Урок № 19. Чарівний світ опери 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Урок № 19. Чарівний світ опери



Мета:

навчальна: продовжити з учнями роботу над поняттями «опера», «жанри музики»; навчати учнів розрізняти різні музичні жанри; пояснити учням їх значення для ха­рактеристик музичних образів;

розвивальна: розвивати емоційну сферу та уяву учнів, навички уважного слухача й виконавця, здібності тонко відчувати й розуміти зміст і характер музичних творів; підтримувати весняні настрої учнів засобами музики;

виховна: виховувати в учнів музичну культуру.

Музичний матеріал: Ж. Бізе «Марш Тореадора» з опери «Кармен»; М. Коваль. Хори «Се­меро козенят», «Цілий день співаєм, граєм» з опери «Вовк та семеро козенят».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети Ж. Бізе, М. Коваля.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

ХІД уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Марш Тореадора» з опе­ри «Кармен» Ж. Бізе).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

.♦ Які жанри музики вам відомі?

♦ Як називається театр, у якому можна переглянути й послухати оперу?

♦ Що таке опера?

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Сьогодні ми знову відвідаємо оперний театр у супроводі одного з жанрів музики — маршу. Цікаво, адже марш — це музика, під яку крокують військові, спортсмени. Чи може він знайти своє місце в опері? Сподіваюся, му­зика нам про це сьогодні розповість.

ОСНОВНА ЧАСТИНА Слухання музики

Учитель. Отже, опера привела нас до Іспанії. Сьогодні тут корида (форма бою биків). Ви чуєте ці звуки?

Звучить фрагмент «Марш Тореадора» з опери «Кармен» Ж. Бізе.

Це — «Марш Тореадора» з опери «Кармен» Жоржа Бізе.

Тореадор — це людина, яка на очах багатьох глядачів б’ється з биком. «То­реадор — сміливіше в бій!» — співає він.

Послухайте «Марш Тореадора» та дайте відповідь на запитання.

♦ Який характер має цей марш?

Слухання «Маршу Тореадора» з опери «Кармен» Ж. Бізе

♦ Як ви вважаєте, яким має бути Тореадор — сильним і сміливим чи нерішу­чим?

♦ Чи надає саме така музика людині сміливості та рішучості?

♦ Як ви вважаєте, а чи змогла б пісенна або танцювальна музика надати То­реадорові бойового настрою?

♦ Хто виконує цей марш — соліст чи хор?

Гра «Я стверджую»

Учитель. Я називатиму твердження, що характеризують музику. Якщо, на вашу думку, твердження є правильним, ви маєте швидко його «впіймати в долоні» (оплеском) і повторити вголос. Якщо ви з ним не ЗГОДНІ, ТО СИДІТИ тихо.

Я стверджую, що музика Тореадора:

• бадьора, (учні плескають у долоні й повторюють)

• чітка, (учні плескають у долоні й повторюють)

• плавна,

• повільна,

• радісна, (учні плескають у долоні й повторюють)

• похмура.

Я стверджую, що цей марш звучить у:

• балеті,

• опері, (учні плескають у долоні й повторюють)

• концерті.

Я стверджую, що опера, у якій звучить цей марш, має назву:

• «Лисичка, Котик та Півник»,

• «Кармен», (учні плескають у долоні й повторюють)

• «Вовк та семеро козенят».

Учитель. До речі, марш звучить і в опері М. Коваля «Вовк та семеро козенят».

Послухайте його і дайте відповідь на запитання.

♦ Яким є характер цього маршу?

Слухання хору «Семеро козенят» з опери «Вовк та семеро козенят» М. Коваля

Вокально-хорова робота

У ч и т е л ь. В опері герої співають і як солісти, і в хорі. Вивчимо хор «Семеро козенят».

Розучування хору «Семеро козенят» з опери «Вовк та семеро козенят» М. Коваля

Повторення хору

«Цілий день співаєм, граєм»

З опери «Вовк та семеро козенят» М. Коваля»

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Отже, ми переконалися, що опера — це такий жанр, у якому ми можемо зустрітися і з піснею, і з танцем, і з маршем.

Бесіда

♦ Які марші ми сьогодні почули?

♦ Хто такий тореадор?

♦ Яким є характер маршу з опери «Кармен» Ж. Бізе?

♦ Як звали сімох козенят?

Учні виходять із класу під музичний супровід («Марш Тореадора» з опе­ри «Кармен» Ж. Бізе).

 

 

Урок № 20. ОПЕРА І КАЗКА

Мета:

навчальна: навчати учнів визначати особливості емоційного змісту, засоби музич­ної виразності, що відіграють вирішальну роль у створенні музичних образів; про­довжити формувати в учнів зорово-слухове сприйняття;

розвивальна: розвивати творчі здібності учнів;

виховна: прищеплювати учням любов до музики, пісні, творчої праці; прищеплюва­ти бажання навчатися.

Музичний матеріал: пісня Кози, пісня Лисички, пісня Рака з опериМ. Лисенка «Коза- Дереза»; С. Дяченко «Круть і Верть»; С. Прокоф'єв «Дощ і веселка».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портретМ. Лисенка; ілюстрації до опери «Коза- Дереза».

