Фізкультхвилиики– це здоров’я дитини 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Фізкультхвилиики– це здоров’я дитини



(для молодших школярів)

Мета: Уточнити та закріпити знання дітей про здоров’я. Виховувати в них бажання бути здоровими. Виявити знання фізкультхвилинок.

Обладнання: Малюнки, касета з музикою.

Хід заняття

І.Організаційна частина.

Привітання.

1. Вступ.

- Добрий день діти та дорогі гості.

Як ви думаєте, чому одні люди хворіють часто, а інші рідко? Одні увесь час скаржаться на втому, біль, а іншим час скаржаться на втому, біль, а іншим усе дарма? Добре бути завжди в гарному настрої, і дуже погано, коли в тебе щось болить.

Отже, сьогодні ми поговоримо про здоров’я і що потрібно робити, щоб бути здоровими. Давньогрецький лікар Гіппократ виявив зв’язок між здоровою людино і її характером

Він стверджував, що здорові люди зазвичай в доброму настрої, менше втомлюються, активні.

Здавна людям всім відомо,

Що приємно буть здоровим

Тільки треба добре знати

Як здоровим стати.

2.Здоров’я – це найбільше багатств людини.

Нарівні з силою, швидкістю, спритністю, витривалістю, гнучкістю показником здоров’я також є добрий настрій.

ІІ. Основна частина.

-Послухайте прислів’я про здоров’я.

“Здоровий же знає, який він багатий”

“Хворому і мед гіркий”

“Здоровому все здорово”

“Здоров’я найбільше багатств у світі”

-Чи знаєте ви прислів’я про здоров’я?

(Діти говорять)

Д: “Здоров’я всьому голова”

“Здоров’я маємо не дбаємо, а втративши плачем”

“Здоров’я людини – це найдорожчий скарб”

“Збережи здоров’я тай на все життя”

“Наше здоров’я у наших руках”.

“Коби голова здорова, будуть ваш і корова”

“Той здоров’я не цінить хто хворим не був”.

- Отже, у кожної людини найважливішим є здоров’я. Дітки, а що потрібно робити щоб бути здоровим?

(Діти відповідають)

-А що потрібно нам робити на уроках, щоб не зіпсувати своє здоров’я.

Д: - Коли читаємо не ставити книжки близько біля очей, не горбитись, а рівно сидіти за партою, лежачи за партою не читати, сидіти – ножки рівно, руки на парті.

-Добре, а що ще є основним для здоров’я і на?

Д: - Фізкультвизинки.

- Давайте з вами трохи відпочинемо.

1.Конкурс фізкультхвилинок.

- Зараз я подивлюся і наші гості, які фізкультхвилини з вами проводять ваші класні керівники.

(Діти проводять фізкультхвилинки).

1.Раз – підняти руки вгору,

Два нагнутися додолу.

Не згинайте діти ноги

Як торкаєтесь підлоги

Три, чотири – прямо встати

Будем знову починати.

2.Скільки пальців на руках?

10 гарних зайченят

Під яликою сидять

Зайці почали стрибать,

Ми їх будем рахувать:

1,2,3,4,5.

3.Буратіно потягнувся.

Раз нагнувся, два нагнувся

Руки в сторони розвів

Мабуть ключик загубив

Щоб той ключик відшукати.

На носочки треба встати,

І тихенько посідати.

- Давайте зараз визначимо переможця нашими оплесками.

ІІІ. Підсумок спортивно-оздоровчої години.

- Фізкультура, спорт, здоров’я –

Речі кожному потрібні

Бути сильним і здоровим –

Це найбільша радість в світі.

- Отже, що найважливішим є для людини?

- Які ознаки здорової людини?

- Що робити на уроках, щоб зберегти своє здоров’я?

Чи потрібні нам фізкультхвилинки на уроках?

 

 

Подорож у країну Здоров’я

Мета. Формувати навички особистої гігієни. Розвивати у дітей активну життєву позицію, бажання бути здоровим.

Учитель. Зрозуміло, всім відомо, що приємно бути здоро­вим. Тільки треба знати, як здоровим стати. Міцне здоров'я — це найдорожчий скарб. Чи знаєте ви, що наше здоров'я залежить від того, як ми дбаємо про Нього щодня. Міцне здоров'я — це, передусім, свіже повітря, фізкультура, спорт, особиста гігієна, правильне харчування.

