Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь КАТЕГОРИИ: АрхеологияБиология Генетика География Информатика История Логика Маркетинг Математика Менеджмент Механика Педагогика Религия Социология Технологии Физика Философия Финансы Химия Экология ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
Конспект уроку з української літератури 8 класСтр 1 из 3Следующая ⇒
Конспект уроку з української літератури 8 клас Урок № 22 Тема: Позакласне читання. Остап Вишня «Мисливські усмішки» Мета: □ Навчальна: ознайомити учнів із творами збірки «Мисливські усмішки», з новим жанром літератури – усмішкою; проаналізувати пошук гумористом нових прийомів і засобів творення комічного, розкрити тему любові до природи та її захисту в "Мисливських усмішках", з'ясувати роль пейзажів, діалогів; □ Розвивальна: розвивати творче мислення учнів, уміння аналізувати прочитане, усне мовлення □ Виховна: виховувати любов до спадщини Остапа Вишні, прагнення поглибити знання шляхом самостійного читання творів та літератури про творчість письменника та його життя, формувати в собі людяність, чесність, доброту, почуття відповідальності, виховувати любов до природи. Тип уроку – вивчення нових знань. Методи та прийоми: робота з підручником, бесіда, слово вчителя. Обладнання: підручник. Використана література: Програма: Українська література для загальноосвітніх навчальних закладів (5-9 клас)/ Р.В.Мовчан, К.В.Таранік–Ткачук, М.П.Бондар, О.М.Івасюк, С.А.Кочерга, Л.І.Кавун, О.І.Неживий, Н.В.Михайлова. – К.,2012 (зі змінами 2015 р.) Хід уроку I. Організаційний момент. II. Актуалізація опорних знань і вмінь.
III. Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності Життя багатогранне і складне. У ньому і радість, і сум, і щастя, і горе, а то відчай. Важко живеться людині, яка не має почуття гумору. Здається, немає жодної людини, яка не читала б чудових усмішок Остапа Вишні, «запашних», «ніжних», «смішних» і водночас, кажучи словами Миколи Хвильового, «глибоко трагічних». Головним джерелом його гумору була любов до життя, до людини, а девізом – «Треба любити людину більше, як самого себе». Остап Вишня – це не просто гуморист,він поет за станом душі. Зверніть увагу на портрет письменника. Таким він був і в житті: ласкавий, щирий, люблячий, завжди усміхнений. Таким він запам’ятався рідним, друзям, усім, хто його знав. IV. Сприйняття учнями навчального матеріалу Розповідь вчителя Гумор — найкращий порадник у важкій ситуації і кращі ліки від усіх хвороб. Щирий сміх над собою — помічник подвійний. Цією давньою мудрістю користувався Павло Михайлович Губенко, відомий українцям як Остап Вишня, – письменник, незамінний гуморист і сатирик.
В народі Остапа любили. За його характер – добрий і чуйний. Вишня вмів завжди вислухати людей; переживав усі людські біди як свої особисті. Павло Губенко народився 13 листопада 1889 р. на хуторі Чечва біля с.Грунь, що на Полтавщині (нині Охтирський р–н Сумської обл.). Через 60 років після цієї події на схилі свого віку, він без лукавого усміху запише в щоденнику: «Я такий собі Павлушка, селянський син, бігав без штанів,...жбурляв картоплю, драв горобців, била мене мати віником, навіть горнятками череп'яними кидала в голову. Спасибі матері!» Батько служив у поміщиці фон Рот прикажчиком. Відчуваючи любов сина до читання, намагався дати йому пристойну освіту. Павликові не було й шести років, коли його віддали до сільської школи, а після її закінчення — до двокласної у м. Зінькові, звідки він вийшов із правом роботи поштово–телеграфним чиновником 14–го розряду. Але оскільки хлопчику йшов на той час лише тринадцятий рік, навчання його не завершилося. Мати повезла Павла до Києва у військово–фельдшерську школу. Закінчив молодший Губенко школу 1907 р. у чині військового фельдшера і був закріплений за 169–м піхотним полком у Києві, де шість років відпрацьовував своє навчання. 1914 р. він звільнився зі служби і влаштувався на роботу до Київської залізничної лікарні. Посада фельдшера врятувала його від призову до армії під час Першої світової війни. При Українській Народній Республіці він завідував Медико–санітарним управлінням міністерства шляхів сполучень, але в кабінетах сидіти не любив. Губенко, ризикуючи життям, працював у санітарних потягах, заповнених тифозними хворими. Він допомагав людям не тільки ліками, але й смішними анекдотами, які сам складав і чудово розповідав. Та, як згадував письменник, він не збирався присвятити себе медицині. Тож, працюючи в лікарні, старанно “налягав” на самоосвіту, склав екстерном екзамен за гімназію і в 1917p. вступив до Київського університету; одначе скоро залишив навчання і повністю віддався журналістській і літературній праці.
