Методичні розробки до практичних занять 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Методичні розробки до практичних занять



 

ТЕМА 1. СУТНІСТЬ, РОЛЬ ТА МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ МЕНЕДЖМЕНТУ

 

Для підготовки до першого заняття

1 [с. 11 - 26]; 9 [с. 30 – 38]; 10 [с. 7 – 11, 13 - 17], 11 [с. 10 – 14]

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №1

Тема: Суть і завдання менеджменту.

Мета: Збудити інтерес до глибокої самостійної роботи в освітленні менеджменту; усвідомити необхідність його глибокого вивчення як для майбутньої роботи, так і для розвитку кар’єри; закріпити знання основних понять теми: “управління”, “менеджмент”, “менеджер”, “бізнесмен”, “підприємець”, “спеціаліст”; на підставі аналізу різних визначень менеджменту та дослідження проблем управління на мікрорівні в умовах становлення і розвитку ринкових відносин в Україні дати визначення сучасного менеджменту.

Навчальні запитання:

1. Що таке “управління” та “менеджмент” і у чому їх принципова відмінність?

2. Охарактеризуйте різні підходи до вивчення поняття “менеджмент”. Які основні його визначення Ви знаєте?

3. Чим обґрунтовується потреба у розвитку менеджменту в Україні?

4. У чому різниця між поняттями “менеджер”, “бізнесмен”, “підприємець”?

5. Охарактеризуйте рівні менеджменту та назвіть представників кожного рівня.

6. У чому полягає значення менеджменту?

7. Які основні завдання вирішує менеджмент?

Запитання для роздумів:

1. На думку вітчизняних і зарубіжних аналітиків, учених та практиків в Україні головна криза не в економіці, фінансах і виробництві, а в управлінні ними. Як подолати й розв’язати цю проблему, якщо це відповідає дійсності? [5 (c. 7)].

2. Чи можливо ефективно застосовувати зарубіжний досвід підготовки менеджерів в умовах України? [5 (c. 44)].

ХІД ЗАНЯТТЯ

 

І. ■ Кожне практичне заняття буде розпочинатися з простих ігор, кожна з яких на маленький крок наближатиме вас до мети: бути гарними менеджерами. Перше заняття розпочнемо з гри “Давайте ближче познайомимось” (за джерелом 42).

Підготовчий етап гри. На окремих невеликих аркушах паперу напишіть по два – три запитання, відповіді на які дозволять визначити людину, що на них відповідала. Підійдіть до цього завдання творчо і не пишіть банальних запитань, як, наприклад, ім’я, місце проживання тощо. На виконання завдання у вас є три хвилини. Після цього аркуші із запитаннями здайте викладачу. Викладач уголос зачитує запитання, а ви всі разом вибираєте 5 найкращих.

Основний етап гри. Викладач по черзі зачитує п’ять запитань, а кожен студент на окремому аркуші паперу відповідає на них. Аркуші з відповідями здаються викладачу.

Заключний етап гри. Викладач бере декілька аркушів і зачитує з них відповіді на поставлені запитання, не називаючи прізвища студентів-авторів відповідей. Члени групи вгадують, чий аркуш із відповідями на даний момент знаходиться у викладача в руках.

Запитання

1. Що Ви думаєте про розголошення конфіденційної інформації про себе на роботі, в університеті? Які можуть бути потенційні вигоди і можливі небезпеки?

2. Чи добре Ви знаєте членів своєї групи?

 

ІІ. D Дослідіть самооцінку особистості за відомим тестом:

Інструкція № 1. Уважно прочитайте слова, які характеризують якості особистості:

охайність, безтурботність, вдумливість, гордість, чутливість, грубість, життєрадісність, турботливість, заздрість, соромливість, щирість, вишуканість, вередливість, легковірність, недовірливість, невитриманість, чарівність, вразливість, обережність, чуйність, педантичність, рухливість, підозрілість, принциповість, поетичність, презирство, привітність, розв’язність, розумність, рішучість, стриманість, соромливість, терплячість, боягузливість, захопленість, завзятість, поступливість, холодність, ентузіазм.

Складіть два стовпчики слів по 10-20 у кожному. В перший стовпчик - “Мій ідеал” помістіть слова, які характеризують Ваш ідеал. У другий – “Антиідеал”- слова, які позначають риси, які Ваш ідеал мати не повинен.

 

УВАГА: далі читайте тільки після виконання інструкції № 1!

Інструкція № 2. У першому й другому стовпчиках підкресліть ті риси, які притаманні Вам. Число позитивних рис, які Ви собі приписуєте, розділіть на число слів у стовпчику “Мій ідеал”. Якщо результат близький до одиниці, Ви себе переоцінюєте; результат, близький до нуля, вказує на Вашу підвищену самокритичність; при результаті, близькому до 0,5 – нормальна середня самооцінка. Так само робляться висновки при обробці другого стовпчика, однак, слід пам’ятати, що в цьому випадку на підвищену самокритичність людини вказує результат, близький до 1.

