Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Тема : «природні зони України. Зона мішаних лісів»

Поиск

План – конспект

Комбінований урок

4 клас

Дата: 20.01.2011

Номер уроку 18

Тема: «Природні зони України. Зона мішаних лісів»

Мета:

Навчальна:

· продовжити формувати уявлення про Україну;

· розкрити значення вислову «мішані ліси;»

· розкрити значення лісів для життя людей;

· розкрити причину різноманітності її природи;

· ознайомити з рослинним і тваринним світом;

· ознайомити з багатствами надр;

· вчити класифікувати предмети;

Розвиваюча:

· показати залежність між неживою природою та живими організмами;

· розвивати спостережливість, мислення, уміння аналізувати і робити висновки;

· удосконалювати вміння спостережливості;

· розвивати просторові уявлення;

· розвивати вміння висловлювати свої думки;

· уміння самостійно працювати з додатковою літературою;

· розвивати вміння працювати за планом;

Виховна:

· виховувати бережливе ставлення до природи,

· виховувати естетичні почуття;

· виховувати акуратність;

· формувати бережливе ставлення до шкільного приладдя;

· виховувати любов до рідної землі;

· виховувати охайність на уроках природознавства;

· вчити як поводити себе на природі.

Обладнання: Фізична карта України, карта природних зон, колекції корисних копалин, гербарні рослини, краєвиди мішаного лісу, підручник з природознавства

Байбара Т.М., Бібік Н.М., Я і Україна: Підручник для 4 класу. – Форум, 2005. – 175с.

Будна Н. О., Майхрук М.І., Рябова С.І., Я і Україна Зошит з природознавства 4 клас: Тернопіль, навчальна книга – Богдан, 2009.

Вартабедян Л.В., Голінщик Ж.А., Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Інтерактивні форми роботи на уроці. – Тернопіль: Видавництво «Богдан», 2010.

Діптан Н.В., Назаренко А.А., Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Плани – конспекти уроків. –Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005.

Ільченко В.Р., Гуз К.Ж.,Ільченко О.Г., Я і Україна. Довкілля. Підручник для 4 класу.

Зошит з друкованою основою.

План уроку:

І Організаційний момент.

ІІ Хвилинка спостережень.

1. За живою природою.

2. За неживою природою.

3. Народні прикмети, приказки, прислів’я, загадки.

ІІІ Перевірка домашнього завдання.

1. Варіант №1 – фронтальне опитування.

2. Варіант №2 – робота з картками.

3. Варіант №3 – тести.

ІV Актуалізація опорних знань.

1. Варіант №1 – створення проблемних ситуацій.

2. Варіант №2 – відповіді на запитання.

3. Варіант №3 – розгадування кросворда.

V Повідомлення теми і завдань уроку.

ІV Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

1. Робота з визначенням.

2. Робота з контурною картою.

3. Розповідь про природні зони.

4. Бесіда на закріплення.

5. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

6. Розповідь про розташування природних зон.

7. Робота з контурною картою

8. Бесіда на закріплення.

9. Робота з зошитом з друкованою основою.

Фізкультхвилинка.

10. Розповідь про типи лісів:

11. Бесіда на закріплення.

12. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

13. Розповідь про знаходження зони мішаних лісів.

14. Робота з контурною картою.

15. Бесіда на закріплення.

16. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

17. Розповідь про кліматичні умови та пори року.

18. Робота з контурною картою.

19. Бесіда на закріплення.

20. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

21. Розповідь про ярусність лісу.

22. Бесіда на закріплення.

23. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

24. Розповідь про фауну мішаних лісі

25. Бесіда на закріплення.

26. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

27. Розповідь про птахів мішаних лісі

28. Бесіда на закріплення.

29. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

30. Розповідь про плазунів мішаних лісів.

31. Бесіда на закріплення.

32. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

33. Розповідь про комах мішаних лісів.

34. Бесіда на закріплення.

35. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

36. Розповідь про ліси.

37. Бесіда на закріплення.

38. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

 

39. Розповідь про зубра.

40. Бесіда на закріплення.

41. Робота з зошитом з друкованою основою.

 

42. Розповідь про заповідник.

43. Бесіда на закріплення.

44. Робота з зошитом з друкованою основою.

