Інструкційно – методична карта № 1 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Інструкційно – методична карта № 1



Інструкційно – методична карта № 1

(навчальна практика із набуття первинних професійних умінь і навичок з дисципліни «Теорія держави і права» )

Тема заняття:  Джерела (форми) права України, їх види. Елементи норми права.

Зміст заняття: визначення джерел (форм) права України та їх видів.

Мета заняття: навчальна – застосовувати нормативні акти у сфері певної соціальної діяльності фізичних та юридичних осіб.

виховна - сприяти формуванню правової свідомості, правової культури студентів.

Методичне забезпечення:

1. Конституція України. К.: Атіка, 2010.

2. Скакун О.Ф.. Теорія права і держави. – К.: Алерта, 2009.

3. Волинка К. Г. Теорія держави і права. – К.: МАУП, 2006.

4. Загальна теорія держави і права. Підручник для студентів спеціальностей вищ навч закладів. За ред. М. В. Цвіка. – Х.: Право, 2002.

5. Теорія держави та права. Наочний посібник для студентів технікумів та коледжів. – К.: НМЦ «Укоопосвіта», 2001.

Хід заняття

  1. Організаційна частина.
  2. Актуалізація опорних знань.

2.1. Визначте види джерел (форм) права.

2.2. Дайте порівняльну характеристику нормативно – правового акта та нормативно – правового договору.

2.3. Дайте порівняльну характеристику правового звичаю та судового чи адміністративного прецедента.

3. Вирішення практичних завдань.

 

СИТУАЦІЯ № 1. Визначте, скільки правових норм містять ст. 1 та ст. 2 Конституції України.

Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Стаття 2. Суверенітет України поширюється на всю її територію.

 Україна є унітарною державою.

         Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

 Розкрийте структуру цих правових норм.

 Визначте їх класифікацію залежно: а) від галузей права;

         б) від способу встановлення правил поведінки.

 

СИТУАЦІЯ № 2. Визначте, скільки правових норм містить ст. 196 КК України.

Стаття 196. Необережне знищення або пошкодження майна.

            Необережне знищення або пошкодження чужого майна, що спричинило тяжкі тілесні ушкодження або загибель людей,

           - карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

  Розкрийте структуру і визначте класифікацію залежно: а) від галузей права;

                 б) від ролі і мети, предмета дії в регулюванні суспільних відносин;

                 в) від способу встановлення правил поведінки.

 

СИТУАЦІЯ № 3. Ознайомтесь зі ст. 128 КК України.

Стаття 128. Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження.

           Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження,

- карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до двох років.  

Визначте: а) скільки норм права міститься в цій статті;

             б) вид цієї норми права залежно від галузі права та за способом встановлення правил поведінки;

           в) структуру цієї норми.

 

СИТУАЦІЯ № 4. Ознайомтесь зі ст. 304 КК України.

Стаття 304. Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність.

           Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми,

           - карається позбавленням волі на строк від двох до семи років.

Визначте: а) скільки норм права міститься в цій статті;

б) вид цієї норми права залежно від галузей права та за способом встановлення правил поведінки;

в) структуру цієї норми.         

 

Ситуація 5. Визначте, та обґрунтуйте до якої форми реалізації права належать:

           а) дії боржника щодо виконання зобов’язання;

           б) дарування квартири;

           в) рішення місцевого суду про розподіл майна подружжя;

           г) порушення правил дорожнього руху;

           г) звернення до місцевого суду зі скаргою на неправомірне вчинення нотаріальних дій;

           д) наказ директора підприємства про звільнення працівника;

           е) вирок суду про притягнення до кримінальної відповідальності особи, що вчинила злочин.

 

 

СИТУАЦІЯ № 6. Ознайомтесь з нормою права, викладеної у ст. 48 Конституції України:

           “ Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло “.

Визначте і обґрунтуйте форму реалізації норми права.

