Розділ 1. Теоретичні основи використання нових інформаційних технологій в початковій школі 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Розділ 1. Теоретичні основи використання нових інформаційних технологій в початковій школі



Зміст

Вступ

Розділ 1. Теоретичні основи використання нових інформаційних технологій в початковій школі

1.1. Основні проблеми використання комп’ютера у навчанні молодших школярів

1.2. Використання комп’ютера у виховній роботі з молодшими школярами

1.3. Вплив комп’ютера на психічне і фізичне здоров’я дитини. Проблеми та шляхи їх вирішення

Розділ 2. Методичні рекомендації щодо використання НІТ в роботі вчителя початкових класів

2.1. Методична розробка Першого уроку для учнів 1 класів із використанням комп’ютера

2.2. Розробка виховного заходу із використанням комп’ютера

Висновки

Список використаної літератури

Додаток 1


Вступ

 

Сьогодні інформатика розглядається як важливіший компонент загальної освіти, що відіграє велику роль у розв’язанні пріоритетних завдань навчання та виховання – у формуванні цілісного світогляду, картини світу, навчальних та комунікативних навичок, основних психічних якостей учнів.

Широке застосування комп’ютерних технологій в освіті поступово але досить впевнено стає найважливішою деталлю навчально-виховного процесу школи.

Актуальність нашої роботи полягає в необхідності пропедевтики використання комп’ютера в старшій школі, щоб учень, який прийшов до 5, 6 чи 7 класу був вже на певному (досить початковому рівні) ознайомлений із комп’ютерною технікою та завданнями, які вона виконує.

Така пропедевтика може відбуватись вже в початкових класах, на уроках, виховних заходах, в гуртках тощо. Робота вчителя тут полягає у первинній інтеграції комп’ютера в навчально-виховний процес.

Об’єктом роботи є освітній процес початкової школи з використанням нових інформаційних технологій (НІТ).

Предмет – використання комп’ютера в початковій школі.

Мета роботи – встановити шляхи використання комп’ютера в роботі вчителя молодших класів.

В ході роботи була опрацьована певна методична література з даної теми та розроблені авторські шляхи використання комп’ютера в роботі вчителя початкових класів.


Розділ 1. Теоретичні основи використання нових інформаційних технологій в початковій школі

Розділ 2. Методичні рекомендації щодо використання НІТ в роботі вчителя початкових класів

В цьому розділі ми запропонували розробку Першого уроку та виховного заходу із використанням комп’ютера, в яких якнайповніше намагались розкрити і використати всі форми застосування НІТ в роботі вчителя, а саме використання комп’ютера як технічного засобу навчання (аудіо та відео програвач, проектор та ін.) та використання комп’ютера для виконання у ньому певних завдань самими дітьми, використовуючи найпростіші маніпуляції (вибір, розкладання малюнків тощо).

Методична розробка Першого уроку для учнів 1 класів із використанням комп’ютера

МОЯ РІДНА ШКОЛА

 

Мета. Формувати в дітей почуття повноправного члена великої шкільної сім’ї, почуття людяності, відповідальності за свої вчинки, гідності, відданості своїй справі – успішному навчанню; розширювати та поглиблювати поняття про моральну поведінку; прищеплювати любов до праці; виховувати любов до навчання, друзів, повагу до старших.

Обладнання. Святково прибраний клас (квіти, вишиті рушники), дорожні знаки, виставка підручників, комп’ютер.

 

Хід уроку

Учитель. Добрий день, мої маленькі школярики. Сьогодні ви вступили у нашу велику шкільну сім’ю, стали учнями 1 класу. З цього дня ми будемо з вами мандрувати країною Знань, збираючи усе, що вона нам подарує. А дарує вона, дітки, те, без чого ми не можемо жити, працювати – знання.

За дверима чути гамір, шум. До класу заходять Дорожні знаки, ведуть за руки Ведмежатко.

Дорожні знаки

Ми – дорожні знаки,

Нас потрібно знати

Водіям і пішоходам,

Тим, хто їздить, і хто ходить,

І дорослим, і малим –

Знаки знати треба всім.

 

– Шановна вчителько! Це – учень Лісової школи Мишко Ведмежатко. Ще би трішки, і він потрапив би до лікарні, а не до школи.

Учитель. Скажи нам, Мишко! Чому ти не на уроках? Адже до Лісової школи від нас дуже далеко, а Мудра Сова, напевне, дуже переживає.

