Ознайомлення з новими літерами. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Ознайомлення з новими літерами.



а) римівка

- Our teddy – bear knows alphabet and brings you new letters.

[e] – When I am ten I’ll get a pen. Then I shall write like brother Ben.

 

[f] – As fit as a fiddle.

 

[g] – G – is for girl and also for garden.

I see a girl going to the garden.

б) написання літер в повітрі

с) робота з карткою.

(див. РЗ О.М. Павліченко впр2,с.23)

Аудіювання.

- Teddy – bear also knows a lot of different poems in English. Listen to one of them.

а) пояснення незнайомих слів

many - багато can - могти

for us - для нас play - гратися

б) слухання вірша

- Listen to me attentively, then you must show the toys which we’ll hear in it.

- You have a card, colour the toys according to the poem.

ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Підсумок уроку.

- Tell, what letters did you learn?

- Tell, how in English «коза», «човник».

- The lesson is over. Good – bye!

 

УРОК 14 Дата: ___________

Тема: Іграшки. Літери Hh, Ii, Kk.

Мета: повторити та активізувати слова за темою «Кольори», «Цифри»; ввести нові слова по темі «Іграшки»; ознайомити з новими літерами англійської абетки; удосконалювати вміння вживати граматичні структури It is …, I have got/ he has got:

Розвивати навички діалогічного мовлення за даними темами, дрібну моторику рук.

Виховувати комунікативність, формувати доброзичливість, толерантність.

Обладнання: м’яч, флеш – карти, картки для самостійної роботи, картки для роботи в групах, казковий герой заєць.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

Привітання

(див. урок 13)

Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична розминка

- Look at the blackboard. What can you see?

(sunflowers and ladybirds)

- Yes, these are sunflowers and ladybirds. But look at them. The ladybirds want to come back home. Let’s help him. We must name the sound which are on the ladybirds and put them on the sunflowers according to the same sounds.

б) мовна розминка

- Let’s look under the table.

- Who is this? (hare)

- Ask him what is its name?

- Where is he from?

Повідомлення теми та мети уроку.

- Our guest has many friends and toys. And he knows English very well. He comes to us to help learn new words and new letters. Who will be very active our guest will give him a present.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Повторення раніше вивченого.

а) гра

- Our guest likes playing football. He throws you a ball and you must name the toys.

б) робота в парах

- And now tell each other what toys have you got. Count name of toys which we know.

Введення нової лексики.

а) семантизація слів

- Look at the picture and repeat after me

This is a hare. – a hare – is a hare – is a happy hare.

(аналогічно iPod)

б) розвиток навичок мовлення

- Say what of these toys do you have got/ or don’t have got.

Our hare says: “I have got a ball but I don’t have got an iPod.”

Фізхвилинка

Розвиток граматичних навичок.

а) пояснення вчителя

- If you want to say that we’ have got many toys, we’ll use the ending ‘s to the following nouns.

For example: A teddy bear – teddy bears – five teddy – bears

б) робота з підручником

в) робота в групах

РЗ 1,с.25

Розвиток навичок письма.

а) введення літер

- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all. Our hare brings a poem about his favourite letters.

 

[h] – Heaven helps him who helps himself.

 

[i] – The fig is in the tin. Pip is a big. Pip bit the fig.

 

[k] – Curiosity killed the cat.

б) написання літер в зошиті.

в) робота з карткою

(впр2,с.35 РЗ)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Підсумок уроку

- At home you may say how many toys have you got.

- Name the favourite letters of hare.

- The active pupils get such present.

- The lesson is over.

 

 

УРОК 15 Дата: ___________

Тема: Новорічне свято. Структура has got.

Мета: ознайомити учнів з новими ЛО теми «Іграшки»; практикувати учнів в їх вживанні; ввести в мовлення учнів нову граматичну структуру: has got; ознайомити учнів з новими літерами англійської абетки; вчити учнів читати слова з вивченими літерами.

Розвивати навички каліграфічного письма; навички чіткої вимови, аудитивну пам'ять.

Виховувати інтерес до предмету.

Обладнання: тематичні малюнки до с. 33, картки з літерами, картки для роботи в групах.

ХІД УРОКУ

І.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

Привітання

(див. урок 10)

Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична розминка

- Let’s train our tongues. But today we train them with our favourite hero of New Year Party. Do you know who it is?

