Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь FAQ Написать работу КАТЕГОРИИ: АрхеологияБиология Генетика География Информатика История Логика Маркетинг Математика Менеджмент Механика Педагогика Религия Социология Технологии Физика Философия Финансы Химия Экология ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
Тема: 3 чого складається комп'ютерСодержание книги
Поиск на нашем сайте
Мета уроку: • вивчити складові частини комп'ютера; • розвивати логічне і образне мислення; • виховувати любов до природи. Обладнання: програма "Лісова галявина". Хід уроку І. Організація класу. 1.2. Повторення правил з техніки безпеки. Діти, давайте пригадаємо правила поведінки у комп'ютерному класі. (Діти розповідають правила техніки безпеки.) II. Перевірка домашнього завдання. • Діти, що ми вивчали на минулому уроці? (Можливості комп'ютера.) • Для розрахунків комп'ютери використовують у: а) бібліотеках; б) кіностудіях; в) банках та офісах. • Де комп'ютери зберігають інформацію про маршрути, наявність вільних місць: а) у касах банків; б) у касах попереднього продажу квитків; в) у супермаркетах. • Для проектування нових будинків, мостів, розроблення сучасних проектів оновлення міста комп'ютер використовують: а) інженери; б) продавці; в) бібліотекарі. • Для моделювання зачісок комп'ютер використовують у: а) будинках моделей; б) косметичних салонах; в) перукарнях. • Для створення спеціальних ефектів комп'ютери використовують у: а) лікарнях; б) бібліотеках; в) кіностудіях. 2.2. "Для розумників і розумниць". Закінчи речення: Вівторок, середа, четвер, неділя - це... Ранок, день, вечір, ніч - це... Україна, Польща, Франція, Англія - це... Стебло, листочок, пелюсточки - це... А тепер - навпаки. Придумай початок речення. ... - це імена казкових героїв. ... - це вулиці Харкова. ... - це міський транспорт. - це дерева, що ростуть у парках Харкова. Розминка. - Діти, на минулому уроці ми з вами виправляли помилки у тексті. А сьогодні ми спробуємо складати слова із складів та речення із слів. 2.3 Склади слова. ця, ни, си ва, сли бе, не, са мон, ли ли, ка, на по, ля, то ло, мас ля, зу, зо 2.4. Словникова робота. Вернісаж - урочисте відкриття художньої виставки. 2.5. В гостях у Розмалюйка. Вінні-Пуху подарували 4 повітряні кульки. Використовуючи 4 кольори (зелений, жовтий, червоний, синій) розфарбуй їх так, щоб велика була між синьою і жовтою, а жовта поруч із червоною. 2.6. Повідомлення теми і мети уроку. Діти, ви правильно розгадали ребуси і зуміли розфарбувати кульки. А тепер можна вас повести на художню виставку. Отже, тема сьогоднішнього уроку "Наш вернісаж". (Тема записана на дошці). На цьому уроці ви дізнаєтесь, як надрукувати малюнок за допомогою принтера. III. Вивчення нового матеріалу. 3.1. Робота з підручником (сторінка 40). 3.1.1. Ланцюжкове читання казки "Наш вернісаж". 3.1.2.Розгляд малюнків, які намалювала Ганнуся. 3.2. Фізкультхвилинка. Діти, станьте біля парт. Зараз ми трохи відпочинемо. Ми на човнику катались - Веслами гребли. Ми в квартирі прибирали - Віником мели. Ягоди ми збирали - Багато разів ми присідали. Ви дивились виставку робіт, які намалювала Ганнуся. А зараз спробуйте самі намалювати свої малюнки. IV.Робота за комп'ютером. 3.Програма "Раіпt". Запуск програми ПУСК ПРОГРАММЬІ СТАНДАРТНЬІЕ Раіпt. Пригадайте, діти, як потрібно тримати спину, сидячи за комп'ютером. Сьогодні ми будемо друкувати малюнок на папері. Спочатку потрібно ввімкнути принтер. Потім підвести курсор миші до верхнього лівого кута екрана монітора. Прочитайте слово "Файл" і клацніть його лівою кнопкою миші. Перед вами меню. Але не таке, як у Мак-Доналдсі. Меню - це виведення на екран список команд. Ними можна користуватися. Знайдіть слово "Печать". Підведіть до нього курсор миші і клацніть лівою кнопкою. З'явиться вікно. Внизу знову побачите слово "Печать". Потім потрібно підвести до нього курсор і клацнути лівою кнопкою миші. Принтер запрацює. Ваш малюнок вже на папері. 2.Практична робота учнів. (Вчитель та лаборант допомагають працювати учням на комп'ютері). 