Для лабораторно-практичних занять 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Для лабораторно-практичних занять



Для лабораторно-практичних занять

з дисципліна «Насінництво з основами селекції» зі спеціальності 5.09080103 "Виробництво і переробка продукції рослинництва

 

студента групи

назва навчального закладу

прізвище, ім'я, по батькові

 

 

1. ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ 1,1. Цитологічні основи спадковості

Лабораторне заняття 1

 

Тема. Провести обстеження мітозу і мейозу в соматичних і статевих клітинах рослин.

Мета: навчитися розпізнавати фази поділу клітин способом діленням мітозом і мейозом.

Матеріали та обладнання: готові препарати, мікроскопи, таблиці "Будова клітини", "Поділ клітини".

Література

Л-5, с. 20; Л-6.

Методичні вказівки

Спадковість - це процес відтворення організмами побічних ознак і властивостей в ряді наступних поколінь. Необхідно чітко усвідомити, що при статевому і безстатевому розмноженні вся генетична інформація зосереджена у клітині і вона визначає розвиток будь-якої ознаки та всього організму. Ось тому необхідно знати особливості будови клітини, функції органоїдів та їх роль у життєдіяльності клітини і передачі спадкової інформації наступним поколінням. Особливу увагу потрібно приділити вивченню хромосом як основних носіїв генетичної інформації.

Кожен вид рослин і тварин у соматичних клітинах має певний і постійний набір хромосом, який називається каріотипом.

Постійна кількість хромосом у соматичних клітинах забезпечується в процесі мітотичного поділу. Необхідно засвоїти особливості поведінки хромосом у кожній фазі: профазі, анафазі, метафазі, телофазі. При цьому слід запам'ятати роль окремих періодів інтерфази (G1, S1, G2) у підготовці клітини до поділу, звернути увагу на S-період (синтетичний; в якому проходить реплікація молекул ДНК). Завдяки цьому в постсинтетичний період кожна хромосома, яка вступає в мітоз, складається з двох хроматид. Слід усвідомити значення цього процесу.

Вивчаючи мейоз, який відбувається у клітинах генеративних органів, особливу увагу необхідно звернути на те, що він складається з двох поділів: редукційного або першого і екваційного або другого. Обидва поділи складаються з таких же фаз, як і мітоз, але за змістом значно відрізняються, особливо профаза І. У зв'язку з цим звернути особливу увагу на такі явища, як кон'югація гомологічних хромосом, утворення бівалентів, обмін гомологічними ділянками. У результаті першого поділу зменшується кількість хромосом у два рази. Необхідно звернути увагу і на другий поділ, який відбувається за типом мітозу.

У результаті мейозу утворюються спори: макроспори і мікроспори. Процес утворення статевих клітин (гамети) називається гаметогенезом, відбувається в мікро- і макроспорах шляхом подальших мітотичних поділів.

Необхідно відрізняти мейоз від мітозу, з'ясувати їх генетичне значення.

Хід заняття

Завдання 1. Зарисувати будову клітини

Завдання 2. Розв'яжіть кросворд ''Будова клітини''

 


 

 

По горизонталі

1. Найважливіша складова частина ядра, яка містить ДНК.

4. Клітинний компонент у вигляді пухирця, що не належить до органоїдів і здебільшого зустрічається в рослинній клітині.

6. Пластида, завдяки якій здійснюється процес фотосинтезу.

7. Найважливіша складова частина клітини, без якої цитоплазма з її органоїдами не може існувати.

10. Вчений, ім'ям якого названо один з органоїдів клітини.

11. Структури, характерні тільки для хлоропластів.

13. Органоїди, клітини, що здійснюють синтез білка.

14. Отвори в мембрані, завдяки яким у середину клітини проникають іони, вода і дрібні речовини.

15. Тонка оболонка, що покриває клітину, а також відмежовує органоїди від цито­плазми.

По вертикалі

2. Органоїди клітини, що здійснюють синтез АТФ.

3. Органоїди, властиві тільки рослинним клітинам.

5. Зелений пігмент, що міститься у гранах хлоропластів.

