ІІ. Мотивація навчальної діяльності. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.



Конспекти уроків

Тема. Музика крізь віки.

Мета.

Навчальна: Ознайомити з творчістю Й.С.Баха, аранжуванням академічної музики.

Розвиваюча: розвивати відчуття ритму, на­вички виконання естрадної пісні, інтерес до народної пісні та до творчості українських авторів естрадної пісні;

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

· Пригадайте, що таке аранжування?

Сьогодні на вас чекає зустріч з новою цікавою формою зміни музичного твору - інструментальним аранжуванням. Пориньмо у світ симфонічного аранжування!

· Пригадайте основні групи музичних інструментів та охарактеризуйте притаманні їм темброві звучання

 

ІІІ. Вивчення нової теми.

 

«Токката і фуга ре мінор», BWV 565 — твір для органа Йоганна Себастьяна Баха, один з найбільш популярних його творів. Вперше був опублікований у 1833 році завдяки зусиллям Фелікса Мендельсона.

Слухання музики Й.С. Бах «Токата і фуга ре мінор» у класичному виконанні Зінчука (електрогітара), Роберта Тісо (на склянках) фрагмент; Й.С.Бах «Кавова кантат» фрагмент.

Аналіз прослуханого твору

· Розкажіть про своє враження від прослуханого твору.

· У чому, на вашу думку, унікальність звучання органу?

· Охарактеризуйте темброву палітру та засоби музичної виразності твору.

· Яка мелодія фуги?

 

 

Розрізняють аранжування народної музики та аранжування академічної музики. Працюючи над обробкою музичного твору, аранжувальник використовує той вид аранжування, який допоможе найкраще зберегти композиторський задум. Так, можуть змінюватися гармонія, темп,тембр, інші засоби виразності, інколи додаються вступ,кода (завершення твору) тощо.

Запам’ятайте!

Академічна музика — це тип музики, що належить до писемної композиторської традиції та використовує сформовані в XVII—XIX століттях музичні форми і жанри, інструментарій і традиції виконавства. Протиставляється розважальній і народній музиці.

Термін «академічна музика» є спорідненим із терміном «класична музика».

Академічний стиль — стиль у мистецтві, що відповідає традиціям, стійким правилам та встановленим зразкам, які пройшли випробування часом.

 

Мабуть, ви помічали, що після обробки твору склад інструментів, на яких виконують композицію, може бути абсолютно іншим. Це приклад оркестрування.

Запам’ятайте!

Інструментування (оркестрування) — це переведення музики з одного інструментального складу на інший, в якому зберігається задум композитора. Так, вокальні твори перетворюються в інструментальні, а сольні (наприклад, написані для фортепіано) — на оркестрові чи ансамблеві номери тощо.

 

Процес інструментування вимагає від композитора знання специфіки музичних інструментів — їхніх технічних можливостей та виконавських прийомів. Один із найважливіших етапів розвитку оркестрування пов’язаний із творчістю композиторів віденської класичної школи — І. Гайдна, В.А. Моцарта, Л. ван Бетховена. Визнаними майстрами інструменовки були Г.Берліоз, Р. Вагнер, М. Равель, М. Римський-Корсаков, Р. Штраус, С.Прокоф’єв, Д. Шостакович та інші.

Запа’ятайте!

Аранжування академічної музики — це видозмінення творів академічної класичної музики шляхом зміни деяких засобів виразності та додавання нових фрагментів твору. Існує кілька різновидів академічного аранжування:

інструментальне, вокальне (хорове) й електронн е.

 

Слухання музики В.А. Моцарт. Симфонія №40, 1 частина у виконанні естрадно-симфонічного оркестру під керівництвом П. Моріа (Франція).

ІV.Вокально-хорова робота. «Легенда про пісню», слова В.Коваля, музика А.Сердюка.

1. Розспівування.

2. Робота над чіткістю виконання ритмічного малюнка мелодії.

3. Виконання пісні під фонограму (сольно, групами).

V. Перевіримо свої знання.

· Що таке аранжування академічної музики?

· У чому особливість аранжування академічної музики?

· Охарактеризуйте музикування Й.С.Баха.

