

До названих вправ бажано додати вправи на повторення ма­теріалу попередніх уроків — на відшукання області визначення функції, заданої формулою y = f(x), і на відпрацювання навичок роботи з поняттям графіка функції та оперативних умінь роботи з формулою y = f(x).

VIІ. Підсумки уроку

Контрольні запитання

1. Яка з даних функцій є спадною (спадає на кожному проміжку своєї області визначення)?

1) у = 2; 2) у = ; 3) у = -2 х; 4) у = .

2. Яка з даних функцій додатна на проміжку (2; +∞)?
1) у = 2; 2) у = х – 2; 3) у = -х + 2; 4) у = .

VIІI. Домашнє завдання

1. Вивчити зміст означень, розглянутих на попередньому уроці, та виділені на цьому уроці властивості елементарних функцій.

2. Розв'язати вправи на застосування вивчених означень та фактів.

3. Повторити зміст поняття «графік функції».

 

 

Клас. Геометрія



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-12-09; просмотров: 624; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.47.253 (0.008 с.)