Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь FAQ Написать работу КАТЕГОРИИ: АрхеологияБиология Генетика География Информатика История Логика Маркетинг Математика Менеджмент Механика Педагогика Религия Социология Технологии Физика Философия Финансы Химия Экология ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
Виховний захід для учнів 2-5 класівСодержание книги
Поиск на нашем сайте
Мета: Вчити дітей здійснювати контроль за додержанням особистої гігієни: закріплювати навички догляду за чистотою тіла (миття рук, ніг, обличчя тощо), зубів, стежити за зачіскою. Виробляти навички правильної постави. Дати дітям можливість уявляти і висловлюватися. Закріпити назви і призначення лікарських рослин. Виховувати у дітей любов і повагу один до одного і до всього прекрасного. Матеріал: скринька з речами, які потрібні для догляду за шкірою, волоссям, зубами, лікарські рослини. Приймають участь: бабуся, Незнайко, Фея, дід Мудрило. Попередня робота: вивчення загадок, прислів’їв, легенд про лікарські рослини, бесіди про особисту гігієну, про поставу, спостереження різних випадків. Хід заняття: Діти, сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми з вами вирушаємо у подорож до діда Мудрила. Але, щоб до нього потрапити, у нас на шляху буде немало різних пригод. І тому, перш ніж ми вирушимо у дорогу, нам треба попросити Ангела – охоронителя, щоб допоміг нам подолати цей шлях. Ангеле Божий, охоронителю мій, Завжди на сторожі, біля мене стій, Від зла людського в час лихий укрий, Кожної днини, кожної миті, Будь охороною тіла й душі. Тепер, я думаю, можемо вирушати в дорогу. Але кого нам запитати, якою дорогою іти. Он, недалечко, є хатинка, в ній живе бабуся. І ми в неї все запитаємо. Підходимо до бабусі. Доброго дня, бабусю. Якою дорогою нам треба йти, щоб потрапити до діда Мудрила? Я вам, діточки, покажу тільки тоді дорогу, коли ви відгадаєте загадку і розкажете прислів’я про здоров’я. Прислів’я Найбільше багатство, це здоров’я. Було б здоров’я, все інше наживеться. Як нема сили, то й світ немилий. Бережи одяг, доки новий, а здоров’я, доки молодий. Без здоров’я нема щастя. Весела думка – половина здоров’я. Здоров’я маємо, не дбаємо, а втратимо, плачем. Сонце, повітря і вода, наші найкращі друзі. Здоров’я дорожче за багатство. Загадка. Двоє дивляться, а двоє слухають. (очі, вуха) Молодці, діти, багато ви знаєте, тепер можете вирушати далі. Ви потрапите до феї Красоти, і вона покаже вам дорогу. Діти підходять до Феї і питають, як знайти дорогу до діда Мудрила. Я вам покажу дорогу тоді, коли ви відгадаєте, що є в моїй чарівній скриньці, і для чого всі ці речі призначені. Фея відкриває скриньку і виймає рушничок і мило. Для чого нам ці речі? Чому потрібно доглядати за шкірою? Коли треба мити руки? Якою водою добре вмиватися? Фея виймає зубну щітку і пасту. Для чого потрібні ці речі? Як доглядати за зубами? Зуби чистити треба вранці і ввечері, не користуватися чужою зубною щіткою, почистивши зуби щітку промиваємо і ставимо у склянку, вверх голівкою. Не можна колупати зуба голкою чи шпилькою, а користуватись зубочисткою. Після їди потрібно полоскати рот теплою водою. В мене щітка зубна Подивіться, ось вона. Зверху вниз і навпаки Чищу зуби залюбки. Діти, коли заболів зуб, що треба робити? Треба лікувати, або рвати зуб.