8. Тільце, яке можна бачити в ядрі клітини, що не ділиться.

9. Внутрішнє напіврідке середовище клітини, відмежоване від зовнішнього середовища плазмолемою.

12. Складки, що утворюються внутрішньою мембраною одного з органоїдів.

 

 

Завдання 3. Зарисувати фази поділу клітин способом мітозу і мейозу.

Завдання 4. Заповніть таблицю

 

Фази поділу клітини Зміни, що відбуваються у клітині
при мітозі при мейозі
Інтерфаза Профаза І Профаза ІІ МетафазаІ Метафаза ІІ Анафаза І Анафаза ІІ Телофаза І Телофаза ІІ    

 

Контрольні питання

1. По вивчає цитологія?

2. Розкрити біологічне значення хромосом.

3. Чому мітохондрії називають енергетичними станціями клітини?

4. Що таке мейоз? З яких послідовних фаз він складається?

5. Що таке мітоз і яке його генетичне значення?

 

 

Спадковість і комбінаційна мінливість

При внутрішньовидовій гібридизації

Практичне заняття 1

Тема. Розв'язування задач з моногібридного і дигібридного схрещування.

Мета: закріпити знання про основні закономірності спадковості і мінливості організмів при внутрішньовидовій гібридизації.

Матеріали та обладнання: підручники, довідники.

 

Література

Л-5, с. 68.


Методичні вказівки

Моногібридним називають таке схрещування, при якому батьківські пари відрізняються по одній парі альтернативних ознак.

Дигібридним називають таке схрещування, при якому батьківські форми відрізняються одна від одної по двох парах контрастних ознак і гібридів, враховують тільки дві пари ознак.

Хід заняття

Завдання 1. Розв'зання задач на моногібридне схрещування

Розв'яжіть задачі № 2, 4, 5, 6 з підручника Л-5, с. 90-91

 

Завдання 2. Розв'язування задач на дигібридне схрещування

Розв'яжіть задачі № 7, 8, 9 Л-5, с. 91

 

Контрольні питання

1. Що таке спадковість організмів?

2. Що таке мінливість організму?

3. ІДо таке фенотип і генотип?

4. Що таке гомозигота і гетерозигота?

 

 

ЗАГАЛЬНІ ОСНОВИ СЕЛЕКЦІЇ

Практичне заняття 2

Тема. Методика проведення штучної гібридизації окремих с.-г. культур.

Мета: ознайомитися з методикою і технікою гібридизації озимої пшениці.

Матеріали та обладнання: пінцети, ножиці, ізолятори, пакети, етикетки.

 

Література

Л-4, с. 10-16.

Методичні вказівки

При складанні плану гібридизації виходять із моделі сорту, відповідно до якого підбирають вихідний матеріал для схрещування.

Модель сорту - це науковий прогноз, що передбачає, якими повинні бути сорт і окремі ознаки його рослин, щоб у певних умовах вирощування найкраще задовольнити вимоги виробництва до даної культури. Головними з вимог залишаються максимальна і стабільна врожайність, висока якість продукції, технологічність.

Добір батьківських форм для схрещування значною мірою визначає успіх гібридизації. Складність добору батьківських форм для схрещування полягає в тому, що кожна ознака чи властивість не передається безпосередньо потомству. У гібридному організмі по-різному поєднуються ознаки і властивості батьківських форм. Вони можуть перекомбінуватися в кожному поколінні заново.

При виведенні гібридів з тими чи іншими ознаками і властивостями для схрещування добирають такі батьківські форми, у яких бажані ознаки і властивості виражені максимально.

Хід заняття

Завдання 1. Скласти план процесу гібридизації

Завдання 2. Описати техніку гібридизації польових культур

Гібридизація рослин складається із підготовки суцвіття (рослини) до гібридизації кастрації і загашення. Рослини із закритим або відкритим типом цвітіння, двох або одностатеві потребують різної підготовки до схрещування і різних прийомів запиленні Важлива також тривалість життєздатності пилку. Є такі методи штучного запиленні які застосовують при схрещуванні

 

 

Контрольні питання

І. Що таке гібридизація?