· Розкажіть про свої враження від сучасного аранжування академічної музики.Що таке оркестрування?

VI. Підсумок уроку. Оцінювання відповідей учнів.

VII. Домашнє завдання

· Послухайте твори академічної музики в сучасній обробці. Спробуйте визначити, що змінилося в новому творі

· Прислухайтесь до мобільних рингтонів ваших друзів. Чи є серед них рингтони на твори академічної музики?

· Щоб оцінити внесок Й.С.Баха у світову скарбничку академічної музики, відшукайте в Інтернеті та перегляньте фрагменти фільму «Й.С.Бах». Додайте нові імена у краєзнавчу скарбничку.

 

VIII. Учні виходять з класу у супроводі звучання «Легенди про пісню».

Урок 2

Тема. Народна пісня в сучасному житті.

Мета:

Навчальна: Продовжити знайомити учнів з поняттям «аранжування», із видами та способами аранжування музичних творів. Ознайомити з аранжуванням народної музики.

Розвиваюча: Розвивати відчуття ритму, на­вички виконання естрадної пісні, інтерес до народної пісні та до творчості українських авторів естрадної пісні;

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Дуже багато композитори та професійні музиканти звертаються до народної музики. Сьогодні ми з вами поринемо у світ аранжування народної музики та порівняємо традиційну народну музику зі зразками сучасної.

ІІІ. Вивчення нової теми.

Часто популярна народна пісня, або мелодія народного танцю отримують нове звучання у сучасному виконанні.

· Як ви гадаєте, чим відрізняється аранжування народної музики від аранжування сучасної музики?

 

Спробуємо це дослідити. Завдяки варіюванню, інструментуванню та стилізації народна музика може змінити своє звучання. Аранжувальник по-своєму трактує гармонію, ритм, динаміку, складає композицію на основі одного чи декількох народних творів.

Народні пісні й танці зберігають національний колорит, якщо виконуються оркестром чи ансамблем народних інструментів, але звучать по-новому у виконанні симфонічного оркестру.

Спробуйте порівняти оригінальну народну мелодію пісні зі звучанням композиції в аранжуванні гурту «Пікардійська терція» та Ніни Матвієнко «Чом ти не прийшов».

Слухання музики Українська народна пісня «Чом ти не прийшов» у виконанні Ніни Матвієнко та гурту «Пікардійська терція».

Аналіз прослуханого твору

· Розкажіть про своє враження від прослуханої музики.

· Який народний танець ви уявляєте, слухаючи мелодію?

· Які засоби музичної виразності допомогли композитору передати національний колорит?

· Охарактеризуйте музичні образи авторської композиції.

Аранжування народної музики — це обробка творів народної музики (пісень, танців тощо) шляхом зміни деяких засобів виразності та додавання

нових фрагментів музичного твору.

 

Матвіє́нко Ні́на Митрофа́нівна (*10 жовтня 1947, с. Неділище,Ємільчинський район, Житомирська область) — українська співачка,народна артистка України з 1985, Лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка, 1988, Герой України. Член Спілки кінематографістів України (1989). Має доньку Антоніну, теж співачку.

У репертуарі співачки багато народних пісень, серед них обрядові, ліричні, гумористичні, пісні-балади, українські пісні XVII–XVIII сторіччя. Ніна Матвієнко співпрацює з відомими вітчизняними композиторами сучасності; для неї пишуть свої твори Євген Станкович, Олег Кива, Мирослав Скорик, Ірина Кириліна, Ганна Гаврилець і багато інших.

Вона зіграла в телевиставах («Маруся Чурай», «Катерина Білокур», «Розлилися води на чотири броди»), художніх фільмах («Солом'яні дзвони», «Пропала грамота»), в радіовиставах («Політ стріли», «Кларнети ніжності»). Співачка озвучила ряд науково-популярних, хронікально-документальних кінофільмів, кілька теле- і радіопрограм. В 1984 брала участь у створенні українського мультфільму «Колискова». У 1988 році був знятий відеофільм за участю Ніни Матвієнко «Русалчин тиждень». Серед авторських театрально-режисерських робіт актриси музичний спектакль «Під сонцем» (1997) за участю японського танцівника Тадаші Ендо, а також грандіозне музично-сценічне дійство «Золотий камінь посіємо ми» (1998). Крім того, Ніна Матвієнко зіграла в 1995 році 16 вистав з американським театром La Mama E.T.C. (Нью-Йорк, США).