Гумореска. Йшов якось-то Гриць селом, А дружки питали: - Що, брат, боляче було, Коли зуба рвали. - Ні, - відказує Грицько, - Не дуже боліло. - Так чого ти так кричав В лікаря щосили? - Та то ж лікар так кричав, Бо я став брикатися, Щипці йому поламав І вкусив за пальця. Фея виймає гребінець Для чого гребінець? Для чого ми причісуємося? Чи можна волосся чесати в різні боки? Чи можна вплітати тісно стрічки? Чи треба хлопцям носити довге волосся? Хто покаже, як правильно треба чесати волосся? З цим завданням ви справились добре. Зараз ви можете йти прямо і потрапите до Незнайка. Незнайко сидить, згорбившись, і щось малює. Доброго дня, Незнайку. Що ти там робиш? Малюю, малюю і щось нічого в мене не виходить. А ти, Незнайку, неправильно сидиш за столом. Діти показують, як треба сидіти за столом. Незнайку, а ну пройдись по кімнаті, чи ти вмієш правильно ходити? Я так і знала, що в тебе неправильна постава. Діти, розкажіть Незнайці, що треба робити, щоб була правильна постава. Не горбитись, голову тримати прямо, плечі трохи відвести назад. Ще треба займатись фізкультурою. Діти запрошують Незнайку на гімнастичні вправи. З фізкультурою ми дружим, Фізкультуру любим дуже Раз, два, три, чотири Чути з нашої квартири (ходьба на місці). Дружно руки підіймайте, Все прекрасно, опускайте. Нахиліться, розігніться, Станьте прямо, усміхніться. Руки вже за головою, Тож дивись перед собою. Випрямляємо хребет, Лікті зводимо вперед. Мов метелики літаєм, Крильця зводим, розправляєм. Будем спортом ми займатись, Будем сили набиратись. Хай мужніє наше тіло, Хай мужніють наші ноги, Хай мужніють наші руки, Щоб усі були здорові. Незнайку, послухай вірш про хлопчика, який не хотів займатись фізкультурою. Щось із Юрою не те, Щось наш Юра не росте. Він у нас такий маленький, Хворобливий і тоненький, Мов замочене курча, Одноліткам до плеча. Та чи знаєте ви те, Чом наш Юра не росте? Я питаю, – звідки Юра? - Я тікаю з фізкультури. Незнайко говорить, що завжди буде так робити, як навчили його діти. Звертає увагу дітей на хатину, яка стоїть поблизу. Діти, гляньте, може це і є хатина дідуся Мудрила. Всі підходять і бачать засушені трави. Які ви бачите тут трави? Для чого вони? Якими травами ми лікуємо кашель? Який чай п’ємо, коли болить живіт? Що ми прикладаємо, коли розіб’ємо коліно чи поріжемо палець? А хто допомагає рости цим травам? Діти, давайте постукаємо до хатинки, може тут хтось є? Виходить дід Мудрило Доброго дня, дідусю. Нарешті ми до вас потрапили. Заходьте у мою світлицю. Що ви хочете від мене дізнатись? Та ось ми бачили багато лікарських рослин, але всіх ми не знаємо і ще хочемо дізнатися, як і коли їх збирають, де і як треба сушити, як їх вживати. А найбільше нас цікавить, від чого походять їх назви. Дід Мудрило розповідає про лікарські рослини, розповідає легенди і запрошує дітей на чай. Діти п’ють чай, впізнають за запахом і смаком, з яких трав він заварений. Після всього дякують дідусеві. Нам час уже додому повертатись, Хоч як нам приємно у цьому домі, Та будьте щасливі усі і здорові: А ми не минемо вже вашого дому І будемо частенько у вас гостювати На пам’ять про зустріч даруємо вам, Веселі мелодії райдужних гам.
Звучить весела музика і діти виходять від діда Мудрила. Виховна година "Геть паління! Ми-здорове покоління". Мета уроку: Інформативно-виховна: інформування молоді про негативний вплив тютюну на здоров"я не лише того, хто палить, але й оточуючих; інформування про ризик розвитку залежності від тютюну, набуття нових та ускладнення наявних захворювань. Виховна: формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії. Профілактична: попередження паління серед підлітків та учнівської молоді. Терміни і поняття: "тютюн", "тютюнопаління" "наслідки тютюнопаління". Тип заходу: комбінований ОБЛАДНАННЯ: плакати, фотознімки та малюнки антитютюнового спрямування. ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. Зручне розміщення учнів та гостей. ІІ. Мотивація проведення заходу: Суспільство мусить дбати про здоров"я своїх дітей та підлітків, адже вони майбутнє цього суспільства. З перших днів життя дитину в нашій країні супроводжує увага і піклування спеціальних дитячих закладів - лікувальних, виховних, навчальних, спортивних, розважальних та ін. Ось ціла армія лікарів, вихователів, вчителів, інструкторів докладають масу зусиль, щоб захистити дитину від хвороб, від фізичних та психологічних травм. Але ці титанічні зусилля не завжди мають належні результати і виявляються марними стосовно впливу тютюну. Чому? Щоб відповісти на дане запитання проведемо маленький експеримент. Пропонуємо учням кілька довільних предметів, але серед них має бути упаковка від цигарок. Завдання: -назвати предмети; -визначити їх призначення; -розповісти про шкоду тютюну;
