Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь FAQ Написать работу КАТЕГОРИИ: ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву
Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
Урок з української літератури в 7 класіСодержание книги
Поиск на нашем сайте
Урок з української літератури в 7 класі Тема: «Л. Костенко.Поема «Чайка на крижині». Розгорнута притчева метафора про духовність людини – її неповторну „крилатість ” Мета уроку: поглибити знання учнів про життя і творчість Ліни Костенко, розпочати роботу щодо аналізування поеми „Чайка на крижині”, на прикладі цього твору дослідити різницю між матеріальним і духовним; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки; уміти розшифровувати, коментувати метафоричний підтекст образів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Ліни Костенко, прищеплювати високі моральні якості учням, прагнення духовно збагачуватися.
Учні повинні знати: біографію Ліни Костенко, зміст поеми „Чайка на крижині”, познайомляться з розгорнутою притчевою метафорою. Учні повинні вміти: виразно читати поетичні твори Ліни Костенко, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: портрет Ліни Костенко, бібліотечка її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки, схеми), використання комп’ютера, тести. ХІД УРОКУ І.Організаційний момент ІІ. Вступне слово вчителя З давніх-давен прийшов до нас особливий вид мистецтва – мистецтво слова, література, яка за законами краси творить особливу реальність, відображає дійсність у художніх образах. Бути Поетом – це не лише вміння писати вірші десь в тиші нічного кабінету або похапцем на клаптиках паперу, перетворювати звичайні слова на гармонію звуків і образів. Поет, діти, - це людина, яка живе перш за все з відкритою душею, дарує людям радість, мрію. На сьогоднішньому уроці мені хотілося б, щоб ви, діти, пригадали, що вам відомо про життя і творчість відомої письменниці Л.В.Костенко? (Не кривила душею, залишалася стійкою у своїх переконаннях.) Чи запам'яталися вам твори письменниці, які вивчалися у 6 класі? За що українці шанують і поважають Л.Костенко? (За чесність, за вміння дарувати людям мрію, іти на крок попереду) Більшість її творів – це (поезії). Дайте визначення поезії, як літературному жанру (Поезія – це невеликий художній твір у віршах). Які проблеми порушувала Л.Костенко у своїх творах? (Добро і зло «Кольорові миші», бережливе ставлення до природи; дружба і зрада, індивідуальність, її переслідування). Назвіть риси характеру, які, на ваш погляд, цінує Л.Костенко в людині (чесність, любов, дружбу, справедливість, взаємодопомогу). ІІІ. Презентація уроку Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо розмову про людину, яка живе поруч з нами, її часто називають совістю нації, царівною української поезії. І це не просто пишні слова, Л.Костенко не тільки видатний митець, вона – своєрідний символ України. Відкрийте монітори і давайте прочитаємо тему нашого уроку „Л.Костенко. коротко про письменницю. Поема «Чайка на крижині» Розгорнута притчева метафора про духовність людини – її неповторну „крилатість””. На цьому уроці, ми з вами, діти, поглибимо знання про життя і творчість Л.Костенко. Діти, після вивчення цієї теми, що ви зможете самостійно робити: (відкривають програму, з якою будуть працювати на уроці)? - виразно і вдумливо читати поему «Чайка на крижині»; - пояснювати відмінність між матеріальним і духовним; - висловлювати свої думки про духовне наповнення кожної людини, способи його проявів у реальному житті; - обговорювати необхідність бути духовно розвиненою особистістю. У вас на столах лежать оцінювальні картки, де ви оціните свої відповіді, виражаючи їх в балах (самооцінювання).
Картка самооцінки роботи на уроці
[P1] IV. Вивчення нового матеріалу Запишіть в зошитах число, класна робота, тему уроку і епіграф до нашого уроку (відкривають програму, з якою будуть працювати на уроці). Це слова Ліни Костенко:
Я вибрала долю собі сама І що зі мною не станеться – У мене жодних претензій нема До Долі – моєї обраниці.
Бесіда за епіграфом уроку - Якби ви пояснили значення слова доля? За тлумачним словником, доля – хід подій, збіг обставин, напрям життєвого шляху, що ніби не залежить від бажання, волі людини. - Чи можливо долю «запрограмувати», передбачити або змінити? - Що незвичного в цій строфі? (Долю вибрала собі сама). - Підберіть синоніми до слова доля. (Талант, фортуна, фатум, планета, зірка, зоря, хрест) V. Вивчення нового матеріалу Це слова Ліни Костенко: Я вибрала долю собі сама І що зі мною не станеться – У мене жодних претензій нема До Долі – моєї обраниці.
