Урок № 17. Подорож із піснею, танцем, маршем 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Урок № 17. Подорож із піснею, танцем, маршем



II семестр

Розділ 3. ОСНОВНІ МУЗИЧНІ ЖАНРИ (9 год)

Урок № 17. ПОДОРОЖ ІЗ ПІСНЕЮ, ТАНЦЕМ, МАРШЕМ

Мета:

навчальна: навчати учнів визначати зміст і характер музики, звертаючи увагу на за­соби виразності; повторити поняття музичних жанрів; засвоїти поняття «пісня», «та­нець», «марш»;

розвивальна: розвивати музичний слух учнів, уміння відчувати емоційно-образний зміст музики, передавати його у виконанні;

виховна: виховувати зацікавленість авторською музикою та фольклорною твор­чістю.

Музичний матеріал: П.Чайковський «Вапьс снігових пластівців» марш з бапету «Лускунчик»; колядка «Ой коляда-колядниця»; щедрівка «Ой там за горою»; поспівка «Коляд, коляд, колядниця»; А. Мігай «Зимонька-зима».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети А. Мігай,

П. Чайковського.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід (марш з балету «Лускунчик» П. Чайковського).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

♦ 3 якими музичними «китами» ми знайомилися на попередніх уроках?

♦ Які українські танці вам відомі?

♦ Чим різняться пісня, танець та марш?

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Як же називають наших друзів-«китів» у музичному світі? Як­що ви будете уважними на уроці, то сьогодні вдома зможете розповісти про це своїм батькам.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Робота з поняттями

Пісня, танець і марш — це жанри музики.

Слухання музики

Учитель. Сьогодні ці музичні жанри запросили нас до відомої казки про Лускунчика.

Ви знаєте, що події цієї казки розгортаються під час новорічного свята, ко­ли здійснюються бажання, мрії та відбуваються чарівні події. Годинник у вітальні пробив дев’ять разів. Стрепенулася велика сова на го­диннику і заплескала крилами.

Здається, усе готово. Можна розпочинати свято.

— Заходьте, діти! — Пан радник відчинив навстіж двері. Галасливою зграй­кою увірвалися дітлахи в кімнату і... застигли на порозі від подиву і захвату.

Посеред кімнати сяяла вогнями красуня ялинка. На її гілках росли горі­хи, солодкі яблука і строкаті цукерки, світилися золоті та срібні кулі, сот­ні маленьких свічок, як зірочки, виблискували в густій зелені, чудові гусари на білосніжних конях були готові будь-якої миті кинутися в атаку, а ошатні ляльки стежили за ними захопленими поглядами.

Але ось грянув марш, і господар будинку почав роздавати подарунки. Який тут здійнявся галас! Та ще цей завзятий марш: не помітиш, як ноги самі почи­нають відбивати ритм. І ось вже Марі, Фриц та їхні гості марширують навколо ялинки, притискаючи до грудей дорогоцінні подарунки.

Послухайте музику до цього фрагмента казки та дайте відповідь на запи­тання.

♦ До якого музичного жанру належить ця музика?

Слухання маршу

З балету «Лускунчик» П. Чайковського

♦ Яким є характер цього маршу?

І тут сталося диво — Лускунчик розплющив очі. Проте це був уже не Лус­кунчик, потворна дерев’яна лялька. Це був Принц-красень, який простягав руки до своєї рятівниці.

Марі довірливо сперлася на руку Принца, готова йти за ним куди завгодно.

Слухання «Вальсу снігових пластівців» з балету «Лускунчик» П. Чайковського

♦ Яку музику почули Марі та Принц, милуючись кружлянням снігових пла­стівців?

♦ Чим різняться марш та вальс до балету «Лускунчик»? —

Цю музику створив російський композитор Петро Чайковський. У його творах ми відчуваємо святковий настрій, як, наприклад, сьогодні у марші та вальсі до балету «Лускунчик». Але є ще один жанр, без якого не обходиться жодне свято. Що це за жанр? Так, це пісня.

♦ Які пісні виконують на новорічні свята?

Послухайте колядку «Ой коляда-колядниця» та щедрівку «Ой там за го­рою» та дайте відповідь на запитання.

