Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Тема: Історичні відомості про спроби класифікації хімічних елементів.

Урок №1

Тема: Історичні відомості про спроби класифікації хімічних елементів.

Мета: повторити та систематизувати знання учнів про хімічні елементи; визначити причину необхідності їх класифікації; сформувати уявлення про природні групи хімічних елементів: лужних металів, галогенів та інертних елементів. Розвивати вміння порівнювати властивості елементів, складати рівняння відповідних реакцій, робити узагальнюючі висновки про групи елементів, які утворюють природні родини. Підготувати учнів до свідомого сприйняття періодичного закону.

Обладнання: періодична система Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, зразки лужних металів.

Базові поняття: хімічний елемент, проста речовина, складна речовина, будова речовин.

Основні поняття, що вводяться вперше: родина (сімейство, група) хімічних елементів, лужні метали, галогени, інертні елементи.

Тип уроку: вивчення нових знань.

 

Хід роботи

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення загальної теми, мотивація навчальної діяльності, протягом вивчання теми.

Найближчим часом ми будемо опрацьовувати навчальний матеріал з теми «Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєв. Будова атома». Цій темі буде присвячено 13 уроків, на 13-тому з них проведемо контрольну роботу (вказати дату). Проведемо один лабораторний дослід. Знання періодичного закону надзвичайно важливі. Він був і залишиться теоретичною основою хімічної науки, одним з найважливіших законів природи. Закон розкриває взаємозв’язки між будовою та властивостями речовин, сприяє науковому розумінню закономірностей законів природи. Періодична система – це графічне відображення періодичного закону, а простіше – це таблиця, в якій систематизовано всі хімічні елементи. З неї можна отримати багато інформації про елементи та утворені ними сполуки. Щоб навчитися цьому ми будемо послідовно і старанно працювати протягом вивчення теми. Я намагатимусь проводити цікаві уроки. Але без вашої клопіткої праці гарних результатів не буде. Тож давайте поєднаємо їх і досягнемо поставленої мети.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань. (Бесіда)

  1. Що означає поняття «хімічний елемент»?
  2. Чи однаковий зміст мають поняття «хімічний елемент» і «проста речовина»?
  3. На які дві групи за властивостями поділяються прості речовини?
  4. Які фізичні властивості характерні простим речовинам –металам?
  5. Які метали не мають сірого або сріблясто-сірого кольру?
  6. Які фізичні властивості характерні простим речовинам –неметалам?
  7. Наведіть приклади неметалів різного кольору.
  8. Чи існує чітка межа між металами й неметалами? Відповідь обґрунтуйте.

V. Мотивація.

Вам знайома класифікація рослин, тварин. Давайте пригадаємо її. Що таке класифікація? (При потребі, звернемося до підручника (стор. 125).

Для чого потрібно здійснювати класифікацію? У хімії існують класифікації елементів, речовин, хімічних реакцій. Сьогодні ми розглянемо класифікацію хімічних елементів.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

Передумови класифікації хімічних елементів. (Пояснення)

Отож, в міру зростання кількості відомих хімічних елементів, учені стали намагатися їх класифікувати, виділяючи з їх числа природні групи хімічних елементів з подібними властивостями. На початку ХІХ ст. було відкрито багато хімічних елементів і у 70-х роках ХІХ ст. уже було відомо їх більше 60.

Класифікація простих речовин. Об’єднання окремих груп хімічних елементів. (Пояснення, демонстрація, самостійна робота з підручником.)

Повернемося в минуле розвитку хімічних знань. Класифікацію простих речовин, на основі якої пізніше виникла перша класифікація хімічних елементів, запропонував наприкінці ХVІІІ ст. А.-Л. Лавуазьє. Він поділив прості речовини на метали й неметали (хімічні елементи нині поділяють на металічні і неметалічні). І хоча така класифікація була надто загальною і недосконалою (деякі речовини за одними властивостями нагадували метали, а за іншими неметали, наприклад графіт), поділ простих речовин, а також хімічних елементів на дві великі групи відіграв важливу роль у розвитку хімії.

Серед металів і неметалів траплялися дуже схожі речовини. Учені об’єднали їх в окремі групи і дали їм назви. Ви ознайомитесь з групами: лужні метали, галогени, інертні (благородні) гази. (Демонстрація наявних лужних металів та галогенів). Елементи, від яких походять названі речовини мають аналогічні загальні назви: лужні елементи, галогени, інертні елементи. (Показати де у ПС знаходяться відповідні хімічні елементи).

Далі учням пропонується самостійна робота з підручником. Завдання: опрацювати та записати у зошит властивості даних груп речовин. Записи озвучуємо.

Тріади Деберейнера (Розповідь)

Йоган Деберейнер – перший учений, якому вдалося встановити деякі закономірності у властивостях хімічних елементів і їх сполук, проаналізувавши відомі на той час хімічні елементи на підставі їхніх властивостей і характерних ознак, він запропонував існування сімейств елементів, що містили по три елементи зі схожими властивостями (тріади):

Li, Na, K, Cl, Br, I, Ca, Sr, Ba, Fe, Co, Ni, S, Se, Te.