3.Релаксація. А тепер, діти, виконаємо декілька вправ для очей. 1.Швидко покліпати, закрити очі і посидіти спокійно, повільно рахуючи до п'яти. Повторити 4-5 разів. 2.В середньому темпі проробити 3-4 кругові рухи очима у праву сторону, стільки ж в ліву сторону. V. Закріплення знань учнів. Підсумок уроку. Перевіримо, як ви засвоїли тему уроку. - За допомогою якого пристрою можна надрукувати малюнок? - Назвати послідовні дії. VI. Домашнє завдання. Виконати завдання "Для розумників і розумниць" з підручника на сторінці 41. Завдання: Що незвичайного у малюнку гномика? Тема 7.1 Поняття алгоритма, властивості, сспособи запису алгоритмів. План проведення практичного заняття
Теоретичні відомості Одним із основних понять інформатики є поняття алгоритму, з яким учні вже зустрічалися при розв'язуванні задач на уроках математики і фізики. Мета вивчення цієї теми — розширити уявлення учнів про алгоритми і засоби їх описування. Необхідно зазначити, що розв'язування більшості практичних задач полягає в послідовному виконанні досить простих окремих дій. Якщо послідовність таких дій заздалегідь сформульована та описана мовою, доступною виконавцеві, то далі розв'язувати задачу за такою послідовністю вказівок вже значно простіше. Поняття алгоритму носить описовий характер, тому формувати його доцільно конкретно-індуктивним способом із залученням учнів до з'ясування суттєвих ознак поняття, починаючи з розгляду конкретних прикладів, які добре відомі учням з практичної діяльності. Хоча розгляд теми, що стосується поняття алгоритму, на перший погляд не викликає методичних труднощів, в процесі її вивчення існує ризик несподіваних ситуацій з «підводним камінням». Почати пояснення доцільно з кількох прикладів алгоритмів зі звичайного життя. Однак добирати такі приклади слід дуже ретельно. Справа в тому, що завдання побудувати чіткий формальний опис знайомої і зрозумілої учням інструкції може виявитись нездоланним для більшості учнів. Типова методична помилка — пропозиція скласти правила переходу через вулицю, з якої часто починають перший урок. Школяр відразу стикається з цілим набором труднощів. По-перше, це — відсутність розуміння необхідності чіткого викладання думок. Таке розуміння необхідне для побудови формальних словесних описів інтуїтивно зрозумілих речей: в уяві учня є цілісний образ, а вимагається дати його формальний опис. По-друге, учні не знають відповідних вимог і правил щодо описування дій: вони не знайомі з правилами формального описування розгалужень, циклів тощо. По-третє, в задачах такого типу важко виділити «елементарні» дії, із яких складатиметься алгоритм. Все це створює в учнів хибне уявлення, що від них вимагають очевидні речі подавати складною мовою. Тому перш ніж запропонувати учням такі завдання, необхідно уважно і ретельно їх проаналізувати. При обговоренні різних алгоритмів можна застосувати ролевий метод навчання. Алгоритми слід добирати так, щоб найпростіші зміни порядку дій приводили до не виконуваних алгоритмів або до алгоритмів, які дають неправильні результати. Наприклад, завдання може бути таким: «Уявіть собі, що вам слід пояснити молодшому брату, як відкрити двері ключем. Сформулюйте послідовність виконання таких дій». Після обговорення кількох алгоритмів розв'язування задач з різних предметних галузей для виділення суттєвих ознак алгоритму доцільно запропонувати учням дати відповіді на запитання: З чого складається кожен з поданих наборів операцій (дій)? У чому полягає мета виконання деякого набору дій? Чи можна сказати про конкретний (час) виконання набору дій? Кількість дій, які виконуються, скінченна чи нескінченна? Чи можна змінювати порядок дій у наборі? На кого розрахований кожен з наборів дій? Хто їх може виконати? Як можна назвати того, хто виконує запропонований впорядкований набір дій? За рахунок чого той, кому запропоновано виконати вказаний набір дій, може дійти до потрібного кінцевого результату? Чи обов'язково, щоб зміст кожної з дій був зрозумілим виконавцеві впорядкованого процесу?
