Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

З вивчення творчості А. П. Чехова у 6-му класі

Поиск

СИСТЕМА УРОКІВ

З ВИВЧЕННЯ ТВОРЧОСТІ А.П.ЧЕХОВА У 6-МУ КЛАСІ

Наталія Крячек, учитель світової літератури гімназії «Київська Русь» м. Києва, лауреат конкурсу «Учитель року-2001» в номінації «Світова література».

Урок 42

«НАСТОЯЩИЙ МУЖЧИНА СОСТОИТ ИЗ МУЖА И ЧИНА»

Тема: Антон Чехов (1860-1904). «Хамелеон», «Товстий і тонкий». Висміювання підлабузництва, самоприниження, чиношанування, запопадливості та малодушності у творі. З’ясування сенсу заголовку оповідання «Товстий і тонкий».

 

Мета: розповісти про письменника в контексті історії створення перших оповідань, з'ясувати ідейний зміст оповідання «Товстий і тонкий» за допомогою використання елементів філологічного аналізу тексту, елементів моделювання. Формувати вміння вдумливого читання, уважного ставлення до художньої деталі, бачити залежність світогляду автора і особливостей художньої реальності мистецького твору.

Обладнання і матеріали: портрет А.П. Чехова, зображення медичного посвідчення, яке А.П. Чехов видав братові.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

...выдавить из себя по каплям раба...

А.П. Чехов

1. Вступне слово вчителя. Обґрунтування теми уроку.

Художній світ письменника визначається його світоглядом. Серед всього розмаїття тем, засобів зображення, слів, сюжетів письменник обирає ті, які найбільше відповідають його задуму. Необхідно навчитися бути уважними до всіх нюансів, деталей художнього слова творця, щоб розуміти прочитане самостійно, без підказки, на найглибшому рівні змісту твору.

Один з найвідоміших висловів А.П. Чехова: «Напишите-ка рассказ о том, как молодой человек, сын крепостного, бывший лавочник, певчий, гимназист и студент, воспитанный на чинопочитании, целовании поповских рук, поклонении чужим мыслям, благодаривший за каждый кусок хлеба, много раз сечённый, ходивший по урокам без калош, дравшийся, мучивший животных, любивший обедать у богатых родственников, лицемеривший и богу и людям без всякой надобности, только из сознания своего ничтожества, - напишите, как этот молодой человек выдавливавший из себя по каплям раба и как он, проснувшись в одно прекрасное утро, чувствует, что в его жилах течет уже не рабская кровь, а настоящая человеческая», - допоможе нам зрозуміти на прикладі: двох коротеньких оповідань, чи насправді Чехов вважає, що справжній чоловік складається «из мужа и чина».

2. Евристична бесіда на основі роботи з підручником.

Оповідання «Товстий і тонкий», «Хамелеон» були написані Чеховим ще за часів навчання в університеті. Зверніться до підручника і відшукайте в ньому відповіді на запитання:

• В якому університеті вчився Чехов?

• Під яким псевдонімом видавав свої перші твори письменник?

 

Він активно співпрацює з багатьма гумористичними журналами Москви, Петербурга, де видає свої коротенькі оповідання, сповнені тонкої іронії. Співпраця почалась з необхідності добувати кошти для прожиття і навчання, бо стипендії, яку Антон отримував з Таганрогу (сто карбованців), вистачало лише на «погасить долги, купить пальто, внести плату за университет», як згадує усвоїх мемуарах його брат. Робота була настільки напруженою, що Чехов не мав часу забирати гонорар з редакції, тому і вигадав спосіб зробити зі свого брата довірену особу і видав йому:

 

Медицинское свидетельство Дано сие Студенту Императорского Московского Университета Михаилу Павловичу Чехову, 20 лет, православного исповедания, в удостоверение, что он состоит с 1865 года моим родным братом и уполномочен мною брать в редакциях, в коих я работаю, денег, сколько ему потребно, что подписом и приложением печати удостоверяю. Врач А.Чехов Москва, 1886 Январь 15-го дня.  

Перші п'ять років Чехов друкувався під псевдонімами «Брат мого брата», «Людина без селезінки», «Антоша Чехонте».

Виразне читання оповідання «Товстий і тонкий».

Робота над текстом.

З'ясування сенсу заголовку оповідання з використанням прийому моделювання.

Методичний коментар. Прийом моделювання відмінних від наявних в тексті елементів і порівняння з авторським вибором об'єктивує сенс авторського задуму.

Мотивація діяльності.

Попередня розмова з учнями налаштувала їх на те, що письменник мав медичну освіту, а отже мав відомості про сучасні розробки і досягнення науки. Тому під час виконання наступного завдання учням необхідні будуть фонові знання з психології (див. додаток).