2. Суть планування процесу гібридизації.

3. Які є методи штучного запилення при схрещуванні рослин?

 

Селекція на гетерозис

Практичне заняття 3

Тема. Методика одержання гетерозисного гібридного насіння на промисловій основі.

Мета: ознайомитися із методикою одержання гетерозисного гібридного насіння.

Матеріали та обладнання: качани кукурудзи, ізолятори.

Література

Л-4, с. 30-33.

Методичні вказівки

Примусове запилення квіток перехреснозапильної рослини власним пилком називається інцухтом (або інбридингом). Техніка його здійснення залежить від будови квітки і біології цвітіння культури.

Методику примусового самозапилення і створення самозапильних ліній зручно вивчати на прикладі кукурудзи. Вибір рослин для штучного самозапилення, а також сама робота з примусового самозапилення їх під ізолятором - дуже важливий момент у створенні самозапильних ліній.

Хід заняття

Завдання 1. Опишіть техніку примусового самозапилення для створення самозапальних ліній

Завдання 2. Оцінка комбінаційної здатності ліній

Визначення комбінаційної здатності ліній е важливою ланкою в селекційному процесі, на гетерозис. Оцінити її візуально за допомогою приладів або хімічних реакцій досі неможливо. Для визначення комбінаційної здатності ліній існує поки що єдиний спосіб - схрещування з наступною оцінкою гібридного потомства.

Існує кілька методів оцінки комбінаційної здатності ліній: діалельні схрещування, топкрос і полікрос.

Можливу кількість діаледьних реципрокних схрещувань визначають за формулою

F1=n(n-1)

Якщо вивчають комбінаційну здатність форм у прямих схрещуваннях (крім реципрокних), то можливу їх кількість визначають за формулою

F1=

де F1 - кількість створюваних гібридів; n - кількість форм, що вивчаються.

 

Контрольні питання

1. Що таке гетерозис?

2. Закономірність прояву гетерозису.

3. Як визначається комбінаційна здатність самозапильних ліній?

 

Добір і селекційна оцінка

Практичне заняття 4

Тема. Методика і техніка проведення масового добору у перехреснозапильних культур.

Методика і техніка індивідуального добору у самозапильних культур.

Методика і техніка клонового добору з селекції картоплі.

Мета: навчитись методиці проведення індивідуального добору.

Матеріали та обладнання: сноповий матеріал відібраних рослин, ваги, лінійки, пінцети.

Література

Л-5, с. і 63; Л-4. с.36.

Методичні вказівки

Мета індивідуального добору відрізняється від методу масового добору тим, що

насіння відібраних елітних рослин не змішується разом, а зберігається окремо в пакетах, а потім висівається на окремих ділянках. При методі індивідуального добору з найбільшою повнотою здійснюється основний принцип селекції - оцінка елітних рослин за потомством. Добір - головна суть селекційної роботи.

Хід заняття

1. Проаналізувати відібрані кращі рослини і дані внести в табл. І, 2, 3.

 

Контрольні питання

1. У чому суть еволюційної теорії Ч.Дарвіна?

2. Що таке лінія, родина, клон?

3. Яка відмінність між масовим та індивідуальним добором?

 

 

ВИРОБНИЦТВА

Практичне заняття 5

Тема. Розрахунок потреби в насінні і площ розсадників у сортовипробуванні. Складання схеми розміщення селекційного матеріалу в розсадниках, або сортів у сортовипробуванні.

Мета: навчитись розраховувати розміщення селекційних посівів у селекційних сівозмінах та розраховувати потребу в насінні і площу розсадників.

Матеріали та обладнання: лінійки, індивідуальні завдання.

Література

Д-4, с.39.

Методичні вказівки

Хід заняття

Завдання 1. Обчислити необхідну площу та скласти план розміщення номерів у колекційному розсаднику.

Завдання 1. Накреслити схему розміщення номерів в колекційному розсаднику.

 

Контрольні питання

1. Що таке точність досліду?

2. Які є способи розміщення ділянок у сортовипробуванні?