♦ Яким є характер цих пісень?

Слухання колядки «Ой коляда-колядниця» та щедрівки «Ой там за горою»

Вокально-хорова робота

Вивчення та виконання поспівки «Коляд, коляд, колядниця»

Продовження роботинад піснею А. Мігай «Зимонька-зима»

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда

Учитель. Отже, у нашій подорожі країною Музика нас супроводжувала основні жанри музики.

♦ Про які музичні жанри ви дізналися?

♦ Чим різняться ці три жанри?

Учні виходять із класу під музичний супровід (марш з балету «Лускун­чик» П. Чайковського).

 

 

Урок № 18. У МІСТІ ОПЕР

Мета:

навчальна: дати визначення поняттям «соліст», «хор», «голос»;

розвивальна: розвивати емоційну сферу та уяву учнів, навички уважного слухача й виконавця, здібності тонко відчувати й розуміти зміст і характер музичних творів; підтримувати весняні настрої учнів засобами музики;

виховна: виховувати в учнів музичну культуру.

Музичний матеріал: М. Коваль. Тема Кози, хор козенят «Цілий день співаєм, граєм», те­ма Вовка з опери «Вовк та семеро козенят»; поспівка «Коляд, коляд, колядниця».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет М. Коваля; зображення палаців, орке­стру, фрагмента оперної вистави.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Зимонька-зима» А. Мі­гай).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель, Наші подорожі країною Музика були дуже різноманітними: разом із Музикою ми відвідали Норвегію, Німеччину, Росію; дізналися про музику, яку склав народ та яку створили композитори, ознайомились із трьо­ма «китами», тобто жанрами музики,— піснею, танцем та маршем. А сього­дні на нас чекає подорож до красивого палацу, де можна не тільки почути, але й побачити різні цікаві історії, що розповідатимуть нам мовою музики. У цьо­му палаці на нас очікує зустріч ще з одним музичним жанром. Чи здогадалися ви, куди саме ми сьогодні помандруємо?

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Учитель (під час розповіді вчителя учні розглядають ілюстрації). Які чудові палаци — урочисті, красиві! Це незвичайні будинки — це будівлі те­атрів, де панує музика. Якщо ми зайдемо до театру, то спочатку потрапимо у фойє — просторе приміщення, де можна зняти верхній одяг та трохи від­почити. Потім ми пройдемо до великої зали зі зручними кріслами, великою сценою та оркестровою ямою перед нею, де розміщуються музиканти. Отже, займаємо свої місця! Повільно гаснуть люстри, і тільки з оркестрової ями ллється таємниче світло. Музиканти, тримаюючи різні музичні інструменти, завмерли в очікуванні. Велика завіса, що закриває сцену, здається нерухомою. Ще мить — і почнеться казка!

Ось між музикантами йде людина — це диригент. Але зараз він перетвориться на справжнього чарівника: підніме свою чарівну паличку — і зазвучить музика! Ще один помах паличкою — відкривається завіса і починається каз­ка! Але це незвичайна казка: у ній усі герої спілкуються співаючи. Коли співає один артист — його звуть солістом, а коли на сцені багато дійових осіб співа­ють разом — ми знаємо, що це співає хор.

Чи здогадалися ви, як називають цю музичну виставу? Так, це — опера, музична вистава, у якій усі герої співають, і тому театр, де відбувається опера, називають оперним.

Пишуть опери композитори. Вони справжні казкарі, і, мабуть, тому вони часто звертаються до казки.

Слухання музики

Учитель (демонструє ілюстрацію до казки «Вовк та семеро козенят»). Розгляньте малюнок.

♦ Яку казку він вам нагадує? («Вовк та семеро козенят»)

♦ Хто є персонажами цієї опери? (Коза, козенята і Вовк)

Композитор Маріан Коваль за сюжетом цієї казки створив оперу.

♦ Послухайте кілька фрагментів опери та спробуйте впізнати персонажів.

Слухання фрагментів опери «Вовк та семеро козенят» М. Коваля (тема Кози, хор козенят, тема Вовка)

♦ Чи можете ви здогадатися, хто зараз співає?