Артистка з великим успіхом гастролювала в Мексиці, Канаді, США, Чехії, Польщі, Фінляндії, Кореї, Франції, країнахЛатинської Америки.

 

.

ІV. Вокально-хорова робота. Українська народна пісня «Чом ти не прийшов».

Розспівування.

1. Вивчення пісні за нотним записом (робота з підручником).

2. Виконання пісні під супровід музичного інструмента.

V. Перевіримо свої знання

· Дайте визначення поняттю «аранжування народної музики».

· Аранжування яких народних пісень ми слухали на уроці? Назвіть їхніх авторів. Охарактеризуйте засоби виразності цих творів.

· Назвіть спільні та відмінні риси народних пісень та композиторських аранжувань цих мелодій.

· Що вам відомо про творчість Ніни Матвієнко?

· Розкажіть про свої враження від уроку.

VII. Домашнє завдання

· Послухайте кілька народних пісень в сучасній обробці.

· Спробуйте порівняти їх з оригінальними мелодіями народних.

· Намалюйте ілюстрацію до пісні «Чом ти не прийшов».

Поповнювати краєзнавчу скриньку новими скарбами музичної культури рідного краю.

VIII. Учні виходять з класу у супроводі звучання пісні «Чом ти не прийшов».

Урок 3.

Тема: Мова музики

Мета.

Навчальна:: пригадати такі поняття як «мелодія», «гармонія», «лад», «тоніка», «динаміка», «темп».

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

Елементи музичної мови

Найважливішим елементом музичної мови є мелодія – «душа музики». Коли ми наспівуємо без слів та без супроводу улюблений мотив, - звучить лише мелодія. Це – основна думка вокального чи інструментального твору.

Творче завдання

Роздивіться репродукції картин із циклу «Соната весни» видатного литовського художника та композитора Мікалоюса Чюрльоніса. Поясніть, чому одна з них називається «Анданте», а інша – «Алегро». Аргументуйте та обговоріть різні версії.

 

ІІІ. Вивчення нової теми.

Відомості про композитора

П.І.Чайковський (1840-1893) походив із українського роду Чайок. Прадід композитора народився під Кременчуком.

Свої перші враження композитор отримав від народних пісень, які полонили його своєю красою. Музикою майбутній композитор почав займатися ще в дитинстві. З відкриттям Петербурзької консерваторії Чайковський стає її учнем і закінчує цей заклад із срібною медаллю.

П.І.Чайковський створив велику кількість прекрасних музичних творів найрізноманітніших жанрів. Усю свою творчість він присвячував красі природи, боротьбі людини за щастя.

Творчість Чайковського охоплює опери, всесвітньо відомі казкові балети («Лебедине озеро», «Лускунчик», «Спляча красуня»), симфонії, концерти тощо.

За своє життя П.Чайковський багато подорожував. Він відвідував Італію, Німеччину, Францію, Чехію і, навіть – Америку. І скрізь, де він був, композитор слухав і записував народні пісні.

Аналіз прослуханих творів

Як засоби виразності допомагають створити музичні образи, передати настрої творів?

Підсумки уроку

Засоби музичної виразності мають важливе значення у створенні образу, настрою, характеру твору. Якщо ви навчитеся аналізувати особливості музичної мови, то навчитеся розуміти те, що хотів донести до слухачів композитор.

 

Домашнє завдання

Проспівати улюблену пісню, змінюючи такі засоби музичної виразності, як темп, ритм, мелодію, динаміку.

Урок 4

 

Тема. Мова музики.

Мета.

Навчальна: продовжити знайомство із засобами музичної виразності (тембр), розглянути поняття «вокаліз».

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

Засоби музичної виразності

У музичній мові дуже важливий ще один елемент – тембр. Його також називають «звуковою фарбою». За допомогою тембрів ми розрізняємо голоси співаків і характер звучання музичних інструментів.

 

ІІІ. Вивчення нової теми.