3. З якою метою проводять рекогносцирувальні посіви?

4. Мета проведення зрівняльних посівів.

 

Контроль у насінництві

Практичне заняття 6

Тема. Екскурсія в спеціалізоване насінницьке господарство. Вивчення документації на сортові посіви і насіння.

Мета: вивчити організацію і технологію післязбирального обробітку і зберігання насіння.

Матеріали та обладнання: насінницьке господарство.

Література

Л-4. с. 210; Л-7, с. 55.

Хід роботи

Завдання 1. Дати техніко-економічну характеристику зерно- і насіннєсховищ, заповнивши табл.

 

Завдання 2. Скласти план післязбиральної обробки насінної маси.

 

Завдання 3. Описати способи зберігання насіння.

 

Завдання 4. Вивчити документацію на сортові посіви і насіння.

 

Контрольні питання

1. Вимоги до зерно- і насіннєсховищ.

2. Вимоги до активного вентилювання партій зерна.

3. Які є способи зберігання насіння?

 

Практичне заняття 7

Тема. Складання плану сортозміни і сортооновлення. Розрахунок потребі- сортовому насінні і насінницьких площ.

Мета: навчитись робити розрахунки площ насінницьких посівів і потребі сортовому насінні для господарства та розрахунки площ посіву і об'ємів виробний насіння супереліти і еліти.

Матеріали та обладнання: індивідуальні завдання з виробництва сортового насіння.

Література

Л-4, с. 204.

Хід заняття

Завдання 1. Визначити потребу у насінні для створення насінних і страхс фондів по всіх культурах, що вирощуються в господарстві. Зробити розрахунки виробництву насіння для господарства. Одержані результати занести в таблицю.

 

Завдання 2. Відповідно до прийнятих строків сортооновлення визначити потребу в насінні еліти (першої репродукції) для сортозміни і сортооновлення. Одержані результати занести в таблицю

Завдання 3. Скласти план сортозміни і сортооновлення

Контрольні питання

1. Яке завдання насінництва?

2, 3 якою метою створюють страхові і перехідні фонди?

3. Як визначити вихід кондиційного насіння з 1га?

4. Як визначити площу насінницького посіву?

5. Дайте визначення поняттям оригінальне, елітне, репродукційне насіння.

6. Що називається сортооновленням?

7. Що називається сортозміною?

 

 

Практичне заняття 8

Тема. Аналіз результатів апробації сільськогосподарських культур та розрахуню сортової чистоти і домішок. Оформлення документації.

Мета: навчитись проводити апробацію зернових культур та оформляти апроба ційні документи.

Матеріали та обладнання: відібрані рослини зернових культур, документація.

Література

Л-4, с. 216.

Методичні вказівки

Основна мета апробацій визначення придатності сортових і гібридних посівів і насіння.

Апробація посівів проводиться методом окомірної (візуальної) оцінки рослин полі. Аналіз рослин елітних посівів проводиться по двох діагоналях поля, а інших -1 одній. Площа апробованої ділянки посіву не повинна перевищувати встановленого д: апробації розміру.

Якщо площа посіву перевищує встановлений розмір, то її розбивають на декілька ділянок і на кожній з них проводять апробацію окремо. При проході по діагоналі кожній ділянці аналіз рослин у полі проводять в 50-150 пунктах. У кожному з н оглядають не менш як 5-10 стебел залежно від культури відповідно до таблиці, і подана нижче.

Під час аналізу рослин у кожному пункті виділяють такі групи стебел:

• основного сорту апробованої культури;

• інших видів, різновидностей та сортів апробованої культури (сортові домішк;

• основної культури ураженої сажкою;

• інших культур рослин, насіння яких важко відокремлюється від насн апробованої культури;

• бур'яни, насіння яких важко відокремлювати від насіння апробованої культури;

• злісних бур'янів;

• карантинних бур'янів;

• недорозвинуті стебла апробованої культури (відповідно до інструкцій апробації сортових посівів).

Результати підрахунків у кожному пункті записують у журнал апробатора, а потім підсумовують кожну групу стебел і визначають сортову чистоту та вміст домішок відповідно до «Інструкції апробації сортових посів».