Перший твір Павла Губенка — “Демократичні реформи Денікіна (Фейлетон. Матеріалом для конституції бути не може)” — побачив світ за підписом “П. Грунський” у кам'янець-подільській газеті “Народна воля” 2 листопада 1919 р. Тут було надруковано ще кілька фейлетонів молодого письменника, а з квітня 1921 p., коли він став працівником республіканської газети “Вісті ВУЦВК”, розпочинається період його активної творчості і систематичних виступів у радянській пресі. «Перекладав я, перекладав, а потім і думаю собі: "Чому я перекладаю, коли можу фейлетони писати! А потім — письменником можна бути. Он скільки письменників різних є, а я ще не письменник. Кваліфікації, — думаю собі, — у мене особливої немає, бухгалтерії не знаю, що я, — думаю собі, — буду робити?" Зробився я Остапом Вишнею і почав писати. І пишу собі...». 1922-й став роком могутнього і стрімкого злету Вишні в українській гумористиці. До кінця двадцятих він був уже автором 23 книг фейлетонів, гуморесок, нарисів, які за чотири роки перевидавалися 42 рази, а збірник антирелігійних фейлетонів «Справи небесні» витримав аж шість перевидань. Гумористична мова Вишні — по–народному соковита, колоритна, жива, дотепна, багата на свою простоту, вона максимально близька до звичної сільської і міської говірки. Водночас у ній збережені й канони класичної літератури: комізм і гра слів, жарти, афоризми, приповідки, натяки, каламбури. Щоб читати і до кінця розуміти його твори, люди вивчали українську мову. А на початку 1920–х рр. його холостяцький будинок опромінила справжня усмішка — Варвара Олексіївна Маслюченко. Завзятий мисливець, рибалка і театрал уперше побачив майбутню дружину в ролі Жанни д'Арк у п'єсі Б. Шоу «Свята Анна». Він був щасливим чоловіком, турботливим батьком дочки Марійки. Крім того, О. Вишня провадив велику літературно-громадську роботу: брав участь у діяльності літературних об'єднань «Плуг» і «Гарт», разом із В. Блакитним організував і редагував журнал «Червоний перець», уходив до оргкомітету Спілки радянських письменників України і Всесоюзного оргкомітету. Прикладом у житті Остапа Вишні завжди був його улюблений поет Тарас Шевченко. На початку 30–х р. Остап Вишня був у зеніті слави. Якраз тоді почалися зміни в суспільстві. В пресі з'явилася перша «ластівка» — різко негативна оцінка творчості гумориста. Остапа Вишню критикували й раніше. Письменник–сатирик постійно був під наглядом державних органів. Почалося цькування української інтелігенції. Вишня потрапив під пильний нагляд лихих очей «друзів–письменників». Вони обвинувачували його в націоналізмі. За спогадами дочки Павла Михайловича, єдиним, хто виступив на захист батька, був Микола Хвильовий. Такою ж шляхетністю відзначався й сам Вишня. Коли 1931 р. заарештували М. Рильського, він, не боячись накликати на себе гнів НКВС, кинувся з Харкова до Києва на допомогу родині поета, а після звільнення забрав її на кілька тижнів до свого будинку. Самогубство Хвильового, який, не витримавши цькування, застрелився, Павло Михайлович сприйняв як жахливу життєву катастрофу. Близькі думали, що він збожеволів, — три дні з його кімнати доносилися волання й ридання чоловіка, який бився в істериці.
26 грудня 1933 р. найвідоміший український письменник того часу гуморист Остап Вишня був арештований. Десять років, як і Шевченкові, довелося Вишні «навчатися». Тільки не в пісках, як Кобзареві, а в болотах на Півночі, страждаючи від тяжкої хвороби. У 1943 р. письменник несподівано опиняється на волі. Невідомо, з чийого наказу це було зроблено, але жорна репресій спинилися. Гуморист знову береться за свою справу. У 1944 р. розпочинається другий період активної і плідної творчості Остапа Вишні. Його початок ознаменувала «Зенітка» — публікація в газеті «Радянська Україна». Хоча Павло Губенко і був на волі, жилося йому не дуже затишно. Постійно перебував під наглядом агентів. Звичайно, все це позначалося на подальшій творчості Остапа Вишні. Лише 25 жовтня 1955 р. письменника реабілітували. Остап Вишня активно співпрацював з «Перцем», виступав перед робітниками, студентами, колгоспниками. Одна за одною виходять книжки «День і ніч», «Молоді будьмо», «Отак і пишу», «Діла наші і діла не наші», «Великі ростіть». Він переклав твори Миколи Гоголя, Антона Чехова, Олександра Сухово-Кобиліна, Браніслава Нушича та ін.. Його перу належить багато гумористичних творів для дітей. 