Відомості про композитора

Сергій Васильович Рахманінов (1873-1943) – видатний російський композитор, піаніст і диригент. Він почав займатися музикою в 4 роки, під керівництвом матері, а в 9 років був прийнятий до консерваторії. Найближчою людиною він уважав бабусю, яка влітку забирала його до свого маєтку. Там він навчився слухати і розуміти духовну музику.

У роки навчання в консерваторії Рахманінов із великим успіхом виступав перед слухачами не лише як піаніст, а й як автор своїх творів.

Музика С.Рахманінова відрізняється надзвичайною мелодійністю і співучістю, передає найрізноманітніші почуття людини.

Творчий шлях С.Рахманінова Неодноразово перетинався з культурно-мистецьким життям Києва та інших міст України. 18 жовтня 1893 року в Київському оперному театрі С.Рахманінов диригував своєю першою оперою – «Алеко». У рік київської прем’єри «Алеко» були видані романси Рахманінова за творами Т.Шевченка – «Дума» й «Полюбила я на печаль свою» - у вільному перекладі російського поета Олексія Плещеєва.

Свій «Вокаліз» С.Рахманінов присвятив видатній оперній співачці Антоніні Неждановій.

 

Аналіз прослуханого твору

Як змінилось забарвлення музики?

Який варіант виконання вам сподобався найбільше?

Охарактеризуйте тембри інструментів та голосу, які ви почули.

Поміркуйте, чи став би цей твір зрозумілішим для слухачів, якщо б він був написаний на поетичний текст.

 

Творче завдання

Спробуйте перетворити пісню, яка вам подобається, на вокаліз. Проспівайте.

 

Підсумки уроку

Надзвичайно важливим засобом музичної виразності є тембр, адже він надає творові певного забарвлення. Саме в цьому ми переконалися на прикладі твору С.Рахманінова «Вокаліз».

 

Домашнє завдання

Доберіть тембри голосів для створення вокальних образів героїв улюбленої казки.

 

Урок 5

Мета.

Навчальна: познайомитися з музичною культурою давніх епох, зокрема з музикою Давнього Єгипту та Китаю.

Розвиваюча:. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

Музика Давнього Єгипту

Як можна помітити, зображення музикантів у творах скульптури і живопису свідчать про те, що важлива роль у музиці Давнього Єгипту належала струнним інструментам.

Вважається, що давні єгиптяни одними з перших народів світу винайшли арфу. Збереглися розповіді про давньоєгипетських музикантів, що вміли грати на арфі так чарівно, що ці звуки навіть зцілювали різні хвороби. Велика єгипетська арфа, що була більшою за зріст людини, пізніше набула різних форм та розмірів, поширюючись світом.

 

Аналіз прослуханого твору

Порівняйте прослухану музику із знаменитими фаюмськими портретами, які збереглися з давніх часів.

Хто її виконує? Можливо, ви спробуєте відкрити таємницю давньоєгипетської музики? Запропонуйте свою версію: якою вона могла бути?

Музика Давнього Китаю

Перші згадки про китайську музику трапляється в легендах, пізніше – у документальних свідченнях. Музика була обов’язковою під час придворних ритуалів. Щоб повідомляти імператору про настрої народу, спеціально обрані люди постійно подорожували країною та записували почуті пісні. Потім ці записи увійшли до відомої «Книги пісень» - однієї з найстародавніших збірок пісень і гімнів.

Вважалося, що за допомогою музики можна викликати дощ, вплинути на зростання рослин.

Споглядаючи плинність природних стихій, китайські музиканти створили свій особливий лад, який називається пентатоніка.

Китайська музика в основному була одноголосна, іноді застосовувалися другі і треті голоси, які лише допомагали звучати першому голосу.

Китайські музичні інструменти – різноманітні. Найпоширенішими з них вважалися флейти з очерету (сяо), серед струнних – цитра (цинь) і скрипка (ерху). Багата група ударних інструментів – барабани, гонги, дзвіночки тощо.

 

Творче завдання

Порівняйте картини Уїльяма Тернета та Клода Моне. Яка з них, на вашу думку, може бути ілюстрацією до музики Клода Дебюссі?