 

СИТУАЦІЯ № 7. (САМОСТІЙНА РОБОТА)

           Ознайомтесь з нормою права, викладеної у ч. 1 ст. 623 ЦК України:       

           “ Боржник, який порушив зобов’язання, має відшкодувати кредиторові завдані ним збитки”.           

Визначте і обґрунтуйте форму реалізації норми права.

 

СИТУАЦІЯ № 8. Ознайомтесь з нормою права, викладеної у ч. 1 ст. 163 ЦПК України:

           “ Всі присутні в залі судового засідання при вході до суду повинні встати. Рішення суду всі присутні в залі заслуховують стоячи, особи, які беруть участь справі, свідки, експерти, перекладачі звертаються до суду та дають свої показання і пояснення стоячи “.

Визначте і обґрунтуйте форму реалізації норми права.

 

СИТУАЦІЯ № 9. Визначте належність приписів до:

1) актів застосування норм права;

2) нормативно - правових актів:

           а) наказ директора коледжу про відрахування студента;

           б) рішення міської Ради про виділення земельної ділянки під будівництво торговельного центру;

           в)рішення місцевого суду про притягнення особи до адміністративної відповідальності;

           г)” Громадяни можуть вести свої справи в суді особисто або через своїх представників “.

 

СИТУАЦІЯ № 10. Визначте стадії та суб’єктів у процесі застосування норм права:

           а) збирання, перевірка та оцінка доказів у кримінальній справі;

           б) кваліфікація поведінки особи, що підозрюється у вчиненні крадіжки чужого майна;

           в) усвідомлення і роз’яснення змісту правової норми;

           г) оголошення вироку в кримінальній справі;

           г) виконання рішення суду про розподіл майна.

 

Мета заняття:

навчальна – застосовувати нормативні акти у сфері певної соціальної діяльності фізичних та юридичних осіб.

виховна - сприяти формуванню правової свідомості, правової культури студентів.

 

Методичне забезпечення:

1. Конституція України. К.: Атіка, 2010.

2. Скакун О.Ф.. Теорія права і держави. – К.: Алерта, 2009.

3. Волинка К. Г. Теорія держави і права. – К.: МАУП, 2006.

4. Загальна теорія держави і права. Підручник для студентів спеціальностей вищ навч закладів. За ред. М. В. Цвіка. – Х.: Право, 2002.

5. Теорія держави та права. Наочний посібник для студентів технікумів та коледжів. – К.: НМЦ «Укоопосвіта», 2001.

 

Хід заняття

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань.

2.1. Визначте види джерел (форм) права.

2.2. Дайте порівняльну характеристику нормативно – правового акта та нормативно – правового договору.

2.3. Дайте порівняльну характеристику правового звичаю та судового чи адміністративного прецедента.

3. Вирішення практичних завдань.

 

Завдання 1. Визначте та проаналізуйте до яких форм (джерел) права належать:

а) Конституція України;

б) Закон України «Про міліцію»;

в) Указ Президента України «Про систему центральних органів виконавчої влади»

г) Постанова Верховної Ради України «Про Регламент Верховної Ради України»;

д) матеріали науково – практичної конференції на тему: «Державно – правова реформа в Україні».

 

Завдання 2. Визначте відповідність ознак конкретній формі (джерелу) права

1 Добровільне і узгоджене рішення двох чи більше сторін, яке містить юридичні норми Нормативно – правовий акт
2 Ухвалюється чи санкціонується уповноваженими органами держави Правовий звичай
3 Складається стихійно протягом тривалого часу Судовий прецедент
4 Рішення конкретної справи, яке стає обов’язковим для вирішення подібних справ у майбутньому  Нормативно – правовий договір

 

Завдання 3. Вкажіть та обґрунтуйте, якими із зазначених ознак характеризується нормативно – правовий акт:

а) має зовнішню форму у вигляді певного писемного документу; 

б) приймається згідно з чітко встановленою процедурою;

в) містить нові норми чи змінює, скасовує чинні;

г) надає волі народу характеру;

г) є рішенням з конкретної справи, яке є обов’язковим для вирішення подібних справ у майбутньому.