Бесіда за епіграфом уроку - Якби ви пояснили значення слова доля? За тлумачним словником, доля – хід подій, збіг обставин, напрям життєвого шляху, що ніби не залежить від бажання, волі людини. - Чи можливо долю «запрограмувати», передбачити або змінити? - Що незвичного в цій строфі? (Долю вибрала собі сама). - Підберіть синоніми до слова доля. (Талант, фортуна, фатум, планета, зірка, зоря, хрест) VI. Робота над твором Л.Костенко «Чайка на крижині». Діти, сьогодні ми познайомимось з поемою Л.Костенко «Чайка на крижині». В цій поемі поетеса роздумує про смисл життя людини. Возвеличує любов до рідного краю, до всього, що з ним пов’язано, перебуваючи далеко за його межами. Основна думка: А) «Нащо крилатим» ґрунт під ногами? Б) «Для мене той край найкращий, де виросли крила мої». Жанр: поема (великий за розміром віршований твір, у якому є сюжет)
Композиція. Твір складається з п’яти частин: - «Надбережжя»; - «Крила на Одрі»; - «Крила»; - «Ґрунт»; - «Усміх». Вони мають закінчену думку, але в той же час пов’язані з перебуванням Л.Костенко у Польщі, зокрема у порту міста Шецин, та міркуваннями поетеси про життя людини, її призначення на землі, любові до рідного краю. Давайте пригадаємо, із яких частин складається твір? (експозиція, зав’язка, кульмінація, розв’язка). Експозиція: опис портового надбережжя Шеціна, змін, які відбуваються з приходом весни. Зав’язка: розмірковування поетеси над призначенням крил людини. Кульмінація: хвилювання поетеси, які викликав корабель із рідної землі. Розв’язка: гостювання поетеси у Польщі. Кожна частина має свій сюжет. Сюжетом І частини є: перебування ліричної героїні в Польщі, зокрема порт Шецін, спостерігає з красою Одри, кораблями біля причалів. - Хто має бажання продекламувати ІІ і ІІІ частину твору напам’ять (Читають уривки напам’ять) - Хто головний герой в цій поемі? Це образ чайки, чи під цим образом розуміємо когось іншого. В образі чайки змальована сама Ліна Костенко. Давайте поглянемо на малюнок. Чи відтворює він сюжет поезії «Крига на Одрі»? Так. Бо наступила весна, ламається крига. На одній з крижин вона побачила чайку. Це підштовхнуло її до роздумів про смисл життя людини. А що буде сюжетом ІІІ частини твору? Людина має крила, але як птах не літає, бо людські крила зроблені не з пуху, а з правди, чесності, довір’я, вірності, з пісні, надії, поезії, мрії. Сюжет IV частини Героїня полюбляє Польщу за її легенди, мову, звичаї, але для неї рідний край – найулюбленіший. Сюжет V частини Побачивши корабель з прапором рідного краю, героїня зрозуміла, що де б ти не був, а рідний край для кожної людини – є наймилішим, дорогим. Які художні особливості може використовувати у своєму творі Ліна Костенко? Метафори, епітети, повтори, риторичні запитання. Вступне слово вчителя про глибоке духовне наповнення людини – її «крилатість», що проявляється індивідуально. Коли читали поезію «Крила» Л.Костенко, кожний із вас, мабуть, звернув увагу на символічне значення людських крил. Чим дорослішою стає людина, тим і крила її стають більшими. Для чого людині потрібні крила? Хіба вона літає? Так. Людина літає не тільки уві сні. Крила для кожного є тим глибоким духовним наповненням, що проявляється індивідуально. Чому людина має крила, а не може літати? Це залежить від самої людини, її прагнення, бажання, цілеспрямованості, наполегливості, старанності. Складання схеми А зараз давайте складемо інформаційне гроно про людські крила:
Правда Чесність Довір’я Людські крила Вірність у коханні Вічне поривання Швидкість до роботи Щедрість та турботи Пісні, надії, поезії, мрії
Підсумок уроку Діти, скажіть чого варта творчість Л.Костенко?
Метод „Прес” Я вважаю, що … (творчість Л.Костенко варта наслідування) Тому що … (її поезії вражають неповторністю) Наприклад … (вірші про духовне наповнення кожної людини) Отже… (це справді талановита поетеса)
Домашнє завдання Прочитати І, IV, V частини «Чайка на крижині», визначити сюжет і композицію в усіх частинах, підкреслити художні особливості твору. Написати міні-твір на тему «Людські крила» - творча група.