Учні за допомогою вчителя виділяють такі суттєві ознаки поняття алгоритму: Алгоритм — скінченний, впорядкований набір дій (операцій). Набір дій, направлений на досягнення певного результату. Виконання кожної дії і всього набору дій повинно закінчуватися Кількість дій в наборі — скінченна. Виконавцем алгоритму може бути людина, автомат, комп'ютер. Дії описуються у вигляді вказівок. Вказівки повинні бути такими, щоб виконавець міг їх виконати,
Вказівки про виконання дій не обов'язково повинні бути зрозумілими виконавцеві, він їх мусить виконувати формально, точно, автоматично, не розмірковуючи. Тільки потім учням пропонується самостійно дати описове означення поняття алгоритму. Важливо, щоб учні усвідомили його, а не формально завчили текст, в якому сказано, що слід розуміти під алгоритмом. Методичною помилкою є намагання дати строге означення поняття алгоритму та потім вимагати від учнів його відтворення. Такого означення не існує. Поняття алгоритму є первісним, не означуваним, фундаментальним поняттям, яке не визначається через простіші поняття. Доцільно ознайомити учнів з різними існуючими описами поняття алгоритму і в кожному з них виділити одні й ті самі суттєві ознаки. Наприклад: Під алгоритмом розуміють точну вказівку виконавцеві здійснити Будь-який скінченний впорядкований набір вказівок, виконання Правила, які описують послідовність дій, що ведуть до досягнення деяких необхідних результатів, називають алгоритмами. Алгоритм — це конструктивно задане правило (закон), за яким Алгоритм — сукупність правил виконання певних дій, які забезпечують розв'язання задачі. Суттєвим також є розуміння учнями властивостей алгоритму. Практика свідчить, що часто вчителі не звертають належної уваги на пояснення властивостей алгоритму, в кращому випадку просто перераховують їх, не ілюструючи на відомих учням прикладах. Учні повинні знати сутність властивостей алгоритму, саме тому ці питання доцільно розглянути детальніше. За властивістю дискретності процес розв'язування задачі повинен утворювати скінченний набір виконуваних у певній послідовності окремих кроків. Таким чином формується скінченна впорядкована сукупність відокремлених одна від одної (вказівок) команд, кожна з яких має бути виконана за скінченний час. Структура алгоритму, що утворюється, виявляється перервною (дискретною): лише закінчивши виконання довільної вказівки, виконавець може приступити до виконання наступної. Повідомлення про те, яку саме операцію треба виконати на кожному окремому кроці, подають у вигляді речень наказової форми доконаного виду («Виконати...», а не «Виконувати...»). Такі повідомлення називають вказівками, або командами. Кожна вказівка алгоритму повинна виконуватися за скінченний час, а виконання наступної операції має починатися після завершення попередньої. За властивістю визначеності кожна вказівка алгоритму повинна однозначно визначати певну дію виконавця і не допускати двоякого тлумачення. При виконанні операцій не повинно виникати питань, що саме і як треба робити. Чітко визначеним має бути і порядок виконання операцій. Виконуваність алгоритму означає, що алгоритм, орієнтований на конкретного виконавця, повинен включати лише ті вказівки, які входять до системи команд виконавця. Алгоритм не повинен допускати виконання виконавцем будь-яких дій (прийняття рішень), не передбачених укладачем алгоритму. Скінченність (результативність) алгоритму означає, що виконання алгоритму повинно завершитися за скінченну кількість кроків через скінченний час. Виконання алгоритму не може закінчуватися невизначеною ситуацією або ж зовсім не закінчуватися. Кожен алгоритм передбачає наявність деяких вхідних даних і його виконання за скінченний час повинно приводити до цілком певних результатів. Алгоритм повинен бути застосовним до будь-яких допустимих наборів вхідних даних. Така властивість алгоритмів називається масовістю. Опис алгоритму повинен бути формальним. За властивістю формальності будь-який виконавець, здатний сприймати і виконувати вказівки алгоритму (навіть не розуміючи їх змісту), діючи за алгоритмом, зможе виконати поставлене завдання. Ця властивість має особливе значення для автоматизації виконання алгоритмів. Для закріплення та опанування властивостями алгоритмів доцільно запропонувати учням систему вправ, кожна з яких спрямована на засвоєння суттєвих ознак та властивостей алгоритму. Далі