Обладнання: ТЗН; музичний інструмент; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Дощ і веселка» С. Прокоф'єва).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. На попередніх уроках ми познайомилися з операми, які напи­сали композитори різних країн: побували на кориді в Іспанії (опера «Кармен» Ж. Бізе), познайомились із оперою російського композитора Маріана Коваля (опера «Вовк та семеро козенят»).

Сьогодні нас очікує зустріч з українською дитячою оперою.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда

♦ Пригадайте, що таке опера.

Де можна переглянути та прослухати оперу?

♦ Як слід поводитися у театрі?

ОСНОВНА ЧАСТИНА Слухання музики

Учитель. Ми дуже любимо казки, адже в них добро завжди перемагає зло. Композитори також люблять казки, тому пишуть багато музики до них — так і виникають чудові музичні вистави.

♦ Які музичні казки вам відомі?

♦ Пригадайте, з ким із казкових героїв вас познайомила музика.

Український композитор Микола Лисенко створив три дитячих опери за мотивами українських народних казок: «Пан Коцький», «Зима і Весна», «Коза-Дереза».

Пригадаймо казку про Козу-Дерезу.

Жила-була вперта Коза. Ніхто не міг їй догодити: ані Бабуся, ані Дідусь, ані їхні онуки. Розсердившись, Дідусь вигнав її з дому, і оселилася Коза у хаті Лисички. Та так оселилася, що й господиню хатки —Лисичку — з оселі й ви­гнала.

Як це сталося — розповість музика.

♦ Прослухайте пісню Кози й скажіть, про що в ній ідеться.

Слухання та розучування пісні Кози з опери М. Лисенка «Коза-Дереза», виконання з ігровими діями

Ігрові дії до виконання пісні Кози з опери М. Лисенка «Коза-Дереза»

З-поміж учнів класу обирають Козу.

Співаючи пісню, діти показують їй, що вона «півбока луплена» (б’ють се­бе кулачками по правому або лівому боці), «за три копи куплена» (піднімають угору три пальці), далі тупотять ногами, «колють» перед собою «ріжками» (виставляють пальці), замітають «хвостиком» (руками позаду себе), знову ту­потять і з вигуком «Тут тобі й край!» тікають навсібіч.

Роздратована Коза намагається їх наздогнати. Той, кого вона спіймає або торкнеться, стає на її місце, і гра триває.

Учитель. А ось Лисичка — добра, лагідна та працьовита; її хатка — охайна та чепурна.

Прослухайте, чи відрізняється її пісня від пісні Кози.

Слухання пісні Лисички з опери «Коза-Дереза» М. Лисенка

♦ Чия пісня лагідна, а чия — сувора та зла?

Дуже скривдила Коза Лисичку. Навіть Вовк, хоча й вихвалявся, що силь­ний і хоробрий, не впорався з Козою.

А ось Рак, хоча й не такий великий і страшний, як Вовк, натомість дуже хоробрий.

Він не злякався Кози — вигнав її з Лисиччиної хатки.

Пісня Рака звучить упевнено й бадьоро.

Слухання пісні Рака з опери «Коза-Дереза» М. Лисенка

♦ Чи сподобалася вам казка, яку розповіла музика?

♦ Які звірі діють в опері?

♦ Чим різниться музика їх пісень?

Вокально-хорова робота

Учитель. Якщо в опері багато персонажів і кожен з них має власну пі­сеньку, отже, є пісні, створені за казковим сюжетом.

Прослухайте пісеньку «Круть і Верть», музику і слова до якої написав Сер­гій Дяченко, і скажіть, сюжет якої казки став основою для цієї пісні.

Слухання пісні «Круть і Верть» С. Дяченка

♦ Яку казку розповіла нам пісня?

♦ Чому мишенята Круть і Верть не допомагали Півникові?

♦ Чому їм стало соромно і вони почали працювати разом із Півником?

Розспівування

Розучування пісні «Круть і Верть» С. Дяченка;

Робота над образним змістом твору

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Отже, під час уроку ми познайомилися з цікавою музикою, що допомогла нам здійснити подорож казками.

Бесіда

♦ 3 якими казками ми познайомилися на уроці?

♦ Пісня якого персонажа вам сподобалася найбільше?

Учні виходять із класу під музичний супровід («Круть і Верть»

С. Дяченка).

Урок № 21. У МІСТІ БАЛЕТІВ

Мета:

навчальна: навчати учнів визначати особливості емоційного змісту, засоби музич­ної виразності, що відіграють вирішальну роль у створенні музичних образів; про­довжити формувати в учнів зорово-слухове сприйняття; дати визначення поняття «балет»;

розвивальна: розвивати творчі здібності учнів;

виховна: прищеплювати, учням любов до музики, пісні, творчої праці; прищеплюва­ти бажання навчатися.

Музичний матеріал: П. Чайковський. Балет «Лебедине озеро»; М. Коваль «Колискова мами-Кози» з опери «Вовк та семеро козенят».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети М. Коваля, П. Чайковського.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід (балет «Лебедине озеро» П. Чайковського).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-26; просмотров: 498; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.216.251.37 (0.03 с.)