 

Підсумки уроку

В різних країнах музична культура розвивалася по-різному. І сьогодні ми з вами познайомилися із двома стародавніми країнами – Єгмптом і Китаєм. Їх музична культура неповторна, своєрідна і цікава.

 

Домашнє завдання

Намалюйте свою ілюстрацію до твору К.Дебюсі «Місячне сяйво»

Урок 6

Мета.

Навчальна: розглянути музичну культуру Стародавньої Греції; познайомитись із творчістю К.Глюка

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

Музика Стародавньої Греції

Музика відігравала важливу роль у житті давніх греків. Вона звучала під час різних свят, театральних вистав. Головним учасником їх був хор, спів якого пояснював події, що відбувалися на сцені.

Мудрець Сократ, до речі, стверджував: «Кращий танцюрист – кращий воїн». Під час танців стародавні греки, подібно первісним мисливцям, дуже правдоподібно інсценували битву з ворогом.

Виконуючи войовничі танці, їхні учасники надягали пурпурні плащі, брали в руки зброю, запалені смолоскипи, і розпочиналися… сценічні «військові навчання».

 

Аналіз прослуханого твору

Як композитор втілює ідею життєстверджуючої сили музики Орфея?

Творче завдання

На багатьох гербах різних країн з’являються музичні інструменти. Спробуйте створити музичний герб своєї родини.

 

Підсумки уроку

Сьогодні ми з вами завершили вивчення музичних культур різних країн. Це була цікава, неперевершена подорож, в якій ми зробили багато відкриттів.

 

Домашнє завдання

Знайдіть літературні твори – вірші, казки, легенди, у яких розповідається про музичні інструменти.

 

Урок7

Мета.

Навчальна: розглянути народну музику різних країн.

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

У віночку народних пісень

Кожен народ у світі має свою особливу – народну – музику, в якій відображається його історія, природа і доля. Мабуть, неможливо зрозуміти той чи інший народ, якщо не почуєш народних пісень.

Своєрідність африканської народної пісні відображено у музичному діалозі: один виконавець співає або грає фразу, а інші – імпровізують музичну відповідь на неї.

Україна здавна славиться своїми піснями. Талановитий народ створив унікальне розмаїття історичних і побутових, ліричних і жартівливих, танцювальних і дитячих пісень. Музика і спів супроводжували роботу і відпочинок, свято і церковну службу.

Родинні пісні відтворюють все розмаїття людського життя. Ніжні мелодії колискових дитина вперше чує від матусі. На весіллі співають весільні пісні. У ліричних піснях оспівується кохання, а негативні риси – лінь, байдужість, недбалість – висміюються у жартівливих або сатиричних піснях.

 

Аналіз прослуханих творів

Порівняйте пісні. Які їх особливості? Про що вони розповідають? Що висміюється в цих піснях? Який характер пісень? До якого жанру їх можна віднести? Які риси характерні для народної пісні?

Пригадайте інші жартівливі народні пісні, які ви знаєте. Про що в них співається?

Творче завдання

Яку з українських народних пісень, що співалися в родині або у школі, можна інсценувати? Виконайте її з однокласниками «в ролях».

 

Підсумки уроку

Без народної пісні не може існувати народ. Пісня – це важлива сторінка в житті кожної людини. Тож давайте йти дорогами життя разом з піснею.

 

Домашнє завдання

Заспівати українську народну пісню, яку люблять у вас в родині.

 

Урок 8

Мета.

Навчальна: познайомити дітей з календарно-обрядовими піснями. Прививати любов до української культури та звичаїв.

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки та вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

Аналіз прослуханих творів

До якої пори року належать ці пісні?

Що вас вражає в цій музиці?

Що ви уявляєте, слухаючи її?

Підсумки уроку

Календарно-обрядові пісні – це картина життя українського народу, його вірувань, сподівань, надій.

 

Домашнє завдання (за бажанням)

Дізнайтеся у дорослих, які календарно-обрядові пісні або пісні-ігри вони знають. Чи співали вони їх, коли були маленькими? Які правила виконання цих пісень запам’ятали? Разом підготуйте розповідь «Улюблена українська народна пісня моєї родини».

Урок 9

Мета.