д) містить індивідуальні приписи, адресовані певним суб’єктам;

е) призначений для вирішення конкретних юридичних справ;

є) не містить норм права і не вносять безпосередньо змін у законодавство.

 

 

Завдання 4. Визначте відповідність нормативно – правових актів суб’єктом нормотворчості

 

1 Інструкції, вказівки, нормативні накази Верховна Рада
2 Нормативні накази Президент
3 Укази Кабінет Міністрів
4 Рішення Керівники міністрів і відомств
5 Декрети і постанови Місцеві ради
6 Закони і постанови Виконавчі комітети місцевих рад
7 Рішення і нормативні ухвали Керівники обласних і районних державних адміністрацій

 

          

 

Самостійна робота

Проаналізувати основні види та способи тлумачення норм права.

 

 

Викладач       І. Г. Губський

 

Мета заняття:

навчальна – застосовувати нормативні акти у сфері певної соціальної діяльності фізичних та юридичних осіб.

виховна - сприяти формуванню правової свідомості, правової культури студентів.

 

Методичне забезпечення:

1. Конституція України. К.: Атіка, 2010.

2. Скакун О.Ф.. Теорія права і держави. – К.: Алерта, 2009.

3. Волинка К. Г. Теорія держави і права. – К.: МАУП, 2006.

4. Загальна теорія держави і права. Підручник для студентів спеціальностей вищ навч закладів. За ред. М. В. Цвіка. – Х.: Право, 2002.

5. Теорія держави та права. Наочний посібник для студентів технікумів та коледжів. – К.: НМЦ «Укоопосвіта», 2001.

 

Хід заняття

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань.

2.1. Визначте і охарактеризуйте поняття «система права».

2.2. Вкажіть структурні елементи системи права.

2.3. Назвіть стадії (етапи) нормотворчого процесу.

2.4. Дайте порівняльну характеристику понять  «норма права» та «галузь права».

2.5. Зробіть порівняльну характеристику понять «правовий інститут» та «підгалузь права».

2.6. Розкрийте спільні та відмінні ознаки галузей матеріального та процесуального права.

3. Вирішення практичних завдань.

Завдання 1.

1.1.Розташуйте у правильній послідовності правотворчого (нормотворчого) процесу.

 

№ з/п Етапи нормотворчого процесу
1 Підписання НПА
2 Прийняття НПА (закону)
3 Підготовка тексту проекту НПА
4 Обговорення проекту НПА та його наступне доопрацювання
5 Нормотворча (законодавча) ініціатива
6 Прийняття рішення про підготовку проекту НПА
7 Оприлюднення НПА шляхом опублікування або безпосереднього доведення до виконавців
8 Попередня експертиза проекту НПА
9 Присвоєння реєстраційного номера

 

 

1.2. Розташуйте у правильній послідовності та об’єднайте зазначені етапи у стадії правотворчого (нормотворчого) процесу:

 

№ з/п Стадії нормотворчого процесу
1 Посвідчувально – інформаційна стадія
2 Стадія прийняття проекту НПА
3 Перед проектна стадія
4 Проектна стадія

 

 

Завдання 2.

Вкажіть суб’єктів, що мають право законодавчої ініціативи:

1. Прем’єр – Міністр;

2. Міністри;

3. Народні депутати;

4. Президент;

5. Голова НБУ;

6. Ректор Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка;

7. Кабінет Міністрів;

8. Конституційний Суд України;

9. Верховний Суд України.

          

Завдання 3.

           З’ясуйте зміст правової норми у ч. 1 ст. 186 КК України логічним способом тлумачення.

 

Завдання 4.

Знайдіть правильні визначення структурних елементів системи тлумачення:

 

№ з/п Структурні елементи Визначення
1 Об’єкт тлумачення Зміст (смисл) тексту юридичного акта
2 Суб’єкт тлумачення Правильне й одноразове розуміння норм права та правильне й однакове застосування і реалізація норм права
3 Предмет тлумачення Норма права, що виражає в приписах законів і підзаконних актів
4 Мета тлумачення Органи держави, посадові особи, громадські організації, окремі громадяни.