♦ Якими є голоси Кози, козенят та Вовка? (Високі, низькі, грубі, ніжні) Найдавніший і надзвичайний інструмент — це людський голос. У кожного з нас він має неповторний тембр.

Вокально-хорова робота

ХІД уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Марш Тореадора» з опе­ри «Кармен» Ж. Бізе).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

.♦ Які жанри музики вам відомі?

♦ Як називається театр, у якому можна переглянути й послухати оперу?

♦ Що таке опера?

Гра «Я стверджую»

Учитель. Я називатиму твердження, що характеризують музику. Якщо, на вашу думку, твердження є правильним, ви маєте швидко його «впіймати в долоні» (оплеском) і повторити вголос. Якщо ви з ним не ЗГОДНІ, ТО СИДІТИ тихо.

Я стверджую, що музика Тореадора:

• бадьора, (учні плескають у долоні й повторюють)

• чітка, (учні плескають у долоні й повторюють)

• плавна,

• повільна,

• радісна, (учні плескають у долоні й повторюють)

• похмура.

Я стверджую, що цей марш звучить у:

• балеті,

• опері, (учні плескають у долоні й повторюють)

• концерті.

Я стверджую, що опера, у якій звучить цей марш, має назву:

• «Лисичка, Котик та Півник»,

• «Кармен», (учні плескають у долоні й повторюють)

• «Вовк та семеро козенят».

Учитель. До речі, марш звучить і в опері М. Коваля «Вовк та семеро козенят».

Послухайте його і дайте відповідь на запитання.

♦ Яким є характер цього маршу?

Вокально-хорова робота

У ч и т е л ь. В опері герої співають і як солісти, і в хорі. Вивчимо хор «Семеро козенят».

Повторення хору

«Цілий день співаєм, граєм»

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Отже, ми переконалися, що опера — це такий жанр, у якому ми можемо зустрітися і з піснею, і з танцем, і з маршем.

Бесіда

♦ Які марші ми сьогодні почули?

♦ Хто такий тореадор?

♦ Яким є характер маршу з опери «Кармен» Ж. Бізе?

♦ Як звали сімох козенят?

Учні виходять із класу під музичний супровід («Марш Тореадора» з опе­ри «Кармен» Ж. Бізе).

 

 

Урок № 20. ОПЕРА І КАЗКА

Мета:

навчальна: навчати учнів визначати особливості емоційного змісту, засоби музич­ної виразності, що відіграють вирішальну роль у створенні музичних образів; про­довжити формувати в учнів зорово-слухове сприйняття;

розвивальна: розвивати творчі здібності учнів;

виховна: прищеплювати учням любов до музики, пісні, творчої праці; прищеплюва­ти бажання навчатися.

Музичний матеріал: пісня Кози, пісня Лисички, пісня Рака з опериМ. Лисенка «Коза- Дереза»; С. Дяченко «Круть і Верть»; С. Прокоф'єв «Дощ і веселка».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портретМ. Лисенка; ілюстрації до опери «Коза- Дереза».

Обладнання: ТЗН; музичний інструмент; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Дощ і веселка» С. Прокоф'єва).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вокально-хорова робота

Учитель. Якщо в опері багато персонажів і кожен з них має власну пі­сеньку, отже, є пісні, створені за казковим сюжетом.

Прослухайте пісеньку «Круть і Верть», музику і слова до якої написав Сер­гій Дяченко, і скажіть, сюжет якої казки став основою для цієї пісні.

Розспівування

Розучування пісні «Круть і Верть» С. Дяченка;

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Отже, під час уроку ми познайомилися з цікавою музикою, що допомогла нам здійснити подорож казками.

Бесіда

♦ 3 якими казками ми познайомилися на уроці?

♦ Пісня якого персонажа вам сподобалася найбільше?

Учні виходять із класу під музичний супровід («Круть і Верть»

С. Дяченка).

Урок № 21. У МІСТІ БАЛЕТІВ

Мета:

навчальна: навчати учнів визначати особливості емоційного змісту, засоби музич­ної виразності, що відіграють вирішальну роль у створенні музичних образів; про­довжити формувати в учнів зорово-слухове сприйняття; дати визначення поняття «балет»;

розвивальна: розвивати творчі здібності учнів;

виховна: прищеплювати, учням любов до музики, пісні, творчої праці; прищеплюва­ти бажання навчатися.

