Уроки трудового навчання із використанням персонального комп’ютера 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Уроки трудового навчання із використанням персонального комп’ютера



 

Конспект уроку з трудового навчання (1 клас)

Тема: Різання паперу.

Об’єкт праці: геометричні фігури (квадрати, прямокутники, трикутники) з картону.

Мета: ознайомити з прийомами різання паперу ножицями по прямих лініях, навчити правилам безпечної роботи з ножицями та іншими колюче-ріжучими предметами, розвивати геометричні здібності.

Обладнання: зразки готових виробів, картон, олівець, комп’ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.

Хід уроку

1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.

– Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.

2. Повторення вивченого матеріалу:

а) Що таке папір?

б) З чого він складається?

в) Як його виготовляють?

г) Які види паперу існують?

3. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми з вами навчимося різати папір, виготовляючи з нього різні геометричні фігури.

4. Технологія виготовлення виробу (показ вчителя).

5. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструменту.

– Ось роздивіться зразок виробів, які ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті (прямокутники, квадрати, трикутники з картону).

4. Правила техніки безпеки при роботі з ножицями.

Для ознайомлення з правилами техніки безпеки вчитель використовує комп’ютер та розроблений на ньому файл (картинки безпечного поводження з ножицями, а також вставлені звукові файли з характеристиками ситуацій). Можна використати найпростіший вид програмного забезпечення, наприклад Microsoft Word.

Ось так може виглядати частина документу:

Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли).

Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика). Обов’язково додати вправи для зняття навантаження на очі.

Продовження самостійної роботи.

Оздоблення виробів. Усунення недоліків.

Оцінювання. Відбір на виставку.

Прибирання робочих місць.

– А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.

Конспект уроку з трудового навчання (2 клас)

Тема: Розкрій тканини.

Об’єкт праці: серветка з бахромою.

Мета: навчити прийомам різання тканини ножицями, ознайомити із поняттям «бахрома», її призначення, розвивати знання учнів про назви матеріалів, виховувати любов до праці.

Обладнання: зразки готових виробів, комп’ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.

Хід уроку

1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.

– Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.

2. Бесіда за темою заняття (унаочнення на стенді або на екрані комп’ютера):

а) вироби з тканини;

б) професія кравця;

Профорієнтаційна робота.

– Сьогодні ми з вами сформуємо швейний цех, але перед тим подивимось, де ж можна здобути професію кравця (показ на карті).

· Теребовлянське училище;

· Волинське училище;

· Училища м. Тернополя.

3. Технологія виготовлення виробу. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструменту.

– Ось роздивіться зразок виробу, який ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті

Технологічна карта виробу (звукова) прослуховується дітьми. (Створюється технологічна карта – попередньо – як будь-який звуковий файл, на якому вчитель самостійно записує порядок виготовлення виробу).

Закріплення профорієнтаційних знань.

– Отже, з якою новою професією ми сьогодні ознайомились?

– Де її можна здобути?

4. Правила техніки безпеки.

– А зараз інженер з техніки безпеки нагадає нам правила, яких слід дотримуватись під час роботи з голкою.

5. Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли або звичайний магнітофон).

6. Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика). Обов’язково додати вправи для зняття навантаження на очі.

– Інструктор по спорту проведе виробничу гімнастику.

7. Продовження самостійної роботи.

8. Оздоблення виробів. Усунення недоліків.

9. Оцінювання. Відбір на виставку.

– Контролери зберуть вироби. Ми їх оцінимо. А кращі зберемо на виставку.

10. Прибирання робочих місць.

– А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.

Конспект уроку з трудового навчання (4 клас)

Тема: Виготовлення аплікації з пластиліну.

Об’єкт праці: аплікація з пластиліну.

Мета: ознайомити учнів з професією художника, зокрема художника-аплікатора; ознайомити з прийомами виготовлення аплікації з пластиліну. Виховувати любов до праці, мистецтва, акуратність. Формувати художнє та конструктивно-технічне мислення.

Обладнання: зразок готового виробу, картон, пластилін, олівець, ілюстрації, комп’ютер із стандартним набором програм Microsoft Office.

Хід уроку

1. Підготовка робочих місць до початку уроку. Організаційний момент.

– Подивіться, діти, чи все готове до заняття. Сідайте.

2. Бесіда за темою заняття:

а) художні жанри;

б) художники, що працюють поодинці;

в) роботи художників;

г) великі художники різних часів.

Профорієнтаційна робота.

