Методичні рекомендації щодо проведення уроку для учениць 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Методичні рекомендації щодо проведення уроку для учениць



 

Класів загальноосвітніх навчальних закладів на тему«Гігієна дівчат в період статевого дозрівання»

 

За всіх часів, у всіх народів підростаючому поколінню пере-давалися знання про сім’ю, устрій родинного життя, виконан-ня подружніх стосунків і батьківських ролей. Адже з родини йде життя. Час доводить, що необхідно посилити увагу до ста-тевої освіти і виховання дітей та молоді. Не секрет, що статева просвіта дітей та юнацтва не отримує належного педагогічного спрямування, що випускники шкіл вступають у доросле життя здебільшого людьми неосвіченими в питаннях етики, фізіології та статевої гігієни. Статеве виховання має ряд важливих аспек-тів – морально-етичних, естетичних, гігієнічних тощо. Орієн-тація просвітницько-виховної роботи має бути спрямована на формування обізнаності з етичними, психологічними, гігієніч-ними, фізіологічними аспектами статевого життя, устрою в сім’ї тощо.

 

Урок «Гігієна дівчат в період статевого дозрівання» необхідно проводити окремо від хлопців, щоб забезпечити спокійну, відвер-ту атмосферу учениць з учителем та лікарем.

 

Вчителю та медичному працівнику у своєму виступі на уроці необхідно учням пригадати про те, що ми знаємо про стать і сек-


 

178


суальність, тому що в багатьох підлітків, та й у деяких дорослих, слово «сексуальність» викликає посмішку. Тому доцільно наго-лосити, що слово «секс» у перекладі з латинської мови означає «стать», а терміном «сексуальний» позначається все, що пов’язане із інтимними стосунками людей. Необхідно сказати, що фізичне і статеве дозрівання у дівчаток починається на рік–два раніше ніж

 

у хлопчиків і проходить дуже швидко. Обов’язково вказати на вторинні статеві ознаки.

 

Було б доцільним розповісти дівчатам про те, що у період ста-тевого дозрівання з дівчинкою відбувається цілий ряд змін (як

 

у функціонуванні статевих органів, так і в психічній сфері), які характеризують перетворення дівчинки у дівчину і майбутню матір. Ці зміни викликані дозріванням статевої системи – як внутрішніх, так і зовнішніх статевих органів. Необхідно роз-повісти про те, що гормональні зміни, які супроводжують статеве дозрівання, приводять до посилення сексуальних відчуттів.

 

Необхідно дати коротку інформацію про менструальний цикл, симптоми цього процесу. Дати більш розширену характеристи-ку засобам особистої гігієни (різним видам прокладок, особливо звернути увагу на недоліки тампонів). А також інформацію про необхідність чистоти статевих органів, натільної білизни та рук (особливий догляд за відрощеними нігтями).

 

Враховуючи те, що менструації у дівчаток наступають у 12–15 років і багато хто про це вже знає але повторення не буде зайвим. Необхідно звернути увагу на те, що після першої менструації кожна дівчинка має можливість до ранньої вагітності, тому основний наго-лос мусить бути зроблений на отримання знань з безпеки статевих стосунків та профілактику підліткової вагітності.

 

Доцільно дати основні аспекти гігієни в період менструального циклу, гігієну молочних залоз, а також наголосити, що в цей пе-ріод дівчинка не повинна піднімати важкі речі, не носити взуття на високих підборах, перервати заняття спортом, не переохолод-жуватися, а особливо не рекомендується купатися в річці, озері чи морі і приймати ванни. Вчителю і лікарю при проведенні уроку обов’язково врахувати вікові особливості дівчат.

 

Необхідно на уроці використовувати відеоматеріали, схеми, плакати та інше.

 

Мета: Ознайомити учениць із особливостями статевого дозрі-вання та основними принципами статевої гігієни.

 

Обладнання: відеофільм, таблиці, схеми, малюнки.

Тип уроку: комбінований.

Структура та методи уроку

1. Вступна частина (5 хв.).


 

179


2. Міні-лекція (10 хв.).

3. Демонстрація відео (5 хв.)

4. Робота в групах (10 хв.).

5. Діалог з ученицями (6 хв.).

6. Проведення тесту (7 хв.).

7. Домашнє завдання (2 хв).

Хід уроку

1. Вступна частина.

 

Вчитель: Сьогодні ви дівчатка, а ось мине швидко час і ви ста-нете жінками, дружинами та мамами. Через все життя ви повин-ні пронести не тільки чистоту в коханні, а й чистоту душі та тіла і залишитися ідеалом доброї господині для своєї сім’ї.

 

Хочеться поговорити з вами про гігієну дівчини. Пригадалися слова літнього чоловіка, який через усе життя проніс захоплен-ня від сусідської дівчинки, яка залишилась для нього символом чистоти та ніжності. Що ж так вразило його? Краса, модний одяг, чарівна посмішка, карі очі. Ось послухайте його слова, якими він характеризує її зовнішність: неземна хода, пишне розкішне волос-ся і цей чаруючий запах яблук. Якою ви уявили цю дівчинку?