Музичний матеріал: П. Чайковський. Балет «Лебедине озеро»; М. Коваль «Колискова мами-Кози» з опери «Вовк та семеро козенят».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети М. Коваля, П. Чайковського.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід (балет «Лебедине озеро» П. Чайковського).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

БАЛЕТ — ребус

         
Б А Л Е Т
  А— 2 Ж — 9 Н — 16  
  Б— 1 3—10 0 — 18  
  В —6 1—11 П — 13  
  Г — 7 К — 14 Р— 15  
  Д-8 Л —3 С— 17  
  Е —4 М — 12 Т — 5  
АБО        
         
Б А Л Е Т

1 — Український народний інструмент. (Бандура)

2 — Український народний танець, що виконують чоловіки. (Аркан)

3 — Інструмент для їжі або музичний інструмент. (Ложка)

4 — Ім’я композитора, який написав «Ранок». (Едвард)

5 — Назва музичного жанру. (Танець)

Робота з поняттями

Балет - музична вистава, у якій думки та почуття передають за допомогою танцю.

Учитель. Французьке слово ballet походить від італійського ballo —танцюю. Балет — це також музичний жанр. Ось уже понад три сторіччя цим словом називають виставу, у якій поєднуються музика, танець, драматичне й образотворче мистецтво. Уявляєте, яке це важке завдання — розповісти ліс мовою танцю про перемогу добра над злом, краси над потворністю.

Отже, ви вже знайомі з російським композитором

П.Чайковським, я написав музику до трьох балетів. Понад 100 років вони йдуть на сценах всіх балетних театрів світу. Зараз ви почуєте музику до найвідомішого балету П.Чайковського «Лебедине озеро». У ній ідеться про дівчат, яких злий чарівник перетворив на лебедів. (Учитель розповідає початок сюжету балету П.Чайков-ського «Лебедине озеро» — див. с. 66 цього посібника.)

Послухайте фрагмент з балету «Лебедине озеро» та скажіть, до якого епізоду казки, яку ви щойно прослухали, створено цю музику.

Вокально-хорова робота

Учитель. Коли настає ніч, усі мами співають колискові своїм діточкам і малюкам, і кошенятам, і козенятам. Саме таку колискову співає мама-Коза у відомій уже вам опері «Вовк та семеро козенят» М. Коваля. Послухайте та дайте відповідь на запитання.

♦ Чи схожа вона на колискову, яку співала вам ваша мама, і чим?

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Завдяки тому, що хороша балетна музика існує і поза балетом- виставою, просто як музика, досить часто наше знайомство з геніальними балетами починається не в театрі на виставах, а в концертній залі, по телебаченню або на уроці, коли ми слухаємо окремі танці — такі, як «Танець із кубками» або «Танець маленьких лебедів». Але я раджу вам запросити своїх батьків разом із вами переглянути балетну виставу у театрі. Ви отримаєте справжнє задоволення!

Учні виходять із класу під музичний супровід (балет «Лебедине озеро» П. Чайковського).

 

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Вальс» із балету «Попе­люшка» С. Прокоф'єва).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Учитель. Ця дівчина жила з батьком, мачухою та двома її доньками. Ма­чуха любила своїх доньок та ненавиділа свою падчерку, яку примушувала ви­конувати всю брудну й важку роботу в домі. Бідна дівчинка навіть не мала сво­го ліжка, і тому вночі вона спала у ящику з попелом.

• Чи здогадалися ви, що за казка до нас завітала?

Слухання музики

Учитель. Так, це казка про Попелюшку. Попелюшка дуже любила тан­цювати. А де можна було потанцювати? Звісно, на балу. Попелюшка мріяла потрапити до королівського палацу на бал. Усе, чого дуже бажаєш, обов’язково здійсниться! Так сталося і з Попелюшкою. Одного разу у палаці короля відбув­ся бал. Мачуха та її доньки вирушили туди, а Попелюшку залишили вдома. Але добра Фея вирішила нагородити Попелюшку за її добрий характер та пра­цьовитість. Вона перетворила її вбрання на чудову сукню, а її ніжки взула у кришталеві черевички. Гарбуз перетворила на карету, а мишей — на коней. Попелюшка вирушила на бал!