VII Запам’ятовування навчального матеріалу.

1. Варіант №1 – робота з підручником.

2. Варіант №2 – Гра1.

3. Варіант №3 – Гра 2.

 

4. Варіант №4 – розгадування кросворда.

5. Варіант №5 – бесіда.

6. Варіант №6 – відповіді на питання.

 

VIII Підведення підсумків уроку.

IX Повідомлення домашнього завдання

Хід уроку

І Організаційний момент.

ІІ Хвилинка спостережень.

За живою природою.

- Які зміни відбулись у рослинному світі взимку? (Рослини ростуть і розвиваються під снігом, але не так активно як це відбувається взимку)

- Які зміни відбулись у тваринному світі взимку?(Деякі тварини впадають у зимову сплячку)

- Чим займаються люди взимку?(Працюють по господарству, заготовляють дрова)

2. За неживою природою:

- Яка висота сонця над горизонтом?(Сонце взимку знаходиться низько)

- Яка тривалість дня (ночі) взимку?(Ночі взимку довгі, дні короткі)

- Яка температура грунту (водойм) взимку?(Холодно, температура низька)

- Яка хмарність?(Взимку переважно хмарно)

- Чи були сьогодні протягом дня опади(Ні)

- Який напрям вітру сьогодні?(Північно – західний) Слайд №5

ІІІ Народні прикмети:

Зима морозяна – літо гаряче.

Зима зі снігом – літо з дощем.

Дим стовпом – на мороз

Дим вовком, клубком – на негоду.

Іній на деревах – на мороз, туман – на відлигу.

Прислів’я і приказки:

Січень – року початок, зимі середина.

Січень не так січе, як у вуха пече.

Біла зима і чорне сіно з’їсть.

Січень наступає, мороз людей обнімає.

Січень січися, а ти до печі тіснися.

Зимове тепло – як мачушине добро.

Зима невелика, та в неї рот великий.

Сніг на полях – зерно в засіках.

Загадки:

Прийшла баба з вітрами,

Та з білими снігами,

Привела з собою

Діда з бородою. (Зима)

Метелиця – хурделиця

Замела лісок

Як біла ковдра, стелиться

Під соснами сніжок. (Зима)

Взимку, як дерева голі,

Він лежить – біліє в полі,

А як сонце припече,

То заплаче і …втече. (Сніг)

Посівальник

На гілках – сніжинки, наче ноти,

Лише в полі срібний звук сурми

Став у добрім часі до роботи

Січень – син суворої зими.

Весь у неньку – вдачею і виглядом,

Тесля й муляр, маляр він і скляр,

Ген які хороми світлі виладнав

У гаях, на луках і полях.

 

Де пройшов – квітки встають іскристі,

Але можна холоду на зло

Віднайти в душі його пречистій,

Наче диво, лагідне тепло.

 

Де вітри лягають у знемозі,

Спочиває ліс у білім сні,-

Непогасно сяють на морозі

Ягоди калини вогняні.

 

Мовби літо в затишку дрімає

Колискову шепче тихий гай

Січень сіє, віє, посіває

Снігом на багатий урожай.

 

А коли засвітиться зірниця,

Просвітить народження Христа,

Прилетить колядка, наче птиця,

Нам серця зігріє і вуста.

 

Посівай же, січню білобровий,

У містах степах і між дібров,

Рідному народу на здоров’я,

Україні рідній на добро.

Музичний твір

Колядка «Нова радість стала»

Нова радість стала,

Яка не бувала

Над вертепом звіздар ясна

На весь світ засіяла.

Де Христос родився

З Діви воплотився,

Як чоловік з пеленами

У Бога повився.

Пастушки з ягнятком

Перед тим дитятком,

На колінця припадають

Царя Бога вихваляють.

Прости тебе царю,

Небесний владарю,

Даруй літа щасливії

Цьому дому господарю.

Цьому господарю,

І цій господині

Щоби мали щастя й долю

Щорік, щодня, щогодини.

ІІІ Перевірка домашнього завдання.

1. Варіант №1 – фронтальне опитування:

- Як утворюється джерело? Чим воно корисне?

- З яких частин складається річка?

- Які ріки краю ви запам’ятали?