Результат: Учні швидко називають предмети, багато хто розпочинає перелік предметів саме з упаковки для цигарок.Вони добре знають для чого використовується ця упаковка, знають назви марок, безпомилково визначають призначення самих цигарок, але про шкоду тютюну, окрім фактору задимлення,мало хто щось може розповісти. Висновок: Реклама цигарок всюди - від цигарки в руках батька чи інших членів родини, до крамниць, яскравих щитів(якщо не з прямою, то з опосередкованою рекламою тютюну). Про шкоду від паління інформація розміщена так, що на неї майже ніхто не звертає увагу, тим більше діти. Вони сприймають яскраві, ефектні фото, малюнки, написи, але пропускають повз увагу застереження про шкоду куріння і тютюнового диму.Попередження не спрацьовує. Що треба робити? 1.Необхідно доносити до всіх нехай жорстоку, але правду про наслідки тютюнопаління. 2.Обмежити вплив реклами тютюну: -на батьківських зборах рекомендувати батькам не демонструвати цю шкідливу звичку перед власними дітьми; -заборона для всього персоналу курити на території шкільних та виховних закладів; -заборона для всіх відвідувачів палити на території виховних та шкільних закладів; -заборона паління в усіх громадських місцях. 3.Цілеспрямовано і постійно, шляхом різноманітних заходів виховувати в учнів негативне ставлення до тютюнопаління. З метою активізації опорних знань учнів пропонується проведення анкетування. АНКЕТА 1.Що являє собою тютюн? 2.В яких галузях виробництва використовують тютюн? 3.Сам по собі тютюн шкідливий чи корисний? 4.В якій індустрії тютюн найширше використовують? 5.Які тварини споживають тютюн? 6.Що спільного між тютюном і нікотином? 7.Як тютюн діє на комах? 8.Чи є тютюн рослиною без якої існування людини неможливе? 9.Використання тютюну-це необхідність чи данина моді? 10.Палити-це вигідна для людини справа? 11.Тютюн шкодить здоров"ю? 12.Той хто палить шкодить лише власному здоров"ю? 13.Кинути палити легко? 14.Ви б хотіли допомогти вашим рідним кинути палити? 15.Тютюн забруднює навколишнє середовище? 16.Боротьба з тютюном- це легка справа? 17.З тютюном треба боротися? 18.Ви палите? 19.Скільки часу? 20.Ви бажаєте кинути палити? (якщо палите) 21.Вам потрібна допомога? 22.Ви можете випробувати свою силу волі? (Результати анкетування краще буде використати на наступних заняттях.) До уваги класу та гостей пропонується театралізоване дійство. Вчитель: Діти, до нас сьогодні завітали незвичайні гості - Закон, Здоров"я, Природа і Бюджет. Давайте їх привітаємо. (в кабінет проходять відповідно одягнені персонажі. За ними впевнено ідуть Тютюн, дві цигарки і запальничка, у них також відповідний одяг. Гості розміщуються за окремим столом.) Закон: Дорогі діти. Разом зі своїми друзями я прийшов до вас. Ми вдячні за запрошення і раді вас вітати. Учениця:Так, Ваша Честь.Ми дуже раді, що Ви знайшли для нас час і відгукнулися на наше запрошення. Учень:Ми раді Вас вітати, але хто це з Вами? Ми, здається, їх не запрошували. Тютюн (зручно вмощується на стільці): А нас і не потрібно запрошувати. Дивні люди: запрошувати-не запрошувати. Діждешся від вас запрошення! Нас ніхто не запрошує,але ж і прогнати нас також не можуть.Чи не так?(зертається до своєї свити) Свита:Так, так(кивають головами і зручно вмощіються на стільцях)
Закон: Що ж, до справи. Мої друзі занепокоєні. Їх турбує те, що ось такі непрохані гості інколи з вами товаришують. Але чи потрібне, чи корисне для вас таке товариство? Ми щось не впевнені. Здоров’я(вбрання лікаря): Я ось маю запитання. Пане Тютюн, яку користь Ви приносите людям? Тютюн: О, користь! Від нас велика користь, правда(звертається до Цигарок-ті радо кивають головами). По-перше: ми створюємо чудовий сірий густий смок. Нам навіть не хочеться розмовляти, ми тільки палимо і закутуємо все в тютюновий дим. Здоров’я:Ось. Ви лише послухайте:"...сірий густий смок...". А чи відомо вам, що людина, яка палить, шкодить і собі, і оточуючим? Тих, хто вдихає цигарковий дим називають пасивними курцями. Стан їхнього здоров"я страждає також. Дослідження довели,що пасивне паління і активне паління майже однаково небезпечні. Тютюн:Та що ви таке говорите?Чим це ми вам шкодимо? Кому може зашкодити оця тендітна Цигарочка (бере за руку цигарку)? Здоров"я:Ось недавно у нас в гостях була Державна Цільова Програма. Вона нам повідомила дуже серйозні новини. Уявіть собі: в Україні від хвороб, пов"язаних з курінням, щорічно гине майже 100 тисяч осіб. А скільки дітей страждають від цигаркового диму? За висновками ВООЗ пасивне куріння у дітей є причиною бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. Ви погляньте (демонструє фото або плакати з наслідками впливу тютюну на органи людини) як страждає наш організм від куріння та тютюнового диму. Тютюн: Вас послухати, то в усьому винен я з моїми дівчатками? Скажіть іще, що ми винні і в тому, що на вулицях буває брудно! Природа: Так, винні. Тютюн: Ось це вже занадто. Погляньте на нас. Ми одягнуті за останнім словом моди, нас складають в чисті білі коробки, нас прикрашають етикетками і наклейками. Природа: Можливо ви найкраще одягнені, найліпше упаковані, найяскравіше оздоблені. Але куди дівається те, що від вас залишається? Недопалки і зім"яті коробки можна зустріти скрізь!
