Технологія розвиваючого навчання 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Технологія розвиваючого навчання



Питання до розгляду:

1. Що є поштовхом для пробудження думки студентів?

2. Чи тотожні поняття «розвиваюче навчання» і «розумове виховання»? Дайте їх тлумачення.

3. Який зміст вкладаєте в поняття «пізнавальна діяльність»?

4.Охарактеризуйте ключові ідеї розвиваючого навчання.

5. Дайте аналіз компонентів розвиваючого навчання.

Список рекомендованої літератури

1. Давыдов В.Г. Проблемы развивающего обучения. - М.: Просвещение, 1986.

2. Репкіна Н.В. Що таке розвивальне навчання?- Томськ: Пеленг, 1993.

3. Селевко Г.К. Сучасні освітні технології: Навчальний посібник. - М.: Народна освіта, 1998. - 256 с.

4.Столяренко Л.Д., Педагогічна психологія для студентів вузів, Ростов-на-Дону, «Фенікс», 2004 р.

5. Фурман А. Модульно-розвивальне навчання: принципи, умови, забезпечення. - К.: Правда Ярославичів, 1997.

Практичні завдання

1. Розробіть 3 варіанти творчих ситуацій для конкретно обраної теми, використовуючи елементи розвиваючого навчання.

2. Проаналізуйте навчальні заняття, які запам’яталися. Чому саме ці заняття, а не інші? Вам було цікаво? Ви брали активну участь у різних формах роботи на занятті? Що пізнали? Чого досягли? Що для себе відкрили?

3. Складіть детальний план нестандартного заняття з обраної теми.

4. Здійсніть аналіз педагогічної діяльності на занятті з організації розвиваючого навчання.

5. Поясніть процес формування вмінь визначення особливостей міні-модуля; навчального модуля; технологічного модуля; цільового модуля; процесуального модуля; результативного модуля; тестового модуля; графічного модуля.

Складання конспекту-презентації навчального заняття до теми технічної дисципліни або конспект семінарського заняття

Семінарське заняття – форма навчального заняття, на якому викладач організовує дискусію навколо попередньо визначених тем, до котрих студенти готують тези виступів на підставі індивідуально виконаних завдань (рефератів). У педагогічній практиці виділяють такі типи семінарських занять: семінар із використанням евристичної бесіди, семінар-диспут, семінар із виступами студентів, міждисциплінарний семінар, комбіноване семінарське заняття, семінар-практикум:

Структура семінарського заняття

Тема:

Мета: освітня -

виховна -

розвиваюча –

Вид заняття:

Тип:

Наочність:

Міжпредметні зв’язки:

Хід заняття:

І.Організаційний момент

ІІ. Вступ

Актуалізація опорних знань студентів

Мотивація пізнавальної діяльності студентів

Повідомлення теми семінару:

План

1.

2.

3.

ІІІ. Основна частина. Обговорення питань, винесених на семінар

(послідовно обговорюються відповідно до плану)

ІV. Підведення підсумків семінару (викладач робить спільно зі студентами загальні висновки, аналізує виступи студентів, оцінює їх)

V. Повідомлення теми наступного семінару, плану, рекомендованої літератури

Найцікавішим буде той семінар, який ставитиме перед студентами певну проблему і носитиме дискусійний характер.

Головна мета семінарського заняття полягає не в механічному повторенні теоретичного курсу (змісту лекцій), а в напруженій роботі думки, високій пізнавальній активності, виробленні практичних навичок застосування матеріалу.

Практичне заняття № 4

Технологія проблемного навчання

Питання для обговорення та самоперевірки

1. У чому полягає основна мета технології проблемного навчання?

2. Чим обумовлена складність реалізації технології проблемного навчання?

3. Проаналізуйте сучасний стан застосування технології проблемного навчання у вищій школі.

4. Що таке проблемна ситуація?

5. Перелічити ознаки виникнення проблемних ситуацій.

6. Наведіть приклади проблемних ситуацій.

7. Розкрийте структуру проблемної ситуації.

2. Дайте характеристику методу проблемного навчання.

Список рекомендованої літератури

1. Лузан П.Г. Активізація навчання студентів / За ред. Дьоміна А.І. – К.: Редакційно-видавничий відділ Наукметодцентру агроосвіти, 1999, – 216 с.

2. Махмутов М.И. Проблемное обучение / М.И. Махмутов. – М.: Педагогика, 1975. – 367 с.

3. Матюшкин А.М. Теоретические вопросы проблемного обучения // Хрестоматия по психологии / Под ред. А.В.Петровского.- 2-е изд., исправл. и доп. – М.: Просвещение, 1987. – С. 397 – 402.