Мишко. Школо, школо, ти погана,

Мучиш ти мене вже зрання.

А я хочу веселитись

І все мультики дивитись.

Учитель. Який жах! І хто це тебе такого навчив?

М ишко. А це мене Лиска з Вовчиком навчили.

Учитель. Діти, чемний наш гість?

Діти. Ні!

Учитель. А що нам з ним робити?

Школярик 1. А ми його залишимо у себе на уроці. Нехай подивиться, чи добре у школі, познайомиться з новими речами, може, знайде собі друзів.

Школярик 2. Але друзі мають бути чемними, допомагати один одному, слухати і поважати старших, не тікати з уроків, не ходити по проїжджій частині вулиці чи блукати містом, не знаючи дорожніх знаків.

Дорожні знаки. Отож, нехай залишається тут, поки за ним хтось не прийде з дорослих, а сам нехай вчить правила дорожнього руху.

(Тут демонструється презентація в POWERPOINT із показом дорожніх знаків, функціями основних із них. Презентацію необхідно насичити малюнками, мелодією або звуковим обрамленням).

Звучить пісня "Ми йдемо сьогодні в клас", сл. М. Пригари, муз. М. Дремлюги. (в якості програвача використовуємо Windows Media Player, якщо такої пісні немає в наявності – створюємо самі, використовуючи музичний редактор).

 

Буквар.

Я – книжка ваша перша,

Буквар мене зовуть.

Сьогодні разом з вами

Ми вирушимо в путь.

Математика.

Я книжка точна, непроста,

Я – Математика нова.

Зі мною, друже, не журись,

Пиши, читай, лічити вчись.

Я і Україна.

Я поведу вас у дорогу,

В ліси, степи, гаї, поля.

Щоб знали ви, чим є багата

І щедра матінка Земля.

 

Засипає осінь слід

Кленовим намистом.

До школи нас запрошує

Дзвінок урочисто.

 

Учитель. Яке свято без сміху. Сміх продовжує людині життя. Тому я пропоную подивитись декілька смішинок.

(Розробка презентації із використанням звуку та смішних тематичних малюнків, що змінюють один одного).

До класу залітає Сова.

Сова. Добрий день, шановні. Вибачте, що без попередження. Я – вчителька Лісової школи – Мудра Сова. У мене з уроку втік Мишко, часом ви його не бачили?

Діти. Бачили. Він у нас у класі, вчиться разом з нами.

Сова. Яка я вам вдячна. Я вже думала, що його збила машина або потрапив у якусь халепу. У моєму класі таке сталося вперше. Це, мабуть, його горе-друзі намовили. Я хочу навчити вас однієї гри, яку люблять мої учні.

Гра “ Плескай-тупоти ”.

(Можна використати запис голосу вчителя на компютері).

Вчитель називає слова. Якщо у них є звук [а] – діти плескають, якщо нема – тупотять.

Сова (до учнів). Усе, чого навчишся, колись пригодиться тобі в житті. Знання людині – це як крила пташині. На тих крилах летиш і бачиш Божий світ, і відкриваєш усе нові й нові його таємниці. Тож лети до школи, дитино!

(До Мишка)

Перш наука – і без бука

Вивчиш все гаразд,

Потім буде і забава,

І прогулянка не раз!

Пробуди у серці радість,

Відшукай у ньому вдячність,

Запали у серці світло,

Посміхнись до всього світу!

Відшукай скарби в душі,

Огорни любов’ю всіх,

Доторкнись небес рукою,

Помилуйся їх красою.

Учень. Сьогодні радісно, щасливо нині

Складаєш дяку вчительці, батькам.

Ми – український цвіт, ми – діти України,

І будемо трудитись, вірте нам!

Учитель. Я дякую всім, хто взяв участь у нашому святі. Адже це ваш перший справжній урок у Країні Знань. Ви дізнались дуже багато цікавого й розумного, познайомилися з цікавими особами. Ще таких уроків у вашому житті буде дуже багато. До побачення!

Свято осені

Ий Хлопчик, 1-а Дівчинка.

 

От і жовтень стоїть на порозі.

Розфарбовує гарно ліси.

Щедра осінь давно у дорозі –

І добра принесла і краси...

 

І красою нам очі милує,

Тішать серце рясні кольори...

І врожаєм хорошим дивує,

Усміхається сонцем згори.