У народі кажуть: «Немає щастя без здоров'я». Отже, щоб бути щасливим, потрібно дбати про своє здоров'я. А тепер ми відправляємося у подорож до країни Здоров'я. Вмощуйтесь зручненько на своїх місцях, а ось і наш капітан — лікар Айболить. У нього є до вас поради, як піклуватись про себе.

Лікар Айболить.

Друже, щоб здоровим бути, треба навички здобути.

Про здоров'я піклуватись: перш за все — не лінуватись.

І здружитися зі спортом, рідко ласувати тортом.

Воду крижану не пити і ніколи не палити.

Щоб знешкодити мікроби, руки мий щоразу чисто.

Не забудь щоденно їсти овочі та фрукти різні —

Всі вони тобі корисні. Вранці й ввечері,

Мій любий, завжди-завжди чисти зуби.

Отже, будьте уважні під час подорожі. В дорогу!

Учитель. Наша перша зупинка — станція Бруднуль і Плямок. Вони не вмиваються, не чистять зуби, не слідку­ють за чистотою у своїх кімнатах. Нігті в них чорні і не обрізані. Вони не чистять своє взуття, не слідкують за одягом і ходять патлатими.

1. Там живе дівчинка Плямка:

шапочка у глині, сажа на коліні, пальчики зелені, плат­тя у смажені. Вся замурзана, брудна, неохайна дуже, по­дивіться: ось вона впала у калюжу.

Плямка.

Не вмивайтеся ніколи і не мийте навіть рук,

Не потрібне це заняття, не вартує стільки мук.

Знов замурзаються руки, шия, вуха, все у вас,

То навіщо сили тратить і даремно гаять час?

Стригтися також не варто, та й резону в тім нема,

Бо однаково на старість облисіє голова.

2. Там живе хлопчик Бруднуля:

— І руки брудні, і щоки мурзаті.

— Це просто я мило віддав поросяті.

— Чого в чорнилі руки, Ваню?

— Це в нас було чистописання!

— А на щоках чому чорнило?

— Бо руками щоки мив я! Черевики повтікали, куртка з ними — за поріг. Сумка, зошити й підручник — їх спіймати я не зміг.

Учитель. Діти, а чому всі речі повтікали від Бруднулі?

Лікар Айболить.

Буде все у вас боліти, як нічого не робити.

Буде світ тоді немилий, і не буде в діток сили,

Коли рук своїх не мити і брудну водичку пити,

Їсти овочі немиті, ось таким брудним ходити.

Буде все у вас боліти, як зарядку не робити,

Будете тоді маленькі, безсилі, і слабенькі,

А коли немає сили, світ стає тоді немилим,

А таким ходить не стид? Ви погляньте на цей вид!

(Звучить пісня «Хлопчик Замазура»).

1. Ген ромашка розцвіла — рано пораненьку.

На вітрах вона вдягла платтячко біленьке.

Ось так, ось так-так, платтячко біленьке. (2 р.)

2. Грицик бриличок підняв край стежини в полі,

Він росою вже скупав стебелини голі.

Ось так, ось так-так, стебелини голі. (2 р.)

3. У пухнатого кота також є турбота —

Лиже китичку хвоста, ну й важка робота.

Ось так, ось так-так, ну й важка робота. (2 р.)

4. Тільки хлопчик пізно встав, дивиться похмуро,

Умиватися не став, він же Замазура.

Ось так, ось так-так, він же Замазура. (2 р.)

Вчитель. А Мийдодір не любить таких неохайних малят, тому він просив їм передати посилку з загадками і відгад­ками. А якщо ви відгадаєте всі загадки, станція Бруднульок і Плямок стане чистою. Спробуємо?

1. Гарне я і запашне, роботяще змалку.

Люблять всі чомусь мене вдень і на світанку.

Кажуть, я даю красу і здоров'я й силу,

Чистоту у дім несу, звуть мене всі...

(Мило)

2. Я — невтомна трудівниця, мені вірять люди,

Хто зі мною поведеться — той здоровий буде.

Буде часто усміхатись білими зубами,

Мене знає вся малеча і бабусі, й мами.

Чистоту тримаю в домі, справу знаю чітко,

Вам ім'я моє знайоме, бо зубна я...

(Щітка)

3. Я — м'якенька полотнинка, випрана дбайливо.

Не серветка, не хус­тинка, знаю своє діло.

Я до щічок, до голівки притулюсь ласкаво,

Я вберу усі краплинки з тіла після ванни.

Я не гість — хазяїн в домі, і лежати я не звик,

Вам ім'я моє відомо, пригадайте, я...

