Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Урок з української літератури в 7 класі

Поиск

Урок з української літератури в 7 класі

Тема: «Л. Костенко.Поема «Чайка на крижині». Розгорнута притчева метафора про духовність людини – її неповторну „крилатість ”

Мета уроку: поглибити знання учнів про життя і творчість Ліни Костенко, розпочати роботу щодо аналізування поеми „Чайка на крижині”, на прикладі цього твору дослідити різницю між матеріальним і духовним; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки; уміти розшифровувати, коментувати метафоричний підтекст образів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Ліни Костенко, прищеплювати високі моральні якості учням, прагнення духовно збагачуватися.

 

Учні повинні знати: біографію Ліни Костенко, зміст поеми „Чайка на крижині”, познайомляться з розгорнутою притчевою метафорою.

Учні повинні вміти: виразно читати поетичні твори Ліни Костенко, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Ліни Костенко, бібліотечка її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки, схеми), використання комп’ютера, тести.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

ІІ. Вступне слово вчителя

З давніх-давен прийшов до нас особливий вид мистецтва – мистецтво слова, література, яка за законами краси творить особливу реальність, відображає дійсність у художніх образах. Бути Поетом – це не лише вміння писати вірші десь в тиші нічного кабінету або похапцем на клаптиках паперу, перетворювати звичайні слова на гармонію звуків і образів. Поет, діти, - це людина, яка живе перш за все з відкритою душею, дарує людям радість, мрію.

На сьогоднішньому уроці мені хотілося б, щоб ви, діти, пригадали, що вам відомо про життя і творчість відомої письменниці Л.В.Костенко? (Не кривила душею, залишалася стійкою у своїх переконаннях.)

Чи запам'яталися вам твори письменниці, які вивчалися у 6 класі?

За що українці шанують і поважають Л.Костенко? (За чесність, за вміння дарувати людям мрію, іти на крок попереду)

Більшість її творів – це (поезії). Дайте визначення поезії, як літературному жанру (Поезія – це невеликий художній твір у віршах).

Які проблеми порушувала Л.Костенко у своїх творах? (Добро і зло «Кольорові миші», бережливе ставлення до природи; дружба і зрада, індивідуальність, її переслідування).

Назвіть риси характеру, які, на ваш погляд, цінує Л.Костенко в людині (чесність, любов, дружбу, справедливість, взаємодопомогу).

ІІІ. Презентація уроку

Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо розмову про людину, яка живе поруч з нами, її часто називають совістю нації, царівною української поезії. І це не просто пишні слова, Л.Костенко не тільки видатний митець, вона – своєрідний символ України.

Відкрийте монітори і давайте прочитаємо тему нашого уроку „Л.Костенко. коротко про письменницю. Поема «Чайка на крижині» Розгорнута притчева метафора про духовність людини – її неповторну „крилатість””.

На цьому уроці, ми з вами, діти, поглибимо знання про життя і творчість Л.Костенко.

Діти, після вивчення цієї теми, що ви зможете самостійно робити: (відкривають програму, з якою будуть працювати на уроці)?

- виразно і вдумливо читати поему «Чайка на крижині»;

- пояснювати відмінність між матеріальним і духовним;

- висловлювати свої думки про духовне наповнення кожної людини, способи його проявів у реальному житті;

- обговорювати необхідність бути духовно розвиненою особистістю.

У вас на столах лежать оцінювальні картки, де ви оціните свої відповіді, виражаючи їх в балах (самооцінювання).

 

Картка самооцінки роботи на уроці

№ з/п Коментар учня Як я працював на уроці Оцінка
1.   Я повторив раніше вивчений матеріал  
2.   Я висловлював нові ідеї  
3.   Я плідно працював у парі, виконував письмові вправи  
4.   Зможу скласти узагальнюючу розповідь про життєвий і творчий шлях Ліни Костенко  
5.   Настрій на уроці, мої очікування  

[P1]

IV. Вивчення нового матеріалу

Запишіть в зошитах число, класна робота, тему уроку і епіграф до нашого уроку (відкривають програму, з якою будуть працювати на уроці).

Це слова Ліни Костенко:

 

Я вибрала долю собі сама

І що зі мною не станеться –

У мене жодних претензій нема

До Долі – моєї обраниці.

 

Бесіда за епіграфом уроку

- Якби ви пояснили значення слова доля?

За тлумачним словником, доля – хід подій, збіг обставин, напрям життєвого шляху, що ніби не залежить від бажання, волі людини.

- Чи можливо долю «запрограмувати», передбачити або змінити?

- Що незвичного в цій строфі? (Долю вибрала собі сама).

- Підберіть синоніми до слова доля. (Талант, фортуна, фатум, планета, зірка, зоря, хрест)

V. Вивчення нового матеріалу

Це слова Ліни Костенко:

Я вибрала долю собі сама

І що зі мною не станеться –

У мене жодних претензій нема

До Долі – моєї обраниці.

 

Бесіда за епіграфом уроку

- Якби ви пояснили значення слова доля?