необхідно продемонструвати учням зв'язок поняття алгоритму з поняттями «дані» та «комп'ютер», і так пов'язати в одне ціле сукупність основних понять інформатики. Наприклад, доцільно з учнями серед великого розмаїття варіацій існуючих описів поняття алгоритму проаналізувати таке: «Алгоритм — це деяке правило щодо опрацювання даних», чи «Алгоритм — це конструктивно заданий закон відповідності, згідно з яким вхідним даним (умовам задачі) ставляться у відповідність нові вихідні дані (розв'язок задачі)». При вивченні поняття алгоритму слід більш детально зупинитися на різних виконавцях алгоритму. Вивчення поняття «виконавець» виконує в навчанні інформатики кілька функцій: 1) цей дидактичний прийом дозволяє унаочнити процес виконання алгоритмів; 2) використання цього поняття дозволяє з єдиних позицій тракту Важливо, щоб учні переконалися в тому, що кожний алгоритм будується із розрахунку на деякого виконавця, з врахуванням його «можливостей», тобто системи вказівок, які він здатен виконати. Якщо алгоритм має вказані вище властивості, то робота за таким алгоритмом повинна здійснюватися виконавцем формально (без будь-яких елементів творчості з боку виконавця). На цьому базується використання виконавців-автоматів, наприклад промислових роботів, що діють під управлінням відповідних програм — цілком визначених скінченних наборів команд, виконуваних у певній послідовності. Робот-маніпулятор може виконувати роботу токаря, якщо він здатен здійснювати всі необхідні операції (вмикати верстат, закріпляти різець, переміщувати різець, заміряти виріб і т.д.). Від виконавця не вимагається розуміння сутності алгоритму, він повинен лише точно виконувати вказівки, не порушуючи їх послідовності. Важливо, щоб в учнів при обговоренні питань, пов'язаних з різними виконавцями алгоритмів та відповідними системами вказівок, було сформовано знання, що будь-який алгоритм описується з урахуванням можливостей конкретного виконавця. Для того щоб алгоритм був виконуваним, до нього не можна включати вказівки, які виконавець не зможе виконати. В кожного виконавця є певний набір вказівок, які він може виконати. Така сукупність вказівок називається системою вказівок, або системою команд, виконавця алгоритмів. При ознайомленні учнів із системою вказівок різних виконавців алгоритмів особливо слід підкреслити і пояснити такі властивості алгоритму, як властивості формальності та виконуваності. Справа в тому, що учні часто не розрізняють їх, а разом з тим вони є важливими для розуміння зв'язків понять алгоритму і комп'ютера. Ілюстрування та підкреслювання вказаних властивостей при виконанні алгоритмів різними виконавцями значною мірою розв'язує ці методичні проблеми. На прикладах учням доцільно показати, що в ролі виконавців різних алгоритмів можуть виступати люди, різні автомати, комп'ютери. Кожен комп'ютер повинен забезпечувати приймання, зберігання, опрацювання та виведення інформації за спеціально розробленими алгоритмами. Таким чином поняття курсу, які вже знайомі учням, об'єднуються до такого ланцюжка: інформація — повідомлення (дані) — модель — алгоритм — комп'ютер. Для демонстрації системи вказівок виконавця алгоритмів можна використовувати програмне забезпечення з курсу інформатики: показати, наприклад, виконавців «Черепашка», «Робот» тощо. Значну допомогу при формуванні вказаних понять можуть надати усні вправи типу: «Знайти помилку», задачі на здійснення дії підведення під поняття, розпізнавання і пошук наслідків. Доцільно, щоб вправи якомога менше носили репродуктивний характер, а більше залучали учнів до частково-пошукової навчальної діяльності. Цей етап є найвідповідальнішим із точки зору формування в учнів пізнавального інтересу до предмету інформатики. Тому слід особливо уважно відноситися до змістової частини задач, які пропонуються учням. Практика показує, що цікавий зміст задач значно активізує діяльність учнів. При вивченні поняття алгоритму слід використовувати різні форми описів алгоритмів: словесне подання, графічне, словесно-формульованою, мовою програмування. Використання кількох форм описів алгоритмів розкриває учням множину способів описування алгоритмів, привчає їх використовувати ту форму, яка при розв'язуванні конкретної задачі є найдоцільнішою. Уявлення учнів про різні форми опису алгоритмів полегшує в подальшому засвоєння конкретних мов програмування. Кожна з форм