Мы поможем в написании ваших работ!
ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
|
Exercise 1. Complete the sentences. Use “can”, “could” or “shall/will be able to”.
Урок 39
Дата, класс: 5 А_____,5-Б_______5- В________
Тема: введение грамматического навыка
Практическая цель: Ввести структуру shall/will be able. Тренировать учеников в употреблении модального глагола can и его эквивалентов. Продолжать развивать навыки устной речи. Совершенствовать технику чтения. Научить учеников выражать свои мысли, используя текст и опорные выражения. Практиковать учеников в письме.
Общеобразовательная цель: ознакомить учеников с новыми грамматическими структурами
Развивающая цель: развивать воображение учеников
Воспитательная цель: Воспитывать у учеников интерес к учебе.
Тип урока: комбинированный
Оснащение урока: учебник, рабочая тетрадь, карточки, доска, мяч, плакат.
№
п/п
|
Время
|
Этапы урока, материал
| Методы и приёмы работы
| Примеча-ния
|
|
| Подготовка к восприятию иностранного языка
1. Приветствие.
T: Good morning, pupils! I’m glad to see you! Let’s start our lesson!
2. Сообщение темы и цели урока
T: Today we’ ll speak about the verb can, it is a very interesting verb. We ’ ll also discuss schools of the future. In some minutes you’ ll think of the school of your dream.
3. речевая зарядка. Учитель читает рифмовку с доски
T: repeat after me
ARE YOU READY?
— Are you ready?
Are you ready?
Are you ready to begin?
— Not quite, not quite.
Just a minute, just a minute
I ’ll be ready in a minute,
In a minute we’ ll begin.
Основная часть урока.
- Проверка домашнего задания
5 вопросов к сказке ≪ «The Fox and the Crane»
Т: Let's check your homeworks. Open your exercise-books.
Учитель проверяет у всех учеников наличие выполненного домашнего упражнения. Проверяю в режиме Pl 1-Pl2 1 ученика читают вопросы, а другой отвечает на них (по желанию, или же по вызову учителя.)
2) Введение структур с глаголом can и его эквивалентом to be able to.
1)Учитель объясняет новый грамматический материал с работой на доске (I like to read but I can read; He reads but He can read; I don’ t read, he doesn’ t read but Can you (he) read?; can = could= shall be able to and will be able to ; Answer ≪Yes, I could≫ or ≪No, I couldn’ t ≫)
T: Can is a special verb. Why? Listen. We say ≪ I like to read≫ but ≪ I can read≫. There is no to after can. We say ≪He reads≫ but ≪He can read≫. There is no -s in the 3rd person singular. We say ≪ I don’ t read, he doesn’ t read≫ but ≪ I (he) cannot read≫. We ask ≪Do you read?≫ or ≪Does he read?≫ But ≪Can you (he) read?≫ The past form o f can is could. Now I ’ ll ask you some questions. Answer ≪Yes, I could≫ or ≪No, I couldn’ t ≫.
Could you read when you were four years old? Could you write at that age? Could you speak English? Could you play games?
Ученики по цепочке отвечают на вопросы учителя
T: There is no future form for the verb can. You will never hear or see ≪ I shall can≫ or ≪He will can≫. But we have expressions shall be able to and will be able to for the future form of can. Look at the ≪Grammar Point≫ on page 62 and pay attention to ≪Remember!≫ point. How do you translate in a day (month) etc? Yes, ≪через день (місяць)≫.
Ученики самостоятельно читают правила на стр 62 учебника и отвечают на вопросы учителя.
2) Карточка упр. 1 (РТ упр 2 стр 45).
Ученики письменно выполняют упражнение.
T: now let’s do exercise 1 on the card. Complete the sentences. Use “can”, “could” or “shall/will be able to”.
Физкультразминка.
You are tired. Now we have a little rest.
Stand up!
Hands up!
Hands down!
Hands on the hips!
Sit down!
3) Карточка упр. 2 (РТ упр 3 стр 45).
Ученики письменно выполняют упражнение.
T: now let’s do exercise 2 on the card. Complete the sentences with “shall/will/’ll be able to”.
- Обсуждение темы»школа будущего»
2) Упр 1 стр 62
Работа учеников в группах по 2 один читает, а второй переводит учитель контролирует работу групп и помогает при необходимости.
T: exercise 1 on page 62. now let’s read and translate the text. Let’s do it as a little game. Work in pairs: one pupil - read the text and another – translate it.
3) упр 2 стр 63 Post-Reading Activity. Контроль понимания текста
Ученики устно отвечают на вопросы, а учитель контролирует правильность построения предложения.
T: now let’s do exercise 2 on page 63. Answer the questions. The exercise is based on the text.
В) упр 3 стр 63
T: now let’s do exercise 3 on page 63 look and say as in the example. Work in group of three.
Окончание урока.
- Домашнее задание.
Упр 4 c 63 письменно (написать записку однокласснику по примеру, рассказать ему о своих планах на будущий Интернациональный вечер и попросить его помощи
2) повторить 5 неправильных глаголов из списка неправильных глаголов, прописать по 3 строчки
2. Оценивание работы учеников на уроке.
3. Подведение итогов урока.
T: Let us sum up what the school o f the future will be like. Your ideas? Pupils won’t go to school. Robots will teach through the Internet. There won’ t be any books, copybooks, etc.
|
|
|
Урок 39
Дата, класс: 5 А_____,5-Б_______5- В________
Тема: введение грамматического навыка
Практическая цель: Ввести структуру shall/will be able. Тренировать учеников в употреблении модального глагола can и его эквивалентов. Продолжать развивать навыки устной речи. Совершенствовать технику чтения. Научить учеников выражать свои мысли, используя текст и опорные выражения. Практиковать учеников в письме.