Викладач       І. Г. Губський

 

 

Мета заняття:

навчальна – уміти систематизувати законодавчі та інші нормативно – правові акти за заданими хронологією й тематикою і тлумачити їх.

виховна - сприяти формуванню правової свідомості, правової культури студентів.

Методичне забезпечення:

1. Конституція України. К: Атіка, 2010

2. Скакун О.Ф. Теорія права і держави. – К.: Алерта, 2009

3. Волинка К. Г. Теорія держави і права.-К.:МАУП, 2006

4. Загальна теорія держави і права. Підручник для студентів спеціальностей вищ. навч. закладів За ред. М.В. Цвіка – Х.: Право, 2002

5. Теорія держави та права. Наочний посібник для студентів технікумів та коледжів.-К.: НМЦ«Укоопосвіта», 2001

Хід заняття:

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань.

2.1. Зробіть порівняльну характеристика основних ознак системи права і системи законодавства України, їх співвідношення.

2.2. Визначте поняття «норма права», «правовий інститут», «підгалузь права», «галузь права».

2.3. Порівняйте поняття «кодифікація», «інкорпорація», «консолідація».

2.4. Проаналізуйте хронологічну і тематичну інкорпорацію.

 

3. Вирішення практичних завдань.

 

Завдання 1. Визначте та проаналізуйте, яка форма систематизації нормативно-правових актів була здійснена при створенні:

 

а) збірників законодавства;

б) зібрання законодавства;

в) Конституція України;

г) Цивільного кодексу України;

ґ) Кримінального кодексу України;

д) Основ законодавства про культуру;

е) Основ законодавства про охорону здоров’я;

є) Основ законодавства про загальнообов’язкове соціальне страхування;

ж) «Законів України» в 11 томах (1996 – 1997 р.р.);

з) неофіційної пошукової системи «Ліга-Закон»;

и) Відомостей Верховної Ради України;

і) Соціального кодексу ФРН;

ї) Податкового кодексу США;

й) Кодексу про працю Франції.

 

Завдання 2. Вкажіть вид інкорпорації (повна, часткова, офіційна, неофіційна, хронологічна, предметна):

 

а) складання збірників з нормативно-правових актів, що присвячені певній сфері правового регулювання (адвокатура, нотаріат, банківська діяльність);

б) систематизація від імені нормативного органу держави, що сам підготував або офіційно схвалив збірник, підготовлений іншим органом (наприклад, «Відомості Верховної Ради України);

в) упорядкування нормативно-правових актів за часом вступу їх дію;

г) упорядкування нормативно-правових актів за галузями або інститутами права;

ґ) включення у збірники всіх актів суб’єкта нормотворчості;

д) систематизація без офіційного схвалення нормотворчого органу держави.

Завдання 3. Систематизуйте нормативні акти Кабінету Міністрів України, міністерств, інших органів державної влади:

 

а) за хронологічною ознакою;

б) за тематичною ознакою;

в) в алфавітному порядку;

г) за юридичною силою;

ґ) за суб’єктами нормотворчості;

д) за видами актів.

 

1. Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги (затверджено постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1227).

2. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджено постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246).

3. Методика визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затверджено постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1253).

4. Порядок обліку платників податків і зборів (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 р. № 979).

5. Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307 «Про затвердження порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»

6. Постанова КМУ від 17. 09. 2008 р. № 842 «Про затвердження Конституцією державної системи професійної орієнтації населення».

7. Положення про порядок організації сезонних робіт (затверджено постановою КМУ від 27.04. 1998 р.)

8. Наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29. 07. 1993 р. № 58 «Про затвердження інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників».

9. Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників (затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29. 07. 1993 р. № 58)

10. Постанова КМУ про вдосконалення контролю якості і безпеки харчових продуктів від 09. 11. 1996 р. № 1371

11. Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав» (затвердженого постановою КМУ від 10. 09. 2003 р. № 1440).