– Сьогодні ми з вами сформуємо художню майстерню, але перед тим подивимось, де ж можна здобути професію художника (показ на карті).

· Київський національний університет культури і мистецтв;

· Теребовлянське вище училище культури;

· Волинське училище культури.

– Тож сьогодні ми спробуємо створити майстерню художників-аплікаторів. Але для цього нам потрібно сформувати наш колектив, вибрати майстра і двох контролерів.

3. Технологія виготовлення виробу. Планування трудових дій, вибір матеріалу та інструментів.

– Ось роздивіться зразок виробу, який ви маєте зробити на сьогоднішньому занятті (технологічна карта розробляється вчителем у Word і роздається кожному учню, або використовується презентація у програмі PowerPoint.)

Закріплення профорієнтаційних знань.

– Отже, з якою новою професією ми сьогодні ознайомились?

– Де її можна здобути?

4. Правила техніки безпеки.

– А зараз інженер з техніки безпеки нагадає нам правила, яких слід дотримуватись під час роботи в майстерні.

5. Самостійна робота учнів. (Вмикається музика, можна використати будь-яку програму, що відтворює музичні файли).

6. Фізкультхвилинка (виробнича гімнастика).

– Інструктор по спорту проведе виробничу гімнастику.

7. Продовження самостійної роботи.

8. Оздоблення виробів. Усунення недоліків.

9. Оцінювання. Відбір на виставку.

– Контролери зберуть вироби. Ми їх оцінимо. А кращі зберемо на виставку.

10. Прибирання робочих місць.

– А тепер приберіть свої робочі місця і готуйтесь до наступного уроку.


2.4 Уроки музики із використанням персонального комп’ютера

 

Конспект уроку музики (1 клас).

Тема: Як розповідає музика. Розчарування народної пісні «Подоляночка» (ознайомлення). Вправа на ступені Зо, Ві. Слухання: П.І.Чайковський, «Cтаровинна французька пісенька».

Навчальна мета:

· працювати над виробленням вокально-хорових навичок;

· ознайомити з новою піснею. Вивчити перший куплет;

· розвивати навички активного сприймання музичного твору, вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення певного образу.

Виховна мета:

· формувати художні смаки, музичні інтереси дітей;

· виховувати любов і шану до народних пісень і народних традицій;

· виховувати шану до творчості П.І.Чайковського.

Обладнання:

· портрети П.І.Чайковського і Р.Шумана;

· таблиця-наочність з ритмічною вправою;

· ілюстрація до української народної пісні «Подоляночка»;

· ілюстрація до музичного твору П.І.Чайковського «Баба-Яга»;

· комп’ютер із стандартним набором прикладного програмного забезпечення;

· сигнальні картки.

План роботи (35 хв.)

1. Організаційна частина, музичне вітання (2 хв.);

2. Розспівування з освоєнням музичної грамоти (6-8 хв.);

3. Розучування пісні (10-12 хв.);

4. Музично-ритмічні рухи (3-5 хв.);

5. Слухання музики (5 хв.);

6. Закріплення, опитування (3-4 хв.);

7. Підсумок уроку, завдання додому (1-2 хв.).

Хід уроку

 

 

1. Розспівка на одному звуці на склади «ду», «ля», «тук-тук» по півтонах вгору (різні ритмічні варіанти).

· Діти ви вже знаєте, що є довгі триволості і короткі.

· А як ми називаємо довгі триволості? (Та).

· А короткі? (Ті-ті).

· А як позначаються довгі триволості? (Однією паличкою).

· А короткі? (Двома паличками, з’єднаними між собою)

· Подивіться на цю вправу і скажіть, які тут зустрічаються тривалості? (Довгі і короткі).

· Давайте проплескаємо ритмічний малюнок вправи.

· А може хтось сам придумав ритмічну вправу?

· Зараз уважно подивіться на мою руку і скажіть як називається ступін який я показую? (Зо)

· А це який ступінь? (Ві)

· А тепер послухайте, як звучить ступінь «Зо».

· Співаємо разом.

· А тепер давайте заспіваємо ступінь «Ві».

· Давайте заспіваємо як кує зозуля (Ку-ку!).

· А тепер заспіваємо теж саме, але на «Зо-Ві»

· А зараз співаємо за моєю рукою. Послухайте ще раз як звучить «Зо»

(Спів вправи на ступені «Зо», «Ві», за рукою вчителя).

Домашнє завдання

Придумати вдома ритмічну вправу.

3. Розучування пісні (використання комп’ютера)

· Вже весна.