«У залі запанувала тиша. Гості перестали танцювати, музики грати: так уразила їх краса незнайомої дівчини. Чути було тільки шепіт:

— О, яка вона гарна!

Король, хоч який був старий, теж не зводив з неї очей і пошепки сказав ко­ролеві, що давно вже не бачив такої вродливої й милої дівчини.

Усі дами придивлялися до сукні та зачіски незнайомки, щоб завтра й со­бі зробити такі самі, якщо тільки знайдеться такий крам і такі вмілі кравці та перукарі...

Принц посадовив Попелюшку на почесне місце, а потім запросив до танцю. І Вона танцювала напрочуд граційно, і всі гості милувалися нею.

Після танців подали різні смачні наїдки та питва, але принц і не торкнувся їх — він дивився тільки на красуню гостю і думав тільки про неї».

♦ Який танець виконували Попелюшка та принц?

Послухайте музику — і ви впізнаєте цей танець.

Слухання «Вальсу»

Робота з поняттями

Саме танцювальність музики, а також міміка, жести допомагають артистам балету розігрувати драматичні сцени, різноманітні танцювальні пантоміми.

Вокально-хорова робота

Учитель. Настав і наш час розповісти музичну історію, але не у танці, а у пісні. Послухайте пісню про дівчаток і хлопчиків, які дуже хотіли потан­цювати, та дайте відповідь на запитання.

♦ Яким є характер цієї пісні?

Слухання пісні

«Ой весела дівчинка Олена» А. Філіпенка Розспівування, розучування пісні, спів за ролями Повторення пісень

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Упродовж двох уроків ми ознайомилися ще з одним музичним жанром — балетом, що розповів нам цікаві казки. Щоб дізнатися про всі при­годи головних героїв, обов’язково прочитайте ці казки або запросіть ваших батьків разом із вами переглянути ці вистави у театрі.

Бесіда

♦ Музику до якого балету ми сьогодні слухали?

Учні виходять із класу під музичний супровід («Вальс» із балету «По­пелюшка» С. Прокоф’єва).

 

Урок № 23. НА КОНЦЕРТІ

Мета:

навчальна: розповісти учням про музику як мистецтво, що розкриває життя людей і навколишній світ; з'ясувати ступінь усвідомлення учнями особливостей емоційно­го змісту музики; дати визначення поняття «концерт»; продовжувати ознайомлюва­ти учнів із поняттям «темп»;

розвивальна: розвивати здатність учнів виконувати основні тематичні завдання чверті, уміння орієнтуватися в засобах музичної виразності;

виховна: прищеплювати учням зацікавленість музикою.

Музичний матеріал: українська народна пісня «Ой лопнув обруч»; І. Беркович. Кон­церт № 2 для фортепіано з оркестром (частина 3); поспівка «Весну зустрічаєм»; А. Філіпенко «Ой весела дівчинка Олена».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети І. Берковича, А. Філіпенка.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід (українська народна пісня «Ой лопнув обруч»).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Учитель. Слово «концерт» має два значення. У першому значенні — це виконання музичних творів перед слухачами. Існує сольний концерт, у якому бере участь один артист, а також збірний, де виступають багато артистів.

Друге значення слова «концерт» — це змагання. І справді, на концерті, де виступають багато виконавців, вони начебто змагаються між собою.

Робота з поняттями

Існує ще одне значення цього слова. Концертом називають великий ін­струментальний музичний твір, що написаний для якогось музичного інструмента — фортепіано, скрипки або віолончелі — та симфонічного ор­кестру. Концерт — це також музичний жанр.

Такий твір зазвичай містить три частини, кожна з яких написана у різ­ному темпі.

♦ Які темпи є в музиці?

Такий твір є немовби змаганням соліста та оркестру, під час якого відбува­ється розмова між інструментом та оркестром на музичну тему.

Слухання музики

Учитель. Зараз і ми зіграємо такий концерт. Послухайте українську на­родну пісню «Ой лопнув обруч» та скажіть, чи знайома вам ця мелодія.