12. Національний стандарт № 1 «Оцінка нерухомого майна» (затвердженого постановою КМУ від 28.10.2004 р. № 1442).

13. Розпорядження КМУ про схвалення Концепції Державної прогарами «Соціальне житло» від 03. 09. 2005 р. № 384 – р.

14. Інструкція про проведення виконавчих дій (затверджена наказом Міністерства юстиції України від 15. 12. 1999 р. № 74/5)

15. Конвенція міжнародної організації праці № 173 1992 року про захист вимог працівників у випадку неплатоспроможності роботодавця.

16. Декрет КМУ «Про державне мито» від 21. 01. 1993 р. № 7- 93.

17. Список сезонних робіт і сезонних галузей затверджена постановою КМУ від 28. 03. 2007 р. № 278

18. Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України підтвердженого наказом Міністерства України від 03. 03. 2004 р. № 20 /5

19. Наказ Державної митної служби України «Про затвердження тимчасового порядку діяльності митних брокерів та їх представників» від 26. 11. 2008 р. № 1334.

20. Порядок проведення індексації грошових доходів населення (затверджений постановою КМУ від 17. 07. 2003 р. № 1078).

21.   Постанова КМУ «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу» від 23. 07. 2008 р. № 665.

 

Методичні вказівки:

           Для виконання практичних завдань студентам слід розібратися з видами (формами) систематизації (облік нормативно-правового матеріалу, кодифікація, інкорпорація, консолідація, звід законів).

           Облік нормативно-правового матеріалу – письмове чи автоматизоване фіксування виданих нормативно-правових актів (у суспільних журналах, на картках, автоматизоване, електронне)

           Кодифікація - створення нового об’єднаного нормативно – правового акту на основі старих актів шляхом часткової або значної зміни їхнього змісту.

Інкорпорація - об’єднання та розміщення нормативно – правових актів повністю чи частково в тому чи іншому порядку (хронологічному, алфавітному, предметному) збірники чи зібрання після певної технічної обробки без зміни їх змісту.

Консолідація – поєднання в єдиний укрупнений нормативно – правових акт з усуненням повторень і суперечностей без зміни змісту.

Звід законів – поєднання консолідації, кодифікація та інкорпорації у систематизованому акті.

Самостійна робота

           Розтлумачити зміст локальних нормативних актів, правових норм, Правил внутрішнього розпорядку навчального закладу та систематизувати їх.

Мета заняття:

навчальна – уміти систематизувати законодавчі та інші нормативно – правові акти за заданими хронологією й тематикою і тлумачити їх.

виховна - сприяти формуванню правової свідомості, правової культури студентів.

 

Методичне забезпечення:

1. Конституція України. К: Атіка, 2010

2. Скакун О.Ф. Теорія права і держави. – К.: Алерта, 2009

3. Волинка К. Г. Теорія держави і права.-К.:МАУП, 2006

4. Загальна теорія держави і права. Підручник для студентів спеціальностей вищ. навч. закладів За ред. М.В. Цвіка – Х.: Право, 2002

5. Теорія держави та права. Наочний посібник для студентів технікумів та коледжів.-К.: НМЦ«Укоопосвіта», 2001

 

Хід заняття:

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань.

2.1.Зробіть порівняльну характеристику закону та підзаконного акта.

2.2.Порівняйте поняття «місцевий НПА» та «локальний НПА».

2.3.Порівняйте поняття «загальний НПА» та «відомчій НПА».

Методичні вказівки

           Для виконання практичних завдань студентам слід розібратися з видами (формами) систематизації (облік нормативно-правового матеріалу, кодифікація, інкорпорація, консолідація, звід законів).

           Облік нормативно-правового матеріалу – письмове чи автоматизоване фіксування виданих нормативно-правових актів (у суспільних журналах, на картках, автоматизоване, електронне)

           Кодифікація - створення нового об’єднаного нормативно – правового акту на основі старих актів шляхом часткової або значної зміни їхнього змісту.