Тютюн: Можливо, можливо. Але ви б, пані Природо,не за нами слідкували, а за тим, щоб Ваші ліси пожежами не знищували! Інакше і в цьому звинуватите нас. Природа: А ви не відчуваєте своєї провини? Чи не ваші друзі-курці розкидають недопалки цигарок в сухі трави та листя? Залишають без нагляду вогнища в лісах? Чи не так? Тютюн: (водить плечима) Щось мені тут не дуже подобається. І чому це до нас всі чіпляються з якимось звинуваченнями, ніби ми причина всіх бід? Іще скажіть, що ми у вас гроші відбираємо, що ми грабіжники. Ні, це вже занадто! Бюджет: (перераховує в гаманці монети) Давайте порахуємо: Скільки грошей за місяць витрачає людина яка палить, якщо вона щодня купує пачку цигарок вартістю в 3 гривні? Ну ось-скільки грошей люди перепускають на дим. А могли б використати з користю для себе та інших. Тютюн: Хто ви такий і про що ви говорите? Чи ви в цих справах розумієтесь? Бюджет: О, кому як не мені розумітись в цій справі? Я-Бюджет.Я знаю все про гроші, мене не проведеш. А Ви, пане, послухайте:-за даними підготовленої Всесвітньою організацією охорони здоров"я Європейської доповіді про боротьбу проти тютюну (2007р.), викликані тютюнокурінням прямі та непрямі витрати в країнах Європейського Союзу в 2000 році складали від 1,04% до 1,39% валового національного продукту(НВП), а в східноєвропейських країнах, де поширеність куріння вища, наприклад, в Угорщині, вони складають від 2,7% до 3,2% НВП. Якщо припустити, що в Україні викликані тютюнокурінням витрати складають 1,5% НВП, враховуючи, що державний бюджет 2007 р. розраховано з показника НВП на рівні 685 млрд. грн.,то викликані тютюнопалінням прямі та непрямі витрати в Україні перевищують 10 млрд. гривень. Тютюн: Я ж кажу-щось тут не те. Як ви смієте нас в усьому звинувачувати. Пане Закон, як ви дивитесь на все це? Закон: Я не бачу ніяких порушень. І Здоров"я, і Природа, і Бюджет справедливо зауважують не лише Вашу невихованість, але й провину. Тютюн: Це неподобство. Я буду звертатися до міжнародних інстанцій. Закон:Так, так. На Вас там давно вже чекають.Я тільки-но спілкувався з однією вельмишановною пані, її звуть Рамкова Конвенція. Дуже приємна пані. Так ось, Рамкова Конвенція повідомила, що основна мета її діяльності полягає в " захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров"я людей споживання тютюну й впливу тютюнового диму. Вона вимагає забезпечення відповідних заходів для боротьби проти тютюну.Ці заходи підлягають здійсненню на національному, регіональному й міжнародному рівнях, для того щоб постійно та істотно скорочувати поширеність вживання тютюну й впливу тютюнового диму." Тютюн: Це вже занадто! Пішли звідси. Нам тут не цікаво! (рішуче прямує до виходу, за ним Цигарки та Запальничка. Раптом Запальничка перечіплюється і падає.) Запальничка: Зачекайте на мене, друзі! (Тютюн притишує ходу, Цигарки зупинились.) Ой, я, здається, поламалась.(плаче). Тютюн: Та кому ти потрібна поламана? (рішуче прямує до виходу, Цигарки за ним. Виходять з кабінету. Запальничка не може підвестися, тихо плаче.) Закон: От тобі і друзі (підходить до Запальнички, допомагає їй підвестись.Вона, накульгуючи, іде геть.) До дітей: виявляється непроханих гостей можна призвати до порядку. А, можливо, хтось із вас жалкує за цією компанією? Учні: Ні. Закон: Чудово. Значить, ми приходили не даремно. Вчитель: Діти, давайте подякуємо нашим гостям за змістовну розповідь і за те, що випровадили непроханих гостей. (Гості виходять.) А вам, діти, пропонується домашнє завдання за вибором: Реферат на тему: 1."Чи винні рослини в проблемах людини?" 2. "Історія появи тютюну в Україні".