ІІІ. ■ Прочитайте стислий переказ індійської притчі про сліпих та слона. Дайте відповіді на запитання в кінці тексту.

Ішли по дорозі декілька сліпих. Чують – рухається щось їм назустріч. Зупинились і “щось” зупинилось. Підійшли сліпі з різних сторін до “чогось”, обмацали його руками й воно пішло собі далі. Один із сліпих каже: “Це ж треба – зустріли по дорозі дерево, а здалося, що воно рухається!”. Другий каже: “Та ні, це, мабуть, їхала пожежна машина, бо я тримав у руках її “рукав””. Третій узагалі сказав, що знайшов змію, яка звисала з дерева. І так кожен сліпий називав щось своє, та ніхто не зміг назвати слона, бо перший сліпий тримав у руках ногу, другий – хобот, а третій – хвіст тварини.

Запитання

- У чому причина помилки сліпих?

- Яким чином можна пов’язати цю притчу з розумінням поняття “менеджмент”?

 

ІV. ■ Розгляньте різні визначення менеджменту та виконайте завдання:

Менеджмент– це:

- спосіб, манера ставлення до людей;

- влада та мистецтво стосунків;

- орган управління, адміністративна одиниця;

- особливого роду вміння та адміністративні навички (Фундаментальний оксфордський словник англійської мови);

- процес оптимізації людських, матеріальних і фінансових ресурсів для досягнення організаційних цілей (американські підручники з менеджменту);

- сукупність методів, форм, засобів управління виробництвом для досягнення поставлених завдань або визначеної мети;

- управління, керівництво, організація виробництва (Тарнавська Н.П., Пушкар Р.М.);

- функція, самостійний вид професійної діяльності по управлінню людьми в найрізноманітніших організаціях;

- галузь знань, що допомагає здійснити функцію управління;

- різні рівні апарату управління (інші джерела).

У спрощеному розумінні, менеджмент- це вміння досягати поставлених завдань, використовуючи працю, інтелект і мотиви поведінки інших людей. (Тарнавська Н.П., Пушкар Р.М.)

Завдання

1. Дайте комплексне визначення менеджменту.

2. Чи ідентичні англійське поняття “менеджмент” та українське – “управління”? Поясніть.

 

V. D Заповніть пропуски в таблиці, спираючись на те, що поняття “менеджмент” є багатомірним і характеризується функціональною, організаційною та особовою складовими.

Назва складової менеджменту ? ? ?
Зміст складової менеджменту Ієрархія управління підприємством, у якій виділяється вища, середня та низова ланки. Поточний процес виконання функцій менеджменту: планування, організації, мотивації, регулювання, контролю. Мистецтво управляти виробничими процесами через персонал організації та власні морально-психологічні якості й рівень знань менеджера.

 

VІ. D Заповніть схему “Способи подання рівнів управління” [1(c. 17)] і наведіть по одному прикладу керівників, які діють на кожному з цих рівнів:

 
 

TOP

 

? рівень Управління вищої ланки

 

Адміністра - MIDDLE

тивний Управління? ланки

рівень LOWER

? рівень Управління? ланки

 

VІІ. D Розв’яжіть задачі:

1. У Вас є 9 монет. Вісім із них - золоті, а одна – фальшива й тому легша за інші. Так сталося, що Вам конче необхідно швидко виявити фальшиву монету, а поряд стоїть чоловік із терезами, але у нього немає гир. До того ж він вимагає за кожне зважування платити йому по 1 грн. Скільки грошей Ви витратите, щоб знайти фальшиву монету? [20 (c. 4)]

2. Двоє підійшли до широкої річки. Біля берега стоїть пустий човен, розрахований на одну людину. Як їм переправитись на протилежний берег із допомогою човна так, щоб той залишився стояти на тому ж місці? [19 (c. 116)].

3. У сімейному підприємстві беруть участь брати і сестри. У кожного брата є порівну братів і сестер, а у кожної сестри сестер удвічі менше, ніж братів. Скільки сестер і братів у цій сім’ї? [20 (c. 4)].

 

VIIІ. D,У таблиці наведено ієрархію обов’язків керівників різних рівнів управління. Вкажіть, які з них притаманні керівникам нижчого, а які - середнього рівня. Усно обґрунтуйте свій вибір.

 

Ступінь вагомості ? ?
  Контроль Контроль
  Вирішення проблем Розвиток і навчання підлеглих
  Планування Планування
  Неформальне та усне спілкування Розподіл часу
  Спілкування з керівництвом Відвідування засідань, нарад
  Відповіді на запити підлеглих Ухвалення рішень
  Навчання підлеглих Самоосвіта й удосконалення майстерності
  Розподіл часу Відповіді на запити підлеглих
  Відвідування засідань, нарад Мотивація
  Самоосвіта і удосконалення майстерності Спілкування з керівництвом
  Ділові консультації з підлеглими Спілкування з підлеглими
  Представництво фірми Представництво фірми

 

ІX. ■ Запам’ятайте визначення, прочитайте “Інформацію до відома” і виконайте завдання:

Бізнесмен – це той, хто “робить гроші”, власник капіталу, що знаходиться в обігу і дає доход [1 (c. 13)].