· Люди завжди радіють весні. З давніх-давен, зустрічали прихід весни, збираючись десь за селом на галявині, хлопці і дівчата водили хороводи, співаючи пісні.

· Подивіться на цю ілюстрацію, тут ми бачимо як дівчатка взялися за руки і водять хоровод, співаючи пісні.

· Але це були не просто пісні, а пісні-ігри. Їх виконували показуючи рухами все те, про що розповідається в пісні. До нас дійшло чимало таких ігрових пісень. Одну з них ми сьогодні розучимо. Називається вона «Подоляночка».

· Зараз ви послухаєте цю пісню і скажете, про кого в ній розповідається і який її характер?

(Звучання пісні; використання музичного редактора).

(Про подоляночку. Характер пісні – ніжний, лагідний, наспівний)

· Місцевість, де ми з вами проживаємо, називається Поділля. А люди, що проживають на поділлі називаються подолянами. Отже, ця пісня про дівчинку з Поділля, дівчинку-подоляночку.

· А зараз ми будемо вчити слова цієї пісні:

Розучування пісні.

· Гра «Луна» при вивченні слів першого куплету пісні. (Текст пісні попередньо записаний вчителем на комп’ютері)

Робота над дикцією: вчитель промовляє текст голосно, а діти повторюють за ним, але тихо.

· Гра «Луна» при вивченні мелодії пісні (Використання музичного редактора).

· Виконання першого куплету пісні без супроводу і з акомпониментом.

Художнє виконання першого куплету пісні. Виконується в помірному темпі, не поспішаючи.

Домашнє завдання.

Намалювати малюнок до пісні.

4. Музично-ритмічні рухи

«Біла квочка»

Українська народна пісня

 

1. Біла – чубатурочка. По двору ходила.   За собою маленьких курчаток водила. Руки над головою. Склавши долоню до долоні робимо чубчик. При цьому легенько похитуємось і крокуємо на місці. Праву руку відводимо назад і трошки повертаємо тулуб, голову вправо, дивимось назад.
2. Ой ви мої дрібні діти, та не розбігайтесь. А як буде близько яструб. До мене ховайтесь. Вказівним пальцем правої руки, якби показуємо. Руки підносимо догори і розвівши в сторони опускаємо вниз Руки навхрест і прикладаємо до грудей.
3. Ой, як яструба лихого,   Угледіла квочка. То до себе приквоктала усі курчаточка. Руки підносимо до гори і розвівши в сторони опускаємо вниз. Похитування головою. Руки складаємо навхрест і прикладаємо до грудей.
4. Як курчатка позбігались під крила сховались. І з лихого яструбонька тихенько сміялись. Руки над головою складаємо навхрест. Руки над головою складаємо навхрест і легенько похитуємось, посміхаємось.

 

5. Слухання музики

· Діти, уважно слухаючи музику, можна дізнатись багато цікавого. Ви напевне помітили, що музика може мати різний характер (вона може бути веселою, радісною або сумною, наспівною або танцювальною), відповідно до того, про що в ній розповідається.

· Діти. Подивіться уважно на цей портрет. Може мені хтось скаже, чий це портрет. (Це портрет видатного російського композитора Петра Іліча Чайковського)

· Петро Іліч Чайковський часто подорожував. Якось перебуваючи у Франції, він почув пісеньку, яка йому дуже сподобалась і він її записав. А коли повернувся в Росію, то написав твір, в якому звучить мелодія цієї пісеньки і назвав його «Старовинна французька пісенька».

· Зараз ви уважно прослухаєте цей твір і ваше завдання сказати, який його характер?

(Слухання)

(Спокійний, трошки сумний)

· Чи помітили ви, що характер музики дещо міняється?

(Спочатку музика спокійна, а потім стає більш жвавою)

· Можливо, цю пісеньку він почув від бабусі, яка її співала. А в житті бабусі було по-різному: були і сумні хвилини і радісні. Співаючи цю пісню бабуся спочатку пригадала щось сумне з свого життя, тому і мелодія пісні спочатку трошки сумна і спокійна, а потом – щось приємне, на душі її стало весело і пісня зазвучала жвавіше, більш схвильовано.

· А зараз ми ще раз послухаємо твір і коли почуєте характер музики підніміть руки.

· Де змінюється характер музики?

(Характер музики змінюється в середині твору)

· Як бачимо характер музики може змінюватися. Це допомогло композитору передати настрій людини.

· А зараз музична загадка.