Інкорпорація - об’єднання та розміщення нормативно – правових актів повністю чи частково в тому чи іншому порядку (хронологічному, алфавітному, предметному) збірники чи зібрання після певної технічної обробки без зміни їх змісту.

Консолідація – поєднання в єдиний укрупнений нормативно – правових акт з усуненням повторень і суперечностей без зміни змісту.

Звід законів – поєднання консолідації, кодифікація та інкорпорації у систематизованому акті.

Мета заняття:

навчальнауміти визначати відповідні форми захисту прав і законних інтересів громадян й організацій у межах своєї компетенції; застосовувати нормативні акти, що врегульовують діяльність судової системи та правоохоронних органів; визначати підвідомчість та підсудність справ судам загальної юрисдикції; визначати напрями діяльності окремих правоохоронних органів у юридичній та правоохоронній діяльності.

виховна - сприяти формуванню правової свідомості, правової культури студентів.

 

Методичне забезпечення:

1. Конституція України. К.: Атіка, 2011

2.  Кримінально – процесуальний кодекс України. – Х. ТОВ «Одіссей», 2010

3. Закон України «Про судоустрій і статус суддів». – Х. ТОВ «Одіссей», 2011

4. Закон України «Про міліцію» – Х. ТОВ «Одіссей», 2011

5. Закон України «Про прокуратуру» – Х. ТОВ «Одіссей», 2011

6. Закон України «Про адвокатуру» – Х. ТОВ «Одіссей», 2011

7. Закон України «Про нотаріат» – К. «Атіка», 2010

8. Закон України «Про державну виконавчу службу» – К. «Атіка», 2010

 

Хід заняття:

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань.

2.1.Порівняйте поняття правоохоронної та правозахисної діяльності. Визначте органи, що здійснюють правоохоронну та правозахисну діяльність.

2.2.Визначте поняття, основні ознаки і принципи правосуддя.

2.3.Вкажіть назви чинних нормативних актів, якими регулюється діяльність судів, прокуратури, міліції, органів досудового слідства та дізнання, адвокатури.

Самостійна робота

           Вивчити основні положення нормативно – правових актів що врегульовують діяльність судової системи та правоохоронних органів.

           Законспектувати стст. 1-3, 17, 18, 21, 22, 26, 27, 31, 32, 38 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»; ст. 5 Закону України «Про прокуратуру», ст. 1, ч. 1 ст. 7, ст. 12 Закону України «Про міліцію», стст. 1, 2, 5,8, 16, 17 Закону України «Про адвокатуру».

Мета заняття:

навчальнауміти визначати підвідомчість та підсудність справ судом загальної юрисдикції; визначати напрями діяльності окремих правоохоронних органів у юридичній та правоохоронній діяльності.

виховна - сприяти формуванню правової свідомості, правової культури студентів.

 

Методичне забезпечення:

1. Конституція України. К.: Атіка, 2011

2. Кримінальний кодекс України. – Х. ТОВ «Одіссей», 2010

3. Кримінально – процесуальний кодекс України. – Х. ТОВ «Одіссей», 2010

4. Закон України «Про судоустрій і статус суддів». – Х. ТОВ «Одіссей», 2011

5. Закон України «Про міліцію» – Х. ТОВ «Одіссей», 2011

6. Закон України «Про прокуратуру» – Х. ТОВ «Одіссей», 2011

7. Закон України «Про адвокатуру» – Х. ТОВ «Одіссей», 2011

8. Закон України «Про нотаріат» – К. «Атіка», 2010

9. Закон України «Про державну виконавчу службу» – К. «Атіка», 2010

 

Хід заняття:

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань.

2.1.Визначте та проаналізуйте з посиланням на чинне законодавство зміст поняття «судова система» України.

2.2. Визначте та проаналізуйте з посиланням на чинне законодавство зміст поняття «система судів загальної юрисдикції».

2.3.З'ясуйте сутність поняття «місцеві суди» та обґрунтуйте з посиланням на чинне законодавство.