Наприкінці 20-х років ХІХ ст., розмістивши елементи у тріадах за збільшенням відносних атомних мас, німецький вчений, Деберейнер помітив цікаву закономірність: відносна атомна маса середнього елемента приблизно дорівнює середньому арифметичному мас першого і третього. Крім того, властивості простої речовини та сполук цього елемента виявились «проміжними» порівняно із властивостями простих речовин і сполук двох сусідніх елементів. Пізніше було встановлено, що характер класифікації елементів значно складніший, але закон тріад Деберейнера підготував грунт для систематизації елементів.

Октави Ньюлендса (Розповідь)

У 1865році англійський вчений Джон Ньюлендс розмістив відомі на той час хімічні елементи у ряд за зростанням відносних атомних мас і помітив, що в цьому ряді періодично спостерігається поява хімічно подібних елементів. Пронумерувавши елементи в цьому ряді і зіставивши номери із властивостями елементів, він зробив висновок, що кожний восьмий елемент є подібним за властивостями до першого елемента. Так само, як в музиці восьма нота в октаві подібна до першої. Своє відкриття він назвав «закон октав»: номери подібних елементів відрізняються на сім, або на число, що кратне семи.

Позитивним було висунення припущення про періодичність змін властивостей елементів, введення порядкового номера елементам Але вчений не зміг виявити фізичний зміст у своєму відкриті.

На той час воно було одним із багатьох спроб класифікацій хімічних елементів і тому не привернуло уваги.

Таблиця Лотара Мейєра (Розповідь)

Більш вдалу спробу класифікації хімічних елементів здійснив у 1864 році німецький хімік Л.Мейєр. Він запропонував таблицю, в якій розмістив елементи за збільшенням відносних атомних мас і відповідно до їх валентності. Однак через те, що значення атомних мас і валентності були для деяких елементів помилковим або взагалі невідомими до таблиці він включив всього 43 елементи з 63 відомих на той час. Решту 20, він не знав куди розмістити. Все це вносило у його відкриття певні погрішності і не давало загального розуміння класифікації хімічних елементів.

 

Розглянуті спроби вчених об’єднати хімічні елементи, стали підгрунтям для їх загальної класифікації. Згодом російський вчений Д.І. Менделєєв повідомив про розроблену ним періодичну систему хімічних елементів. Про це вивчатимемо на наступних уроках.

VІІ. Закріплення вивченого. (Розв’язування вправ)

Вправа №1. (На картках). З даного переліку хімічних елементів: Натрій, Калій, Флуор, Гелій, Хлор, Літій, Бром, Неон, Магній, Аргон, Рубідій, Ксенон, Нітроген, Криптон, Цезій, Йод підкреслити однією рискою лужні елементи, двома –галогени, хвилястою лінією –інертні елементи.

Вправа №2. (Усно). За якими спільними ознаками об’єднують у природні родини лужних металів, галогенів, інертних газів?

Вправа №3. Порівняти хімічні властивості лужних металів, галогенів, інертних газів.(Записи виконуються учнями на дошці).

Вправа №184 (за підручником). Робота в парах.

VІІІ. Підсумок уроку. (Бесіда)

  1. Що нового ви дізналися на уроці?
  2. Які природні групи елементів ви вивчили?
  3. Що призвело до класифікації елементів на природні групи.
  4. Назвіть прізвища вчених, які робили спроби класифікації хімічних елементів.

Х. Домашнє завдання

Опрацювати стор. 123, параграф 20, вправи: 185, 187*.

 

Урок №2

Хід уроку

І. Організація класу

V. Мотивація

Знання та усвідомлення періодичного закону допоможе вам зрозуміти і пояснити дуже багато фактів та полегшить вивчення хімії як науки.

VIІІ.Підсумок уроку

1) Що ми вивчили сьогодні на уроці?

2) Інтерактивна технологія колективно–групового навчання «Незакінчене речення».Учні продовжують речення: «Найцікавішим на цьому уроці для мене було…».

Х. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 21, вправи: 189 (письмово), 188, 190 – 192 (усно).

 

 

Урок №1

Тема: Історичні відомості про спроби класифікації хімічних елементів.

Мета: повторити та систематизувати знання учнів про хімічні елементи; визначити причину необхідності їх класифікації; сформувати уявлення про природні групи хімічних елементів: лужних металів, галогенів та інертних елементів. Розвивати вміння порівнювати властивості елементів, складати рівняння відповідних реакцій, робити узагальнюючі висновки про групи елементів, які утворюють природні родини. Підготувати учнів до свідомого сприйняття періодичного закону.

Обладнання: періодична система Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, зразки лужних металів.

Базові поняття: хімічний елемент, проста речовина, складна речовина, будова речовин.

Основні поняття, що вводяться вперше: родина (сімейство, група) хімічних елементів, лужні метали, галогени, інертні елементи.

Тип уроку: вивчення нових знань.

 

Хід роботи

І. Організація класу.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-07-11; просмотров: 609; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.54.210 (0.009 с.)