доповнює інші, розкриває та розширює поняття алгоритму. Тому доцільно використовувати методичний прийом, який полягає в паралельному вивченні двох чи трьох форм описів алгоритмів: спочатку може розглядатися словесна і графічна форми, опис навчальною алгоритмічною мовою і мовою програмування. При цьому для осмислення учнями незмінності логічної структури алгоритму доцільно особливу увагу приділяти питанням переходу від однієї форми опису алгоритму до іншої. Спочатку при створенні складних алгоритмів, які містять вказівки розгалуження і повторення, доцільно надавати перевагу словесним описам та побудові графічних схем алгоритмів. Графічні схеми наочні, доступні, універсальні, їх використання дозволяє учням легко розуміти логічну структуру алгоритму. Практика свідчить, що графічна форма є однією з найпростіших і доступних для учнів. Саме завдяки простоті та наочності цю форму опису доцільно застосовувати на перших етапах ознайомлення з конструюванням алгоритмів розв'язування різних задач. Опанування правилами побудови описів алгоритмів у вигляді графічних схем не вимагає від учнів спеціальної довготривалої підготовки. На першому етапі формування поняття алгоритму вивчаються алгоритми, в яких не акцентується увага на опрацюванні тих чи інших величин. При цьому доцільно дотримуватися такої послідовності при введенні вказівок: вказівка про безумовне виконання деякої дії чи набору дій; вказівка багатократного повторення деякого набору дій; вказівка розгалуження. Це означає, що узагальнюються знання, вміння і навички учнів при роботі з різними типами алгоритмічних процесів — лінійними, циклічними, з розгалуженнями. Як теоретичні та методологічні основи, а також принципи побудови алгоритмів і програм доцільно обрати ідеї і методи структурного програмування. Використання методів структурного програмування формує навички чіткого дотримання дисципліни праці при конструюванні алгоритмів, що значною мірою сприяє розвиткові логічного мислення учнів уже на ранніх етапах вивчення основ алгоритмізації. Тема 7.3 Розробка завдань для учнів початкової школи з теми «Алгоритміка» План проведення практичного заняття 1. Ознайомитися зі списком задач в «Теоретичних відомостях» 2. За якими ознаками можна класифікувати представлені задачі (виробити 3-4 критерія класифікації) 3. За однією з ознак в електронному варіанті списку задач за допомогою кольору віднести задачі до тієї чи іншої типологічної групи. 4. Представлення і оцінювання результатів роботи Теоретичні відомості Список задач з теми «Алгоритміка»: АЛГОРИТМ №1 У мене задзвонив телефон Опишіть ваші дії в наступних ситуаціях. 1. Крім вас, будинку нікого немає. Дзвонить телефон, одночасно дзвонять у вхідні двері. 2. Ви розмовляєте з листоношею, що приніс телеграму, телефон дзвонить. 3. Дзвонить телефон, і одночасно плаче маленький брат.
АЛГОРИТМ №2 Надзвичайні ситуації Складіть алгоритм дій у наступних ситуаціях. 1. Ви виявили в салоні автобуса забуті кимсь речі. 2. Ви помітили дим у вагоні метро. 3. Незнайомий чоловік за дверима вашої квартири затверджують, що ваша мама просили його відвезти вас до неї. 4. Двоє значно переважаючих вас по силі грабіжників вимагають грошей у безлюдному місці. 5. Незнайома людина намагається відкрити ваші двері. 6. Ви з маленькою сестричкою гуляли й втратили один одного (складіть алгоритм дій для себе й для сестрички). 7. Ви їхали із другом в автобусі, ви вийшли на зупинці, а друг не встиг (складіть алгоритм дій для себе й для друга). 8. Ви відчули захід газу в будинку. 9. Незнайома жінка за дверима затверджує, що вона ваша сусідка й що вона дуже погано себе почуває, і просить відкрити їй двері, щоб вона могла викликати «швидку допомогу» по вашім телефоні. 10. Ви заблудилися в лісі. 11. Ви приїхали в незнайоме місто, де вас повинен зустріти родич, якого ви ніколи раніше не бачили. 12. Ліфт, у якому ви їхали, застряг між поверхами.
АЛГОРИТМ №3 Віднови алгоритм Розставте кроки алгоритмів у потрібному порядку. 1. «Посади дерево» - постав лопату й лійку на місце; - візьми лопату й саджанець; - посади саджанець у ямку; - візьми лійку з водою й полів саджанець; - викопай ямку; - стоп; - засип ямку.
2. «Приший ґудзик» - поклади голку й ножиці на місце; - отрежь нитку підходящого кольору; - стоп; - візьми сорочку; - всунь нитку в голку; - приший ґудзик; - підбери підходящий ґудзик; - візьми голку й ножиці.
