Урок № 28. У країні музики завжди лад 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Урок № 28. У країні музики завжди лад



Мета:

навчальна: продовжувати знайомити учнів з особливостями та властивостями му­зичної мови; надати визначення понять «лад», «мажор», «мінор»; вчити учнів впізна­вати мажорний та мінорний лади;

розвивальна: розвивати емоційну сферу учнів, уміння розрізняти настрої музики;

виховна: виховувати культуру слухання музики та прищеплювати учням зацікавле­ність нею.

Музичний матеріал: Л. ван Бетховен «Весела. Сумна», Р. Шуман «Перша втрата», К. Сен- Санс «Королівський марш Лева», поспівка «Мінор-мажор», українська народна піс­ня «А ми просо сіяли».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети Р. Шумана, Л. ванБетховена, К. Сен- Санса.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія; зображення мурахи, мавпи та лева; роздавальний матеріал (картки із зображенням сонечка або хмаринки).

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Королівський марш Ле­ва» К. Сен-Санса).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Сьогодні ми познайомимося ще з двома мешканцями країни Музика, навчимося краще розуміти музичну мову.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Учитель. На початку уроку звучала музика: мелодія мандрувала то вго­ру, то вниз, акорди змінювали один одний. Після знайомства з музичними звуками ми побачили, що всі вони, як і люди, дружать між собою. Таку спів­дружність музичних звуків називають ладом. Від ладу залежить, веселою бу­де музика чи сумною, радісною чи похмурою. Познайомтесь із двома братами - ладами (замість ілюстрацій ладів можна підготувати заздалегідь двох учнів- акторів).

Звуть мене сеньйор Мажор!

Знайомству з вами радий!

Приношу усмішки вам я,

Та вся музичная сім’я.

— Ну а моє ім’я — Мінор,

І ось що вам скажу,

Що сум завжди мій компаньйон,

Зі сміхом — не дружу.

Ось такі вони — брати-лади!

♦ Чи схожі вони між собою?

♦ Чи запам’ятали ви, як їх звуть?

♦ Хто з них веселун, а хто — сумний?

Мажор любить сонце та сміх, а Мінор — дощик і сум. Музичні звуки, зби­раючись біля Мажору, весело співають, сміються й радіють, а коли хочуть поспілкуватися з Мінором, то починають мріяти, згадують сумні хвилини та іноді плачуть. Отже, почувши веселу музику, позначатимемо її «сонечком», а сумну — «хмаринкою».

Робота з поняттями

З давніх часів слово «лад» означає мир, згоду та порядок, а в музиці лад — це злагоджене поєднання звуків різної висоти. Лад світлого, радіс­ного звучання — мажор; лад сумного, мрійливого звучання — мінор.

Слухання музики

Учитель. Пригадайте, ще у другій чверті ми ознайомились із твором «Ве­села. Сумна».

♦ Пригадайте, хто створив цю п’єсу.

Слухання п'єси «Весела. Сумна» Л. ван Бетховена

♦ Яким є характер музики?

♦ Чи весь час музика однакова за настроєм?

Настрій у п’єсі змінюється тричі.

♦ Викладіть на парті у відповідному порядку «сонечка» та «хмаринки».

♦ Який лад ми почули у першій частині, а який — у другій?

♦ У якому ладі композитор завершив цей твір?

Я хочу перевірити вашу кмітливість. Послухайте п’єсу Р. Шумана та обе­ріть малюнок — сонечко чи хмаринку, який би показав настрій цієї п’єси.

Слухання твору «Перша втрата» Р. Шумана

♦ Який лад зустріли ми в цій п’єсі?

Хоча цю музику ніхто не співав, але вона дуже схожа на пісню, тобто має пісенний характер.

♦ Якби це була б пісня, то з якими словами?

Так, вона розповіла б про якісь сумні події. Композитор Р. Шуман назвав її «Першою втратою».

Гра «Гастролер-музикант»

У ході уроку вчителеві допомагає приїжджий «гастролер» — учень, який вчиться грати на музичному інструменті. Він виконує підготовлену п’єсу та стисло розповідає про неї.

Гра «Круглий стіл»

Учні за власним бажанням висловлюються про почуту музику.

Учитель. А зараз прозвучить ще один твір. Ця музика — ілюстрація до одного з малюнків, що ви бачите (на дошці — зображення мурахи, мавпи та лева).

Здогадайтеся, до якого малюнка підходить ця музика.

Слухання твору «Королівський марш Лева» К. Сен-Санса

♦ Знайдіть картку (сонечко або хмаринку), що відповідає характерові твору.

♦ Оберіть слова, що характеризують мажорний та мінорний лади: журливий, сонячний, сумний, яскравий, затемнений, світлий.

Вокально-хорова робота

Вивчення поспівки «Мінор-мажор»з показом руху мелодії рукою (звернути увагу на настрій та характер її виконання)

Повторення української народної пісні «А ми просо сіяли»

(визначення її ладу та характеру)

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда

♦ 3 якими мешканцями країни Музика ми познайомилися?

♦ Який характер має мажор? мінор?

♦ Які п’єси ми почули і який у них лад?