Виховна година на тему: «Шкідливі звички» (паління) Для учнів 9-го класу Мета: переконати учнів у шкідливості куріння, викликати негативне ставлення до цієї згубної звички; формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії. Виховувати свідоме ставлення до власного здоров’я розуміння його значення в житті кожної людини; розвивати сформовані раніше навички бережливого ставлення до себе; навчити аналізувати життєві ситуації робити з них висновки. Обладнання: Картки для поділу учнів на команди, тексти з інформацією для кожної команди. Хід уроку 1. Оголошення теми. Запитання до учнів: Що Ви очікуєте від сьогоднішньої виховної години? (опитую кожного та записую коротку відповідь на дошці) 2. Поділ учнів класу на дві команди. Пропоную кожному з учнів підійти до столу і взяти по 1-му прямокутнику, за кольором якого і відбувається поділ на команди. 3. Даю кожній команді матеріали для підготовки до дискусії. Час підготовки 10 хвилин. 4. Оголошення правил дискусії: • Кожен виступ не більше 1-ї хвилини; • Перед виступом потрібно обґрунтувати і продумати свою відповідь; • Говорити по черзі; • Не перебивати своїх однокласників; • Не кричати та не сперечатись; • Уважно слухати своїх однокласників; • Гарно обґрунтований виступ оцінюється в 1- 2 бали; • Яку суму балів набере кожна команда таку оцінку ви отримаєте; 5. Текст для команди «День»: За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, загальна смертність курців перевищує смертність некурців на 30-80%, найбільша різниця припадає на вік 45-54 роки, тобто найцінніший щодо професійного досвіду й творчої активності. Щороку від хвороб, пов'язаних із курінням, помирає близько мільйона осіб. Які ж це хвороби? 1. Куріння спричиняє об вапнування (склероз) судин і стає одним з найважливіших факторів, які викликають інфаркт міокарда, інсульт, захворювання артерій серцевого м'яза і мозку. 2. У курців різко підвищена частота захворювання дихальних шляхів: хронічного бронхіту й емфіземи — хворобливого розширення тканини легень. Ці хвороби щороку вбивають десятки тисяч і калічать ще більшу кількість людей. 3. Найстрашнішою розплатою за куріння є рак легень. 90% усіх випадків раку легень припадає на курців. Тютюновий дьоготь, якого найбільше назбирується в кінці викуреної цигарки (до речі, деякі підлітки збирають і докурюють недопалки) — страшна отрута, яка, попадаючи в дихальні шляхи людини, спричиняє злоякісний ріст тканин. За статистикою, 100 викурених цигарок впливають так на людину, як рік роботи з токсичними речовинами. Протягом року в легені запеклого курця потрапляє близько кілограма тютюнового дьогтю, в якому міститься один з найактивніших радіоелементів — полоній. Американський журналіст Марк Уотерс у статті "Людина, яка склала власний некролог" передав вражаючу сповідь чоловіка, знищеного тютюном. Автор цієї статті курив, не звертаючи уваги на заборони лікарів і погіршення самопочуття. Лікар, до якого він змушений був нарешті звернутися, поставив діагноз — рак легені. Не допомогла і негайна хірургічна операція. За кілька днів до смерті журналіст написав свою останню статтю, що викриває злісного ворога людства, — тютюн. Страшно читати той запізнілий зойк про допомогу. Наслідком куріння може бути і рак нирок, шлунка, печінки, стравоходу, підшлункової залози. Більшість хірургів стверджують, що нікотин є причиною і такого захворювання, як гангрена ніг. Перелік смертельних хвороб, викликаних курінням, можна продовжувати. До речі, тютюновий дим, який містить у своєму складі полоній, радіоактивний свинець і вісмут, небезпечний не тільки для тих, хто курить, а й для тих, хто дихає цим димом, насамперед для дітей. Розлади сну й апетиту, порушення діяльності шлунка й кишечнику, підвищена дратівливість і, навіть, відставання у фізичному розвитку — ось перелік явищ, причина яких — у пачці цигарок. Масове куріння вкорочує середню тривалість людського життя. 