Гра «Оркестр»

  I Z   I Z I Z I I
  I I Z Z I I Z Z
  I I П І П І П І

Разом з учителем учні беруть участь у виконанні мелодії української народ­ної пісні «Ой лопнув обруч» на дитячих музичних інструментах.

Учитель. Український композитор Ісаак Беркович, який дуже любив українські народні пісні, написав Концерт для фортепіано з оркестром. Я не­випадково звернув (-ла) увагу на те, що він захоплювався українськими народ­ними піснями. Послухайте цей Концерт та дайте відповідь на запитання.

♦ Чи знайома вам основна мелодія, або, як кажуть музиканти, тема цього Концерту?

Вокально-хорова робота

Учитель. Сонячна, яскрава мелодія концерту створила у нас весняний настрій.

♦ Якими піснями зустрічають весну?

Гра «Учитель-диригент»

Перед виконанням пісні для кожного ряду обирають «диригента», який ке­рує співом, як «учитель». Він слухає спів учнів та оцінює його. Діти оцінюють майстерність «диригента».

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Добігла кінця наша подорож до концерту.

Бесіда

♦ Що означає слово «концерт»?

♦ Для якого інструмента І. Беркович написав свій концерт?

♦ Як виховані люди поводяться на концерті?

Учні виходять із класу під музичний супровід (українська народна піс­ня «Ой лопнув обруч»).

 

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід (український народний танець «Козачок»).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

• Які музичні жанри вам відомі?

• Чим різняться музичні жанри?

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Учитель. Які почуття та настрої за своє життя переживає людина? Ра­дість, смуток, безтурботність, щастя, тривогу, замріяність, піднесеність, гнів. Як композиторові передати душевний світ людини з усіма її думка­ми, що змінюють одна одну? Яку форму обрати йому для того, щоб переда­ти цей світ? Саме симфонія здатна найточніше передати картини почуттів. Ось чому майже всі композитори звертаються до цього великого музичного жанру.

Робота з поняттями

Слово симфонія — грецького походження. Симфонія — це великий му­зичний твір для симфонічного оркестру, що містить чотири частини. Кож­на частина звучить у різному темпі: швидкому, повільному, помірному і знову в швидкому.

Слухання музики

Учитель. Сьогодні ми познайомимось із чудовими творами. Один із них — український народний танець «Козачок». За характером він жвавий, веселий. Виконують його парами. Послухайте та поміркуйте, чому цей танець має саме таку назву.

Вокально-хорова робота

Учитель. Мій маленький приятель Микита розповів мені велику таємни­цю. Чи хочете ви її дізнатися?

У його матусі сьогодні день народження, але він не знає, що їй подарувати, тому просить нашої поради-допомоги. Як щодо вірша?

♦ Які вірші про маму вам відомі?

Мамо, мамочко, матуся,

Я до неї пригорнуся.

Вона добра і привітна.

Ніби сонце в небі світла.

В.Лущик

Коло, риску,закарлючку

На папері пише ручка.

Все з’єдналось загадково —

І з’явилось перше слово.

Здогадались, яке саме?

Наймиліше в світі — «мама»!

І. Сичовик

Мамо, матінко, матусю,

Я добра від тебе вчуся!

Ти найкраща в світі мама,

Ніжна, добра і ласкава!

О. Радушинська

Сподіваюся, Микиті сподобаються ваші вірші, та він хоче ще чогось. Пропоную виконати пісеньку Юрія Михайленка — «Пісня про матусю». Послухайте її уважно та скажіть, як саме ми можемо віддячити своїй мамі за її любов та турботу.

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда

♦ Що означає слово симфонія?

♦ Мелодію якого танцю використав композитор у симфонії?

♦ Як змінилася музика у виконанні симфонічного оркестру?

Учитель. Сьогодні ми познайомилися ще з одним жанром музики — сим­фонією і переконалися, що цей жанр музики здатний хвилювати почуття не тільки дорослих шанувальників музики, а й дітей.

Учні виходять із класу під музичний супровід (український народний танець «Козачок»)

Урок № 25. СИМФОНІЧНА ІСТОРІЯ...