(Santa Claus)

- That’s all right. He comes to see us with a big sack. There are many different snowflakes. But they are unusual. They have sounds. Let’s sound them and Santa Claus will be happy.

(витягую сніжинки, на яких прикріплені вивчені звуки)

б) мовна розминка.

- At the holiday we decorate the Christmas tree. But at first tell me please how are you?

- And now let’s decorate our X – tree. Name the toys which we want to hang on its branches.

Повідомлення теми та мети уроку.

At our lesson today we’ll continue to speak about new toys and learn two letters of English alphabet. If you answer correctly the Santa Claus will give you a present.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Введення нових ЛО.

а) бесіда

- Our Santa Claus wants to decorate new toys such as: star, flag, present, tiger.

- Listen to me and look at the picture.

A star – is a star – It is a star. – It is a pink star.

б) гра

- You must show, name picture and say what colour is it?

в) робота в парах.

- Let’s work in pairs. WB ex 1, p. 27

- Count, colour and say.

Фізхвилинка.

Ознайомлення з новими літерами.

а) введення літер

- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all.

[s] – Swan swam over the sea,

Swim, swan, swim!

Swan swam back again.

Well swum, swan!

_______________

_______________

_______________

 

[t] – Never trouble trouble

Till trouble troubles you.

It only doubles trouble

And troubles other too.

_______________

_______________

_______________

б) написання літер в повітрі

в) написання літер в повітрі

г) робота в групах

- Unit into groups. Match and say.

(WB ex 2, p. 27)

Розвиток навичок читання.

а) гра «Sound the letter”

- Santa Claus likes to play snowballs with English letters. Sound them.

б) робота з підручником

- впр. 5, с. 34

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Підсумок уроку

- What did you do at our lesson? Name the things which we decorated tree. Say what colour they are?

 

УРОК 16 Дата: ___________

Тема: Новорічне свято. Узагальнення знань.

Мета: активізувати ЛО теми «Мої іграшки»; удосконалювати навички вживання граматичних структур: it is/ this is/ that is/ I have got/ he has got; працювати над розвитком читацьких навичок.

Розвивати увагу, іншомовну вимові, навички усного мовлення.

Виховувати інтерес до предмету.

Обладнання: дід Мороз, картки для узагальнення знань, алфавіт.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

Привітання

Уведення в іншомовну атмосферу.

- Children, look at the window. It is winter now. And our sounds put on snowflakes again. Let’s sound them.

- Santa Claus comes to us with his granddaughter. She wants to know how are you today.

Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we’ll revise all letters and words which we learned. And also learn the rhyme about Santa. This rhyme you can sing at home on Christmas holidays.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Розвиток навичок письма.

а) робота з алфавітом

- Look at the alphabet and sound letters which we know.

б) буквенний диктант

- I’ll name the letters and you must write down them in your copybooks. Be attentively.

в) робота з підручником

впр.4,с.36

Розвиток навичок читання.

- You have a card, look at it and read the words.

Hit, hot, fit, sit, set, get, dog, bad, test, host, Bob, pop, cod, cab, top.

Фізхвилинка.

Розвиток навичок усного мовлення.

Впр. 2,с.35

Впр. 1,с.35

Розвиток навичок аудіювання.

- I’ll read the text and you must say what presents children have got to the New Year.

Elephant, bear, car, train, boat, goat

Узагальнення знань

- And now let’s check up your knowledge about the theme “My toys”.

(WB ex 1,2,3, p.31)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Підсумок уроку

- At home you may greet your relatives with Happy New Year.

- And now say what tasks were more difficult for you.

- The lesson is over.

 

ІІ СЕМЕСТР

РОЗДІЛ 3. I LOVE NATURE/ Я ЛЮБЛЮ ПРИРОДУ

УРОК 17 Дата: ___________

Тема: Я люблю природу. Літери Nn, Uu

Мета: ознайомити з новими ЛО уроку: a tree, a nest, an egg, a plate, a necklase, an umbrella; практикувати учнів у вживанні даних ЛO; ввести нові літери; вчити будувати запитання Where is /are і давати на нього відповіді.

Розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, усне мовлення та навички каліграфічного письма.

Виховувати любов до природи, ввічливість у взаємовідносинах.

Обладнання: картки літер, тематичні малюнки с.38, картки для роботи в парах.

ХІД УРОКУ



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-06; просмотров: 64; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.149.214.32 (0.042 с.)