 

Хід заняття

Завдання 1. Виконайте розрахунки за результатами аналізу рослин.

Завдання 2. Заповніть насінницькі документи за результатами апробації.

Контрольні питання

1. Як здійснюється контроль за сортовими якостями насіння?

2. Як визначити сортову чистоту°?

З, 3 якою метою і коли проводять видову і сортову прополки?

4. Які документи на сортове насіння називаються первинними, вторинними?

 

 

Лабораторне заняття 2

Тема. Вивчення сортових ознак і сортів сільськогосподарських культур згідно з реєстром сортів рослин України.

Мета: навчитись на сноповому матеріалі визначати сорти, давати господарсько-біологічну характеристику сортів.

Матеріали та обладнання: сноповий матеріал зернових культур, лупи, препарувальні голки.

Література

Л-5, с. 20.

 

Методичні вказівки

Вивчаючи сортові ознаки пшениці, потрібно знати і ботанічну систематику пшениці. Перш за все слід добре знати морфологічну будову пшениці, особливо будову суцвіття - колоса.

Треба розрізняти лицьову і бокову сторону колоса, пам'ятаючи, що на лицьовій стороні колоски розміщуються на колосковому стрижні в один ряд. На боковій стороні видно два ряди колосків, що чергуються то справа, то зліва (рис.2).

Особливу увагу слід звернути на будову колоска, який складається із кількох квіток і двох колоскових лусок. Квітка має дві квіткові луски зовнішню і внутрішню.

Вивчаючи морфологічну будову колоска, треба добре засвоїти будову - колоскової луски, оскільки вона є одним із основних визначників у сортових ознак пшениці.

На колосковій лусці розрізняють кіль, зубець і плече (рис. 3). Колоскові луски у річних видів 1 сортів розрізняються за формою і довжиною.

У системі ботанічних ознак потрібно знати ботанічну систематику пшениці.

 

Завдання 1. Детально ознайомитись з описом сортових ознак пшениці на сноповому матеріалі, визначити сорти і дані внести до табл. і, 2.

Завдання 2. Детально ознайомитись з описом сортових ознак ячменю на сноповому матеріалі, визначити сорти і дані внести в табл. З, 4

 

Завдання 3. Детально ознайомитись з описом сортових ознак вівса на сноповому матеріалі, визначити сорти і дані внести в табл. 5, 6

Контрольні питання

1. За якими ознаками відрізняються види пшениць?

2. Ознаки, за якими відрізняються різновидності пшениці.

3. Ознаки за якими визначаються підвиди і різновидності ячменю.

4. Ознаки, за якими відрізняються різновидності вівса.

5. Назвати сортові ознаки картоплі.

 

 


5.4. Особливості інтенсивних технологій у насінництві

 

Практичне заняття 9

Тема. Розробка технологічних карт вирощування високоякісного насіннєвого і посадкового матеріалу.

Мета: засвоїти послідовність та строки виконання агротехнічних прийомів вирощування польових культур на насіння.

Матеріали та обладнання: зразки технологічних карт вирощування польових культур у конкретних господарствах, картки індивідуального завдання.

Література

Л-8, с.; 00; Л-9, с. 13.

 

Методичні вказівки

Технологічна карта - це проект комплексу заходів, що забезпечують одержання високих запрограмованих урожаїв. Основою її є послідовний перелік науково обґрунтованих, агротехнічних операцій у конкретних ґрунтово-кліматичних та організаційно-господарських умовах.

У технологічній карті умовно можна виділити технологічну, технічну і розрахунково-економічну частину. Технологічна частина включає перелік операцій, характеристику агротехнічних вимог до них, об'єм та строки виконання робіт. Технічна частина передбачає склад машинно-тракторних агрегатів, кількість обслуговуючого персоналу, у розрахунково-технічній частині визначаються потреби в робочій силі, техніці, матеріально-грошові витрати за видами робіт і в цілому щодо культури, а також собівартість продукції за прямими витратами. Технологічна та технічна частини складають агротехнічний розділ карт. Спочатку потрібно ознайомитися: дермами технологічної карти в цілому і змістом кожної графи. Складати агротехнічну частину карти потрібно за формою, прийнятою на даний період у виробництві в зоні діяльності навчального закладу. Агротехнічну частину слід складати за схемою, наведеною нижче.

