ІІ Повідомлення теми, мети та завдання уроку. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

ІІ Повідомлення теми, мети та завдання уроку.



Учитель. Учні, на сьогоднішньому уроці ви закріпите, систематизуєте знання про дієслова І і ІІ дієвідмін та написання букв е, и в особових закінченнях дієслів; збагатите своє мовлення прислів'ями, приказками, загадками про природу і її явища, про честь і совість.

Перевірка домашнього завдання (Повторення правил теми "Дієслово").

1.Як розрізнити дієслова доконаного і недоконаного виду?

2. Які морфологічні і синтаксичні ознаки перехідних дієслів?

3. Назвіть форми дієслова, які мають рід.

4.Що нового про поділ дієслів на дієвідміни ви довідалися? Які суфікси мають дієслова?

ІІІ Закріплення знань та формування вмінь і навичок

Лінгвістичний експеримент

Сторінка уроку "Кмітлива".

Розбір дієслів, як частини мови. Біля дошки по одному учню від кожного ряду змагаються, хто швидше і правильніше розбере дієслово, решта учнів записують розбір в зошити.

Матеріал для гри:

1. Як батька покинеш, то і сам загинеш.

2. Добрі діти доброго слова послухають, а й лихі й дрючка не бояться;

3. Материн гнів, як весняний сніг: рясно впаде, та скоро розтане.

Лінгвістична розминка

Дидактична гра "Яка дієвідміна?"

Учитель називає дієслова, учні сигнальними картками показують, якої дієвідміни (картки білого кольору сигналізують
І дієвідміну, голубого кольору - ІІ дієвідміну).

Матеріал для гри:

Мріють, читає, люблю, знаєш, думав, принесу, пишете, нести.

"Який спосіб?"
Учитель читає прислів’я, діти називають дієслова і називають, якого вони способу.

Матеріал для гри:

Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий.

Одні очі і плачуть, і сміються.

Не збирай синові худобу, збери йому розум.

Як брат братові не поможе, то що вже чужії люди.

Хто в біді дав, два рази дав.

Хто чисте сумління має, той спокійно спати лягає.

Робота з таблицею

- Розгляньте таблицю "Дієслова І і ІІ дієвідміни". Які дієслова належать до І дієвідміни, а які - до ІІ? Як ви визначили? Чим відрізняються особові закінчення дієслів?
- В особових закінченнях яких дієслів теперішнього і майбутнього часу пишеться е(є), а в яких - и(ї)? Сформулюйте правило, обґрунтувавши орфограми "Букви е(є), и(ї)" в особових закінченнях дієслів?

Лінгвістична розминка

Учитель читає учням загадки і пропонує учням відгадати їх. Назвати у загадках дієслова і визначити їх граматичні категорії.

Завжди можу стати в пригоді,

Моїх вам порад не злічить,

І кажуть про мене в народі:

"Мовчить, а сто дурнів навчить".

Що це таке? (Книга).

 

Звичайна, друзі, загадка для вас:

Відгадайте, про яке словечко мова:

Простий числівник це і водночас

Це - наказовий спосіб дієслова.

То яке ж це слово? (Три).

 

Я вам нею натякаю,

Нею думать спонукаю,

Щоб кмітливий врахував,

Що я з нею приховав,

Вас морочити навмисне,

І тоді відгадка зблисне.

Що це таке? (Загадка).

Робота в парах
1.Розкрити зміст прислів'я Праця чоловіка годує, а лінь - марнує, визначити дієслова, визначити вид і час.
2.Доповнити загадки. Виділити дієслова і визначити час і дієвідміну.

Синя шуба покрила... (весь світ).

На синьому килимі... (жовті зерна посіяні).

По морі, по морі....(золота тарілка плаває).

Ні в огні не горить,... (ні в воді не тоне).

Без рук, без олівця,... (малює без кінця).

Сидить панна у коморі,… (а коса її надворі).

Сидить дівчина в траві,... (лице її в крові).

3. З поданих слів скласти загадки, виділити дієслова і визначити їх дієвідміну. Відгадати загадку. Зробити повний розбір слова - відгадки.

Ножакою мене ріжуть,

Ломакою б'ють мене;

Гублять за те мене отак,

Люблять дуже мене що всі (Хліб).

Рефлексія

- Що нового дізналися на уроці?

- Які висновки зробили для себе?

Підсумок уроку.Оцінювання.

Домашнє завдання: вивчити пар№12. Вправа №115.

 

Урок №11.

 

Тема. Способи дієслів. Дієслова дійсного та умовного способу

Мета: ознайомити учнів з поняттям про категорію дієслів в українській мові: дійсним, умовним та наказовим способами, пояснити, як твориться дійсний спосіб. Розвивати навички грамотного письма, увагу й інтерес до рідної мови, повагу і шану до України.

Обладнання: таблиця "Способи дієслів", підручник,

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І Організаційний момент

ІІ Повідомлення теми, мети та завдання уроку

ІІІ Актуалізація опорних знань учнів

Інтерактивна вправа "Опитування-інтерв'ю".

- Як змінюються дієслова?

- Що таке дієвідмінювання?

- За якими ознаками визначається належність дієслова до дієвідміни?

- Які дієслова належать до першої, а які - до другої дієвідмыни.

Вибірковий диктант.
Виписати дієслова і визначити дієвідміну (І група). Визначити час дієслів (ІІ група).

Дивлюся мовчки на рушник,

Що мати вишивала,

І чую: гуси зняли крик,

Зозуля закувала.

Знов чорнобривці зацвіли,

Запахла рута-м'ята.

Десь тихо бджоли загули,

Всміхнулась люба мати.

І біль із серця раптом зник,

Так тепло, тепло стало...

Цілую мовчки той рушник,

Що мати вишивала.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2020-11-23; просмотров: 91; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.224.63.87 (0.011 с.)