Мета:

навчальна: продовжувати роботу над поняттями «симфонія», «концерт»; навчати учнів на елементарному рівні висловлювати враження від музичних творів, вираз­но співати;

розвивальна: розвивати в учнів спостережливість, почуття ритму;

виховна: виховувати музичний смак; прищеплювати учням зацікавленість музични­ми образами

Музичний матеріал: українська народна пісня «Журавель», П.Чайковський. Друга сим­фонія (четверта частина), Ю. Михайленко «Пісні про матусю».

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети Ю. Михайленка, П.Чайковського; ілю­страція із зображенням журавля.

Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід (українська народна пісня «Журавель»).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

♦ Які музичні жанри ви можете пригадати?

♦ Що таке концерті симфонія?

♦ Чим відрізняється симфонія від концерту?

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Слухання музики

Учитель. Послухайте фрагмент одного з класичних творів і скажіть: чи знайома вам ця мелодія?

Вокально-хорова робота

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда

♦ Яку пісню використав П. Чайковський у Другій симфонії?

♦ Чому композитори використовують у своїх творах українські народні пісні?

Учні виходять із класу під музичний супровід (фрагмент Другої симфо­нії П. Чайковського).

 

 

Узагальнення знань за [—III чверті (1 год)

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Марш Тореадора» з опе­ри Ж. Бізе «Кармен»).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Виконання завдань

На дошці — зображення музичних інструментів та шумових предметів.

Завдання першої пелюстки. Розгляньте малюнки та уявіть, як звучить те, що на них зображено. Поділіть звуки на шумові та музичні.

Завдання другої пелюстки. Оберіть із-поміж зображених предметів музичні інструменти. Який з них є шумовим ?

Завдання третьої пелюстки. Пригадайте назви музичних творів та їх авто­рів. Розподіліть їх на вокальні та інструментальні. (На дошці — назви вивче­них творів.)

«Ой, коляда, колядниця» «Марш Тореадора»

«Козачок» «Танець маленьких лебедів»

«Вальс» із балету «Попелюшка» «Ой лопнув обруч»

«Концерт для фортепіано з оркестром» «Журавель»

Завдання четвертої пелюстки. Пригадайте, чим схожі та чим різняться ба­лет та опера.

Завдання п'ятої пелюстки. Допишіть у клітинки переклад слів.

 

Симфонія -

С     в   в У ч       т ь
  Концерт —  
        а   н я  

Завдання шостої пелюстки. Упізнайте за невеличкою фразою музичний твір.

Учні слухають фрагменти таких творів:

• П. Чайковський. Друга симфонія (четверта частина);

• С. Прокоф’єв «Вальс» з балету «Попелюшка»;

• П. Чайковський «Танець маленьких лебедів» з балету «Лебедине озеро»;

• І. Беркович «Концерт для фортепіано з оркестром № 2».

Завдання сьомої пелюстки. Проплескайте ритм та впізнайте пісню за ритмічним малюнком:

ППІІППІІ (10. Михайленко «Пісня про матусю»)

ІІІІПІПІ (українська народна пісня «Журавель»)

Завдання восьмої пелюстки (на картках). З’єднайте поняття з його визначенням.

Музична вистава, у якій думки та почуття передаються танцем,— БАЛЕТ.

Музична вистава, у якій усі герої співають,— ОПЕРА.

Завдання дев’ятої пелюстки. Оберіть слова, що характеризують марш.

Бадьорий Повільний Лагідний Ритмічний

Войовничий Ніжний Рішучий Мрійливий

Завдання десятої пелюстки. Пригадайте пісні за малюнками. Виконайте їх(семеро козенят, матуся з немовлям, весела дівчинка Олена, двоє мишенят)

Учитель. Усі завдання виконано, квітка розтулила всі свої пелюсточки, отже, настала весна і на вас чекають веселі канікули. Виконаймо для паш квітки одну з вивчених пісень!

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель. Ми переконалися, що можемо без зайвих слів розуміти музичну мову, але у нас ще багато справ залишилося на наступну чверть.

Краще музики на світі

Ще нічого не було!

До побачення вам, діти!

Не забудьте наш урок!

Учні виходять із класу під музичний супровід («Марш Тореадора» з опе­ри Ж. Бізе «Кармен»).

