Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Тема №2. Аграрні правовідносини. Суб’єкти аграрного права

Поиск

З дисципліни: «Аграрне право».

Категорія слухачів: студенти 4 курсу денної форми навчання

Навчальна мета: сприяти набуттю студентами знань щодо загальних положень про аграрні правовідносини та суб’єкти аграрного права.

Виховна мета: сформувати розуміння у студентів наукового світогляду та моральних якостей юриста професіонала.

Розвивальна мета: усвідомити сутність аграрних правовідносин та їх суб’єктів; сприяти підвищенню рівня світоглядної культури студентів.

Обсяг навчального часу: 2 год.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор, ноутбук.

Наочні засоби: схеми у рекомендованих підручниках та посібниках.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: Теорія держави і права, Господарське право, Цивільне право, Земельне право.

Навчальні питання:

1. Підготуйте наукові доповіді на тему:

1. Поняття та особливості аграрних правовідносин, їх елементи.

2.Класифікація аграрних правовідносин, їх співвідношення з правовідносинами суміжних галузей права.

3. Юридичні факти як підстава виникнення, зміни та припинення аграрних правовідносин.

2. Вирішіть ситуаційні задачі:

1. Сільськогосподарський виробничий кооператив “Східний” уклав договори на:

- будівництво ремонтної майстерні та відгодівельного майданчика з будівельно-ремонтним управлінням “Промбуд”;

- реалізацію зерна, молока та м’яса з заготівельною ор­ганізацією;

- проведення скирдування соломи у кількості 450 ц з чотирма колишніми членами КСГП;

- будівництво і експлуатацію молочного цеху з фер­мерським господарством “Петровське”;

- співпрацю з виконавчим директором кооперативу.

Який характер правовідносин, що виникають з даних договорів?

2. Фермерське господарство “Польове” з переробним підприємством уклало договори контрактації насіння соняшнику та цукрових буряків. Фермерське господарство своєчасно і в повному обсязі виконало свої зобов’язання за договором. Переробне підприємство прострочило виконання обов’ язку щодо оплати поставленої продукції, внаслідок чого фермерське господарство не змогло своєчасно виконати податкові зо­бов’ язання перед бюджетом, і до нього були застосовані фінан­сові санкції.

Дайте аналіз правової природи правовідносин, що виник­ли. Якими галузями права регулюються ці правовідносини?

3. Визначте характер правовідносин на вказаних нижче прикладах:

1) гр. Савченко отримує земельну ділянку для заняття садівництвом та будівництва садового будиночку;

2) голова фермерського господарства укладає трудовий договір з громадянином Лісовим;

3) члену сільськогосподарського кооперативу Павленку повертається його пай у зв’язку з припиненням членства в коо­перативі;

4) відносини з приводу відшкодування шкоди, заподія­ної сільськогосподарському кооперативу колишнім членом ко­оперативу Петренком, виключеним за систематичне порушен­ня Статуту та Правил внутрішнього розпорядку.

Чи є вказані правовідносини предметом правового ре­гулювання аграрного права?

4. Пенсіонер, інвалід ІІ групи, член СГВК “Ланок” Ко­зуб звернувся до суду з позовом до кооперативу, оскільки нор­ми мінімальної трудової участі для нього були встановлені як для особи з повною працездатністю. Суд відмовив у прийнятті позовної заяви, мотивуючи відмову тим, що трудові відносини членів сільськогосподарських кооперативів відповідно до по­ложень КЗпП України регулюються локальними актами (Ста­тутом, Правилами внутрішнього розпорядку тощо).

Дайте аналіз правової природи відносин, що виникли. Нормами якої галузі права регулюються вказані відносини? Чи правомірна відмова суду?

5. Гр. Нестеренко, отримавши у спадок майновий пай свого батька - колишнього члена КСП та земельну ділянку сільськогосподарського призначення розміром 5 га, вирішив вступити у члени СГВК або стати учасником ТОВ, що розташоване поблизу. Для роз’яснення йому правил членських від­носин у сільськогосподарських кооперативах та його участі у ТОВ Нестеренко звернувся до юридичної консультації.

Надайте письмову консультацію. Зробіть порівняльний аналіз правового регулювання вказаних у завданні відносин.

6. Член фермерського господарства Нестеренко та залучений на період жнив сезонний працівник Томанський, перебуваючи у нетверезому стані, через необережне поводження з вогнем підпалили сіносховище, внаслідок чого фермерському господарству було завдано шкоди на суму 5 тис. грн.

Голова фермерського господарства звернувся до суду з позовом про відшкодування завданих збитків з Нестеренка і Томанського в повному обсязі солідарно. Нестеренко запере - чував проти позову через те, що він є членом господарства, а не найманим працівником, а тому від відшкодування шкоди його має бути звільнено.