(Рушник)

4. Маю вигляд я і смак — можеш подивиться,

І без мене вам ніяк всім не обійтися:

Я не страва, не напій, та в роботі часто

З милом, щіткою дружу. Ім'я моє...

(Паста)

5. Ліг в кишеню і вартую. Плаксі, реві та бруднулі

Витру вранці струмки сліз, не забуду і про ніс.

(Носовичок)

6. Білих 30 зубчиків для кучерів і чубчиків

По голівці ходять, волосся в порядок приводять.

(Гребінець)

7.— Васильку, куди ти дивишся після вмивання, Щоб дізнатися, чисте в тебе обличчя чи ні?

— На рушничок!

Учитель. Чи правильно відповів хлопчик?

(Люстерко).

Ось ви і відгадали загадки Мийдодіра. Я знаю, що всім вам подобаються білі, здорові й міцні зуби, гарна по­смішка, густе, красиве волосся, охайний, випраний і вип­расуваний, чистенький одяг. Але для цього треба щодня чистити зуби, вмиватися, розчісувати волосся, чистити взуття... і привчати себе до цього треба змалку. Заважати вам у цьому може лише лінь. Треба навчитися переборю­вати свої лінощі. Ось послухайте маленьке оповідання і подумайте: чи бувають ліниві охайними?

На вулиці

Іде дівчинка в школу. Бантики чистенькі, платтячко випрасуване, черевички блищать. Поряд з нею — мама, несе її портфель. А позаду двоє хлопців ідуть, розмовля­ють.

— Дивись, яка охайна дівчинка. Аж глянути любо, Чистюля!

— І зовсім вона не чистюля!

—Це ж чому? — здивувався перший. — Вона ж он яка чистенька!

—А тому, що все за неї мама робить. Навіть портфель її до школи носить, я щодня бачу.

То як ви думаєте, чи може бути лінивий охайним? А ми опинились у місті Лінивому. Це наша наступна зупинка. Ось послухайте, як живуть люди в цьому місті.

Дзвенить за вікнами трамвай: вставай (3 р.)

У хаті — метушня. Сестра гукає: «Де пальто?»

А де пальто — не зна ніхто. Отак у нас щодня.

Шука портфеля старший брат, сорочечку — середній брат,

Штанці — молодший, а я згубила черевик

І олівець раптово зник, шукаю все підряд.

Пальто знайшли ми у кутку, портфель в садочку на бузку.

Ну а штанців нема, коли дивлюся — ось вони,

Лежать під лавкою штани, на них Мурко дріма.

Дев'ята б'є. Ну так і є. Спізнились на урок.

Порозмовлявши віч-на-віч, на місце класти кожну річ

Даєм собі зарок.

А зранку знов лунає крик: «Де мій портфель? Де черевик?»

І знову метушня. І тільки чути: де та де?

І хата обертом іде. Отак у нас щодня.

Учитель. Діти, а у вас не буває такого? Що ви поради­те жителям цього міста?

Кожній речі — своє місце!

А лікар Айболить приготував їм подарунок — чарівну квітку-семицвітку.

1. Жити в чистоті.

2. Дотримуватись режиму дня.

3. Робити зарядку.

4. Займатися спортом.

5. Правильно харчуватись.

6. Частіше гуляти на свіжому повітрі.

7. Позбутися шкідливих звичок.

Лікар Айболить. Ви, мабуть, втомилися? Тож давайте відпочинемо.

Я раненько прокидаюсь, біля ліжка потягаюсь.

Йду й водицею вмиваюсь, рушничком я утираюсь,

А тоді роблю зарядку, різні вправи по порядку.

1, 2, 3, 4 — проганяю лінь з квартири.

Мишка.

Мишенятко встало зранку, розім'ятись до сніданку.

Йшло під гірку, бігло з гірки, та й вернулося до нірки.

Хом'ячок.

Хомка, Хомка, хом'ячок, посмугований бочок.

В Хомки гарна звичка є — Хомка рано устає

Прибирає двір і хатку й почина робить зарядку:

Спершу тупає ногами, потім низько присідає,

Вгору лапи піднімає. 1, 2, 3, 4, 5 — Хомка сильним хоче стать.

Сорока.

Уяви собі, що ти не боїшся висоти!

І крильцями, а не руками, помахай, лети до мами

А тепер лети до тата і навчи його літати.

Ведмідь.

Я ведмідь! Міцний аж жах! Сила вся моя в руках.

