Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

VІ. Выконванне граматычнага задання

Поиск

Варыянт 1

1. Падбярыце аднакаранёвыя словы да слова сасна.

2. Выпішыце са сказа Начамі ў возеры купаюцца зоркі слова з пераносным значэннем.

3. Выпішыце з выдзеленага сказа № 1 словазлучэнні,

4. Падкрэсліце ў выдзеленым сказе № 1 дзейнік і выказнік.
Варыянт 2

1. Падбярыце аднакаранёвыя словы да слова бераг.

2. Выпішыце са сказа Бераг возера вартуюць сосны слова з пераносным значэннем.

3. Вьпішыце з выдзеленага сказа № 2 словазлучэнні.

4.Падкрэсліце ў выдзеленым сказе № 2 дзейнік і выказнік.

 

VІІ. Падвядзенне выніку ўрока

 

 

 


Тэма: Работа над памылкамі.Паўтарэнне. Тэкст (Пр. 187 – 191)

 

Мэты: 1. Паўтарыць, якія бываюць віды сказаў паводле мэты выказвання і па інтанацыі, правілы пастаноўкі знакаў прыпынку ў канцы такіх сказаў, удасканальваць правапіспыя ўменні;

2.Узнавіць і сістэматызаваць веды і ўменні, атрыманыя вучнямі за год навучання беларускай мове;

3. Развіваць лагічнае мысленне.

 

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

ІІ. Работа над памылкамі

 

III. Арфаграфічная размінка

(р, Р)аманка ранкам рана ўста..,

У рукі кош..к ён..зяў.

Прыйшо.. у лес, што пах р.кой,

Грыбо.. — ну хоць к..сі к..сой.

Пабра.. р..длёўкі, м..сл..кі,

Пайшо.. шука..ь б..р..вікі.

А. Дзеружынскі

=> Уставіць прапушчаныя літары, раскрыць дужкі.

=> Назваць дзеясловы. На якія пытанні яны адказваюць?

=> Вызначыць склад выдзеленых слоў.

 

IV. Чыстапісанне ______________________________

_________________________________________________

кармушка каршун карэ нн е

Тлумачэнне сэнсу слоў:

Кармушка (кормушка) — прыстасаванне (у выглядзе карыта, скрынкі), у якое закладваецца корм для жывелы, птушак.

Каршун (коршун) — вялікая драпежная птушка з доўгімі крыламі і загнутай дзюбай.

Карэнне (корень) — падземная частка раслін.

Роднасныя словы:

Карэньчык, карэнішча.

Добры майстар В іця:

Сам зр а бі ў кармушкі,

Ранкам прыл я таюць

Да к а рмушак птушкі.

П. Прануза

=> Растлумачыць правапіс выдзеленых літар.

=> Над словамі абазначыць часціны мовы.

=> Да выдзеленых слоў падабраць антонімы.

 

V. Паведамленне тэмы ўрока

 

VІ. Замацаванне

Практ.187, с.104

Практ.188, с. 105

 

VIІ. Фізкультхвілінка

Раз-два-тры-чатыры —

Выйшлі з ранку працаваць

Трактарыст і камбаннёр,

Будаўнік, урач, шафёр.

Раз-два-тры —

Не лянуйся, а вучыся

I спаць раненька лажыся.

(Імітацыя рухаў.)

 

VIIІ. Замацаванне

Практ. 189, с. 105(вусна)

Практ. 190, с.106

Практ. 191, с.106

IX. Вынік урока. Рэфлексія

 

— Ці цяжка было вам працаваць на ўроку?

— Вы ўсе стараліся працаваць. Малайцы!

 

 

X. Дамашняе заданне

Практ. 192,с.107 Слоўнікавае слова: увосень

 

 


Тэма: Паўтарэнне. Сказ (Пр. 194, 196 – 198)

 

Мэты: 1.Паўтарыць характарыстыкі тэксту-апавядання і тэксту-апісання, практыкаваць у вызначэнні тыпу тэксту, удасканальваць правапісныя ўменні;

2.Узнавіць і сістэматызаваць веды і ўменні, атрыманыя вучнямі за год навучання беларускай мове;

3. Развіваць лагічнае мысленне.

 

 

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

ІІ. Праверка дамашняга задання

 

– Які сказ падкрэслілі?

III. Арфаграфічная размінка

До у гі д ень, т ёплы д ень, Збеглі зайкі ўсе ў л е сы,

Адплывае за о блокі. Змо у клі птушак г о л о сы.

Сіні т ень, со н ы т ень I буслы ў гн е здо сх о валі

Адпа у зае ў кут д о лёкі. Свае до у гія н о сы.

Г Бураўкін

=> Выправіць памылкі.

=> Вызначыць у сказах галоўныя члены сказа.

=> Назваць назоўнікі, прыметнікі, дзеясловы, прыназоўнікі.

 

IV. Чыстапісанне ______________________________

_________________________________________________

увосень увыш ы ню увогу ле

Тлумачэнне сэнсу слор:

Увосень (осенью) — у асенні час, восенню.

Увьшыню (вверх) — уверх, угару.

Увогуле (в общем) — разглядаючы цалкам, не звяртаючы ўвагі на дробязі; заўсёды, зусім.

1. Мы, бульбы, с.бралі, увос.нь, морквы, б..гаты, ц..булі, ур..джай, і.

=> Скласці са слоўсказ.

=> Уставіць прапушчаныя літары.

2. Дубок п..да..ся..вышыню,

Стр..ней выгл..даюць с.сонкі,

I на р..бінцы..першыню

П..чалі наліва..а гронкі.

В. Машэвушаў

=> Растлумачыць правапіс прапушчаных літар.

=> Падкрэсліць галоўныя члены сказа. Над словамі напісаць часціны мовы.

=> Разабраць выдзеленыя словы па складзе.

 

V. Паведамленне тэмы ўрока

 

VІ. Замацаванне

Практ.194, с. 108

 

VIІ. Фізкультхвілінка

Раз-два-тры-чатыры —

Выйшлі з ранку працаваць

Трактарыст і камбаннёр,

Будаўнік, урач, шафёр.

Раз-два-тры —

Не лянуйся, а вучыся

I спаць раненька лажыся.

(Імітацыя рухаў.)

 

 

VIIІ. Замацаванне

Практ. 195, с.108 (вусна)

Практ. 197, с.109

Практ.198, с.110 вусна

 

IX. Вынік урока. Рэфлексія

 

— Што вас зацікавіла на ўроку?

— Ці не стаміліся?

— Як вы ацэніце сваю працу?

— Мне спадабалася, як вы працавалі.

 

X. Дамашняе заданне

Практ. 199,с.110

 


Тэма: Паўтарэнне. Склад слова (Пр. 203. 204. 208)

 

Мэты: 1.Паўтарыць звесткі пра часціпы мовы;

2.Практыкаваць у распазнаванні ў сказах назоўнікаў, прыметнікаў, дзеясловаў, удасканальваць праванісныя ўменні;

3. Развіваць лагічнае мысленне.

 

 

Ход урока

I. Арганізацыйны момант



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-12-16; просмотров: 663; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.138.114.198 (0.006 с.)