Дайте аналіз правової природи правовідносин, що вини­кли. Нормами якої галузі права регулюються вказані правовід­носини? Яке рішення має прийняти суд?

7. Гр. Онищенко, вступаючи у члени СГВК “Дари ланів”, відповідно до Статуту надав вступний внесок у сумі 1000 грн та пайовий внесок у вигляді земельної ділянки розміром 2 га і сільськогосподарської техніки (сіялки). Ще одну земельну ді­лянку розміром 4 га і трактор, що належать йому на праві влас­ності, він передав кооперативу в оренду строком на 5 років.

Який характер правовідносин, що виникли? Чи є дані правовідносини аграрними?

Література:

1. Аверьянов В.Б., Пилипенко А.Я. Управление производственным объединением. - К.: Вища школа, 1978. - 53 с.

2. Наукова думка, 1985. - 146 с.

3. Авер’янов В.Б. Забезпечення прав людини в сфері виконавчої влади // Правова держава. - К., 1998. - Вип. дев’ятий. - С. 16-22.

4. Агропромисловий комплекс: правові питання / В.І. Семчик, П.Ф. Кулинич, О.О. Погрібний, В.О. Олійник / За ред. Ю.С. Шемшученка. – К.: Урожай, 1992. - 192 с.

5. Алексійчук В.М. Напрями реформування системи кредитного забезпечення в АПК // Економіка АПК. - 1998. - № 1. - С. 40-44.

6. Амбросов В.Я. Економічна основа концепції розвитку АПК регіону // Економіка АПК. - 1995. - № 5. - С. 34-39.

7. Амбросов В.Я., Баланюк І.Ф., Гладій М.В. Регіональні особливості аграрної реформи // Сучасна аграрна політика України: проблеми становлення. - К., 1996. - С. 386-434.

8. Андрєйцев В.І. Екологічне право і проблеми екологічної безпеки. // Право України. - 1990. - № 4. - С. 32-36.

9. Андрєйцев В.І. Концепція правового забезпечення екологічної політики людини // Право України. - 1994. - № 3-4. - С. 27-29.

10. Андрєйцев В.І. Екологічне право: Курс лекцій. - К.: Вентурі, 1996. - 208 с.

11. Андресюк Б. Державне регулювання: не панацея, а жорстока необхідність // Віче. - 1995. - № 2. - С. 22-27.

12. Бичкова Ц.В. Правове регулювання в умовах різноманітності форм господарювання в АПК // Радянське право. - 1989. - № 6. - С. 28-31.

13. Бичкова Ц.В. Деякі питання правового забезпечення продовольчої проблеми // Економіка АПК. - 1995. - № 5. - С. 14-20.

14. Бичкова Ц. Регулювання сільськогосподарської діяльності і співвідношення цивільного та аграрного законодавства // Право України. - 1996. - № 7. - С. 38-43.

15. Бичкова Ц.В. Основні засади організації державних закупівель сільськогосподарської продукції // Аграрне законодавство України: проблеми ефективності. - К.: Наукова думка, 1998. - С. 131-140.

16. Бідзюра І.П. Реформування аграрних підприємств на основі приватної власності // Економіка АПК. - 1998. - № 2. - С. 3-5.

17. Земельний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - № 25. - ст.354.

18. Жушман В.П. Аграрне право України (В питаннях та відповідях): Навчально-практичний посібник. – Х.: Одіссей, 2011. – 200 с.

19. Аграрне право: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / В.П. Жушман, В.М. Корнієнко, Г.С. Корнієнко та ін.; за ред. В.П. Жушмана та А.М. Статівки. – Х.: Право, 2010. – 296 с.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

Привітання (2 хв.)

2. Перевірка наявності студентів на занятті (3 хв.)

3. Визначення теми семінарського заняття та основних питань, які виносяться на його розгляд (5 хв.)

4. Розгляд основних питань (40 хв.)

1. Поняття та особливості аграрних правовідносин, їх елементи.

2.Класифікація аграрних правовідносин, їх співвідношення з правовідносинами суміжних галузей права.

3. Юридичні факти як підстава виникнення, зміни та припинення аграрних правовідносин.

4. Вирішення ситуаційних задач.

6. Завдання для самостійного вивчення (з аслуховування рефератів, доповідей) (10 хв.):

1) Аграрна політика та аграрна реформа України, їх завдання та зміст в умовах ринкових економічних відносин.

2) Роль і значення узагальнень судової практики у забезпеченні належного правозастосування і зміцнення законності в аграрному секторі економіки України.

7. Короткий підсумок опрацьованого матеріалу (7 хв.)

8. Оголошення отриманих оцінок (3 хв.)

9. Оголошення про закінчення заняття.




Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-26; просмотров: 560; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.144.109.147 (0.009 с.)