Тож в подушку мов боксер, побоксуємо тепер.

Лисиця.

Довгий хвіст у лисеняти, пишний хвіст у лисеняти,

Щоб той хвостик роздивитись, треба добре покрутитись.

Бджілка.

Не кусайся, бджоленя, а малину пошукай.

Набери її у кошик, ще й мені в долоню трошки.

Білка.

Я веселе білченя і стрибаю по півдня

З килимка на килимок. Стриб (Зр.) та скок (Зр.).

Учитель. А наша подорож продовжується. Перед нами місто Режим Дня. Діти цього міста все встигають, вони завжди охайні та веселі. Ось послухайте:

(Звучить пісня «Ми дружимо з Мийдодіром»).

Ми всім класом за санстан і порядок дбаємо,

А сміття і безпорядок з класу виганяємо.

В нашім класі чистота на першому місці.

Безпорядок і сміття, забирайтесь звідси.

Подивіться на дівчаток — королеви чистоти,

А таких, як нас, хлоп'яток в цілім світі не знайти.

Всі ми дружим з Мийдодіром, із гребіночкою й милом,

Називають нас «зразкові» і ростем ми всі здорові.

Учитель. Жителі цього міста пропонують вам пограти в ФУ, яка називається «10 правил». Це ті правила, які ви маєте виконувати щодня. Хто уважний і хоче бути здоро­вим, той легко вгадає потрібне слово.

1. Як прокинувся — вставай, ліні волі... (не давай).

2. Квіточку роса умила, а тебе умиє... (мило).

3. І дивись, не барись, в школу швидко, швидко... (мнись).

4. Але й тут не поспішай, подивись спочатку,

Чи нічого не забув, чи в портфелі все в... (порядку).

5. Не носи в кишені жуйки, крейду, яблука і булки, Кнопки, цвяхи, сірники, а носи... (носовички).

6. В школі, класі не брудни, сміття бачиш... (підніми).

7. Будь охайним завжди сам, уникай дірок і... (плям).

8. Вдома близьким не груби, менших захищай... (завжди).

9. Знай: хороші всі оцінки, як плоди в саду на... (гілці).

10. Щоб тобою всі пишались, перехожі оглядались

Так роби, щоб люди звикли: ти в усьому завжди... (приклад).

Лікар Айболить. І ось, друзі, ми з вами від'їжджаємо у країну Чистоти і Порядку.

Учитель. Тут чисті вулиці, по тротуарах йдуть чисті, красиві й веселі діти. Вони знають багато прислів'їв про здоров'я і вас хочуть навчити:

1. Чистота — запорука здоров'я.

2. В здоровому тілі — здоровий дух.

3. Чиста вода — для хвороби біда.

4. Як про здоров'я дбаєш — так і маєш.

5. У чепурній оселі й життя веселе.

6. Найбільше багатство — здоров'я.

7. Хвороба з брудом у дружбі.

Але, щоб жити у цій країні треба обов'язково мати деякі речі:

—Коли люди чхають, мною шлях мікробам закривають.

—Що дістане зубами потилицю?

—Коли пінюсь — на бруд я злюсь.

—Ворсинок я багато маю, про білизну зубів я дбаю.

Що ж, з усіма завданнями ви впорались, щоб перевіри­ти, чи все ви запам'ятали, як живуть у країні Чистоти і Порядку, я пропоную зіграти ще в одну гру. Гра «Шкідливо і корисно». Слухайте те, шо я казатиму, і як­що це корисно — плесніть у долоньки, якщо ні — ні.

— Щодня вранці робити зарядку і приймати холодний душ.

— Лягати спати пізно ввечері, а вранці довго ніжитись у ліжку.

— Інколи чистити зуби

— Бути охайним і акуратним.

— Відпочивати на свіжому повітрі.

— Переглядати усі телепередачі на всіх каналах.

— Займатися фізкультурою і спортом.

— Надзвичайно полюбляти цукерки, торти і тістечка.

— Ходити з батьками в турпоходи, працювати разом.

— Розмовляти під час їжі.

— Мити овочі й фрукти перед вживанням.

— Бережіть здоров'я власне, поки є на це ще час,

Бо життя таке прекрасне і воно одне у нас!

Лікар Айболить. Отже, за власним бажан­ням ви стали жителями країни Чистоти і Порядку. І вам слід пам'ятати, що найбільше багатство в людини — це здоров'я.