- Яке значення мають ріки у господарстві?

- Яку водойму називають озером? Які бувають озера?

- Як виникають болота?

- Що таке море? Чому вода в морях солона?

2. Варіант№ 2 – робота з картками:

Картка 1:

1. Записати водойми суші.

2. Чому джерельна водо холодна і чиста?

Картка 2:

1. Яку будову має річка?

2. Записати, які моря є в Україні.

3. Картка1:

Картка 3:

1. Накреслити схему річки з 2 лівими притоками і одним правим.

2. Що таке озеро?

Картка 4:

1. Як утворюється болото?

2. Записати найбільші річки України.

Картка 5:

1. Що таке море?

2. Як виникають болота.

Варіант №3 – тести.

І варіант

1. Найбільша річка України:

a) Дністер;

b) Дніпро;

c) Дунай

2. Місце, де ріка впадає в іншу водойму:

a) Гирло;

b) Витік;

c) Русло

3. Джерело – це …

a) Природна водойма;

b) Штучна водойма

4. Тернопільська область знаходиться від Дніпра:

a) На лівобережжі;

b) На правобережжі

5. Синевір, Свитязь, Ялпуг – це …

a) Ріки;

b) Озера;

c) Болота

6. Моря України – це моря …

d) Індійського океану;

e) Тихого океану;

f) Атлантичного

7. Найбільша в світі і третя за величиною в Європі ріка:

a) Дніпро;

b) Десна;

c) Дністер

8. Водойма, яка виникла у природних западинах на поверхні Землі …

a) Озеро;

b) Море;

c) Річка

9. Ріка, яка бере початок на Подільській височині, на Хьельниччині:

a) Славута;

b) Південний Буг;

c) Припять

10. Які назви мав Дніпро?

a) Борисфен, Данаприс;

b) Славута, Ялпуг;

c) Кагул, Славутич

ІІ варіант

1. Одна з найбільших лівих приток Дніпра:

a) Десна;

b) Дністер;

c) Дніпро

2. Ріка, яка протікає в північно – східній частині України, бере початок у Росії:

a) Південний Буг;

b) Сіверський Донець;

c) Данаприс

3. Моря України – це моря …

a) Індійського океану;

b) Тихого;

c) Атлантичного

d) Атлантичного

4. Озера, яких називають морями:

a) Каспійське та Аравійське;

b) Шацьке та Кагульське;

c) Сивашське та Аравійське

5. Велика повноводна ріка, протікає по семи областях нашої країни. Бере початок на північно – східному схилі Карпат і впадає в Дністровський лиман Чорного моря:

a) Дністер;

b) Дніпро;

c) Десна

6. Джерело – це …

a) Природна водойма;

b) Штучна водойма

7. Дніпро має … притоки:

a) 1050;

b) 1424;

c) 2201;

8. Які назви мав Дніпро?

a) Борисфен, Данаприс;

b) Славута, Ялпуг;

c) Кагул, Славутич

9. Місце, де ріка впадає в іншу водойму:

d) Гирло;

e) Витік;

f) Русло

10. На місці осушених … вирощують добрі врожаї.

a) Озер;

b) Річок;

c) Боліт.

Робота з визначенням.

Природна зона – це великі ділянки земної поверхні з однаковою природою, які змінюють одна одну .(1 – 2учні повторюють визначення)

2- 3 повторюють визначення.

2. Робота з контурною картою (2 – 3 завдання) Малюнок «Фізична карта»

3. Розповідь про природні зони:

Україна займає вигідне географічне положення для життя населення й господарської діяльності людини. Природа України багата й різноманітна.

ЇЇ територія знаходиться в межах географічного поясу, в якому виділяють природні зони мішаних лісів, степу. На карті зображено різного кольору смуги. Так умовно позначають природні зони. Невелика ділянка України належать до зони субтропіків. Також на території України є два гірських райони Карпати і Кримські гори. Кожна природна зона поступово переходить одна в одну, має свої кліматичні умови й природні ресурси, грунти, рослинний і тваринний світ.

У північній півкулі є такі природні зони: античних пустель (Арктика), тундрова, лісова, степова, пустинна. Найбільша зона – лісова, вона простягається широкою смугою до берегів Тихого океану. У північній частині лісової зони ростуть хвойні ліси. Це – тайга. У південній – мішані і широколисті ліси.