2.4.Порівняйте поняття «підвідомчість» та «підсудність».

Завдання 1.

           Спираючись на правові норми закону України «Про судоустрій і статус суддів», складіть схему системи судів загальної юрисдикції.

 

Завдання 2.

             Спираючись на правові норми закону України «Про прокуратуру», складіть схему системи органів прокуратури.

Завдання 3.

           Спираючись на правові норми закону України «Про міліцію», складіть схему системи органів міліції.

 

Завдання 4.

           Петренко разом з Тарасенком скоїли крадіжку приватного майна в с. Спаське Новомосковського району. Їх було затримано у м. Новомосковську.

           Визначте, підсудність даної кримінальної справи. Обґрунтуйте відповідь.

 

Завдання 5.

           Військовослужбовець Лопатін, перебуваючи у звільненні, скоїв злочин у кафе «Печера» в м. Новомосковську - умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження громадянину Василенку.

           Визначте підвідомчість та підсудність даної кримінальної справи. Обґрунтуйте відповідь.

 

Завдання 6.

           Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросфера» продало сільськогосподарську продукцію торгівельному підприємству «Меркурій» на суму 10.000 грн. з відстрочкою платежу, однак торгівельне підприємство «Меркурій» не повернуло грошові кошти за придбання продукцію навіть по закінченню двохмісячного строку з моменту придбання продукції.

           Визначте підвідомчість та підсудність даної справи. Відповідь обґрунтуйте.

 

Завдання 7.

           У місті Новомосковську під час проведення урочистого мітингу, присвяченого Дню Перемоги, неповнолітні Кучеренко і Скляр вчинили хуліганські дії.

           Визначте підслідність та підсудність даної кримінальної справи.

 

Завдання 8.

           Приватний підприємець Горошко, займаючись підприємницькою діяльністю, приховав від оподаткування грошову суму 15. 000 грн. Коли почалося розслідування, Горошко вирішив ухилитися від правосуддя та виїхав закордон.

           Визначте орган, що розглядатиме дану справу. Відповідь обґрунтуйте.

Методичні вказівки

Студентам слід з’ясувати поняття підвідомчості, підсудності та підслідності.

Підвідомчість – це сукупність юридичних ознак (властивостей) справи, на основі яких визначається орган, що має право розглянути та вирішити її.

Підсудність - це сукупність юридичних ознак (властивостей) справи, на основі яких визначається суд, що має право розглянути та вирішити її (стст 33 – 42 КПК України).

Підслідність – це сукупність юридичних ознак (властивостей) кримінальної справи, на основі яких визначається вид слідчих органів, які будуть її розслідувати на стадії досудового слідства (слідчі органів прокуратури, слідчі органів внутрішніх справ, слідчі органів служби безпеки). Така підслідність називається предметною (родовою) (стст. 111- 112 КПК України).

Мета заняття:

навчальнауміти визначати відповідні форми захисту прав і законних інтересів громадян й організацій у межах своєї компетенції; застосовувати нормативно – правові акти, що врегульовують діяльність судової системи та правоохоронних органів, визначати напрями діяльності окремих правоохоронних органів у юридичній та правоохоронній діяльності. 

виховна - сприяти формуванню правової свідомості, правової культури студентів.

 

Методичне забезпечення:

1. Конституція України. К.: Атіка, 2011

2. Цивільний кодекс України. – Х. ТОВ «Одіссей», 2010

3. Кримінально – процесуальний кодекс України. – Х. ТОВ «Одіссей», 2010

4. Закон України «Про державну виконавчу службу» – К. «Атіка», 2010

5. Закон України «Про нотаріат» – К. «Атіка», 2010

 

Хід заняття:

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань.

2.1. Ознайомтесь зі ст. 15 ЦК України. Вкажіть види порушень прав і свобод, інших протиправних посягань, від яких кожна особа має право на захист свого цивільного права та охарактеризуйте їх.