Учитель. Дорогі діти! Робіть кожного ранку зарядку, вмивайтесь, чистіть зуби, стежте за чистотою свого тіла. Мийте руки перед кожним прийомом їжі, після сну і пе­ред сном.

Тріться губкою й мочалкою, потерпіть — це не біда.

І чорнило, і варення змиє мило і вода.

І давайте хором прочитаємо правило: Твоє здоров'я в твоїх руках.

(Звучить пісня «Сонечко», сл. Л. Реви, муз. Ю. Рожавської).

1. Спало сонечко у річці,

Ранком вмилось у водичці,

Хмарочками утиралось,

Травам, квітам посміхалось.

Приспів:

Сонечко, сонечко,

Здрастуй, любе сонечко! (2 р.)

2. Разом з сонечком я встану,

Гарно вмиюся під краном,

Рушничком своїм утруся:

— Добрий день, — скажу матусі.

Приспів.

В усіх куточках Землі люди хочуть бути здоровими і гар­ними. Чого тільки вони не роблять для досягнення цієї мети: є такі народи, які чорнили зуби і просвердлювали в них дірочки, розмальовували шкіру, прилаштовували до носа блискучі кільця, проколювали вуха... Людина ство­рює себе і свою зовнішність сама. А переконатись у тому, що ми гарні, нам допоможе дзеркало. Хто з вас читав каз­ку про Білосніжку та сім гномів? Пам'ятаєте, що було найбільшим скарбом злої Королеви-мачухи?

Щодня вона запитувала своє дзеркало, чи вона найкрасивіша, чи ні. А Білосніжка була кращою, тому що вона була не лише красивою, а ще й доброю, працьовитою, чуйною, щирою і нікого не ображала. Про таких людей кажуть, що вони красиві душею. Тому я вам бажаю бути здоровими, краси­вими і добрими. Тоді й у країні буде мир і спокій.

Найбільше багатство — здоров'я людини,

А люди здорові — багатство країни!

А будуть здоровими діти рости,

То буде країна багатством цвісти!

Ростіть здоровими і сильними, добрими і мудрими. У добрий час!

Батьківські збори

Тема: "Шкідливі звички дітей і запобігання їм в сім'ї" (шкідливість тютюну)

I. Питання, які бажано обговорити під час заняття

§ Звідки походить тютюн.

§ Історія поширення паління.

§ Шкідливість паління для здоров'я підлітків.

§ Чинники, які сприяють поширенню паління серед підлітків.

§ Роль батьків у профілактиці паління серед підлітків.

§ Як позбутися шкідливої звички.

II. Матеріали для проведення заняття

Провести попередньо анкетування серед дітей та батьків.

Анкета для батьків

1. Чи палите Ви? Якщо палите, то чому?

2. З якого часу Ви почали курити?

3. Чи шкідливе, на Вашу думку, куріння?

4. Чи пробували Ви позбутися палити цигарки?

5. Чи палить Ваш син (дочка)?

6. Яке Ваше ставлення до цього?

7. Як Ви боретесь із шкідливими звичками своїх дітей?

Анкета для учнів

1. Чи палиш Ти цигарки?

2. З якого віку?

3. Чому Ти почав палити?(цікаво, примусили друзі, для

4. самовираження, модно, наслідую приклад батьків, старших, інше)

5. Чи шкідливе, на твою думку, паління цигарок?

6. Чи пробував Ти покинути курити?

7. Чи звертався за порадою до старших, щоб позбутися цієї звички?

Учитель. Сьогодні ми поговоримо про згубну пристрасть до тютюну. Тютюн родом з Америки. Але задовго до відкриття Колумба, якщо виходити з історичних та археологічних джерел, почали палити ще до нашої ери, наприклад, народи Азії, Африки, а на початку І ст. - давні слов'яни.

Як же розвивалося паління?

Прибувши до Америки, Колумб серед інших подарунків одержав від місцевих жителів висушене листя рослини "петум", яке вони палили, згорнувши в трубочки. Звалися вони "сигаро".

Рослина, яка одержала назву від імені провінції Табаго (острів Гаїті), почала свій підступний хід по країнах та континентах. Після другого походу Христофора Колумба (1493-1496 рр.) насіння було завезено в Іспанію, звідки воно потрапило в сусідні європейські країни. Потім у період великих відкриттів морськими та сухопутними караванними шляхами це зілля було доставлене в різні куточки земної кулі.

Таке швидке поширення тютюну пояснювалось тим, що він має дивну наркотичну властивість, завдяки якій потяг до паління перетворюється на звичку, з якою дуже важко боротися.

