Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Заняття №9. « ми, наші права та наші обов’язки».

Поиск

ЦІЛІ: розвиток уявлень про свої права, їх взаємозв’язок з правами інших людей; розвиток уявлень про свої обов’язки; формування поваги до чужих прав та прагнення відстоювати свої права.

 

Завдання. Актуалізувати уявлення про права та обов’язки; розвивати переконання у необхідності поважати права інших та відстоювати свої права; усвідомити отриманий досвід.

Обладнання. М’яч або м’яка іграшка, аркуші А3 з правилами «Щоб твої права не порушувались» та «Як відстоювати свої права», листи паперу та ручки по кількості учасників.

Хід заняття

Вступна частина. Учасники грають в гру «Шістка», а потім виконують вправу «Колір мого настрою». Бажаючі розповідають, як вони пропонують розвивати у собі ті риси характеру, які допоможуть їм подолати наявні недоліки. Тренер підсумовує сказане, нагадуючи, що долаючи недоліки і розвиваючи переваги, людина прагне стати щасливою. Підкреслює, що кожен має право на щастя.

Щоби визначити, що означає «мати право», учасники продовжують фразу «Я маю право…».

Далі обговорюються питання:

Чи в усіх людей є права?

Як пов’язані наші права та обов’язки?

Чи є на світі люди, які мають тільки права та не мають обов’язків або навпаки, мають тільки обов’язки без прав?

Підсумовуючи обговорення, тренер підкреслює, що в усіх людей є ті чи інші права та обов’язки. Пропонується обговорити, у кого більше прав – у дорослих чи у дітей, і чому. Звертається увага: чим більше у людини прав, тим більше у неї обов’язків.

Основна частина. Учасникам пропонується подумати над ситуаціями:

· Які права порушуються, якщо у людини забирають річ, яка належить їй;

· Замість відпочинку примушують працювати;

· Насильно утримують будь-де.

Тренер пропонує описати почуття людини, чиї права порушуються (образа, розгубленість, обурення).

Звертається увага на те, що часто ми, самі того не помічаючи, порушуємо права інших людей.. пропонується навести приклади. У випадку ускладнень можна запропонувати учасникам обговорити більш конкретні життєві ситуації:

· Чи буває таке, що ми без дозволу беремо чужі речі;

· Чи своєчасно ми повертаємо те, що взяли у борг;

· Чи заважаємо вчителеві проводити урок;

· Чи грубимо ми батькам;

· Ображаємо молодших.

Тренер підкреслює: також можуть порушуватись і наші права. Тому потрібно подумати, як зробити, щоб нічиї права не порушувались. Після короткого обговорення учасникам пропонуються наступні правила.

Особисті правила

1. Для того, щоб твої особисті права не порушувались, вони не повинні ущемлю вати права інших людей.

2. Заявляючи про свої особисті права, потрібно пам’ятати, що вони є і у всіх решта.

3. Поважай особисті права інших людей так само, як ти хочеш, щоб поважали твої.

Якщо формулювання правил викликає в учасників ускладнення, можна запропонувати ці правила в готовому вигляді, розмістивши на дошці або всередині кола.

Захист особистих прав

1. Якщо порушуються особисті права дитини, найефективніший спосіб – притягнути на допомогу дорослих (батьків або вчителів).

2. Людина,яка відстоює свої особисті права, заслуговує на повагу та підтримку, так як це не прояв слабкості, а прояв самоповаги.

3. найкращий спосіб відстоювати свої особисті права – це поважати права інших.

Ці правила також розміщуються на дошці або всередині кола.

Заключна частина. Учасникам пропонується скласти список своїх особистих прав, з урахуванням правил, які обговорювались на тренінгу. Після того як більшість учасників запише 2-3 пункти, бажаючим пропонується прочитати їх вголос.

Домашнє завдання. Обговорити з домашніми свої особисті права і доповнити їх список.

Ведучому на замітку. При завершенні фрази «Я маю право…» слід спонукати учасників переходити від заяви своїх прав на задоволення першочергових життєвих потреб до прав більш високого порядку.

Заняття №10 «Ми і наш клас».

ЦІЛІ: Зниження тривожності, досягнення внутрішньої згуртованості, усвідомлення свого персонального «Я» як частини загального «Ми».

Завдання. Узагальнити отриманий досвід взаємодії в групі; забезпечити кожному учаснику зворотній зв’язок; від групи; розвивати уміння надавати та отримувати підтримку оточуючих; усвідомити себе як члена групи, яка здатна надати підтримку.