6. Текст для команди «Ніч»: Уявіть собі родинну ферму з невеличкою ділянкою під тютюн, іноді лише до двохсот квадратних метрів. Кожного дня сім'я проходить між рядами тютюну, доглядаючи кожну рослинку. Навіть діти обережно відбирають китички, щоб листя виростало до найбільших розмірів. Вони збирають тютюн руками, і вся громада складає широке листя тютюну на віз, запряжений віслюком, а потім підвішує листя в сараї, де вони висітимуть, поки не висохнуть. Коли цей тютюн буде продаватись на міському ринку, сім'я заробить непогані гроші, щоб витратити їх на свої потреби. Скажіть мені, чи забрали б ви в них ці гроші? Далі уявіть собі курця. Це молода жінка, яка, поспішаючи на роботу, встала ще до сходу сонця, щоби встигнути на поїзд до місця роботи. За п'ятнадцять хвилин до відходу потягу вона може випити чашку кави та викурити цигарку. Протягом цього нетривалого часу вона справді керує своїм світом і перебуває в повному спокої. Решта її дня може належати комусь іншому, але зараз вона сама, зі своєю кавою та своєю цигаркою. Чи забрали б ви в неї цю насолоду? 7. Підсумок. До яких висновків пройшов кожен із вас після сьогоднішньої виховної години? Згадайте про свої очікування. Чи справдились вони? Продовжіть будь-ласка фразу: «Сьогодні на у році я зрозумів (зрозуміла)…»
Шкідливі звички Мета: запобігати шкідливим звичкам, які негативно впливають на здоров'я підлітків; формувати вміння і навички учнів щодо власної безпеки, розуміння відповідальності за власні вчинки та їх наслідки; виховувати в учнів бажання зберегти власне здоров'я. Обладнання та оформлення: брошури, книги, плакати, записи на дошці; «Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий». «Не піддавайся шкідливій звичці!» «Не спалюй своє майбутнє!» «У Європі сьогодні курити не модно!» «Вибирай сам — бути здоровим чи курити?» ХІД ВИХОВНОЇ ГОДИНИ Заняття можна розпочати зі вступного слона вчителя та бесіди з учнями. Учитель. Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молоді. Ми добре знаємо, що здоров'я — найбільша людська цінність, яку, на жаль, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, відпущеного нам природою. Без здоров'я немає щастя. Іноді учні навмисно все роблять для того, щоб загубити своє здоров'я. Вони набувають поганих звичок, які негативно впливають на них і яких потім не можуть позбутися, але спочатку вони про це не. думають і хизуються перед друзями. Та тільки чим? Не дуже приємно і навіть шкода дивитися на таких дітей, знаючи, що через деякий час вони почнуть хворіти і втрачатимуть своє здоров'я. Питання до бесіди: — Які ви знаєте погані звички, що їх люди самі набувають? (Куріння, алкоголь, наркоманія) —А що таке звичка? (Звичка — це форма поведінки людей, що виникає під час навчання і багаторазового повторення у різних життєвих ситуаціях). — Які можуть бути звички? (Корисні і шкідливі) — Які звички є корисними? (Режимдня. Він сприяє зміцненню здоров'я, під-вищенню працездатності і, врешті, довголіттю.) Можливий варіант висновку: шкідливі звички, навпаки, дезорганізують людину, послаблюють її волю, знижують працездатність, порушують здоров'я і скорочують тривалість життя. Ці звички завдають безліч страждань людині. Учитель. Люди, котрі курять, перш за все не впевнені у собі, не вміють протистояти тиску оточуючих. Підлітки починають курити саме для того, щоб відчути себе дорослими, самостійними людьми, справжніми «суперменами». Основною складовою тютюну є нікотин. Нікотин — це надзвичайно сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево-судинну системи. Навіть одна сигарета шкідлива для всього живого. Отже, смерть від нікотину може настати, якщо підліток одночасно викурить півпачки сигарет, а для дорослої людини смертельна доза — пачка сигарет. Проте відомі випадки смерті навіть від викурювання 2—3 сигарет. Алкоголь і нікотин є наркотиками. Це означає, що людина, вживаючи ці речовини, поступово звикає до них настільки, що стає хімічно залежною. Людина вживає алкоголь, якщо вона неспроможна зна-ходити розумні виходи з неприємних життєвих ситуацій, погано ставиться до людей і до себе самої, не вміє регулювати свою поведінку. Алкоголь (етиловий спирт) впливає негативно на мозок, судини, серце, печінку та інші органи й системи організму, порушується координація рухів, погіршується мовлення. Наркоманія — справжнє зло для всіх країн світу. Знайомство з наркотиками найчастіше починається із звичайного куріння тютюну. Наркоман не лише збільшує дозу наркотичної речовини, а й міняє її на іншу, сильнішої дії: тютюн — конопля — мак — ефедрин. Потяг до наркотику може