У середині ЗО -X років XVI ст. тютюн почали культивувати в Європі під назвою "нікотин" на честь Жана Ніко, який першим почав його тут розводити.

Спочатку його визнавали як ліки. Так, французька королева нюхала тютюн для заспокоєння головного болю.

У Росію тютюн завезли англійські купці через Архангельськ у 1585 р. Вони привчили до паління багатьох поморів, а потім тютюн почав поширюватись далі.

Тим часом не всі європейські країни визнавали тютюн. Наприклад, в Італії його було оголошено "забавкою диявола". Римські папи пропонували навіть відлучення від церкви осіб, які палили або нюхали тютюн. Для повчальності нащадкам п'ятеро монахів, обвинувачених у палінні, були живцем замуровані в монастирську стіну.

В Англії в XVI ст. курці прирівнювалися до ворогів, і їх водили вулицею з мотузкою на шиї. А в 1604 р. король Якоб Стюарт, прийнявши престол, оголосив паління "шкідливим, неблагочестивим та негідним цивілізованої людини заняттям". Він видав трактат "Про шкоду тютюну", який закінчувався словами: "Звичка, противна для ока, нестерпна для носа, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів..." Це була перша популярна книжка про паління.

Боротьба проти тютюну велася запекла, але перемогла тютюнова індустрія, оскільки давала великі прибутки.

Та чи перемога це?

Розглянемо, що відбувається в нашому організмі, коли він так гостро реагує на тютюн.

Через підпалений та повільно жевріючий тютюн (жевріючий тютюн має температуру близько +300 С, а при затяжці - близько +1000 С) захоплюється повітря, те саме повітря, яким ми постійно дихаємо, воно часто-густо отруєне всілякими токсинами. Кисень, який міститься в цьому повітрі, проходить через жевріючий тютюн і посилює його горіння. Відбувається так звана суха перегонка продуктів горіння, в даному випадку тютюну зі всілякими домішками. Продукти перегонки разом із залишками повітря потрапляють до легенів.

Наявність у тютюновому димі радіоактивних елементів - сполук калію, свинцю, полонію, стронцію та інших - призводить до того, що людина, яка палить за день пачку цигарок, одержує дозу опромінення в 3-5 раз вищу від тієї норми, яка встановлена міжнародною угодою захисту від радіації. Зверніть увагу, що рак легенів, який посідав на початку століття останнє місце серед онкологічних захворювань, зараз перейшов на друге місце і поступається лише раку шлунка, який, до речі, теж часто спричинюється палінням. Паління являє собою небезпечне соціальне явище, оскільки пасивні курці піддаються ризику захворіти не менше, ніж ті, що їх обкурюють.

Перебування некурця хоча б годину в закритому приміщенні викликає стан, аналогічний тому, який виникає після випалювання чотирьох сигарет. Якщо протягом робочого дня немає можливості провітрити кімнату, то всі присутні теж одержують значну дозу карцогенних речовин.

Доведено, що 35% шкідливих речовин тютюнового диму згоряє, 25% поглинає курець, решта - отруює повітря приміщення, в якому палять.

Спеціальні лабораторні дослідження показують, що в сечі маленьких пасивних курців завжди виявляються ті чи інші компоненти тютюнового диму, як правило, нікотин і карцогенні смоли. Так, у дітей батьків-курців вміст нікотину в сечі майже в 90 разів вищий, ніж у тих, що не палять. У повітрі, що вони вдихають, якщо навіть уже не перебувають в прокуреному приміщенні 5-10 і більше годин, міститься збільшена кількість чадного газу в порівнянні з видихом дітей, які не піддавалися дії тютюнового диму.

Скільки цигарок пасивно "палять" діти завзятих курців? Після обстеження майже 60 дітей віком 11-15 років вчені встановили, що тютюновий дим, який вони вдихають протягом року в квартирах, де палять батьки, рівнозначний за дією в середньому з 80 сигаретами.

Результати обстеження дітей віком 7-11 років свідчать, що діти батьків-курців нижчі на зріст, у них гірше налагоджена дихальна функція, і вони вдвічі частіше страждають від леїеневих захворювань.

У сім'ї, де палили батьки, згодом починають палити 67% хлопчиків і 78% дівчаток. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, з 80% таких дітей зберігають цю звичку й надалі.