4. Бесіда на закріплення:

- Погляньте на карту природних зон і поміркуйте, чому на ній зображено різного кольору смуги. (На карті зображено різного кольору смуги, так умовно позначають природні зони)

- Про які природні зони ви дізналися? (Про зону арктичних пустель, тундрову, лісову, степову, зону мішаних лісів)

- В яких межах географічного поясу знаходиться природа України? (Її територія знаходиться в межах географічного поясу, в якому виділяють природні зони мішаних лісів і степу)

Продовж речення.

Великі ділянки земної поверхні з однаковою природою змінюють одна одну. Такі ділянки називаються природними зонам.

6. Робота з контурною картою. Малюнок «Фізична карта».

7. Розповідь про розташування природних зон:

Зона мішаних лісів розташована в Україні на півночі, займає близько 20% території. Простягається з півночі на південь на 150-200 км. В неї входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей. Південна межа проходить по лінії Устилуг-Рівне- Шепетівка-Житомир-Київ-Ніжин-Батурин.

8. Бесіда на закріплення:

- Яку частину території займає зона мішаних лісів? (Зона мішаних лісів займає близько 20% території України)

Які області входять в зону мішаних лісів? (В зону входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей)

Фізкультхвилинка.

Часу гаяти не варто

Руки кладемо на парти.

Сонце, діти вже високо,

Всі вдихаємо глибоко.

Руки разом опускаєм

І глибоко видихаєм.

В другій вправі для дітей

Руки ставим до плечей.

Руки вгору почергово,

Вправу робимо чудово.

Чітко руки піднімаєм,

Пальці вгорі розтискаєм.

Руки вже за головою,

Тож дивись перед собою,

Виправляємо хребет,

Лікті зводимо вперед.

Мов метелики злітаєм,

Крильця зводим – розправляєм.

Тепер на поясі руки тримати.

Будем вставати та присідати:

Встати – присісти, встати – присісти,

Як перед грою всі футболісти.

10. Розповідь про типи лісів:

В зоні мішаних лісів переважають бори, субори, березняки.

Бори — соснові ліси. Вони двоярусні, підлісок відсутній. В трав'янисто - чагарниковому покриві, який досить бідний, переважають мохи, лишайники, чорниця, багно, ситник.

Субори розвинуті на більш родючих ґрунтах. Це ліси — із сосни та дуба звичайного. В підліску ростуть брусниця європейська, крупина ламка, в трав'янистому покриві — копитняк європейський, зірочник лісовий, папороть, орляк звичайний.

Березняки — березові ліси з берези бородавчатої з домішками сосни, дуба і граба. З чагарників тут ростуть: горобина звичайна, крупина ламка, верес, плаун, звіробій, моренка пахуча та інші.

11. Бесіда на закріплення:

Що ви можете розповісти про бори? (Це соснові ліси, переважають мохи, лишайники, ситник і ін..)

Чим характеризуються субори? (Це ліси із сосни та дуба звичайного, ростуть і папороть, брусниця, крупина ін)

Доповни речення.

Літо в зоні мішаних лісів тепле, але не жарке, дощове, зима м’яка, хмарна, з частими відлигами.

21. Розповідь про ярусність лісу:

У мішаних лісах можна виділити п’ятьярусів:

Перший ярус утворюють світлолюбні дерева з широкими листовими пластинками, з ажурною кроною, яка пропускає багато світла. Це такі дерева, як дуб звичайний, сосна, клен гостролистий, ясен звичайний, липа серцелиста, осика.

Другий ярус утворюють низькорослі, тіньовитривалі дерева: груша звичайна, черемха звичайна, береза бородавчаста, клен польовий, клен татарський, дика яблуня, граб звичайний, в'яз шорсткий.

Третій ярус утворюють кущі. Найбільш характерними є ліщина звичайна, шипшина собача, свидина кров'яна, бруслина бородавчаста, бруслина європейська, терен звичайний, калина звичайна, вовчі ягоди, бузина чорна та червона, глід криваво-червоний, вишня степова. Життя чагарників під пологом лісу має низку особливостей. Цвітіння відбувається після того, як ліс укриється листям. Більшість кущів пристосовані до запилення комахами, тому що вітрів у нижньому ярусі майже не буває і несений вітром пилок затримується на листках. Квітки лісових кущів забарвлені у білий колір, який приваблює комах у півтемряві, а плоди поширюються тваринами.