1. «Бабуся платить за проїзд» - відкрити гаманець; - дістати сумочку; - розкрити господарську сумку; - відкрити сумочку; - дістати гаманець; - взяти квиток; - дістати потрібна кількість грошей; - стоп; - заплатити за проїзд. - Які дії можна поміняти місцями, а які не можна? Пошук закономірностей
АЛГОРИТМ №5 * Один - зайвий У кожній групі потрібно знайти один предмет (тварина, прізвище, назву, т.п.), що не підходить до іншим по якій-небудь ознаці: 1) автобус, вагон, колісниця, нарты, тандем; 2) акула, барракуда, кит, оселедець, тріска; 3) Олександр, Веллінгтон, Ганнибал, Наполеон, Нельсон; 4) алюміній, барій, магній, цинк; 5) амперметр, арифмометр, манометр, лічильник електроенергії, штангенциркуль; 6) Аполлон, Марс, Меркурій, Нептун, Юпітер; 7) арфа, балалайка, віолончель, скрипка, флейта; 8) ацетон, бром, вода, ртуть, спирт, хлор; 9) Байрон, Китс, Чемберлен, Чосер, Шеллі; 10) барка, джонка, рикша, пакетбот, ял; 11) бегемот, верблюд, жираф, кінь, вівця, олень, свиня; 12) Берліоз, Лермонтов, Моцарт, Тургенєв, Чайковський, Чебишев; 13) «Біси», «Бура мглою небо криє...», «Виходжу один я на дорогу...», «До моря», «Пісня про віщого Олега», «Послання в Сибір», «Потопельник»; 14) Брюссель, Лондон, Мадрид, Москва, Нью-Йорк, Оттава, Париж; 15) бунгало, голку, офіс, хатина, шале; 16) вентиль, карбюратор, патрубок, трійник, фланець; 17) Волга, Дунай, Нил, Рейн, Сена; 18) «Волга», «Жигулі», «Москвич», «Руслан», «Чайку»; 19) вулканологія, кристалографія, петрографія, стратиграфія, тектоніка, топологія; 20) Німеччина, Греція, Данія, Італія, Фінляндія, Франція; 21) граніт, кварц, мармур, польовий шпат, торф; 22) гепард, кенгуру, пацюк, слон, осел; 23) єхидна, лев, лось, кінь, слон, тигр; 24) какао, кава, пальто, резюме, есе; 25) моль, мошка, мураха, павук, бджола.
АЛГОРИТМ №6 * Зайве число У кожній групі чисел потрібно знайти одне, що не підходить до іншим по якій-небудь ознаці: 1) 5, 7, 9, 17, 23, 37; 2) 342, 422, 549, 612, 612, 837; 3) 512, 729, 1331, 2196; 4) 1, 2, 5, 8, 21, 29.
АЛГОРИТМ №7 Зайва буква У кожній групі букв потрібно знайти одну, що не підходить до іншим по якій-небудь ознаці: 1) ж, ц, год, ш, щ; 2) а, е, е, і, й, про, в, ы, э, ю, я; 3) б, в, г, д, з, до, л, м, н; 4) г, ж, з, п, р, х, ц, щ, ъ; 5) а, е, про, ы; 6) з, і, до, л, н, р, в, щ, е.
АЛГОРИТМ №8 Битва зі Змієм Зібрався Іван-царевич на бій зі Змієм Гориничем, триглавим і трихвостим. «От тобі меч-кладенец, - говорить йому Довбня Яга. - Одним ударом ти можеш зрубати або один голову, або два голови, або один хвіст, або два хвости. Запам'ятай: зрубаєш одну голову - нова виросте, зрубаєш хвіст - два нових виростуть, зрубаєш два хвости - голова виросте, а зрубаєш два голів - нічого не виросте». За скільки ударів Іван-царевич може зрубати Змієві всі голови й хвости?
АЛГОРИТМ №9 Трубадур і принцеса Трубадур попросив короля віддати йому в дружин принцесу. Король сказав: «Приходь завтра й сам вирішиш свою долю. У мішку будуть лежати два камінчики: чорний і білий. Якщо ти витягнеш білий камінь - принцеса твоя, а якщо чорний, то тебе стратять». Уночі принцеса прийшла до трубадура й сказала, що король наказав покласти в мішок два чорних камені. Але трубадур перехитрив короля й одержав у дружин принцесу. Як йому це вдалося?
АЛГОРИТМ №10 Розділити бочки й мед Три чоловіки повинні розділити між собою 21 барило, серед яких 7 барил повних медом, 7 повних медом наполовину й 7 порожніх. Чи можуть вони розділити барила й мед так, щоб кожний з них мав однакову кількість барил? Передбачається, що всі барила однакові й переливати мед з одного барила в іншій не дозволяється. Знайдіть два різних способи рішення цього завдання.