В арсеналах дитячих психіатрів нещодавно з'явився новий термін "природжена дитяча нервовість" Цей діагноз частіше ставлять дітям, народженим від батьків та матерів, які ведуть нетверезий спосіб життя або палять.

Шкідлива дія паління проявляється не лише в розвитку онкологічних захворювань. Воно завдає шкоди всім органам людини. Так вплив диму на органи дихання позначається на голосових зв'язках; голос грубішає, втрачає свою соковитість, гучність, чистоту. Особливо це помітно у дівчат - дзвінкі голоси красивих дівчат стають грубими. А крім того, ніжні рожеві щічки жовтіють, очі блякнуть.

Та страждають не тільки голосові зв'язки. Паління пов'язане з бронхітом, який загострюється вранці, коли курець пробуджується в кашлі.

Від нікотинової отрути особливо страждають надниркові залози, які відповідають за чималу кількість найважливіших функцій організму. Навіть малі дози нікотину провокують підвищення кров'яного артеріального тиску, а великі-пригнічують діяльність серцево-судинної системи.

Небезпека злоякісного ураження підстерігає не лише легені, а й порожнину рота, горла, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, тобто всіх органів, які вступають у контакт з речовинами, які утворюються при вдиханні тютюнового диму.

Нікотин - отрута, це відомо всім.

Але біда в тому, що абсолютна більшість курців, безтурботно палячи, все-таки тішать себе: "Той дзвін дзвонить ще не по мені... може пронесе, не торкнеться.., мало чого буває, не всім же помирати..." Центральний інститут онкологічних захворювань Німеччини пропонує до уваги курців ще одну закономірність:

"В авіакатастрофах фатальний випадок серед мільйона людей чекає своєї жертви не частіше, ніж раз у 50 років.

При автомобільних катастрофах фатальний випадок трапляється серед мільйона людей кожні 2-3 дні. Серед мільйона людей смерть від паління - кожні 2-3 годин."

Паління - це найбільша з причин смерті, яку можна відвернути!

Чому ж саме людина починає палити, якщо паління супроводжується-серйозними захворюваннями?

Одна з основних причин - цікавість. Інша причина - наслідування дорослих. У сім'ях, де не палять, курцями стають не більше ніж 25% дітей, у тих, що палять - більше половини. У багатьох паління пояснюється бажанням наслідувати приклад товаришів або героїв фільмів.

Не можна не зважати і на той факт, що нерідко дітей змушують палити заядлі курці, принижуючи прізвиськами на зразок "матусин синочок", докоряючи їм, що не вийшли з-під опіки батьків, несамостійні. І нестійкі під натиском, щоб догодити товаришам, запалюють першу, другу, третю. Дуже швидко паління стає звичкою.

Деяким цигарка надає почуття впевненості, особливо при спілкуванні з дівчиною, в незнайомій компанії. Сигаретою приглушують хвилювання, неприємність, страх.

Поширення куріння серед дівчат переважно - данина моді. 60% дівчат-курців вважають, що палити - "привабливо", інші відповідають, що " палить, бажаючи сподобатися", "бажаючи привернути до себе увагу". Часто дівчат залучають до паління в компаніях, де вважається, що дівчина, яка палить, "краще виглядає", "виглядає самостійно" і тому тягнуться до сигарети.

Одна з головних причин паління у підлітків - самовираження. У хлопчиків - це неначе символ своєї самостійності. Не випадково досить часто можна почути таку фразу "А чому ти не палиш, - ти що не мужчина?". І ми намагаємося виглядати справжнім.мужчиною.

Диспут "Як попередити паління".

Поради для курців, щоб відвикнути від паління.

Міжнародна протиракова спілка рекомендує правила, дотримуючись яких, курець самостійно зможе відвикнути від паління:

1. Намагайтесь випалювати якомога менше сигарет, ведіть підрахунок випалених за день сигарет, прагніть, щоб сьогодні було випалено.менше, ніж учора.

2. Затягуйтеся якомога рідше і неглибоко.

3. Не паліть на голодний шлунок, оскільки продукти тютюну, змішуючись зі слиною, уражають слизову оболонку шлунку, а потрапляючи в кишківник, одразу ж усмоктуються в кров; з тієї ж причини не паліть під час їжі.

4. Між затяжками не залишайте цигарку в роті,

5. Не допалюйте сигарету до кінця на третину і викидайте, оскільки власне в цій частині накопичується найбільша кількість карцогенів і нікотину, ще краще, коли викидатимете сигарету після двох-трьох затяжок.