У заголовку зазначають: область, район, господарство, бригаду, сівозміну, культуру, сорт, плоту, попередник, норму висіву насіння, кг га: заплановані: дози органічних і мінеральних добрив, урожайність основної та побічної продукції.

У графі 1 "Назва робіт" послідовно перелічують агротехнічні прийоми та допоміжні технічні операції за порядком їх виконання.

Щоб правильно розробити технологічну карту, спочатку окремо складають перелік необхідних агротехнічних прийомів. Крім агротехнічних прийомів у технологічну карту доводиться включати багато операцій, які не мають зв'язку з вимогами культур, сорту. Наприклад, навантаження та розвантаження, транспортування насіння, добрив тощо. Ці операції нерідко вимагають досить значних витрат робочої сили, техніки, коштів і значною мірою впливають на матеріальні, трудові та грошові витрати технології, тобто на собівартість продукції, розрахунками якої підсумовується розробка технологічної карти.

Описуючи технологічні вимоги до технічних операцій, слід звернути увагу на агротехнічні вимоги до глибини обробітку ґрунту, норм висівання, норми внесення препарату, рівномірність розподілу по площі, крупність розпилення тощо (графа 2).

У графі 2 зазначають агротехнічні, а не календарні строки виконання робіт. Звичайна технологічна карта має окрему графу "строки виконання", де зазначають календарні строки виконання робіт (початок, кінець, кількість днів. Ці показники необхідні для складання графіка зайнятості машинно-тракторного парку.

У графі 3 вказати одиниці виміру, га, т, ц, т/км (насіння, добрива, отрутохімікати, площа тощо).

У графі 4 проти кожної роботи вказати марку сільськогосподарських машин, тракторів, автомобілів, що виконуватимуть дану роботу.

Описані вище положення є загальноприйнятими при складанні технологічної карти.

Хід заняття

Завдання 1. Скласти агротехнічну частину технологічної карти інтенсивної технології вирощування польових культур у конкретних умовах.

Агротехнічна частина технологічної карти інтенсивної технології вирощування _______________________ в господарстві __________________

Попередник___________________ Площа _____________________________

Доза органічних добрив _________________ мінеральних_________________

Урожайність____________________________________________________

 

Назва робіт Агротехнічні показники Одиниці виміру Склад агрегату, марка трактора, с.-г.машин, знаряддя
       
       

 

 

При сівбі селекційних номерів у контрольному розсаднику, попередньому (малому) і конкурсному (великому) сортовипробуваннях треба старанно перевірити сівалку, встановити її на норму висіву для кожного сорту, вести точний облік висіяного насіння.

Хід заняття

Завдання 1. Обчислити необхідну площу та скласти план розміщення номерів у колекційному розсаднику

Завдання 2. Накреслити схему розміщення номерів в колекційному розсаднику.

для лабораторно-практичних занять

з дисципліна «Насінництво з основами селекції» зі спеціальності 5.09080103 "Виробництво і переробка продукції рослинництва

 

студента групи

назва навчального закладу

прізвище, ім'я, по батькові

 

 

1. ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ 1,1. Цитологічні основи спадковості

Лабораторне заняття 1

 

Тема. Провести обстеження мітозу і мейозу в соматичних і статевих клітинах рослин.

Мета: навчитися розпізнавати фази поділу клітин способом діленням мітозом і мейозом.

Матеріали та обладнання: готові препарати, мікроскопи, таблиці "Будова клітини", "Поділ клітини".

Література

Л-5, с. 20; Л-6.