АЛГОРИТМ №11 Швидкий обід Потрібно присмажити три котлети, але на сковороду входить тільки дві. На підсмажування кожної сторони котлети йде 2 мінути. Як присмажити всі три котлети не за 8, а за 6 мінут?
АЛГОРИТМ №12 Одноразові рукавички Хірургові необхідно прооперировать трьох пацієнтів, але в нього є тільки дві пари рукавичок. При цьому обов'язково повинне виконуватися правило, по якому один раз використані рукавички не повинні доторкатися до кого-небудь ще. (Думаємо, що рукавички не рвуться в ході операції.) Лінійні алгоритми Головоломки Роботландія. Переливашка За допомогою виконавця «Переливашка», що входить до складу пакета програм «Роботландія», можна вирішувати завдання, що припускають використання не більше двох посудин. Однак на його основі можна скласти й інші завдання, з більшою кількістю посудин. Деякі із цих завдань наведені нижче.
АЛГОРИТМ №13 На кухні Складіть алгоритми рішення завдань. 1. У господарки є важільні ваги й гиря в 100 р. Як за два зважування вона може відміряти 300 г крупи? 2. У господарки є важільні ваги й гиря вагою в 1 кг. Як відміряти 7 кг борошна з мішка всього за 3 зважування, якщо невідомо, скільки борошна в мішку? 3. З величезного мішка цукру господарка хоче взяти 14 кг для варення. У її розпорядженні єдина гиря вагою 1 кг і важільні ваги. Як зробити це за 4 зважування? 4. Як п'ятьома зважуваннями, маючи гирю в 1 кг і важільні ваги, відміряти 30 кг цукру? 5. Є 9 кг крупи й чашкові ваги з однією гирею в 200 р. Як за 3 зважування відміряти 2 кг крупи?
АЛГОРИТМ №14 Мішок фальшивих монет Є N більших мішків монет. Можливо, один із цих мішків містить тільки фальшиві монети, кожна з яких важить на 1 грам менше, ніж «правильні» монети вагою в 10 грам з інших N - 1 мішків. Є ваги з розподілами, але без гир. Як за одне зважування знайти мішок з фальшивими монетами (якщо він взагалі існує)?
АЛГОРИТМ №15 Задачка для Золушки Мачуха веліла принести рівно три літри води, а в будинку всього два цебра: одне пятилитровое (цебро М), а інше девятилитровое (цебро Б). Як же бути? Допоможіть Золушке: складіть алгоритм.
АЛГОРИТМ №16 Зважування без гир Складіть алгоритми рішення завдань. 1. Є важільні (із чашками й без шкали) ваги без гир, 24 кг цукру в мішку й будь-якому посуді. Як відміряти 15 кг цукру? 2. Є важільні ваги без гир, 16 кг цукру в мішку й будь-якому посуді. Як відміряти 6 кг цукру? 3. Є важільні ваги без гир, 40 кг цукру в мішку й будь-якому посуді. Як відміряти 35 кг цукру?
АЛГОРИТМ №17 Дві посудини Скласти алгоритми рішення наступних завдань: 1. Є дві порожніх посудини: 3 л і 5 л. Налити зі звичайного крана 2 л води. 2. Є дві порожніх посудини: 3 л і 7 л. Налити із крана 2 л води. 3. Є дві порожніх посудини: 5 л і 9 л. Налити із крана 1 л води. 4. Є дві порожніх посудини: 5 л і 8 л. Налити із крана 7 л води. 5. Є дві порожніх посудини: 5 л і 7 л. Налити із крана 6 л води. 6. Є дві порожніх посудини: 5 л і 17 л. Налити із крана 13 л води. 7. Є дві порожніх посудини: 4 л і 9 л. Налити із крана 6 л води.
АЛГОРИТМ №18 Три посудини Скласти алгоритми рішення наступних завдань: 1. Є три посудини; 12 л (з водою), 8 л і 5 л (порожні). Одержати 6+6 літрів. 2. Є три посудини; 8 л (з водою), 3 л і 5 л (порожні). Одержати 1+2+5 літрів.
АЛГОРИТМ №19 Розділити квас нарівно Восьмиведерный барило заповнене доверху квасом. Двоє повинні розділити квас нарівно. Але в них є тільки два порожніх барила, в один із яких входить 5 цебер, в інший 3 цебра. Як вони можуть розділити квас, користуючись тільки цими трьома барилами? Знайдіть два різних способи рішення цього завдання. Роботландія. Перевізник Виконавець «Перевізник», що входить до складу пакета «Роботландія», вирішує тільки одне широко відоме завдання: «Вовк, коза й капуста». Однак існують і інші завдання, аналогічні цієї. Деякі з них наведені нижче.