Общеобразовательная цель: ознакомить учеников с новыми грамматическими структурами
Развивающая цель: развивать воображение учеников
Воспитательная цель: Воспитывать у учеников интерес к учебе.
Тип урока: комбинированный
Оснащение урока: учебник, рабочая тетрадь, карточки, доска, мяч, плакат.
№
п/п
|
Время
|
Этапы урока, материал
| Методы и приёмы работы
| Примеча-ния
|
|
| Подготовка к восприятию иностранного языка
1. Приветствие.
T: Good morning, pupils! I’m glad to see you! Let’s start our lesson!
2. Сообщение темы и цели урока
T: Today we’ ll speak about the verb can, it is a very interesting verb. We ’ ll also discuss schools of the future. In some minutes you’ ll think of the school of your dream.
3. речевая зарядка. Учитель читает рифмовку с доски
T: repeat after me
ARE YOU READY?
— Are you ready?
Are you ready?
Are you ready to begin?
— Not quite, not quite.
Just a minute, just a minute
I ’ll be ready in a minute,
In a minute we’ ll begin.
Основная часть урока.
- Проверка домашнего задания
5 вопросов к сказке ≪ «The Fox and the Crane»
Т: Let's check your homeworks. Open your exercise-books.
Учитель проверяет у всех учеников наличие выполненного домашнего упражнения. Проверяю в режиме Pl 1-Pl2 1 ученика читают вопросы, а другой отвечает на них (по желанию, или же по вызову учителя.)
2) Введение структур с глаголом can и его эквивалентом to be able to.
1)Учитель объясняет новый грамматический материал с работой на доске (I like to read but I can read; He reads but He can read; I don’ t read, he doesn’ t read but Can you (he) read?; can = could= shall be able to and will be able to ; Answer ≪Yes, I could≫ or ≪No, I couldn’ t ≫)
T: Can is a special verb. Why? Listen. We say ≪ I like to read≫ but ≪ I can read≫. There is no to after can. We say ≪He reads≫ but ≪He can read≫. There is no -s in the 3rd person singular. We say ≪ I don’ t read, he doesn’ t read≫ but ≪ I (he) cannot read≫. We ask ≪Do you read?≫ or ≪Does he read?≫ But ≪Can you (he) read?≫ The past form o f can is could. Now I ’ ll ask you some questions. Answer ≪Yes, I could≫ or ≪No, I couldn’ t ≫.
Could you read when you were four years old? Could you write at that age? Could you speak English? Could you play games?
Ученики по цепочке отвечают на вопросы учителя
T: There is no future form for the verb can. You will never hear or see ≪ I shall can≫ or ≪He will can≫. But we have expressions shall be able to and will be able to for the future form of can. Look at the ≪Grammar Point≫ on page 62 and pay attention to ≪Remember!≫ point. How do you translate in a day (month) etc? Yes, ≪через день (місяць)≫.
Ученики самостоятельно читают правила на стр 62 учебника и отвечают на вопросы учителя.
2) Карточка упр. 1 (РТ упр 2 стр 45).
Ученики письменно выполняют упражнение.
T: now let’s do exercise 1 on the card. Complete the sentences. Use “can”, “could” or “shall/will be able to”.
Физкультразминка.
You are tired. Now we have a little rest.
Stand up!
Hands up!
Hands down!
Hands on the hips!
Sit down!
3) Карточка упр. 2 (РТ упр 3 стр 45).
Ученики письменно выполняют упражнение.
T: now let’s do exercise 2 on the card. Complete the sentences with “shall/will/’ll be able to”.
- Обсуждение темы»школа будущего»
2) Упр 1 стр 62
Работа учеников в группах по 2 один читает, а второй переводит учитель контролирует работу групп и помогает при необходимости.
T: exercise 1 on page 62. now let’s read and translate the text. Let’s do it as a little game. Work in pairs: one pupil - read the text and another – translate it.
3) упр 2 стр 63 Post-Reading Activity. Контроль понимания текста
Ученики устно отвечают на вопросы, а учитель контролирует правильность построения предложения.
T: now let’s do exercise 2 on page 63. Answer the questions. The exercise is based on the text.
В) упр 3 стр 63
T: now let’s do exercise 3 on page 63 look and say as in the example. Work in group of three.
Окончание урока.
- Домашнее задание.
Упр 4 c 63 письменно (написать записку однокласснику по примеру, рассказать ему о своих планах на будущий Интернациональный вечер и попросить его помощи
2) повторить 5 неправильных глаголов из списка неправильных глаголов, прописать по 3 строчки
2. Оценивание работы учеников на уроке.
3. Подведение итогов урока.
T: Let us sum up what the school o f the future will be like. Your ideas? Pupils won’t go to school. Robots will teach through the Internet. There won’ t be any books, copybooks, etc.
|
|
|
Exercise 1. Complete the sentences. Use “can”, “could” or “shall/will be able to”.
1) In this picture I can see a house.
2) When my father was young he _________ run fast.
3) ________you swim? — Yes, but not very well.
4) They_________ do it next week.
5) I__________ read such books when I learn English better.
6) She got the job because she________ speak five languages.
7) I like this hotel room. You__________ see mountains from the window.
|