4. Прокопенко І.Ф., Євдокимов В.І. Педагогічна технологія. - Харків, 1995.

5. Селевко Г.К. Современные образовательные технологии: Учебное пособие. - М.: Народное образование, 1998. - 256 с.

Практичні завдання

1. Розробіть 3 варіанти проблемних ситуацій для конкретно обраної теми.

2. Проаналізуйте навчальні заняття, які запам’яталися. Чому саме ці заняття, а не інші? Вам було цікаво? Ви брали активну участь на занятті? Пізнали щось незвичайне? Чогось досягли?

3. Складіть детальний план такого заняття з обраної теми. Зробіть аналіз діяльності викладача на занятті.

Опрацювання розділів програми, що не викладаються на лекціях

Тема 1. Теоретичні основи педагогічних технологій навчання та виховання (6 годин)

Історія виникнення педагогічних технологій. Сутність педагогічних технологій та їх основні принципи. Визначення поняття «педагогічна технологія».Принципи педагогічних технологій.Особливості педагогічних технологій.Потреба в розробці педагогічних технологій. Розмежовування понять «освітня технологія», «педагогічна технологія» та «технологія навчання». Співвіднесення дидактичних систем і технології навчання. Основні структурні елементи педагогічних технологій.

Класифікація педагогічних технологій. Види педагогічних технологій. Технології навчання у вищій школі.

Актуальність вибору педагогічних технологій у сучасній Україні. Тенденції розвитку педагогічних технологій в Україні

Тема 6. Проблемне навчання

Проблемно-розвиваюче навчання. Проблемна ситуація як умова пізнавальної активності. Типи проблемних ситуацій. Класифікація методів проблемно-розвиваючого навчання.Способи та умови застосування методів проблемно-розвиваючого навчання.

 

Тема 4. Технології розвиваючого навчання (6 годин)

Інтегральне навчання. Продуктивне навчання. Дальтон-технологія. Паркова технологія. Кооперативне навчання.Теорія рішення винахідницьких задач Г.С. Альтшуллера. Основні ідеї Г.С. Альтшуллера.

Метод синектики як «механізм творчості» Концепція розвивального навчання.Акценти цілей, концептуальні положення, особливості методик творчого розвитку.

Тематика

Контрольних робіт

(номер роботи обирається відповідно до останньої або двох передостанніх цифр залікової книжки студента-заочника)

1. Педагогічна інноватика у вищій школі.

2. Історія виникнення педагогічних технологій навчання та виховання.

3. Застосування кейс-методу у вищій школі.

4. Методика застосування проблемного методу навчання у вищій школі.

5. Методика латерального мислення у вищій школі.

6. Технологія розвиваючого навчання.

7. Особливості коучинг-технології у вищій освіті.

8. Інноваційні технології виховання у вищій школі.

9. Ділова гра як метод проблемного навчання.

10. Рольові ігри у вищій школі.

11. Ситуативні методики навчання та їх застосування у вищій школі.

12. Інноваційні процеси у вищій школі.

13. Метод проектів у вищій школі.

14. Особливості застосування групової роботи у процесі навчання студентів у вищій школі.

15. Порівняльний аналіз індивідуальних, колективних та групових форм навчання у вищій школі.

16. Використання комп’ютерних та інформаційних технологій у вищій школі.

17. Вебінар як форма інформаційних технологій у вищій школі.

18. Викладач та його місце у процесі використання інноваційних технологій навчання у вищій школі.

19. Дистанційне навчання як виклик часу.

20. Сутність і особливості педагогічної технології у вищій школі.

21. Технології навчання у вищій школі: програмоване навчання.

22. Технологія модульного навчання у вищій школі.

23. Технологія проектного навчання у вищій школі.

24. Ігрові технології навчання у вищій школі.

25. Особистісно орієнтовані педагогічні технології у вищій школі.

 

Індивідуальні завдання

З метою поглиблення знань із дисципліни, прищеп­лення навичок самостійної роботи з літературою пропо­нується написання рефератів.

Самостійна робота. Самостійна робота є складовою підготовки протягом навчального семестру. Метою самостійного опрацювання навчального матеріалу є набуття навичок роботи з базовою і додатковою літературою, формування самостійного творчого мислення. Передбачаються наступні види роботи:

- вивчення кожної теми лекційного курсу за навчально-методичною літературою;

- виконання індивідуально-творчих завдань;

- написання рефератів;

- підготовка до практичних занять;

- підготовка до контрольних робіт;

- підготовка до заліку.

 

 

Рекомендації



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-01; просмотров: 270; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.149.213.209 (0.016 с.)