Учитель, Отже, сьогодні ми дізналися про ще один засіб музичної вираз­ності — лад, завдяки якому музика дарує нам радість і сум, мрійливість та ба­дьорість - усю яскраву палітру наших почуттів.

Учні виходять із класу під музичний супровід («Королівський марш Лева» К. Сен Санса).

 

Урок № 29. НА ГОСТИНИ ДО ПАНА ТЕМПУ

Мета:

навчальна: ознайомити учнів із поняттям «темп»; підвести до усвідомлення важли­вості цього елемента музичної мови;

розвивальна: розвивати артистичні здібності учнів; розширювати їх кругозір засо­бами музичного мистецтва;

виховна: формувати в учнів уявлення про модель гідної поведінки на уроці; при­щеплювати музичну культуру.

Музичний матеріал: П. Чайковський «Кіт у чоботях і Біла кицька» з балету «Спляча кра­суня», українська народна пісня «Як діждемо літа».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет П. Чайковського.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія; зображення людини, яка йде пішки, пересувається на велосипеді, автівці, літаку.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід (українська народна пісня «Як діждемо літа»).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ РЛОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

♦ Про які засоби музичної виразності ми дізналися на попередньому уроці?

♦ Що таке ладі

♦ Якими є лади?

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Не тільки лад впливає на характер музичного твору. Розглянь­те малюнки та поміркуйте, що в них спільного, а що відмінного.

Учні розглядають зображення людини, яка йде пішки, пересувається на велосипеді, автівці, літаку.

Що може статися, якщо хтось змінить швидкість пересування? Аварія! Чи має музика свою швидкість, тобто темп?

Дізнаємося про це сьогодні на уроці.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Робота з поняттями

Слово темп позначає швидкість руху музики. Це — важливий засіб ви­разності в музиці. Якщо виконати музику у невідповідному темпі, вона за­знає значних змін і не зможе відобразити те, що хотів передати компози­тор. Темпи бувають швидкими, помірними та повільними.

Гра «Композитор»

Учитель. Уявіть, що ви композитори, які написали твори «Черепаха», «Прогулянка», «Ластівка».

♦ Який темп ви оберете для кожного твору?

Отже, «Черепаха» — повільна, «Ластівка» — швидка, а «Прогулянка» — помірна, адже саме на прогулянці ми відпочиваємо. Темп музичного твору без­посередньо залежить від його змісту.

♦ Чи може пісня про потяг бути повільною?

♦ А твір про черепаху або равлика — швидким?

Слухання музики

Учитель. Особливо важливим є темп у балеті. Якщо диригент обере не­правильний темп, балерині або танцівникові буде дуже важко танцювати, ми не побачимо той образ, який він зображує.

На нас знову чекає зустріч з казкою. Пригадаймо чарівну казку Шарли Перро «Спляча красуня».

Уколовши палець веретеном, прекрасна принцеса Аврора заснула і проспала довгі 100 років. А разом із нею поснули слуги, король, королева і все, що бу­ло навколо.

Через роки принц Дезіре, подолавши безліч перешкод, знайшов сплячу принцесу і зумів перервати її зачарований сон. Ще він сказав, що кохає Аврору і хоче з нею одружитися. Принцесі дуже сподобався її мужній рятівник і вона охоче погодилася. Аврора і Дезіре вийшли на балкон. Тієї миті, коли чари зникли, усе навколо повернулося до життя: зійшло сонце, радісно заспівали птахи, квіти почали розтуляти свої запашні пелюстки, фонтани знову весело задзюрчали. У палаці починався бал, присвячений одруженню принца і принцеси. З-поміж запрошених на бал — герої чарівних казок, які вітали молодят і їх подарунки були незвичайними: кожен підніс принцесі та принцу свою казкову історію. Перед юним подружжям та їхніми гостями пройшов хоровод чарівних казок. Серед них — відомий всім Кіт у чоботях. Після того як він допоміг своєму господареві маркізові Карабасу розбагатіти й одружитися з дочкою Короля, Кіт зовсім розледачів і тепер живе, розкошуючи зі своєю подругою Білою кицею. Тільки вона досить норовлива — щойно вона лащиться і ніжне нявкає, аж раптом бідолашний Кіт зазнає ударів її пазуристих лапок. Послухайте та скажіть, якими можна уявити Кота і Кицю.

Слухання «Кіт у чоботях і Біла кицька» з балету «Спляча красуня»П. Чайковського

♦ Чим різняться музичні мови Кота і Кицьки?

♦ Уявіть, як рухається Кіт, а як — Кицька, та покажіть це своїми рухами.

Повторне слухання «Кіт у чоботях і Біла кицька» з балету «Спляча красуня»П. Чайковського з пластичним інтонуванням

♦ Що сталося б із музикою, якби ми змінили її темп?

Вокально-хорова робота

Учитель. Незабаром настане літо — час канікул, веселих подорожей та прогулянок, яскравого сонця, тепла, смачних овочів, фруктів та ягід. Сама про це йдеться в українській народній пісні «Як діждемо літа». Послухайте її та дайте відповідь на запитання.

♦ Яким є настрій цієї пісні?



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-26; просмотров: 333; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.15.1 (0.018 с.)