Підприємець – людина, що здійснює бізнес, розпочинає нову справу, реалізує певні впровадження, вкладає власні кошти у розвиток підприємництва і зважується на ризик, долає протидію зовнішнього середовища, словом, рухає суспільство у напрямі постійного вдосконалення [1 (c. 13)].

Менеджер – це професійний управлінець, який займає постійну посаду і має підлеглих, головним завданням якого є управління на науковій основі.

Спеціаліст – “майстер”, який створює конкретні речі своїми руками.

Інформація до відома

“Певною мірою ролі менеджера й підприємця можуть збігатися. Так, підприємець, який започаткував нове підприємство, може його очолити, тобто стати менеджером. А менеджер може відкрити власну справу й стати підприємцем. Але такий збіг ролей менеджера й підприємця можливий тільки тимчасово, оскільки через певний час функції працівників конкретизуються, і вони займуть відповідні позиції в організації. Тривале поєднання ролей «підприємець-менеджер» можливе тільки на невеликих підприємствах” [10 (c. 15)].

Завдання

1. Спробуйте виразити думки бізнесмена, підприємця, менеджера та спеціаліста одного про іншого.

2. Коротко опишіть вищою мірою компетентного індивіда, який одержиться при збалансуванні трьох сторін нашої натури: підприємець, менеджер та спеціаліст.

3. Проставте у відсотках, наскільки типовий власник малого підприємства, яке функціонує на Україні, є:

підприємцем - … %;

менеджером - … %;

спеціалістом - … %

X. D Визначте рівень керівника на основі “Тесту Жарікова” [11 (c. 22 - 25)].

Мета роботи: Поглибити розуміння поняття “менеджмент”,визначити рівень керівника, здійснити самооцінку менеджера.

Хід роботи

1. Відповісти на запитання «Тесту Жарікова”. На кожне запитання можна дати одну з п'яти відповідей:

3 (завжди), Ч (часто), І (іноді), Р (рідко), Н (ніколи).

Відповіді у вигляді “крапочок” або “галочок” занести у відповідну чарунку бланку для тестування.

2. Обробка результатів відповідей.

3. На основі ключа до тесту визначити професійний рівень менеджера.

Перелік запитань “тесту Жарікова”

Я хотів би...

1. Займатися плануванням.

2. Готувати накази.

3. Розробляти інструкції.

4. Писати звіти.

5. Вести службове листування.

б. Ставити завдання підлеглим.

7. Віддавати команди й розпорядження.

8. Контролювати виконання завдань.

9. Заохочувати працівників за успіх.

10. Робити стягнення за недбалість.

11 Вести підбір кадрів.

12. Займатися соціальними проблемами.

13. Здійснювати соціальне планування в трудовому колективі.

14. Управляти конфліктами.

15. Залучати працівників до управління.

16. Виявляти протиріччя між завданням і можливістю його виконання.

17. Вичленовувати і вирішувати проблеми соціальної важливості.

18. Вичленовувати і вирішувати проблеми першочергової важливості.

19.Брати участь в обговоренні довгострокових програм.

20. Вирішувати питання за всіма програмами.

21. Організовувати виконання робіт із постачання.

22. Отримувати все необхідне для своєї роботи.

23. Налагоджувати зв'язки з постачальниками.

24. Розподіляти матеріальні ресурси.

25. Заощаджувати ресурси.

26. Проводити пошук науково-технічних новинок.

27. Упроваджувати новинки у виробництво.

28. Розробляти перелік проблем для раціоналізаторів.

29.Рекламувати корисність інновацій.

30. Активно підбирати помічників і однодумців для пошукової роботи.

31. Виявляти фактори для підвищення якості.

32. Створювати систему контролю якості.

33. Підвищувати кваліфікацію працівників.

34. Зацікавлювати працівників у покращенні якості.

35. Займатися пошуком факторів, які негативно впливають на якість.

36. Приймати представників інших організацій.

37. Бувати в інших організаціях.

38. Мати "своїх "людей в інших організаціях.

39. Контактувати з аналогічними організаціями інших міст, країн.

40. Налагоджувати особисті зв'язки з працівниками інших організацій.

41. Інструктувати виконавців.

42. Роз'яснювати працівникам зміст директив.

43. Давати поради підлеглим.

44. Займатися вихованням підлеглих.

45. Виступати з лекціями, доповідями.

46. Організовувати наради й засідання.

47. Проводити наради й засідання.

48. Виголошувати промови на зборах.

49. Представляти свою організацію в громадських організаціях.

50. Працювати у президії зборів тощо.

Бланк тестування



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-12-11; просмотров: 189; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.19.56.45 (0.366 с.)