Урок №4. Однорідні й неоднорідні означення 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Урок №4. Однорідні й неоднорідні означення



Тема. Однорідні й неоднорідні означення.
Мета: пояснити відмінність між однорідними і неоднорідними означеннями, формувати вміння розрізняти їх у реченнях, розставляти розділові знаки в реченнях з однорідними означеннями; виховувати патріотичні почуття, любов до природи; розвивати увагу, уяву, логічне й образне мислення, пам'ять.  
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.  
Обладнання: підручник Ольги Олійник “Українська мова 8 клас» (К.: Вікторія 2004); роздавальний матеріал, демонстраційні слайди, обладнання для демонстрації слайдів.  

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Виконання індивідуальних завдань двома-трьома учнями.

Картка 1.

Спишіть речення, поставте потрібні розділові знаки. Підкресліть однорідні члени.

1. Вітер в гаї не гуляє вночі спочиває.

2. По діброві вітер виє гуляє по полю.

3. Чорна хмара з-за лиману небо сонце криє.

4. У темному гаю в зеленій діброві на припоні коні отаву скубуть.

5. Встала й весна чорну землю сонну розбудила уквітчала її рястом барвінком укрила.

(З тв. Т.Шевченка)

 

Картка 2.

Із поданих речень випишіть ряди однорідних членів, складаючи їх схеми.

Зразок. Свіжа зелень розгойдалась, розгулялась, поплила.

(М.Рильський)

 

1. Моря і гори, і відроги перед очима постають (М. Братан). 2. А ще сумніше в темний, довгий, холодний вечір (В.Винниченко). 3. І підійде дядько з батогом у руках, уважно обдивиться бублики, калачі, паляниці (В.Винниченко). 4. В хаті пахло чебрецем, свіжою травою (А. Шиян).

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

- Чи любите ви загадки?

Відгадайте одну.

 

Я веселий і звабливий,

Гарний милий і красивий,

Несказанний, незрівнянний,

Маю ступінь порівняння.

Я відносний чи присвійний,

А чи якісний незмінно.

Відповім я залюбки

На питаннячко – який?

Маю ознаку предмета,

Називаюсь я … (прикметник).

 

- Яку частину мови ми називаємо прикметником?

- Пригадайте, яку синтаксичну роль в реченні найчастіше виконує прикметник?

- Який член речення називається означенням?

- Які розряди прикметників за значенням вам відомі? Наведіть приклади.

Розподільний диктант.

- Записати слова у три колонки, відповідно до якого розряду за значенням вони належать. Поясніть, як ви їх розрізняєте.

Широкий, дерев’яний, Оленчин, стрункий, гарний, зимовий, золотий, весняна, лисячий, братове, міські, срібна.

 

IV. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчання.

 

Учитель оголошує мовну тему, мотивуючи власну діяльність.

 

Лінгвістичне спостереження.

 

- Відповіді учнів.

Висновок.

Отже, не всі означення, які відповідають на одне і те ж запитання, і відносяться до одного і того ж слова є однорідними.

Проблемне запитання.

Як же відрізнити однорідні означення від неоднорідних?

V. Вивчення нового матеріалу.

Робота з підручником.

- Опрацювання теоретичного матеріалу (с.132-133).

- Виконання вправи 271 (с.133), спираючись на теоретичний матеріал.

 

Проблемно-пошукова робота.

Гра “Де, чому, як?».

 

СЛАЙД
Прочитайте і спишіть речення, ставлячи розділові знаки. Чому в одному випадку означення однорідні, а в іншому – неоднорідні. Підкресліть головні члени речення. Дайте характеристику реченню (усно). Темна морська просторінь навкруг і тільки сонце високе зенітове смажить їх з пустельною нещадністю. Д.Гончар.

 

VІ. Домашнє завдання й інструктаж до нього.

1. Вивчити матеріал на с. 132-133.

2. Творче завдання.

Написати твір-мініатюру «Зимовий ранок», використовуючи однорідні й неоднорідні означення.

Для учнів з нижчим рівнем знань – виконати вправу 279 (с.135).

VІІ. Підсумки уроку.

Заключне слово вчителя.

 

VІІІ. Оголошення й мотивація оцінок.

 


Урок №5. Узагальнюючі слова в реченнях з однорідними членами. Двокрапка і тире при узагальнюючих словах у реченнях з однорідними членами

Тема. Узагальнюючі слова в реченнях з однорідними членами. Двокрапка і тире при узагальнюючих словах у реченнях з однорідними членами.  
Мета: пояснити правила вживання розділових знаків у реченнях з узагальнюючими словами при однорідних членах;формувати вміння вирізняти в реченнях узагальнюючі слова при однорідних членах, правильно розставляти розділові знаки в таких реченнях, правильно інтонувати такі речення; виховувати любов до природи рідного краю; розвивати уяву, логічне мислення, емоційну сферу.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник Ольги Олійник “Українська мова 8 клас» (К.: Вікторія, 2004); демонстраційні слайди, обладнання для демонстрації.  
Епіграф. Синтаксис – душа мови. М.Рильський

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційна частина.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-12; просмотров: 368; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.83.150 (0.01 с.)