Методичні вказівки

Спадковість - це процес відтворення організмами побічних ознак і властивостей в ряді наступних поколінь. Необхідно чітко усвідомити, що при статевому і безстатевому розмноженні вся генетична інформація зосереджена у клітині і вона визначає розвиток будь-якої ознаки та всього організму. Ось тому необхідно знати особливості будови клітини, функції органоїдів та їх роль у життєдіяльності клітини і передачі спадкової інформації наступним поколінням. Особливу увагу потрібно приділити вивченню хромосом як основних носіїв генетичної інформації.

Кожен вид рослин і тварин у соматичних клітинах має певний і постійний набір хромосом, який називається каріотипом.

Постійна кількість хромосом у соматичних клітинах забезпечується в процесі мітотичного поділу. Необхідно засвоїти особливості поведінки хромосом у кожній фазі: профазі, анафазі, метафазі, телофазі. При цьому слід запам'ятати роль окремих періодів інтерфази (G1, S1, G2) у підготовці клітини до поділу, звернути увагу на S-період (синтетичний; в якому проходить реплікація молекул ДНК). Завдяки цьому в постсинтетичний період кожна хромосома, яка вступає в мітоз, складається з двох хроматид. Слід усвідомити значення цього процесу.

Вивчаючи мейоз, який відбувається у клітинах генеративних органів, особливу увагу необхідно звернути на те, що він складається з двох поділів: редукційного або першого і екваційного або другого. Обидва поділи складаються з таких же фаз, як і мітоз, але за змістом значно відрізняються, особливо профаза І. У зв'язку з цим звернути особливу увагу на такі явища, як кон'югація гомологічних хромосом, утворення бівалентів, обмін гомологічними ділянками. У результаті першого поділу зменшується кількість хромосом у два рази. Необхідно звернути увагу і на другий поділ, який відбувається за типом мітозу.

У результаті мейозу утворюються спори: макроспори і мікроспори. Процес утворення статевих клітин (гамети) називається гаметогенезом, відбувається в мікро- і макроспорах шляхом подальших мітотичних поділів.

Необхідно відрізняти мейоз від мітозу, з'ясувати їх генетичне значення.

Хід заняття

Завдання 1. Зарисувати будову клітини

Завдання 2. Розв'яжіть кросворд ''Будова клітини''

 


 

 

По горизонталі

1. Найважливіша складова частина ядра, яка містить ДНК.

4. Клітинний компонент у вигляді пухирця, що не належить до органоїдів і здебільшого зустрічається в рослинній клітині.

6. Пластида, завдяки якій здійснюється процес фотосинтезу.

7. Найважливіша складова частина клітини, без якої цитоплазма з її органоїдами не може існувати.

10. Вчений, ім'ям якого названо один з органоїдів клітини.

11. Структури, характерні тільки для хлоропластів.

13. Органоїди, клітини, що здійснюють синтез білка.

14. Отвори в мембрані, завдяки яким у середину клітини проникають іони, вода і дрібні речовини.

15. Тонка оболонка, що покриває клітину, а також відмежовує органоїди від цито­плазми.

По вертикалі

2. Органоїди клітини, що здійснюють синтез АТФ.

3. Органоїди, властиві тільки рослинним клітинам.

5. Зелений пігмент, що міститься у гранах хлоропластів.

8. Тільце, яке можна бачити в ядрі клітини, що не ділиться.

9. Внутрішнє напіврідке середовище клітини, відмежоване від зовнішнього середовища плазмолемою.

12. Складки, що утворюються внутрішньою мембраною одного з органоїдів.

 

 

Завдання 3. Зарисувати фази поділу клітин способом мітозу і мейозу.

Завдання 4. Заповніть таблицю

 

Фази поділу клітини Зміни, що відбуваються у клітині
при мітозі при мейозі
Інтерфаза Профаза І Профаза ІІ МетафазаІ Метафаза ІІ Анафаза І Анафаза ІІ Телофаза І Телофаза ІІ    

 

Контрольні питання

1. По вивчає цитологія?

2. Розкрити біологічне значення хромосом.

3. Чому мітохондрії називають енергетичними станціями клітини?

4. Що таке мейоз? З яких послідовних фаз він складається?

5. Що таке мітоз і яке його генетичне значення?

 

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-07-11; просмотров: 552; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.221.222.47 (0.195 с.)