6. Не паліть на ходу, особливо піднімаючись сходинами чи вгору, тому що в цей час дихання дуже інтенсивне і карцогени глибоко проникають в легені.

7. Якомога довше не паліть після великого фізичного навантаження, а тим більше під час інтенсивної роботи.

8. Віддавайте перевагу сигаретам з фільтром.

9. Час від часу влаштовуйте перерви у палінні (не палю до "понеділка", "до кінця місяця", "до нового року").

10.Не паліть, коли палити не хочеться.

 

Анкета для старшокласників

В якому класі навчається дитина      
Кількість      
       
1. Здоровий спосіб життя впливає на успіх людини так ні не знаю
       

 

     
2. Рівень здоров’я більшою мірою залежить від: Кількість відповідей  
стану довкілля    
спадковості    
способу життя    
медичного обслуговування    
фізичного розвитку    
раціонального харчування    
шкідливих звичок    
психіки людини    
мікроклімату в сім’ї    
інший варіант    

 

     
       
       

Що, означає вести «здоровий спосіб життя»__________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Чи є серед твоїх друзів ті, що палять?     4. Чи є серед твоїх друзів ті, що вживають алкоголь?     5. Чи є серед твоїх друзів ті, що вживають наркотики?  
немає     немає     немає  
є 1-2     є 1-2 учні     є 1-2 учні  
майже всі     так, половина     так, половина  
важко сказати     майже всі     важко сказати  
не знаю     важко сказати     не знаю  
      не знаю        

 

6. Як ти вважаєш, чому твої друзі палять?     7. Що, на твою думку, спонукає твоїх друзів до вживання алкогольних напоїв?      
наслідуютьприклад батьків     приклад батьків      
наслідування прикладу інших     наслідування прикладу інших      
престижно, викликає повагу     престижно, викликає повагу      
підвищує настрій     підвищує настрій      
наявність вільного часу     свята      
бажання виділитися     наявність вільного часу      
інший варіант     бажання виділитися      
      інший варіант      

 

  8. Що, на твою думку, спонукає твоїх друзів до вживання наркотиків?     9. З яких джерел учні отримують інформацію про вплив куріння, алкоголю, наркотиків на здоров’я людини?  
  приклад батьків     батьки, родичі  
  наслідування прикладу інших     друзі  
  престижно, викликає повагу     вчителі  
  підвищує настрій     радіо, телебачення  
  наявність вільного часу     газети, журнали, книги  
  бажання виділитися     інтернет  
  цікаво дізнатися, що це таке     лікарі  
  інший варіант     психолог  
        інший варіант  
10. Питання так ні не знаю
1. Шкідливі звички шкодять здоров’ю, але не впливають на тривалість життя?      
2. Чи достатньо ти інформований(на) про вплив куріння, вживання алкоголю, наркотиків на організм людини?      
3. Як ти вважаєш, твоя сім’я має шкідливі звички?      
4.Людина, яка вживає наркотики, більш впевнено почуває себе в суспільстві?      
5. Чи знаєш ти про таке захворювання, як СНІД?      
6. Чи достатньо ти отримуєш інформації про шкідливі звички та профілактику ВІЛ/СНІДу в школі?      
         
11. Чи доводилось тобі бути присутнім на заході, де мова йшла про вплив шкідливих звичок та профілактику ВІЛ/СНІДу?   так ні не пам’ятаю
       

 

 

12. На яких заходах, де мова йшла про вплив шкідливих звичок та профілактику ВІЛ/СНІДу ти був присутнім?     13. Чи дізнався ти щось нове про вплив шкідливих звичок та профілактику ВІЛ/СНІДу, на цьому заході? (  
урок     так, дізнався дуже багато нового  
лекція     дещо дізнався  
обговорення в класі     нічого нового  
дебати     важко сказати  
конкурс, вікторина     інший варіант  
тренінг        
театральний спектакль        
масова акція (концерт, мітинг і т.п.)        
класна година        
проект        
виступ агітбригади        
інший захід        
не пам’ятаю        
інший варіант        

 

14. Як ти вважаєш, чи змінилося твоє ставлення до власного здоров'я після участі в цьому заході?     15. Чому ти не брав участі у заходах, направлених на профілактику шкідливих звичок та ВІЛ/СНІДу?  
змінилося суттєво     нецікаво  
змінилося певною мірою     не знав  
зовсім не змінилося     не бажав  
важко відповісти     не мав часу  
      інший варіант  

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-16; просмотров: 141; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.189.180.244 (0.171 с.)