Додаток 1 Тестове опитування 1. Ліна Костенко народилась: а) 1960 року; б) 1891 року; в) 1930 року; г) 1911 року. 2. За жанровою спрямованістю „Чайка на крижині”: а) поезія в прозі; б) поема; в) ліричний вірш. 3. Ідеєю поеми „Чайка на крижині” є: а) возвеличує любов до рідного краю; б) захист природи; в) історія благородного птаха; г) святість материнської любові. 4. Описуючи Одру Л.Костенко зазначила, що вона: а) темна і широка; б) голуба і глибока; в) мутна і мілка. 5. Побачивши чайку, лірична героїня здивувалась тим, що пташина: а) самотньо плила на крижині; б) не встигла відлетіти у вирій; в) не змогла спіймати рибу. 6. „Нащо крилатим під ногами...”: а) крижина; б) ґрунт; в) деревина. 7. Людина хоч і не літає та має: а) велике бажання злетіти; б) крила; в) практичні навички. 8. До якої країни прибула лірична героїня? а) Канади; б) Польщі; в) Угорщини. 9. З чого, на думку поетеси, зроблені крила у людини: а) зі сміливості; б) з пуху; в) з чесності. 10.Той край є найкращим для поетеси, де: А) виросли у неї крила; Б) найкращі люди; В) відбулося багато історичних подій 11. Тільки тоді можна вирушати в полі, як вважає поетеса, коли маєш... (Л.Костенко „Чайка на крижині”): а) освіту і досвід; б) ґрунт під ногами; в) батьківське благословення. 12. Хоча людина і має крила, але, вважає поетеса, вона: а) тужить за рідним краєм; б) повинна не тільки перебування в небі, а й обробляти свою землю; б) зобов’язана допомагати всім на землі.
Відповіді 1) В; 2) Б; 3) Б; 4) А; 5) А; 6) А; 7) Б; 8) Б; 9) Б; 10) В; 11) А; 12) Б; 13) А. [P1] Урок з української літератури в 7 класі Тема: «Л. Костенко.Поема «Чайка на крижині». Розгорнута притчева метафора про духовність людини – її неповторну „крилатість ” Мета уроку: поглибити знання учнів про життя і творчість Ліни Костенко, розпочати роботу щодо аналізування поеми „Чайка на крижині”, на прикладі цього твору дослідити різницю між матеріальним і духовним; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки; уміти розшифровувати, коментувати метафоричний підтекст образів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Ліни Костенко, прищеплювати високі моральні якості учням, прагнення духовно збагачуватися.
Учні повинні знати: біографію Ліни Костенко, зміст поеми „Чайка на крижині”, познайомляться з розгорнутою притчевою метафорою. Учні повинні вміти: виразно читати поетичні твори Ліни Костенко, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, робити висновки. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: портрет Ліни Костенко, бібліотечка її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки, схеми), використання комп’ютера, тести. ХІД УРОКУ І.Організаційний момент ІІ. Вступне слово вчителя З давніх-давен прийшов до нас особливий вид мистецтва – мистецтво слова, література, яка за законами краси творить особливу реальність, відображає дійсність у художніх образах. Бути Поетом – це не лише вміння писати вірші десь в тиші нічного кабінету або похапцем на клаптиках паперу, перетворювати звичайні слова на гармонію звуків і образів. Поет, діти, - це людина, яка живе перш за все з відкритою душею, дарує людям радість, мрію. На сьогоднішньому уроці мені хотілося б, щоб ви, діти, пригадали, що вам відомо про життя і творчість відомої письменниці Л.В.Костенко? (Не кривила душею, залишалася стійкою у своїх переконаннях.) Чи запам'яталися вам твори письменниці, які вивчалися у 6 класі? За що українці шанують і поважають Л.Костенко? (За чесність, за вміння дарувати людям мрію, іти на крок попереду) Більшість її творів – це (поезії). Дайте визначення поезії, як літературному жанру (Поезія – це невеликий художній твір у віршах). Які проблеми порушувала Л.Костенко у своїх творах? (Добро і зло «Кольорові миші», бережливе ставлення до природи; дружба і зрада, індивідуальність, її переслідування). Назвіть риси характеру, які, на ваш погляд, цінує Л.Костенко в людині (чесність, любов, дружбу, справедливість, взаємодопомогу). ІІІ. Презентація уроку Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо розмову про людину, яка живе поруч з нами, її часто називають совістю нації, царівною української поезії. І це не просто пишні слова, Л.Костенко не тільки видатний митець, вона – своєрідний символ України. Відкрийте монітори і давайте прочитаємо тему нашого уроку „Л.Костенко. коротко про письменницю. Поема «Чайка на крижині» Розгорнута притчева метафора про духовність людини – її неповторну „крилатість””. На цьому уроці, ми з вами, діти, поглибимо знання про життя і творчість Л.Костенко. Діти, після вивчення цієї теми, що ви зможете самостійно робити: (відкривають програму, з якою будуть працювати на уроці)? - виразно і вдумливо читати поему «Чайка на крижині»; - пояснювати відмінність між матеріальним і духовним; - висловлювати свої думки про духовне наповнення кожної людини, способи його проявів у реальному житті; - обговорювати необхідність бути духовно розвиненою особистістю. У вас на столах лежать оцінювальні картки, де ви оціните свої відповіді, виражаючи їх в балах (самооцінювання).
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Последнее изменение этой страницы: 2016-06-26; просмотров: 394; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 216.73.216.15 (0.008 с.) |