· Ви послухаєте музичний твір, який ви вже слухали. Ваше завдання сказати як він називається і хто його автор? (П.І.Чайковський «Баба-Яга»)

· А який характер музики? (Злий, зловісний)

· То яка ця Баба-Яга. Добра чи зла? (Зла, підступна, хитра)

· Отже, композитор за допомогою характеру музики передав образ Баби-Яги.

· Тепер подивіться на цей малюнок. Чи відповідає намальована Баба-Яга музиці Чайковського? (Так)

7. Підсумок уроку

· То яку пісню ми сьогодні розучували на уроці?

(Українську народну пісню «Подоляночка»)

· А який твір слухали?

(«Старовинну французьку пісеньку» П.І.Чайковського)

Домашнє завдання

1. Намалювати малюнок до пісні, яку ми сьогодні розучували.

2. Придумати самому ритмічну вправу.

3. Виконати вдома для батьків Українську народну пісню «Біла квочка» з музично-ритмічними рухами.

4. Розпитати у батьків, дідусів, бабусь, які вони знають весняні ігрові пісні.

 

 

Конспект уроку музики (4 клас)

Тема: Музика народів світу. Розучування пісні Й.С.Баха «За рікою дім старий» (ознайомлення). Вправа на ступені Зо, Ві, Ра. Сольфеджування вправи. Слухання: В.А. Моцарт. Реквієм («Лакрімоза»)

Навчальна мета:

· працювати над виробленням вокально-хорових навичок;

· ознайомити з новою піснею, вивчити перший куплет;

· працювати над виробленням навичок сольфеджування;

· розвивати навички активного сприймання музичного твору.

Виховна мета:

· формувати художні смаки, музичні інтереси дітей;

· виховувати почуття поваги і любові до матері;

· виховувати любов і шану до творчості Й.С.Баха і В.А.Моцарта.

Обладнання:

· Портрети композиторів;

· Таблиці наочності (на екрані комп’ютера) з прізвищами композиторів і назвати авторів;

· Таблиця-наочність з вправою на ступені;

· Таблиця-наочність з вправою для сольфеджування;

· Ілюстрації до пісні Й.С.Баха «За рікою дім старий»;

· Сигнальні картки.

План роботи (40 хв.)

1. Організаційна частина, музичне вітання (2 хв.);

2. Розспівування з освоєнням музичної грамоти (5-8 хв.);

3. Розучування пісні (12-14 хв.);

4. Музично-ритмічні рухи (3-4 хв.);

5. Слухання музики (8-10 хв.);

6. Закріплення, опитування (5-6 хв.);

7. Підсумок уроку, завдання додому (1-2 хв.).

Хід уроку

 

Вправи на ступені

· Діти давайте проплескаємо ритмічний малюнок цієї вправи.

· А хто хоче проплескати сам, без допомоги класу?

· Які ступені зустрічаються у цій вправі? (Зо, Ві, Ра)

· Усі разом називаємо і показуємо ступені.

· А зараз послухайте як звучить ступінь «Зо».

· А тепер заспіваємо разом.

· А зараз заспіваємо ступінь «Ві».

· А тепер ступінь «Ра»

· Співаємо вправу.

Вправа на сольфеджування

Робота над вправою.

· Визначення розміру;

· Тактування в розмір 2/4;

· Визначення тривалостей;

· Читання нот за вказівкою вчителя;

· Сольфеджування вправи з тактуванням;

· Постановка строю і сольфеджування вправи.

Домашнє завдання.

1. Переписати вправу і навчитись її сольфеджувати з тактуванням.

2. Самостійно придумати ритмічну вправу.

3. Розучування пісні.

· Діти, подивіться уважно і скажіть, чий це портрет? (Портрет Йогана Себаст’яна Баха)

· Німецький композитор Йоган Себаст’ян Бах жив понад 3 століття тому, але його музика звучить і тепер. Писав він музику для дорослих і для дітей. І от сьогодні ми почнемо розучувати пісню Йогана Себаст’яна Баха, яка називається «За рікою дім старий».

· Зараз ви уважно послухаєте цю пісню і скажете, який її характер і про що в ній розповідається? (Виконання)

(В цій пісні розповідається, що за рікою стоїть старий дім в якому живуть птахи і лиш стемніє надворі, як птахи засинають. Характер пісні спокійний, ніжний, лагідний, мрійливий).

· Ось погляньте на малюнок, тут ми можемо побачити старий дім, навколо якого кружляють птахи (використання мелодії пісні з малюнками до неї; PowerPoint).

· Діти, чи можна цю пісню назвати колисковою? (Так).