Четвертий ярус утворюють трав'янисті рослини: проліска сибірська, ряст.ущільняй, анемона жовтецева, пшінка весняна, тюльпан дібровний, копитень європейський, дзвоники персиколисті, фіалка шершава, мати- й-мачуха, конвалія звичайна, купина лікарська, орляк звичайний, хвощ лісовий, герань лісова, фіалка триколірна, чистотіл звичайний, звіробій звичайний, деревій звичайний тощо.

П'ятий ярус утворюють мохи, лишайники, гриби. Мохи та лишайники не утворюють суцільного покриву, а зустрічаються на деревах, ґрунті, пеньках. Лишайники не люблять забрудненого повітря. Вони не мають коренів і всю поживу дістають з повітря, іноді з субстрату, на якому примостились. Малюнок «Ліси, рослини»

22. Бесіда на закріплення:

Чим характеризується перший (другий, третій) ярус? (Перший ярус утворюють дерева з широкими листовими пластинками, другий низькорослі тіньовитривалі дерева, третій – утворюють кущі)

Які трав’янисті рослини можна зустріти у четвертому (п’ятому) ярусі? (У четвертому і п’ятому ярусі поширені травянисті рослини, мохи, лишайники, гриби.)

23. Робота з зошитом з друкованою основою.

Розташуй рослинність лісу (хвойні дерева, листяні дерева, трав’янисті рослини, мохи) відповідно до ярусів.

Верхній ярус: хвойні дерева, листяні дерева.

Середній ярус: кущі.

Нижній ярус: трав’янисті рослини.

План – конспект

Комбінований урок

4 клас

Дата: 20.01.2011

Номер уроку 18

Тема: «Природні зони України. Зона мішаних лісів»

Мета:

Навчальна:

· продовжити формувати уявлення про Україну;

· розкрити значення вислову «мішані ліси;»

· розкрити значення лісів для життя людей;

· розкрити причину різноманітності її природи;

· ознайомити з рослинним і тваринним світом;

· ознайомити з багатствами надр;

· вчити класифікувати предмети;

Розвиваюча:

· показати залежність між неживою природою та живими організмами;

· розвивати спостережливість, мислення, уміння аналізувати і робити висновки;

· удосконалювати вміння спостережливості;

· розвивати просторові уявлення;

· розвивати вміння висловлювати свої думки;

· уміння самостійно працювати з додатковою літературою;

· розвивати вміння працювати за планом;

Виховна:

· виховувати бережливе ставлення до природи,

· виховувати естетичні почуття;

· виховувати акуратність;

· формувати бережливе ставлення до шкільного приладдя;

· виховувати любов до рідної землі;

· виховувати охайність на уроках природознавства;

· вчити як поводити себе на природі.

Обладнання: Фізична карта України, карта природних зон, колекції корисних копалин, гербарні рослини, краєвиди мішаного лісу, підручник з природознавства

Байбара Т.М., Бібік Н.М., Я і Україна: Підручник для 4 класу. – Форум, 2005. – 175с.

Будна Н. О., Майхрук М.І., Рябова С.І., Я і Україна Зошит з природознавства 4 клас: Тернопіль, навчальна книга – Богдан, 2009.

Вартабедян Л.В., Голінщик Ж.А., Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Інтерактивні форми роботи на уроці. – Тернопіль: Видавництво «Богдан», 2010.

Діптан Н.В., Назаренко А.А., Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Плани – конспекти уроків. –Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005.

Ільченко В.Р., Гуз К.Ж.,Ільченко О.Г., Я і Україна. Довкілля. Підручник для 4 класу.

Зошит з друкованою основою.

План уроку:

І Організаційний момент.

ІІ Хвилинка спостережень.

1. За живою природою.

2. За неживою природою.

3. Народні прикмети, приказки, прислів’я, загадки.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-04-08; просмотров: 563; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.221.56.241 (0.014 с.)