(Обговорення)

(Його вразила природна краса, чистота та охайність).

 

В чому її загадковість? Відповідь дуже проста. Вона щодня доглядала волосся і протирала тіло соком яблука.

 

Хотілося, щоб цей символ чистоти ви пронесли через усе своє життя.

 

Гігієна — це така необхідність як повітря, вода, їжа. Знайомство з лікарем-консультантом. Лікар інформує учениць

 

про мету уроку. Тезово розповідає про що піде мова на уроці, за-вдяки якій компанії цей урок став можливим.

 

2. Міні-лекція (10 хв.)

Вчитель: Що повинна знати дівчинка?

 

У період статевого дозрівання проходять глибокі зміни в ор-ганізмі.

 

Головним критерієм статевого дозрівання у дівчаток є менс-труація. Вона починається в 12–14 років. З її появою організм дівчинки виробляє зародкові клітини, при заплідненні яких може наступити вагітність.

 

У дівчат перша менструація супроводжується незадовільним загальним станом організму, слабість, головний біль, відчуття тяжіння внизу живота, значною втратою крові. Іноді може бути незначне підвищення температури тіла, запаморочення голови. Але при доброму самопочутті необхідно вести звичайний спосіб життя, продовжувати займатися ранковою гімнастикою — не-


 

180


складними фізичними вправами. Не рекомендується в цей час кататися на лижах, велосипеді, купатися в річці, озері, морі, приймати ванни, загорати. Під час менструацій дівчинка повин-на оберігати себе, особливо ноги і нижню частину живота від пе-реохолодження. Щоб зменшити прилив крові до органів малого тазу, в цей період дівчина не повинна вживати гостру їжу (перець, гірчицю, хрін).

 

Особливо необхідно слідкувати за чистотою свого тіла, натіль-ної білизни та чистотою рук. При менструації не дозволяється ко-ристуватися ватою. Краще користуватися ватно-марлевими про-кладками або ж засобами особистої гігієни.

Лікар:

Історія прокладок.

 

Лікар робить екскурс в історію появи засобів гігієни для жі-нок. Розказує про їх види та про розвиток засобів особистої гігіє-ни. На прикладі прокладок «Libress» показує останні розробки в цій області.

Функціональне призначення прокладок.

 

Лікар-консультант розповідає про функціональне призначен-ня прокладок.

Опис видів засобів особистої гігієни.

 

Лікар-консультант перераховує всі існуючі в даний час засоби особистої гігієни з короткою характеристикою кожного засобу: чи корисно; чи зручно; чи не зашкодить. Акцентується увага на-скільки зручно, і з точки зору медицини, безпечно використову-вати в критичні дні прокладки «Libress».

Описання прокладок на кожен день.

 

Лікар-консультант розказує про прокладки на кожен день, про їх види, їх призначення. Акцентується увага наскільки зруч-но, і з точки зору медицини, безпечно використовувати проклад-ки «Libress» кожного дня.

 

Якісна різниця між прокладками та тампонами. Лікар-консультант інформує учениць про переваги і недоліки

 

тампонів. Чи корисні вони? Чим вони відрізняються від прокла-док? Кому і коли їх можна використовувати? Коротке описання видів тампонів.

3. Демонстрація відеофільму (5 хв.).

4. Робота в групах (5 хв.).

 

Поділити дівчаток на групи. Кожній групі дати завдання на-писати, як вони розуміють поняття «гігієна».

 

5. Діалог з ученицями (10 хв.)


 

 

181


Лікар-консультант відповідає на запитання учениць, які виник-ли у них в ході загальноосвітнього уроку. Задача лектора зав’язати дискусію з ученицями, в ході якої учениці повинні отримати від-повіді на запитання, які їх цікавлять. За результатами дискусії, повторюючи прослуханий матеріал, лектор разом з ученицями креслить на дошці порівняльну таблицю особистої гігієни.

 

Обговорюється що таке гігієна та яке її значення в нашому житті. Які види засобів особистої гігієни ви знаєте?

 

6. Проведення тесту (7 хв.)

 

Учнів розділити на групи, кожній групі дати картку із завдан-ням. Прочитайте і дайте відповідь. Як ти вважаєш яке тверджен-ня правильне, а яке хибне?

1. Чистити зуби не обов’язково після їжі.

 

2. Натільна білизна повинна бути чистою, випрасуваною з обох боків і міняти не обов’язково кожен день.

 

3. Носіння білизни обов’язкове.

4. Хвороби статевих органів можуть виникати тільки у дорослих.

 

5. Хвороби статевих органів можуть виникати від брудної бі-лизни, брудних рук та ранніх статевих стосунків.

6. Кожен день людина повинна мити свої статеві органи.

 

7. При менструації необхідно користуватися засобами особис-тої гігієни — це показник високої культури дівчини, жінки.

8. Різниці між прокладками та тампонами немає.

9. Руки мити потрібно 1 раз на день.

 

(Обговорення тестування). 7. Домашнє завдання (2 хв.)

 

Виписати, які гігієнічні процедури повинна виконувати дів-чина щодня.

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2021-09-26; просмотров: 49; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.17.5.68 (0.022 с.)