 

Ведучий

Господарює жовтень по всій землі, одягає в казкове вбрання усе довкола: і сади, і ліси, і луки, і гори. То щедрим сонечком засвітить, а то сірими хмарами вкриється, й ну кропити рясним дощем, холодним і нудним, а вітер зірветься і почне трясти з дерев золоту красу осені. А вранці глянеш у вікно, а на траві і квітках – сива паморозь ночувала і приморозила чарівні пишні жоржини. У затінку холод сховався і сидить, чекає, доки сонечко зайде за хмаринку, тоді він одразу розіллється повсюди, щоб дошкулити всім.

Сьогодні, любі друзі, ми зібралися тут, щоб більше дізнатися про осінь, проспівати їй славу.

(Чується стук...)

Ведучий

Хто там? Хтось запізнився?!

(З’являється дівчина в костюмі осені, на голові віночок з осіннього листя. В руках кошик з яблуками і грушами, гілочки горобини та пучок жовтого листя. Починає танцювати вальс, розкидаючи навколо листя.).

Осінь.

Добрий день, в добрий час!

Рада, дітки бачить вас!

 

Я – красуня-Осінь,

В лісі походила.

Для дітей старалась

Кольори змінила.

 

 

Осінь я. Осоння

Листом засипаю.

Осінь... трави сонні

Додолу згинаю.

Ранками – імлиста,

Вдень – як позолота.

Обриваю листя –

Це моя робота.

 

(Осінь кидає пожовклі листочки. Ведучий нахиляється, бере листочок і показує всім).

Це осінній листочок, він вже пожовклий, а де-не-де і червонявий. Скажіть, а ви вмієте розмальовувати листочки. Давайте проведемо конкурс на кращого художника, який розфарбує кленовий листочок на комп’ютері.


Га Дівчинка.

Ось листячко упало.

Нахилюсь до листка –

А він живий, трипалий,

Мов лапки гусочка

 

Ведучий.

Подивіться всі! Які гарні кленові листочки.

 

Діти виконують пісню „Жовте листя”.

(Використовуємо музичний редактор для створення акомпанементу).

Осінь.

Не сама до вас прийшла, я синочків привела.

(Робить знак рукою. Заходять три хлопчики в костюмах Вересня, Жовтня і Листопада.).

Осінь.

Але спочатку відгадайте, як звуть моїх синів.

(Загадує загадки, які зроблені у вигляді презентації у POWERPOINT на кленових листочках.).


Вересень.

Добридень, дорогі друзі!

 

У серпанку павутини

Білі ниточки снуються,

Вже тумани по долині

У ранкову пору в’ються.

 

В лісі верес розкриває

Свої келишки бузкові,

І багрянець покриває

Пишні грона калинові.

 

Діти, а які ви знаєте вірші про мене?

(Діти виходять по одному на край сцени і розповідають вірші.)

Звучить легка музика.

Осінь.

Прийшла пора збирання урожаю,

Тому й погоду я тримаю,

Аби устигли хлібороби славні

Із щедрих нив у цей погожий час

Позвозити весь урожай в комори –

Нехай собі лежить там про запас.

 

Ведучий. А тепер ми перевіримо, які ж ви, діти, кмітливі та спостережливі. Відгадайте, які ж овочі збирають на полях, а фрукти у садах у вересні.

(Група дітей читає загадки про овочі. Коли звучить правильна відгадка, дитина, яка читала загадку, одягає на голову корону із зображенням цього овоча.)

 

Ведучий.

В день святковий любо гратись.

Веселитись і співать,

Пострибати, посміятись,

В диво-казочку пограть.

 

( Інсценізація „Ходить гарбуз по городу”)

(Конкурс „Звари борщ”. Різні овочі намальовані і збережені у WORD розкладаються в одному куті сторінки. Учасники конкурсу вибирають з них тільки ті, з яких варять борщ і перетягують в інший кінець сторінки.)

 

Вересень.

Молодці! І це завдання виконали.

 

Жовтень.

Ми вересневі вдячні за старанність.

Врожай добротний зібрано без втрат!

І ось прийшов сьогодні на світанні

У гості Жовтень – Вересня я брат.

В садах те листя, що було зелене,

Зробилося одразу золоте.

Принишкли і дерева, і кущі.

Уже осінні перші йдуть дощі.

 

Ведучий.

А які ж про Жовтень ви знаєте вірші, любі друзі?

(Виходять діти і по-черзі розповідають вірші.)

 

Жовтень.

А тепер, дітки, виконайте моє завдання.