сформуватися вже після разового прийому наркотичної речовини, що викликає природну реакцію організму — нудоту, блювання, свербіння, відчуття жару й запаморочення, болі в кістках і суглобах, відсутність сну. Іноді перший прийом наркотиків стає останнім — людина вмирає, бо неможливо точно розрахувати індивідуальну дозу. В нашому суспільстві є ще одне зло, і про яке ми зовсім мало знаємо і не вміємо ефективно йому протистояти. Це — СНІД. Синдром набутого імунодефіциту — кінцева стадія інфекційного захворювання. Вірус цей вражає лімфоцити крові, які відповідають за захист організму людини від різних мікробів і пухлин. СНІД — невиліковна хвороба. Тож чи достатньо вже маємо знань, щоб убезпечити себе від СНІДу? Що ви знаєте про СНІД? (Відповіді учнів) Учитель. СНІД передається переважно статевим шляхом, коли можливий обмін виділеннями організму, в яких міститься вірус (сперма, вагінальний секрет, кров). Надійним засобом захисту від СНІДу є презерватив. Останніми роками збільшується кількість заражених людей (переважно наркоманів), які користуються нестерильними шприцами, голками, особливо тоді, коли «колються» в компанії. При цьому маленька крапелька чужої крові в шприці або на голці може потрапити в організм і заразити його, якщо в ній міститься вірус. Гарантією убезпечення від зараження СНІДом є здоровий і правильний спосіб життя і, зокрема, виважене ставлення до інтимних взаємин з постійним статевим партнером, в процесі яких відбувається взаємне збагачення емоційними відчуттями; категорично негативне ставлення до застосування наркотиків, якщо навіть залишаєшся в меншості в компанії однолітків, котрі пропонують спробувати цей «кайф». Ви переконалися, що в XXI столітті, шкідливих звичок існує дуже багато. Але ці шкідливі звички виникли багато років тому. І зараз ми торкнемося історій виникнення шкідливих звичок. Пропонуємо вам послухати повідомлення, які підготували для цієї зустрічі ваші друзі. Куріння 1-й учень. Є така казка. У далекому минулому, коли тютюн тільки завезли у Вірменію, біля підніжжя Арарату жив добрий і дуже мудрий старий. Він відразу не злюбив це зілля і намагався переконати людей не вживати його. Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний товар. Вони кричали: — Божественне листя! Божественне листя! У ньому засіб від усіх хвороб! Навколо них зібралося багато народу. Підійшов і старий: — Це «божественне листя» приносить людям користь: у будинок курця не зайде лиходій, його не вкусить собака, він ніколи не постаріє. Купці з подивом подивились на старого: — Ти правий, мудрий діду,— сказали вони — Але звідкіля ти знаєш про такі чудові властивості «божественного листя»? Старий усміхнувся і пояснив: — Лиходій не зайде в будинок курця, оскільки у того, хто віддає багато грошей за тютюн і стає бідним, нічого красти. Крім того, від куріння він буде кашляти всю ніч, а злодій не заходить у будинок людини, що не спить. Через кілька років куріння людина ослабне, в неї почнуть боліти ноги, вона ходитиме з паличкою. А який же собака вкусить людину із ціпком у руці? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, тому що помре замолоду. Відійшли люди від купців. Якби всі прислухалися в наш час до порад мудрого старого! Алкоголь 2-й учень. Вино було винайдене людством раніше, ніж спирт. Розкопки археологів свідчать про те, що його виробляли ще в Давньому Єгипті, Давній Греції. У Давній Спарті один із засобів виховання молодих спартанців був такий: юнаків саджали за стіл разом із молодими рабами й починали останніх споювати, щоб спартанці отримали наочний урок, який вигляд і поведінку має п'яна людина. На Русі вживали переважно брагу, медовуху. Міцність цих напоїв не пере-вищувала 10-13°. Спиртне пили зазвичай на свята, на честь перемоги над ворогом чи на поминках. Перші згадки про боротьбу із пияцтвом припадають на часи царювання Петра І, який заснував спеціальну медаль «За пияцтво». Вона мала форму восьмикутної зірки завбільшки з тацю, була відлита з чавуну і важила 5 кг. За допомогою ланцюга медаль прикріплювали до роз'ємного обруча, який одягали на шию п'яниці незалежно від звання і соціального стану. «Удостоєний» цієї «нагороди» мав протягом тижня носити медаль на шиї. В Україні народ здавна зневажав п'яниць, розповідав про них смішні історії. По базарах водили ведмедя, який показував, «як п'яний чоловік іде додому». Вершиною національного фізичного виховання, самовдосконалення тіла й духу стала епоха Запорозької Січі. Тут загартування у повсякденному житті і військових вправах відбувалося в постійних іграх, забавах, танцях, змаганнях, справах. Учитель. Чи зробили ви для себе вибір? Чи правильний обрали шлях? Зараз ми це перевіримо — проведемо міні-вікторину. На кожне із запитань вам треба дати відповідь: «так» чи «ні». 1) Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через: • рукостискання; • спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом; • обійми; • спільне користування голками та шприцами для ін'єкцій; • чхання та кашель; • плавання в басейні; • рушники, мило, мочалку; • статеві зносини без використання презервативів; • домашніх тварин; • посуд, їжу; • туалети (унітази); • статеві зносини з використанням презерватива; • спільне користування голками для проколювання вух. Підбиття підсумків міні-вікторини. 2) Хто і звідки завіз тютюн у Європу? (Христофор Колумбу 1492 році з Америки) 3) У яких країнах заборонено наркотики під страхом смертної кари? (Таїланд, Сінгапур, Східна Азія) 4) Який російський цар був запеклим курцем і дозволив торгівлю тютюном і куріння? (Петро І) 5) Основна сировина сигарет. (Тютюн) 6) Чи можна уникнути зараження на СНІД? (Так) 7) Чи можна виявити вірус відразу ж після інфікування? (Ні) Учитель. Для підбиття підсумків цієї вікторини і наступних конкурсів давайте оберемо журі. У кінці заняття журі оголосить нам результат конкурсів і нагородить пе-реможців. Учитель. Сьогодні медики стверджують: - здоров'я людини на 10 % залежить від спадковості, - на 5 % — від роботи медиків. - Інші 85 % — у руках самої людини. Отже, наше здоров'я залежить від наших звичок. Зараз ми проведемо тест, який допоможе вам дізнатися, що чекає на вас у майбутньому: здорове довготривале життя чи хвороба і немічна старість. Вам треба на кожне запитання надати відповідь: «так», якщо твердження правильне, або «ні», якщо твердження хибне. 1. Тільки чоловіки можуть заразитися ВІЛ-інфекцією. 2.Запобігти СНІДу можна, утримуючись від випадкових статевих зносин. 3. Якщо ви сильні та здорові, ви не можете заразитися на ВІЛ-інфекцію. 4. Куріння сигарет зумовлює швидке старіння. 5. Тисячі людей щороку помирають від хвороб, пов'язаних із курінням. 6. Курець може кинути курити будь-коли. Все, що для цього потрібно,— це сила волі. 7. При пасивному курінні людина одержує втричі більше одноокису вуглецю, ніж сам курець. 8. Людина може набути згубної звички до вживання наркотиків, тютюну, алкоголю. 9. Поцілувавши хворого на СНІД, ви заразитеся цією хворобою. 10. Немає ліків проти ВІЛ, коли вірус потрапляє у кровообіг. 11. Особа може заразитися ВІЛ, здаючи кров. 12.Єлікивід СНІДу. 13. Куріння викликає рак легенів. 14. Вагітні матері, які інфіковані ВІЛ, можуть передати його плоду. 15. Є окремі люди, котрі мають імунітет до СНІДу. 16. Аналіз-крові може показати, що людина інфікована ВІЛ. 17. Мити руки перед їжею не потрібно. 18. Куріння «травки» не вважаєтьсявживанням наркотику. 19.Спиртні напої шкодять здоров'ю. 20. Займатися спортом необхідно для здоров'я. Учитель. Прочитайте цитату, записану на дошці: «Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, курити чи не курити, зміцнювати своє здоров'я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров'я та за своє майбутнє взагалі». А що таке здоров'я? Здоров'я — найбільше багатство. Погляньте на це прислів'я: «Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий». Правильно робить той, хто розумно виконує правила поведінки, за якими слід жити в суспільстві. Бо, поки ти молодий і в тебе здорове тіло, цей дар природи треба берегти. Втратити ж все легко, тільки повернути іноді важко, а то й неможливо. Люди кажуть: «Є каяття, та нема вороття». Пам'ятайте, діти, що рости здоровими і сильними вам допоможуть уроки фізкультури,. заняття у спортивних секціях, ігри на свіжому повітрі, а найбільше — здоровий спосіб життя.
Шкідливість алкоголю.
|
||||
Последнее изменение этой страницы: 2016-08-16; просмотров: 262; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.138.134.163 (0.024 с.) |