За тлумачним словником, доля – хід подій, збіг обставин, напрям життєвого шляху, що ніби не залежить від бажання, волі людини.

- Чи можливо долю «запрограмувати», передбачити або змінити?

- Що незвичного в цій строфі? (Долю вибрала собі сама).

- Підберіть синоніми до слова доля. (Талант, фортуна, фатум, планета, зірка, зоря, хрест)

VI. Робота над твором Л.Костенко «Чайка на крижині».

Діти, сьогодні ми познайомимось з поемою Л.Костенко «Чайка на крижині».

В цій поемі поетеса роздумує про смисл життя людини.

Возвеличує любов до рідного краю, до всього, що з ним пов’язано, перебуваючи далеко за його межами.

Основна думка:

А) «Нащо крилатим» ґрунт під ногами?

Б) «Для мене той край найкращий, де виросли крила мої».

Жанр: поема (великий за розміром віршований твір, у якому є сюжет)

 

Композиція.

Твір складається з п’яти частин:

- «Надбережжя»;

- «Крила на Одрі»;

- «Крила»;

- «Ґрунт»;

- «Усміх».

Вони мають закінчену думку, але в той же час пов’язані з перебуванням Л.Костенко у Польщі, зокрема у порту міста Шецин, та міркуваннями поетеси про життя людини, її призначення на землі, любові до рідного краю.

Давайте пригадаємо, із яких частин складається твір? (експозиція, зав’язка, кульмінація, розв’язка).

Експозиція: опис портового надбережжя Шеціна, змін, які відбуваються з приходом весни.

Зав’язка: розмірковування поетеси над призначенням крил людини.

Кульмінація: хвилювання поетеси, які викликав корабель із рідної землі.

Розв’язка: гостювання поетеси у Польщі.

Кожна частина має свій сюжет. Сюжетом І частини є: перебування ліричної героїні в Польщі, зокрема порт Шецін, спостерігає з красою Одри, кораблями біля причалів.

- Хто має бажання продекламувати ІІ і ІІІ частину твору напам’ять

(Читають уривки напам’ять)

- Хто головний герой в цій поемі? Це образ чайки, чи під цим образом розуміємо когось іншого. В образі чайки змальована сама Ліна Костенко.

Давайте поглянемо на малюнок. Чи відтворює він сюжет поезії «Крига на Одрі»?

Так. Бо наступила весна, ламається крига. На одній з крижин вона побачила чайку. Це підштовхнуло її до роздумів про смисл життя людини.

А що буде сюжетом ІІІ частини твору?

Людина має крила, але як птах не літає, бо людські крила зроблені не з пуху, а з правди, чесності, довір’я, вірності, з пісні, надії, поезії, мрії.

Сюжет IV частини

Героїня полюбляє Польщу за її легенди, мову, звичаї, але для неї рідний край – найулюбленіший.

Сюжет V частини

Побачивши корабель з прапором рідного краю, героїня зрозуміла, що де б ти не був, а рідний край для кожної людини – є наймилішим, дорогим.

Які художні особливості може використовувати у своєму творі Ліна Костенко?

Метафори, епітети, повтори, риторичні запитання.

Вступне слово вчителя про глибоке духовне наповнення людини – її «крилатість», що проявляється індивідуально.

Коли читали поезію «Крила» Л.Костенко, кожний із вас, мабуть, звернув увагу на символічне значення людських крил. Чим дорослішою стає людина, тим і крила її стають більшими.

Для чого людині потрібні крила? Хіба вона літає? Так. Людина літає не тільки уві сні. Крила для кожного є тим глибоким духовним наповненням, що проявляється індивідуально.

Чому людина має крила, а не може літати? Це залежить від самої людини, її прагнення, бажання, цілеспрямованості, наполегливості, старанності.

Складання схеми

А зараз давайте складемо інформаційне гроно про людські крила:

 

 

Правда

Чесність

Довір’я

Людські крила Вірність у коханні

Вічне поривання

Швидкість до роботи

Щедрість та турботи

Пісні, надії, поезії, мрії

 

 

Підсумок уроку

Діти, скажіть чого варта творчість Л.Костенко?

 

Метод „Прес”

Я вважаю, що … (творчість Л.Костенко варта наслідування)

Тому що … (її поезії вражають неповторністю)

Наприклад … (вірші про духовне наповнення кожної людини)

Отже… (це справді талановита поетеса)

 

Домашнє завдання

Прочитати І, IV, V частини «Чайка на крижині», визначити сюжет і композицію в усіх частинах, підкреслити художні особливості твору. Написати міні-твір на тему «Людські крила» - творча група.

 

 

Додаток 1

Тестове опитування

1. Ліна Костенко народилась:

а) 1960 року;

б) 1891 року;

в) 1930 року;

г) 1911 року.

2. За жанровою спрямованістю „Чайка на крижині”:

а) поезія в прозі;

б) поема;

в) ліричний вірш.

3. Ідеєю поеми „Чайка на крижині” є:

а) возвеличує любов до рідного краю;

б) захист природи;

в) історія благородного птаха;

г) святість материнської любові.