(Конкурс „Вгадай слово”. Необхідно із букв скласти слова – назви дерев.). З авдання виконується аналогічно до конкурсу “Звари борщ”.

 

Р, е, з, е, б, а

У, б, д

Б, е, в, р, а

Н, л, к, е

Н, с, а, с, о

Осінь (до Листопада).

Похмурий, сину, ти та сірий,

Пташки полинули у вирій,

Мовчить діброва, мов німа,

Вже близько Зимонька-зима!

 

Листопад.

Зникли біленькі хмаринки,

Небо не синє, свинцеве,

Зрідка снуються сніжинки

В це переддення грудневе.

Хмарна не радує днина,

Вітер висвистує в кронах,

Лиш молода горобина

Світиться в гронах червоних.

 

А чи знаєте, діти, і про мене вірші?

(Діти розповідають вірші.)

 

Листопад.

Відгадайте тепер і про мене загадки.

(Загадує загадки).

 

(Танок з парасольками).


Осінь.

Молодці, дітки. Ви справді знаєте багато цікавого про осінь. Я побачила, що ви дійсно дуже любите мене. Але нажаль потрібно йти. До побачення, любі друзі!

(Виходить).

Ведучий.

Осінь пішла. Вона мандруватиме полями, садами, гаями та лісами. Та й ми будемо прощатися із чудовою казкою, в якій сьогодні нам пощастило побувати.


Висновки

Використання комп’ютера в навчально-виховному процесі початкової школи стає більш ефективним при використанні знань, що школярі вже отримали під час вивчення різних дисциплін. На основі цього можна використовувати комп’ютер і для опрацювання нового матеріалу.

Також комп’ютер може полегшити роботу самого вчителя і зберегти його час.

Загалом використання комп’ютера та засобів мультимедіа в школі необхідне в даний час, адже школа має слідкувати і вчасно реагувати на процеси у суспільстві, забезпечуючи повноцінний розвиток особистості учня, як члена цього суспільства.


Додаток 1

 

Аналіз предметної області (зміст навчального предмету)
                                                                                     

 

 


Визначення виду програмного продукту (ППЗ, СКЗ чи ЕДМ)
ні

         

 


Проектування ППЗ, СКЗ чи ЕДМ
так

         
 
Впровадження в технологію навчання предмета

 

Зміст

Вступ

Розділ 1. Теоретичні основи використання нових інформаційних технологій в початковій школі

1.1. Основні проблеми використання комп’ютера у навчанні молодших школярів

1.2. Використання комп’ютера у виховній роботі з молодшими школярами

1.3. Вплив комп’ютера на психічне і фізичне здоров’я дитини. Проблеми та шляхи їх вирішення

Розділ 2. Методичні рекомендації щодо використання НІТ в роботі вчителя початкових класів

2.1. Методична розробка Першого уроку для учнів 1 класів із використанням комп’ютера

2.2. Розробка виховного заходу із використанням комп’ютера

Висновки

Список використаної літератури

Додаток 1


Вступ

 

Сьогодні інформатика розглядається як важливіший компонент загальної освіти, що відіграє велику роль у розв’язанні пріоритетних завдань навчання та виховання – у формуванні цілісного світогляду, картини світу, навчальних та комунікативних навичок, основних психічних якостей учнів.

Широке застосування комп’ютерних технологій в освіті поступово але досить впевнено стає найважливішою деталлю навчально-виховного процесу школи.

Актуальність нашої роботи полягає в необхідності пропедевтики використання комп’ютера в старшій школі, щоб учень, який прийшов до 5, 6 чи 7 класу був вже на певному (досить початковому рівні) ознайомлений із комп’ютерною технікою та завданнями, які вона виконує.

Така пропедевтика може відбуватись вже в початкових класах, на уроках, виховних заходах, в гуртках тощо. Робота вчителя тут полягає у первинній інтеграції комп’ютера в навчально-виховний процес.

Об’єктом роботи є освітній процес початкової школи з використанням нових інформаційних технологій (НІТ).

Предмет – використання комп’ютера в початковій школі.

Мета роботи – встановити шляхи використання комп’ютера в роботі вчителя молодших класів.

В ході роботи була опрацьована певна методична література з даної теми та розроблені авторські шляхи використання комп’ютера в роботі вчителя початкових класів.


Розділ 1. Теоретичні основи використання нових інформаційних технологій в початковій школі



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2020-03-26; просмотров: 83; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.138.174.195 (0.111 с.)