АЛГОРИТМ №20 Вовк, коза й капуста Селянинові треба через річку перевезти вовка, козу й капустину. У човні може поміститися тільки одна людина, а з ним або вовк, або коза, або капуста. Якщо залишити вовка з козою без людини, то вовк з'їсть козу; якщо залишити козу з капустою, то коза з'їсть капусту. У присутності ж людини коза не може з'їсти капусту, а вовк - козу. Людина все-таки перевезла свій вантаж через річку. Як він це зробив? Зауваження. Це завдання зустрічалося в опублікованому виді вже в XVIII столітті.
АЛГОРИТМ №21 Вовк, собака, коза й капуста Як перевезти в човні з одного берега на інший козу, капусту, вовка й собаку, якщо відомо, що вовка не можна залишати без догляду з козлом і собакою, собака «у сварці» з козлом, а козел «небайдужий» до капусти? У човні тільки 3 місця, тому із собою можна брати не більше двох тварин або одна тварина й капусту.
АЛГОРИТМ №22 Лицарі й зброєносці До ріки під'їхали три лицарі А, Б, В, кожний у супроводі зброєносця а, б, в, маючи намір переправитися на інший берег. Їм удалося знайти маленький двомісний човен, і переправа відбулася б легко, адже коні можуть переправитися вплав. Однак всі зброєносці, немов зговорившись, навідріз відмовилися залишатися на березі або плисти в суспільстві незнайомих лицарів без своїх хазяїв. І все-таки переправа відбулася, причому умови зброєносців були виконані. Як це було зроблено?
АЛГОРИТМ №23 Схід - справа тонке Увечері до мосту підійшли два араби, кожний із двома дружинами. Міст настільки кволий, що одночасно по ньому можуть іти не більше двох чоловік. На всіх шістьох є тільки один ліхтарик, без якого по мосту не пройти. Крім того, жодна жінка не повинна залишатися в суспільстві чужого чоловіка, якщо поруч немає її чоловіка. Як їм перебратися на інший берег?
АЛГОРИТМ №24 Давайте жити дружно! Три сімейних пари відправилися на пікнік. Під час пікніка один із чоловіків посварився із двома іншими чоловіками, а його дружина - із двома іншими жінками. Щоб повернутися додому, їм потрібно переправитися через ріку у двомісному човні, причому ніякі два чоловіки, що перебувають у сварці, не повинні залишатися разом ні в човні, ні на березі. Крім того, жодна з жінок не вміє гребти. Як їм усім переправитися?
АЛГОРИТМ №25 * Бери шинель, пішли додому Уночі до вузького мосту без поруччя підійшли 4 солдати: два молодих, старий і поранений. Молодий солдат може перетнути міст за 5 мінут, старий - за 10 мінут, а поранений - за 15 мінут. У солдатів тільки один факел на всіх, а в темряві по мосту ходити не можна. Крім того, міст так вузький, що по ньому одночасно можуть пройти не більше двох чоловік. Якщо ж два солдати йдуть разом, то йдуть вони з однаковою швидкістю, доступної більше повільному з них. Факел згасне через 35 мінут. Як всім солдатам встигнути на інший берег?
АЛГОРИТМ №26 * Ревниві пари Чотири закохані й дуже ревниві пари підійшли до ріки, на березі якої був двуместная човен, а посередине - невеликий острівець. Жоден чоловік не хотів, щоб його наречена залишалася з іншими чоловіками, якщо його самого не буде поруч. Крім того, якщо яка-небудь дівчина залишилася на березі на самоті, те жоден чоловік (крім її нареченого) взагалі не повинен був сідати в човен. Загалом, чоловіка не довіряли один одному ні на гріш. Незважаючи на ці штучні труднощі, усім удалося переправитися. Знайдіть найшвидший спосіб зробити це, дотримуючи всіх поставлених умов.
Тема 7.4 Комп’ютерні програми навчального призначення з теми «Алгоритміка», методика їх застосування в навчальному процесі План проведення практичного заняття
Опис повинен містити наступні елементи: А) назва програми; Б) виконавець; В) система команд виконавця; Г) В яких випадках виконавець «НЕ РОЗУМІЄ» команду, в яких випадках «НЕ МОЖЕ» виконати Д) в якому вигляді учні повинні відобразити роз<
|
||||
Последнее изменение этой страницы: 2021-08-16; просмотров: 167; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.93.227 (0.017 с.) |