Проблемне питання: Чому оповідання назване «Товстий і тонкий », а не, наприклад, «Колезький асесор і тайний радник»?

Обираючи заголовок до твору, письменник підкреслює, зауважує певну думку. Давайте порівняємо різні варіанти, результати занотуємо у таблицю (середню колонку учні за допомогою учителя заповнюють останньою після обговорення всіх варіантів, що прозвучали в класі).

 

Готовий варіант Задум автора Можлива модель
«Товстий і тонкий» Не акцентує на посаді (чині) героїв. «Колезький асесор і тайний радник».
Загальна назва замість власних імен. Вказує на зв'язок зовнішності з психологією людини. Акцент не на змалюванні конкретних осіб (Миши і Порфирія), а прагнення створити узагальнені образи. Узагальнення життєвих ситуацій. Назви посад або назви імен і прізвищ героїв.
Товстий – досягнув верхньої сходинки у кар’єрі, зустрічає друга дитинства щиро,тонкий – «шанобливо-кислий» – відмовляється від спілкування на рівних, дізнавшись про чин друга дитинства. Відповідність типу поведінки людини її досягненням. Колезький асесор відповідно до «Табеля про ранги» посідає нижчий чин.
  Письменник хотів створити типові образи (узагальнені, характерні). В оповіданні він критикує не кар'єризм як суспільне явище, а особистісні недоліки героїв.  

 

Додаток

ВИКОРИСТАННЯ ФОНОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ, НЕОБХІДНОЇ ДЛЯ АНАЛІЗУ ТВОРУ

Певна будова тіла людини, будова окремих систем, органів і тканин і певна здатність організму реагувати - предмет вивчення для психологів і медиків. У науці це оформилось у теорію конституції тіла. В кінці 19 століття багатьма дослідниками були висунуті припущення щодо зв'язку конституції тіла людини з характером. Так вчений Кречмер розрізняв три типи конституції: 1) тип пікнічний (характеризується сильним розвитком внутрішніх частин тіла); 2) тип астенічний (характеризується малими розмірами завширшки при високому зрості і вище середнього: 3) тип атлетичний (характеризується сильним розвитком скелета, м'язів і шкіри, широкими плечима і широкою грудиною). Кречмер встановлює зв'язок між особливостями будови тіла та психічними особливостями (з характером, темпераментом). Астенічний і пікнічний типи визнаються протилежними, а атлетичний - серединним, перехідним, що відповідає типу темпераменту сангвініка, що в свою чергу, є проміжним між крайніми проявами холеричного і меланхолічного. Отже, відповідно до цієї теорії, огрядні люди частіше бувають спокійними, добрими, поміркованими, а худі відповідно — рвучкими, нестриманими, метушними. Якщо згадати, то ця теорія набула популярності у кінці 19 століття, і що Антон Чехов навчався на медичному факультеті Московського університету, то можна зробити припущення, що він як старанний студент не міг не знати про новітні дослідження медиків і психологів свого часу.

Порівняння першої і остаточної редакцій оповідання (складання таблиці на основі аналізу тексту).

Бесіда.

• Що змінилося у стосунках, чому зустрілися потрійних поцілунком, а попрощалися потиском руки? (У православній традиції тричі цілуються рівні люди, засвідчуючи:один одному братню людську любов до ближнього. Руку подають у світі ділових стосунків).

• Порівняйте зустріч і прощання Миші і Порфирія. Зачитайте уривки з тексту.

• Чому автор порівнює тонкого з китайцем, а не, наприклад,з німцем або з англійцем? (Саме в китайській культурній традиції дуже чітко класифікуються типи привітання-прощання, де уклін всім тілом ще з часів Конфуція вважається виявом найбільшої шани, якої варті лише найвищі чиновники).

Словникова робота.

Для того щоб краще орієнтуватися в тексті, з’ясовуємо значення понять «Табель про ранги», «колезький асесор», «таємний радник».

У першій редакції (1883 року), опублікованій у журналі, товстий виявляється начальником тонкого і дає йому прочуханки під час зустрічі. Він поводить себе грубо, раптом надуває щоки, «как индейский петух». У редакції 1886 року Чехов змінює конфлікт, прибираючи з твору тему службової підпорядкованості. Щоб кувати мету таких перетворень, складемо таблицю.

 

Задум автора
Товстий-начальник Перша редакція Тонкий-підлеглий
Свариться Критика свавілля чиновника, безправ'я підлеглих Принижується
Товстий - «любий мій» Остаточний варіант Тонкий – «голубчику мій»
Навіщо цей тон? Ми збою друзі дитинстваі до чого тут це чиношанування» Відсутність необхідності «шанобливого» приниження «Я, ваше превосходи­тельство... Дуже приємно! Друг, можна сказати, дитинства і раптом вийшли в такі вельможі! Хи-хи.»
Слова автора-оповідача Висновок Слова автора-оповідача
«…таємного радника знудило...» Рабство не залежить від обставин, воно – в людині. «...вичавити з себе раба...» «...зблід, скам'янів, але скоро обличчя його покривилося в усі сторони широчезною посмішкою; здавалося, що від обличчя і очей його посипались іскри»

Підбиття підсумків уроку.