2.2. Ознайомтесь зі ст. 15 ЦК України. Вкажіть способи захисту цивільних прав та інтересів судом.

2.3. Вкажіть та занотуйте правові норми, що регулюють адміністративний захист та захист цивільних прав нотаріусом.

Завдання 1.

           Визначте суб’єктів захисту цивільних прав та інтересів:

           а) громадянин Василенко, права і свободи якого були порушені, використавши всі національні засоби правового захисту був вимушений звернутися до …

           б) громадянка Артемчик, мати двох неповнолітніх дітей оформила позовну заяву про розірвання шлюбу до …;

           в) ст. 121 Конституції України покладає функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом на …

           г) ст. 40 Конституції України дає право всім особам направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до …

           г) згідно норм Конституції України … має право скасовувати акти КМУ та акти Ради міністрів Автономної республіки Крим;

           д) згідно норм Конституції України … має право вето щодо прийнятих ВР України законів із наступним поверненням їх на повторний розгляд ВР Україн, у тому числі щодо цивільно – правового регулювання суспільних відносин.

           е) згідно ст. 118 Конституції України рішення голів місцевих державних адміністрацій можуть бути скасовані … або …

 

Завдання 2.

           Визначте форму і спосіб захисту цивільних прав та інтересів судом:

а) власник громадянин Петренко має право витребувати майно із чужого незаконного володіння згідно ст. 387 ЦК України;

б) власник громадянин Сахарчук має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном згідно ст. 391 ЦК України

в) громадянин Остапенко, що втратив договір купівлі- продажу будинку, згідно з яким він є покупцем цього будинку, звернувся з позовом про визнання його права власності згідно зі ст. 392 ЦК України;

г) майну громадянина Карпенка було спричинено майнову шкоду внаслідок неправомірних дій громадянина Бондаренка.

 

Завдання 3.

           Відвідати районне управління юстиції. Законспектувати та вивчити структуру, завдання, функції Державної виконавчої служби згідно з Законом України «Про державну виконавчу службу».

 

Завдання 4.

           Відвідати державну нотаріальну контору. Законспектувати та вивчити завдання, функції нотаріальної діяльності згідно з законом України «Про нотаріат».

 

Методичні вказівки:

           Студентам слід згадати ст. 55 Конституції України, згідно з якою кожен має право будь – якими, не забороненими законом, засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань, у тому числі шляхом самозахисту (ст. 19 ЦК України).

Під порушенням слід розуміти такий стан суб’єктивного права, при якому воно зазнало протиправного впливу з боку порушника, внаслідок якого суб’єктивне раво уповноваженої особи зазнало зменшення або ліквідацію такого.

           Невизнання  - це дії учасника цивільного правовідношення, який несе юридичний обов’язок перед уповноваженою особою, які спрямовані на заперечення у цілому або певній частині суб’єктивного права іншого учасника цивільного правовідношення, внаслідок якого уповноважена особа позбавлена можливості реалізувати своє право.

           Оспорювання - це такий стан цивільного правовідношення, при якому між учасниками існує спір з приводу наявності чи відсутності суб’єктивного права у сторін, а також приналежності такого права певній особі.

            Інтерес, який охороняється законом, - це не заборонене законом і таке, що не суперечить загальним засадам цивільно – правового регулювання, притягнення особи щодо ефективної реалізації своїх повноважень, які не визначені як суб’єктивні права.

           При вирішенні ситуацій студентам слід ознайомитись з нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, що регулюють форми, способи та суб’єктів захисту прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб.  

 

Самостійна робота

1. Законспектувати стст. 101, 102, 103, 111, 116 КПК України.

2. Законспектувати ст. 49 ЦК України на коментар до неї.

Завдання 1.

           Ознайомтесь зі ст. 1 – 8 КУпАП. Дайте чіткі письмові відповіді на питання і посилаючись на правові норми.

1. Чи належать до основних завдань КУпАП зміщення законності та запобігання пр



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2020-12-09; просмотров: 67; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.188.40.207 (0.284 с.)