 

 

Розділ 4. МОВА МУЗИКИ (7 год)

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Тема з варіаціями»

Л. ван Бетховена).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

• За допомогою яких засобів виразності композитори передають свої думки і почуття у музичних творах?

• Що таке ритм?

Гра «Учитель»

З-поміж учнів обирають одного, який проплескує певний ритмічний рису­нок, а решта повторює цей рисунок.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Робота з поняттями

Ребус

Складіть слово за першими літерами назв зображених предметів.

 

Відповідь: мелодія

Робота з поняттями

Мелодія — це одноголосна музична думка. Вона може передавати різні настрої, почуття, образи. У перекладі з грецької мелодія означає «спів піс­ні», «наспів».

Намалюймо (ви — у зошитах, а я — на дошці) дві лінії: одну пряму а другу — хвилясту.

Ведучи пальцем по лінії «0», заспіваймо цей звук. Він є рівним і більш схожим на гул.

Зараз заспіваймо звук, ведучи його лінією «А». Помітили, що голос то підвищується, то знижується? Прислухайтесь, як змінюється висота звука.

Музична мова складається зі звуків. Звуки поєднуються у мотиви, мотиви — у фрази, а фрази — у речення, що виражають певну музичну думку. Мелодія може звучати гучно і тихо, повільно і швидко. Вона буває веселою і сумною, грайливою і похмурою. І кожна людина відчуває цей настрій і розуміє його. Іноді та сама думка, яку композитори прикрашають іншими засобами виразності, може зазвучати зовсім по новому.

Слухання музики

Учитель. Послухайте твір Л. ван Бетховепа «Тема з варіаціями». Назва твору для нас ще незвична, але вона підказує, що основна музична думка, тобто тема, повторюється декілька разів, постійно змінюючись. Послухайте уважно цей твір та дайте відповідь на запитання.

♦ Які зміни відбуваються з музичною темою у різних варіаціях?

Вокально-хорова робота

Розспівування

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда

♦ Що становить музичну мову?

♦ Який музичний твір називають варіаціями?

♦ Які пісні ми вивчали?

Учні виходять із класу під музичний супровід («Тема з варіаціями» Л. ван Бетховена).

Хід уроку

Учні входять до класу під музичний супровід («Королівський марш Ле­ва» К. Сен-Санса).

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Учитель. На початку уроку звучала музика: мелодія мандрувала то вго­ру, то вниз, акорди змінювали один одний. Після знайомства з музичними звуками ми побачили, що всі вони, як і люди, дружать між собою. Таку спів­дружність музичних звуків називають ладом. Від ладу залежить, веселою бу­де музика чи сумною, радісною чи похмурою. Познайомтесь із двома братами - ладами (замість ілюстрацій ладів можна підготувати заздалегідь двох учнів- акторів).

Звуть мене сеньйор Мажор!

Знайомству з вами радий!

Приношу усмішки вам я,

Та вся музичная сім’я.

— Ну а моє ім’я — Мінор,

І ось що вам скажу,

Що сум завжди мій компаньйон,

Зі сміхом — не дружу.

Ось такі вони — брати-лади!

♦ Чи схожі вони між собою?

♦ Чи запам’ятали ви, як їх звуть?

♦ Хто з них веселун, а хто — сумний?

Мажор любить сонце та сміх, а Мінор — дощик і сум. Музичні звуки, зби­раючись біля Мажору, весело співають, сміються й радіють, а коли хочуть поспілкуватися з Мінором, то починають мріяти, згадують сумні хвилини та іноді плачуть. Отже, почувши веселу музику, позначатимемо її «сонечком», а сумну — «хмаринкою».

Робота з поняттями

З давніх часів слово «лад» означає мир, згоду та порядок, а в музиці лад — це злагоджене поєднання звуків різної висоти. Лад світлого, радіс­ного звучання — мажор; лад сумного, мрійливого звучання — мінор.

Слухання музики

Учитель. Пригадайте, ще у другій чверті ми ознайомились із твором «Ве­села. Сумна».

♦ Пригадайте, хто створив цю п’єсу.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-26; просмотров: 378; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.186.147 (0.268 с.)