Навчальна: познайомити дітей з українськими історичними піснями. Прививати любов до української народної культури, звичаїв.

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки та вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

Історичні пісні

В історичних піснях розповідається про важливі події або відомих народних героїв. Найдавніші історичні пісні пов’язані з добою козаччини, оспівують українських козаків-патріотів, вони називаються козацькі.

Козаки не могли жити без доброї пісні, без музики. Вони грали на бубнах і трубах, але найчастіше – на бандурах і кобзах. За часів козаччини на Україні було багато кобзарів – співців-мандрівників, яких осліпили вороги в неволі. Та навіть незрячими вони зберегли свій бойовий дух. Мандруючи Україною, кобзарі в думах і піснях оспівували доблесть і славу героїв, красу рідного краю. Нерідко поводирями в них були діти, підлітки. (Ілюстрації українських кобзарів на малюнках Опанаса Сластіона, ілюстрація пам’ятника кобзарю Остапу Вересаю у с.Сокиринці на Чернігівщині)

 

Аналіз прослуханого твору

Про що розповідається в пісні?Охарактеризуйте засоби музичної виразності. Який характер пісні? Яких козаків можна уявити?

 

Творче завдання

Виберіть ударний музичний інструмент та створіть ритмічний супровід до пісні.

 

Аналіз прослуханого твору

Мелодія якої пісні звучить в оркестровому виконанні?

Порівняйте характер мелодії української народної пісні «За світ встали козаченьки» та увертюри до опери. Що змінилося?

Порівняйте засоби виразності творів (ритм, характер мелодії, темп, динаміку).

Відомості про композитора

Микола Віталійович Лисенко (1842-1912) – славетний український композитор, засновник української класичної музики, диригент, піаніст, педагог.

Рід Лисенків походить із козацької старшини часів Богдана Хмельницького, засновником роду вважається легендарний козацький гайдамацький ватажок Вовгура Лис, сподвижник Максима Кривоноса. Батько М.Лисенка, Віталій Романович, був військовим, а на схилі віку, коли вийшов у відставку, займався етнографічними дослідженнями, гарно співав українські пісні, вправно добирав акомпанемент на фортепіано.

Нащадок давнього шляхетського роду, Микола Лисенко поєднав у собі заповідану предками відданість національній ідеї та музичне обдарування. З дитячих років він полюбляв музику. Його мати була прихильницею європейської та російської класики. Помітивши музичні здібності сина, з 5 років почала вчити його гри на фортепіано. У 9 років Микола написав свій перший музичний твір – граційну «Польку», видану батьком у подарунок до дня народження сина. Також дуже полюбилися хлопчику українські народні пісні, обряди, свята.

Коли Микола виріс і став відомим композитором, він працював майже у всіх музичних жанрах. У спадщині митця є опери «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Різдвяна ніч» та інші. Він започаткував жанр дитячої опери, написавши для дітей три музичні казки: «Коза-Дереза», «Пан Коцький», «Зима і весна».

Протягом усього життя він збирав український пісенний фольклор, творчо застосовував його у власній музиці, сягнувши справжніх духовних вершин українського народу.

 

Підсумки уроку

Козацька сторінка займає важливе місце у житті кожного справжнього українця. І кожного дня підростають на нашій землі маленькі козаченьки, які будуть прославляти і захищати нашу Батьківщину.

 

Домашнє завдання

Намалюйте ілюстрацію до знайомої вам історичної пісні.

Урок 10

Мета.

Навчальна: познайомити дітей з народними музичними інструментами, музикою троїстих музик.

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки та вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

Народні музичні інструменти

Найвідомішими українськими народними інструментами є сопілка, скрипка, кобза, бандура,ліра, коза, цимбали, бубен.

Інструменти багатьох народів світу часто подібні. Так, стародавня кобза – улюблений інструмент кобзарів, була попередницею бандури. Подібний інструмент існує в різних країнах під такими назвами: «kopuz» у Туреччині, «kopus» у Хорватії, «koboz» в Угорщині, «cobza» в Румунії тощо.

Волинка – шотландський народний інструмент, а в Україні та Польщі її називають «козою», тому що вона зроблена у вигляді своєрідного мішка з козиної шкіри.