Обладнання. Аркуші паперу шестикутної форми («соти») з кольорового паперу світлих тонів (блакитного, рожевого, жовтого), всередині кожного аркушу написано «Я» (по кількості учасників), набори фломастерів або кольорових олівців, аркуш ватману шестикутної форми, на який у подальшому будуть наклеюватись маленькі шестикутники, фотоапарат, бланки анкети для оцінки ефективності циклу тренінгових занять (див. в кінці цього заняття).

 

Хід заняття

Вступна частина. Тренер пропонує учасникам пограти в ті ігри, в які вони грали на тренінгах. Він дає оцінку якості виконання ігор, підкреслюючи, що згуртованість групи зросла, учасники стали краще розуміти один одного навіть без слів («Будь-яке число») і можуть досягати високих показників («Колективна лічба»)

Проводиться коротке обговорення, чому це відбулося (підкреслити, що учасники разом пройшли шлях з 10 занять, який надав їм загальний досвід, навчив надавати підтримку один одному).

Основна частина. Тренер говорить про те, що цикл психологічних тренінгів завершується, але на наступному занятті відбуватиметься психологічна гра. Сьогодні ж буде підготовка до неї. Ще раз підкреслюються позитивні зміни, які відбулись з усіма учасниками і з кожним окремо. Виконується вправа «Компліменти». Підсумовуючи, тренер підкреслює, що всі відмічені у вправі позитивні якості учасників стали тією скріплюючою речовиною, яка робить їх групу такою згуртованою.

Учасники отримують по одному аркушу шестикутної форми і по набору фломастерів або олівців. Кожному з них пропонується створити свій герб, на якому має бути написано ім’я учасника і якась його позитивна якість. Герб потрібно гарно оформити (розфарбувати, зробити орнамент вздовж граней, зобразити свій портрет тощо).

Потім учасники по черзі наклеюють свої герби на загальний шаблон шестикутної форми. Тренер попереджає, що наклеювати потрібно так, щоб герби щільно прилягали один до одного. (Необхідно завчасно врахувати кількість учасників, для того щоб усі герби вмістились на загальному шаблоні. Необхідно також, що залишилось вільне місце, на якому трохи пізніше буде написане слово «Ми»).

Тренер звертає увагу учасників на те, що загальний герб схожий на бджолині соти – це дуже витривала конструкція, так як бджоли дуже працелюбні, завжди готові допомогти одна одній і разом будують свій дім. Учасникам пропонується подумати, як одним словом можна назвати всі окремі «Я». необхідно підвести учасників до ідеї, що всі разом окремі «Я» утворюють загальне «Ми». Слово «Ми» записується у вільному місці шаблону. В заключення потрібно обговорити, чи може загальне «Ми» існувати без окремого «Я» (Ми – це тільки всі разом…)

.Проводиться вправа «Які ми». Всі хором говорять «Ми всі», а окремі учасники по черзі читають якості, записані на індивідуальних гербах, але тільки у множині. Наприклад: «Ми всі сильні, розумні, гарні, добрі…»

Тренер підкреслює, що за умови взаємної підтримки люди можуть ділитися своїми позитивними якостями і отримувати від інших частину їх сили, доброти. При цьому кожна людина отримує щось хороше, не втрачаючи і власних переваг. Бажано навести приклади з фільмів, книг.

Заключна частина. Учасники виконують вправу «Подорож на газеті» (необхідно мати великий аркуш паперу або килим, для того, щоб на ньому вмістилася вся група).

Далі виконується вправа «Ті, хто». При цьому ведучий називає найбільш загальні якості учасників, завершуючи вправу пропозицією взятися за руки всім, хто вчиться в цьому класі. Учасники в колі, передаючи іграшку, говорять про те, що найбільше їм запам’яталось на тренінгу. Робиться загальна фотографія групи. Тренер повідомляє, що вона буде приклеєна на спільний герб, а також потрібна буде на грі, яка буде на наступному занятті.

Домашнє завдання. Заповнити анкету для оцінки ефективності циклу тренінгових занять (це перепустка на психологічну гру).

 

АНКЕТА

Шановний п’ятикласник!

Ти взяв участь у 10 тренінгових заняттях, на яких обговорювались багато питань. Було б цікавим дізнатись твою думку про нашу сумісну роботу. Дай відповідь, будь-ласка, на декілька питань, це допоможе на наступний рік зробити такі заняття ще цікавішими і кориснішими.

Дякуємо!



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-09-19; просмотров: 317; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.140.185.194 (0.006 с.)