1956 року світ побачили твори Остапа Вишні в двох томах. Його плідна робота кипіла, хоч часом лунали недуже схвальні відгуки і гостра критика. Упродовж 1963—1965 рр. вийшло друком семитомне видання творів Остапа Вишні. Його «усмішки» передруковувалися в українських виданнях США, Канади, Аргентини, Франції та інших країн. Памфлети і фейлетони гумориста перекладаються польською, болгарською та чеською мовами. 28 вересня 1956 р. невблаганна смерть раптово обірвала життя Остапа Вишні. З невимовною скорботою провів його осінній Київ на місце вічного спочинку — Байковий цвинтар. Тридцять п’ять років подарувала йому доля на творчу діяльність. З них третину випало прожити за колючим дротом. Інша людина назавжди втратила б здатність сміятися, але не він. Письменник казав: «А ми сміємося і будемо сміятися разом із своїм дотепним, талановитим народом». Словникова робота. (учні записують в зошит таблицю)
Теорія літератури
Комічне - результат контрасту, розладу, протистояння прекрасного – потворному, низького – піднесеному, внутрішньої пустоти – зовнішньому вигляду, що претендує на значущість. Форми комічного Ø гумор (використання дотепності та гри слів); Ø сатира (критика недоліків, суперечностей); Ø іронія (прихований сміх, замаскований серйозною формою); Ø сарказм («зла іронія», що має руйнівну силу). Фейлетон – невеликий літературно-публіцистичний твір сатиричного, викривального жанру на злободенну тему. Гумореска - невелика оповідь про якусь смішну пригоду чи рису характеру людини. Власне, це синонім тих же усмішок. Усмішка – різновид гуморески, у якому поєднано жанрові особливості гумористичного оповідання, анекдоту, фейлетону. Автобіографічне оповідання – опис власного життєвого шляху.
Тестові завдання 1. Назвіть справжнє ім’я Остапа Вишні а) Микола Фітільов; б) Павло Губенко; в) Іван Тобілевич. 2. Вкажіть рядок в якому вказано правильну дату народження Остапа Вишні а)13 листопада 1889; б)15 листопада 1890;в)13 листопада 1900. 3. Визначте рядок, в якому правильно зазначено кількість дітей в родині гумориста а)15; б)17; в)12. 4. Вкажіть де народився Остап Вишня а) На Львівщині; б) На Полтавщині; в) На Чернігівщині. 5. Назвіть рядок, в якому правильно зазначено навчання письменника а) Київський університет; б) Луганський інститут; в) Дрогобицька гімназія. 6. Назвіть, в якому році вперше світ побачив твори Остапа Вишні а)1919р.; б)1920р.; в)1921р.. 7. Визначте на скільки років був арештований Остап Вишня а) На 5 років; б)На 8 років; в)На 10 років. 8. Перший твір, що знаменував повернення письменника а) «Зенітка»; б) «Моя автобіографія»; в) «Сом». 9. Уперше з’явився псевдонім «Остап Вишня» а) у газеті «Селянська правда»; б) «Зоря» в) «Вільний голос» 10. Гумореска «Моя автобіографія» була надрукована у журналі а) «Книгоспілка»; б) «Слово» в) «Село і люди» 11. Слова з гуморески Остапа Вишні «У мене немає жодного сумніву в тому, що я народився… мати сказала, що мене витягли з колодязя, коли напували корову Оришку» належать а) Діду Свириду з гуморески «Зенітка»; б) Остапу Вишні з гуморески «Моя автобіографія»; в) Остапу Вишні з гуморески «Сом». 12. Остап Вишня був письменником а) реалізму; б) романтизму; в) гумористично-сатиричного жанру. VI. Підсумок уроку VII. Домашнє завдання
Конспект уроку з української літератури 8 клас Урок № 22 Тема: Позакласне читання. Остап Вишня «Мисливські усмішки» Мета: □ Навчальна: ознайомити учнів із творами збірки «Мисливські усмішки», з новим жанром літератури – усмішкою; проаналізувати пошук гумористом нових прийомів і засобів творення комічного, розкрити тему любові до природи та її захисту в "Мисливських усмішках", з'ясувати роль пейзажів, діалогів;
□ Розвивальна: розвивати творче мислення учнів, уміння аналізувати прочитане, усне мовлення □ Виховна: виховувати любов до спадщини Остапа Вишні, прагнення поглибити знання шляхом самостійного читання творів та літератури про творчість письменника та його життя, формувати в собі людяність, чесність, доброту, почуття відповідальності, виховувати любов до природи. Тип уроку – вивчення нових знань. Методи та прийоми: робота з підручником, бесіда, слово вчителя. Обладнання: підручник. Використана література: Програма: Українська література для загальноосвітніх навчальних закладів (5-9 клас)/ Р.В.Мовчан, К.В.Таранік–Ткачук, М.П.Бондар, О.М.Івасюк, С.А.Кочерга, Л.І.Кавун, О.І.Неживий, Н.В.Михайлова. – К.,2012 (зі змінами 2015 р.) Хід уроку I. Організаційний момент.
|
|||||||||||||||
Последнее изменение этой страницы: 2017-01-25; просмотров: 224; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.223.21.5 (0.032 с.) |