· Які висновки ми можемо зробити на основі виконаної роботи?

Чехов користується технікою «говорящего имени» з метою прихованої сатири (користуємось для позначення російською мовою, бо саме в російській літературі серед письменників, що описували життя міщан, купців, селян, зародилася така традиція).

Акцентування на конституції тіла персонажів поглиблює авторський задум щодо розкриття будови чиновницької сходинки, закладеної у фундамент державного устрою у ті часи.

Якщо змоделювати ситуацію навпаки, то товстий (що стане на місце тонкого) буде мати образ такої собі лінькуватої людини, а тонкий, ставши у наших припущеннях чиновником високого рангу, набуде образу працьовитого, старанного чиновника.

Звичайно, варіант Чехова не такий простий (синонім – банальний).

Домашнє завдання.

1. Читати статтю підручника про А.П. Чехова

2. Відповісти на запитання підручника.

З. Прочитати оповідання «Хамелеон», «розшифрувати» імена персонажів у зв'язку з їх характерами, визначити місце найбільшої напруги у тексті (кульмінацію).

 

 

Урок 43

Підбиття підсумків уроку.

Які висновки ми можемо зробити на основі виконаної роботи?

У творенні конфлікту твору, у зображенні зовнішності персонажів Чехов вдається до іронії. В основі іронії лежить протиставлення задуму і сприйняття.

Домашнє завдання [1].

1. Які властивості характеру слід, на вашу думку, в собі виховувати, аби не стати «хамелеоном»?

2. Знайдіть в оповіданні виразні художні деталі. Що вони підкреслюють у характерах героїв?

Урок 44

«СМІШНІ ДРІБНИЦІ» «СТРОКАТИХ ОПОВІДАНЬ» АНТОШІ ЧЕХОНТЕ

Тема: Функції художньої деталі в прозі А. Чехова. Антитеза як художній засіб і композиційний прийом. Іронія як засіб побудови твору. майстерність письменника у змалюванні персонажів.

Мета: з'ясувати значення антитези й іронії у творі; визначити елементи композиції художнього твору, поглибити знання про роль художньої деталі у творенні образу і характеру. Прищеплювати відчуття комізму, розвивати аналітичне ставлення до компонентів художнього твору. Вчити формуванню власної думкищодо прочитаного, висловленню особистого ставлення до проблем, що порушуються у мистецьких творах.

Тип уроку: вивчення художнього твору.

Хід уроку

Вирішення конфлікту.

Ми з'ясували на початку уроку, що конфлікт побудовано на протиставленні (антитезі). Основою конфлікту стала собака, вкусила золотаря за палець. Автор протиставляє дії і реакції чиновників (Очумєлова і Єлдиріна), які повинні чинити по справедливості, дотримуватись закону незалежно від того, чия собака. Давайте прослідкуємо за текстом, як вирішується суперечка (конфлікт). Чи справедливим є його вирішення? Результати спосстережень занесіть у таблицю. (Середня колонка заповнюєте останньою).

 

До кульмінації Конфлікт Після кульмінації
Хрюкін   Хрюкін
«Нехай мені заплатять, бо – я цим пальцем, може з тиждень не поворухну». Відшкодувати збитки «У нього в законі все сказано... Нині всі рівні... У мене в самого брат у жандармах...»
Очумєлов   Очумєлов
«Як оштрафують його, мерзотника, то він дізнається в мене, що означає собака і всяка інша бродяча худоба!» Повернути закон, як дишло... «Ти, мабуть, розколупав пальця цвяшком, а потім і спала тобі на думку ідея, щоб здерти».
«Ти, Хрюкін, постраждав і діла цього не залишай». Чиновники над законом. І родичі чиновників теж. «Я ще доберусь до тебе».

 

 

Отже, протиставлення втілюється залежно від ставлення до вирішення конфлікту. Головні засоби творення комічного в оповіданнях А.П. Чехова стають основою для створення характерів, сюжету. Твір будується на протиставленні образів, поведінки персонажів, ставлення до проблеми. Використання антитези дозволяє гостріше виявити протиріччя, адже на протиставленні ідея порівняти явища, персонажів виявляється дуже природньою. Введення антитези до структури твору позбавляє автора необхідності висловлювати власне ставлення до проблем, порушених у творі. Автор показує - читач робить висновки. Автор критикує, не сказавши жодного слова критики.