4. Описуючи Одру Л.Костенко зазначила, що вона:

а) темна і широка;

б) голуба і глибока;

в) мутна і мілка.

5. Побачивши чайку, лірична героїня здивувалась тим, що пташина:

а) самотньо плила на крижині;

б) не встигла відлетіти у вирій;

в) не змогла спіймати рибу.

6. „Нащо крилатим під ногами...”:

а) крижина;

б) ґрунт;

в) деревина.

7. Людина хоч і не літає та має:

а) велике бажання злетіти;

б) крила;

в) практичні навички.

8. До якої країни прибула лірична героїня?

а) Канади;

б) Польщі;

в) Угорщини.

9. З чого, на думку поетеси, зроблені крила у людини:

а) зі сміливості;

б) з пуху;

в) з чесності.

10.Той край є найкращим для поетеси, де:

А) виросли у неї крила;

Б) найкращі люди;

В) відбулося багато історичних подій

11. Тільки тоді можна вирушати в полі, як вважає поетеса, коли маєш... (Л.Костенко „Чайка на крижині”):

а) освіту і досвід;

б) ґрунт під ногами;

в) батьківське благословення.

12. Хоча людина і має крила, але, вважає поетеса, вона:

а) тужить за рідним краєм;

б) повинна не тільки перебування в небі, а й обробляти свою землю;

б) зобов’язана допомагати всім на землі.

 

Відповіді

1) В;

2) Б;

3) Б;

4) А;

5) А;

6) А;

7) Б;

8) Б;

9) Б;

10) В;

11) А;

12) Б;

13) А.

[P1]

Урок з української літератури в 7 класі

Тема: «Л. Костенко.Поема «Чайка на крижині». Розгорнута притчева метафора про духовність людини – її неповторну „крилатість ”

Мета уроку: поглибити знання учнів про життя і творчість Ліни Костенко, розпочати роботу щодо аналізування поеми „Чайка на крижині”, на прикладі цього твору дослідити різницю між матеріальним і духовним; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки; уміти розшифровувати, коментувати метафоричний підтекст образів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Ліни Костенко, прищеплювати високі моральні якості учням, прагнення духовно збагачуватися.

 

Учні повинні знати: біографію Ліни Костенко, зміст поеми „Чайка на крижині”, познайомляться з розгорнутою притчевою метафорою.

Учні повинні вміти: виразно читати поетичні твори Ліни Костенко, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Ліни Костенко, бібліотечка її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки, схеми), використання комп’ютера, тести.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

ІІ. Вступне слово вчителя

З давніх-давен прийшов до нас особливий вид мистецтва – мистецтво слова, література, яка за законами краси творить особливу реальність, відображає дійсність у художніх образах. Бути Поетом – це не лише вміння писати вірші десь в тиші нічного кабінету або похапцем на клаптиках паперу, перетворювати звичайні слова на гармонію звуків і образів. Поет, діти, - це людина, яка живе перш за все з відкритою душею, дарує людям радість, мрію.

На сьогоднішньому уроці мені хотілося б, щоб ви, діти, пригадали, що вам відомо про життя і творчість відомої письменниці Л.В.Костенко? (Не кривила душею, залишалася стійкою у своїх переконаннях.)

Чи запам'яталися вам твори письменниці, які вивчалися у 6 класі?

За що українці шанують і поважають Л.Костенко? (За чесність, за вміння дарувати людям мрію, іти на крок попереду)

Більшість її творів – це (поезії). Дайте визначення поезії, як літературному жанру (Поезія – це невеликий художній твір у віршах).

Які проблеми порушувала Л.Костенко у своїх творах? (Добро і зло «Кольорові миші», бережливе ставлення до природи; дружба і зрада, індивідуальність, її переслідування).

Назвіть риси характеру, які, на ваш погляд, цінує Л.Костенко в людині (чесність, любов, дружбу, справедливість, взаємодопомогу).

ІІІ. Презентація уроку

Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо розмову про людину, яка живе поруч з нами, її часто називають совістю нації, царівною української поезії. І це не просто пишні слова, Л.Костенко не тільки видатний митець, вона – своєрідний символ України.

Відкрийте монітори і давайте прочитаємо тему нашого уроку „Л.Костенко. коротко про письменницю. Поема «Чайка на крижині» Розгорнута притчева метафора про духовність людини – її неповторну „крилатість””.

На цьому уроці, ми з вами, діти, поглибимо знання про життя і творчість Л.Костенко.

Діти, після вивчення цієї теми, що ви зможете самостійно робити: (відкривають програму, з якою будуть працювати на уроці)?

- виразно і вдумливо читати поему «Чайка на крижині»;

- пояснювати відмінність між матеріальним і духовним;

- висловлювати свої думки про духовне наповнення кожної людини, способи його проявів у реальному житті;

- обговорювати необхідність бути духовно розвиненою особистістю.

У вас на столах лежать оцінювальні картки, де ви оціните свої відповіді, виражаючи їх в балах (самооцінювання).

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-06-26; просмотров: 295; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.140.196.5 (0.012 с.)