· А чому? (Спокійна, лагідна, ніжна мелодія пісні нагадує нам колискову, яку співає мама дитині).

· А зараз ми будемо вчити слова першого куплету пісні.

Розучування пісні.

· Гра «Луна» при вивченні слів першого куплету пісні. Робота над дикцією. Вчитель промовляє текст голосно, а учні повторюють за ним, але тихо.

· Гра «Луна» при вивченні мелодії пісні (використання музичного редактора).

· Спів першого куплету пісні без супроводу і з акомпанементом.

· Робота над художнім виконанням першого куплету пісні. Пісня виконується в помірному темпі, наспівно.

1 фраза – виконується на mf.

2 фраза – починаємо не голосно з наростанням звучання а потім тихіше, трошки зповільнюючи до кінця.

Домашнє завдання.

Намалювати малюнок до пісні.

4. Музично-ритмічні рухи (використання музичного редактора)

«Вишеньки».

сл. Л.Українки, муз. А.Павлюка

 

Поблискують черешні в листі зелененьким. Черешеньки ваблять очі діточкам маленьким. Дівчаточка Й хлоп’яточка Під деревцем скачуть     Простягають рученята.   Та мало не плачуть. Виконуємо пружинку.   Піднімаємо руки і дивимося догори. Відводимо в сторону праву руку. Відводимо в сторону ліву руку. Піднімаємось на носочки і опускаємось – все це виконуємо швидко, ніби стрибаємо на місці. Піднімаємось на носочки, руки підносимо і дивимось догори – ніби хочемо до чогось дотягнутись. Проводимо кулачками під очима, ніби витираємо сльози.

 

5. Слухання музики

· На минулому уроці ми почали говорити про західно-європейську духовну музику. І ви вже знаєте, що західно-європейська духовна музика спочатку виконувалась якою мовою? (Латинською)

· А в супроводі якого інструменту виконується західно-європейська духовна музика. (В супроводі органу)

· В нашій (Слов’янській) церкві відправляється «Служба Божа». В західній церкві «Служба Божа» називається меса. Меси бувають різні. Є меси, які виконуються щодня, є такі, що виконуються лише на великі свята. Наприклад, Різдвяна меса, Великодня меса. А ще є заупокійна меса, яка називається реквієм. Заупокійну месу замовляють родичі померлого і вона виконується за упокій душі померлого. Але поступово реквієм втратив свій обрядовий характер і почав виконуватись, як концертний твір.

· Сьогодні ми будемо слухати фрагмент «Реквієм» видатного австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта.

· «Реквієм» має 12 частин. Ми будемо слухати 7 частину, яка називається «Лакрімоза», що в перекладі означає «Слізна». Спочатку музика, наче передає інтонації зітхання, схлипування. Людина глибоко переживає смерть близької їй людини і тому плаче, адже кажуть, що коли людина поплаче, то на душі їй стає легше. Але в кінці твору «амінь» звучить урочисто, можна навіть сказати полегшено. Як важко не було, через втрату близької людини, але треба жити далі.

Для прослуховування використовуємо Media Player (паралельно з мелодією діти бачать зображення, яке передає настрій музики).

· Ваше завдання: послухати і підібрати слова для характеристики музики. (Музика скорботна, сумна, трагічна)

· Зараз ми ще раз послухаємо цей твір і ваше завдання сказати, хто його виконує і як виконує. (Виконує хор і симфонічний оркестр)

· А який це хор? (Мішаний, камерний хор)

· Отже, «Реквієм» В.А. Моцарта виконує хор і симфонічний оркестр, але якщо цей твір звучав би в храмі, то партію симфонічного оркестру виконував би орган.

· А зараз музична загадка.

· Ви послухаєте музичний твір, який ви вже чули. Ваше завдання сказати, як він називається і хто його автор? (Й.С.Бах «Аве Марія»)

· А який зміст цього твору. Що лежить в основі написання твору? (В основі твору молитва «Богородице, Діво, радуйся» – це молитва до Божої Матері).

· А який характер музики? (Ніжний, лагідний, зворушливий)

7. Підсумок уроку

· То яку пісню ми сьогодні розучували на уроці? («За рікою дім старий» Й.С.Баха).

· А який твір слухали? («Реквієм» В.А.Моцарта)

Домашнє завдання

· Вивчити слова пісні напам’ять.

· Переписати вправу і навчитись її сольфеджувати з тактуванням.

· Намалювати малюнок до пісні «За рікою дім старий».

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2020-03-14; просмотров: 193; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.15.174.76 (0.13 с.)