Підбиття підсумків уроку.

Які висновки ми можемо зробити на основі виконаної роботи?

Домашнє завдання.

1. Вказати ознаки оповідання у творі «Хамелеон».

2. Користуючись різними джерелами, зібрати відомості про американського письменника Джека Лондона, найцікавіші факти занотувати в зошиті у вільній формі.


[1] Завдання взяті з підручника Е.Волощук.Зарубіжна література: Підручник для 6-го класу загальноосвітніх навчальних закладів.- К.: Генеза, 2006. – С. 55

СИСТЕМА УРОКІВ

З ВИВЧЕННЯ ТВОРЧОСТІ А.П.ЧЕХОВА У 6-МУ КЛАСІ

Наталія Крячек, учитель світової літератури гімназії «Київська Русь» м. Києва, лауреат конкурсу «Учитель року-2001» в номінації «Світова література».

Урок 42

«НАСТОЯЩИЙ МУЖЧИНА СОСТОИТ ИЗ МУЖА И ЧИНА»

Тема: Антон Чехов (1860-1904). «Хамелеон», «Товстий і тонкий». Висміювання підлабузництва, самоприниження, чиношанування, запопадливості та малодушності у творі. З’ясування сенсу заголовку оповідання «Товстий і тонкий».

 

Мета: розповісти про письменника в контексті історії створення перших оповідань, з'ясувати ідейний зміст оповідання «Товстий і тонкий» за допомогою використання елементів філологічного аналізу тексту, елементів моделювання. Формувати вміння вдумливого читання, уважного ставлення до художньої деталі, бачити залежність світогляду автора і особливостей художньої реальності мистецького твору.

Обладнання і матеріали: портрет А.П. Чехова, зображення медичного посвідчення, яке А.П. Чехов видав братові.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

...выдавить из себя по каплям раба...

А.П. Чехов

1. Вступне слово вчителя. Обґрунтування теми уроку.

Художній світ письменника визначається його світоглядом. Серед всього розмаїття тем, засобів зображення, слів, сюжетів письменник обирає ті, які найбільше відповідають його задуму. Необхідно навчитися бути уважними до всіх нюансів, деталей художнього слова творця, щоб розуміти прочитане самостійно, без підказки, на найглибшому рівні змісту твору.

Один з найвідоміших висловів А.П. Чехова: «Напишите-ка рассказ о том, как молодой человек, сын крепостного, бывший лавочник, певчий, гимназист и студент, воспитанный на чинопочитании, целовании поповских рук, поклонении чужим мыслям, благодаривший за каждый кусок хлеба, много раз сечённый, ходивший по урокам без калош, дравшийся, мучивший животных, любивший обедать у богатых родственников, лицемеривший и богу и людям без всякой надобности, только из сознания своего ничтожества, - напишите, как этот молодой человек выдавливавший из себя по каплям раба и как он, проснувшись в одно прекрасное утро, чувствует, что в его жилах течет уже не рабская кровь, а настоящая человеческая», - допоможе нам зрозуміти на прикладі: двох коротеньких оповідань, чи насправді Чехов вважає, що справжній чоловік складається «из мужа и чина».

2. Евристична бесіда на основі роботи з підручником.

Оповідання «Товстий і тонкий», «Хамелеон» були написані Чеховим ще за часів навчання в університеті. Зверніться до підручника і відшукайте в ньому відповіді на запитання:

• В якому університеті вчився Чехов?

• Під яким псевдонімом видавав свої перші твори письменник?

 

Він активно співпрацює з багатьма гумористичними журналами Москви, Петербурга, де видає свої коротенькі оповідання, сповнені тонкої іронії. Співпраця почалась з необхідності добувати кошти для прожиття і навчання, бо стипендії, яку Антон отримував з Таганрогу (сто карбованців), вистачало лише на «погасить долги, купить пальто, внести плату за университет», як згадує усвоїх мемуарах його брат. Робота була настільки напруженою, що Чехов не мав часу забирати гонорар з редакції, тому і вигадав спосіб зробити зі свого брата довірену особу і видав йому:

 

Медицинское свидетельство Дано сие Студенту Императорского Московского Университета Михаилу Павловичу Чехову, 20 лет, православного исповедания, в удостоверение, что он состоит с 1865 года моим родным братом и уполномочен мною брать в редакциях, в коих я работаю, денег, сколько ему потребно, что подписом и приложением печати удостоверяю. Врач А.Чехов Москва, 1886 Январь 15-го дня.  

Перші п'ять років Чехов друкувався під псевдонімами «Брат мого брата», «Людина без селезінки», «Антоша Чехонте».



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-04-26; просмотров: 342; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.219.107.243 (0.009 с.)