Королева струнних – скрипка, почала свій шлях із царини народних інструментів. Про скрипку створено багато легенд і казок. Здавна її голос можна почути під час весіль і селянських гулянь. Звичайно, що на той час скрипка звучала зовсім по-іншому. Струни поскрипували під смичком, і тому люди вважали її спочатку досить простим інструментом.

Важливу роль у побуті українського села відігравали троїсті музики. Це народний інструментальний ансамбль, який виступав на народних святах, весіллях, ярмарках.

(Ілюстрації троїстих музик)

Роздивіться малюнки і визначте, на яких інструментах грають троїсті музики.

Як ви гадаєте, які за характером мелодії найчастіше виконували троїсті музики?

 

Аналіз прослуханого твору

Який характер твору?

Які інструменти звучать?

У чому незвичність виконання цієї пісні?

Чи можна назвати це виконання сучасним?

Аналіз прослуханого твору

Які інструменти звучать?

Який інструмент виконує соло?

Порівняйте з українською музикою троїстих музик

Підсумки уроку

Не дивлячись на всі негаразди, український народ завжди вмів і любив розважатись. І в цьому чудово допомагали народні інструменти, які створювали на святах та гуляннях відповідний настрій.

 

Домашнє завдання

Знайдіть у літературі або Інтернеті цікаві відомості про походження народних інструментів. Розкажіть про них на уроці.

 

 

Конспекти уроків

Тема. Музика крізь віки.

Мета.

Навчальна: Ознайомити з творчістю Й.С.Баха, аранжуванням академічної музики.

Розвиваюча: розвивати відчуття ритму, на­вички виконання естрадної пісні, інтерес до народної пісні та до творчості українських авторів естрадної пісні;

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

· Пригадайте, що таке аранжування?

Сьогодні на вас чекає зустріч з новою цікавою формою зміни музичного твору - інструментальним аранжуванням. Пориньмо у світ симфонічного аранжування!

· Пригадайте основні групи музичних інструментів та охарактеризуйте притаманні їм темброві звучання

 

ІІІ. Вивчення нової теми.

 

«Токката і фуга ре мінор», BWV 565 — твір для органа Йоганна Себастьяна Баха, один з найбільш популярних його творів. Вперше був опублікований у 1833 році завдяки зусиллям Фелікса Мендельсона.

Слухання музики Й.С. Бах «Токата і фуга ре мінор» у класичному виконанні Зінчука (електрогітара), Роберта Тісо (на склянках) фрагмент; Й.С.Бах «Кавова кантат» фрагмент.

Аналіз прослуханого твору

· Розкажіть про своє враження від прослуханого твору.

· У чому, на вашу думку, унікальність звучання органу?

· Охарактеризуйте темброву палітру та засоби музичної виразності твору.

· Яка мелодія фуги?

 

 

Розрізняють аранжування народної музики та аранжування академічної музики. Працюючи над обробкою музичного твору, аранжувальник використовує той вид аранжування, який допоможе найкраще зберегти композиторський задум. Так, можуть змінюватися гармонія, темп,тембр, інші засоби виразності, інколи додаються вступ,кода (завершення твору) тощо.

Запам’ятайте!

Академічна музика — це тип музики, що належить до писемної композиторської традиції та використовує сформовані в XVII—XIX століттях музичні форми і жанри, інструментарій і традиції виконавства. Протиставляється розважальній і народній музиці.

Термін «академічна музика» є спорідненим із терміном «класична музика».

Академічний стиль — стиль у мистецтві, що відповідає традиціям, стійким правилам та встановленим зразкам, які пройшли випробування часом.

 

Мабуть, ви помічали, що після обробки твору склад інструментів, на яких виконують композицію, може бути абсолютно іншим. Це приклад оркестрування.

Запам’ятайте!

Інструментування (оркестрування) — це переведення музики з одного інструментального складу на інший, в якому зберігається задум композитора. Так, вокальні твори перетворюються в інструментальні, а сольні (наприклад, написані для фортепіано) — на оркестрові чи ансамблеві номери тощо.

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-06; просмотров: 973; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.133.87.156 (0.259 с.)