Схема 9 Класифікація ігрових мовленнєвих вправ 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Схема 9 Класифікація ігрових мовленнєвих вправ



 

Друга група комунікативних вправ стимулює розвиток умінь і навичок мовлення в умовах природного спілкуван­ня, діалогічного мовлення. З-поміж комунікативних ефектив­ними для розвитку діалогічного мовлення є питально-від­повідні та реплікові вправи. Третю групу описових вправ об'єднують вправи, які сприяють розвитку монологічного мовлення. Зауважимо, що в дошкільному навчальному закладі використовуються з метою розвитку мовлення усі види зазначених нами ігор, ігрові мовленнєві ситуації, близькі і доступні життєвому досвіду дітей, та ігрові мов­леннєві вправи.

Частина II

МОВЛЕННЄВІ ІГРИ, ІГРИ-ЗАНЯТТЯ, МОВЛЕННЄВІ ВПРАВИ

 

У другій частині подаємо опис окремих ігор-занять, мовленнєвих ігор, ситуацій і вправ, народних ігор, спрямо­ваних на розвиток зв'язного (діалогічного і монологічного мовлення), формування граматичної правильності мовлення, збагачення словника дітей. У посібнику використані ігри, зміст яких було розроблено в дослідженнях А.М.Богуш та її учнів (Н.І.Луцан, К.Л.Крутій, Н.В. Маковецька, С.К.Хаджирадєва та ін.).

Діалогічне мовлення

Гра-заняття "Знайомство з країною телепузиків"

Мета: познайомити дітей з казковою Країною телепузією. Створити емоційне тло і викликати бажання грати з персонажами казкового дійства.

Матеріал: іграшкові телепузики, макет галявини.

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям подорож до країни Телепузії:

- У лузі, на сонячній галявині серед трав живуть не­великі казкові істоти. їх рідко можна побачити, і звуть їх телепузиками. Проте це нові, наші українські, телепузики. Усі телепузики зовні схожі між собою. Але між ними є й відмінності: один (показує іграшки) яскраво-червоного кольору, і звати його Пізнайко. Пізнайко завжди над чимось розмірковує; другий - зеленого кольору, і звати його Називайко. Він любить усе детально описувати; третій - синього кольору, і звати його Розмовляйко. Розмовляйко знає бага­то цікавих історій. Він любить розповідати. А четвертий жовтого кольору. Це Любава. Любава завжди все знає і лю­бить пояснювати.

Телепузики живуть дружно, багато спілкуються між собою, вони надзвичайно допитливі. Завжди про щось роз­питують один в одного, про щось домовляються, обміню­ються враженнями та обговорюють усе побачене і почуте. Знають багато цікавих ігор, найбільше вони люблять гра­тись у різні ігри, вони і вас навчать, діти, гратися.

Діти розглядають свої іграшкові чи намальовані теле­пузики. Педагог надає їм можливість створити свої ігрові ситуації з ними, поспілкуватися між собою [61].

Ігрові мовленнєві вправи

Зустріч на вулиці

Мета; закріплення умінь дітей вести діалог у ситуації розпитування.

Матеріал: телепузики.

Хід вправи: Створюється ігрова ситуація. На вулиці зустрічаються телепузики і розпитують один в одного, як дійти до іграшкової крамниці.

Телепузик Називайко: - Скажіть, будь ласка, як пройти до іграшкової крамниці?

Телепузик Пізнайко: - Чи не знаєте ви, як потрапити до крамниці?

Телепузик Розмовляйко: - Будьте добрі, підкажіть, як потрапити до іграшкової крамниці?

Вихователь: - А ти як запитаєш? (звертається до кож­ної дитини).

Телефонна розмова

Мета: формувати вміння вести діалог домовленості.

Матеріал: телепузики, два телефонні апарати.

Хід вправи: телепузикам пропонується по телефону до­мовитися про зустріч біля зоопарку.

Телепузик Називайко: - Привіт!

Телепузик Пізнайко: - Привіт. Радий чути твій голос.

Телепузик Називайко: - Давай разом підемо до зоопарку.

Телепузик Пізнайко: - Давай. А коли зустрінемось?

Телепузик Називайко: - Десь о 12 годині біля входу. Ти згідний?

Телепузик Пізнайко: - Добре. Це мене влаштовує. До зустрічі.

Вихователь пропонує кожній парі дітей по телефону до­мовитися про зустріч.

 

Продовж далі

Мета: вправляти дітей у складанні діалогу-обговорення. Вихователь пропонує дітям уявити, що вони розмовля­ють між собою по дорозі в метро.

- Тобі подобається мультфільм про черепашок Ніндзя?

- Так. Ти думаєш вони справжні герої? і т. ін.

Улюблений герой

Мета: формувати вміння вести діалог обговорення.

Матеріал: картинки із зображенням героїв казок.

Хід вправи: вихователь пропонує дітям вибрати кар­тинки із зображенням улюбленого казкового героя. Звер­тається із запитанням до дітей: Хто твій улюблений герой? З якої він казки? Чому тобі подобається саме цей герой? Надалі вихователь пропонує дітям розпитати один в одного про улюбленого казкового героя.

 

Що ти думаєш про це?

Мета: формувати вміння вести діалог-обмін вражен­нями.

Матеріал: телепузик, картинка.

Хід вправи: телепузик показує картинку, де він з дру­зями в лісі. Пропонує дітям пригадати свою прогулянку до лісу. Звертається із запитаннями до дітей: "Що найбільше тобі запам'яталося? Що сподобалося?" і т. ін.

 

Уявіть, що ви...

Мета: вправляти дітей в умінні звертатись із запитан­нями, розпитувати інших (вести тип діалогу - розпитування).

Хід вправи. Вихователь пропонує одній дитині вико­нати роль телепузика Називайка, якого зустрічає на вулиці інша дитина.

Вихователь: - Уяви, що ти зустрів на вулиці телепузика Називайка.

Розпитай його, куди він іде, чим буде займатися? (діти по черзі розпитують телепузика).

 

Розпитай друга про...

Мета: вправляти дітей у складанні діалогів-розпитувань.

Хід вправи. Вихователь повідомляє дітям ситуацію: У тролейбусі зустрілися двоє друзів Івасик і Олег. Вони були хорошими друзями, тому дуже зраділи зустрічі. Друзі стали розмовляти. Івасик запитав, куди Олег їде, які іграшки в нього з'явилися нові, чи є у нього нові друзі. В Олега було теж багато запитань до друга. Вихователь пропонує дітям відтворити ситуацію спілкування друзів.

 

Про що розмовляли друзі

Мета: вправляти дітей у складанні діалогу домовле­ності.

Хід вправи. Вихователь повідомляє дітям ситуацію: "Називайко і Любава їдуть у потязі на відпочинок, вони розмовляють. Проте звуки потягу заважають нам почути, про що вони говорять, звук то з'являється, то зникає. Ми тільки знаємо, що вини повинні домовитися про те, як буде проходити їхній відпочинок".

Інсценується ситуація: Називайко і Любава починають репліку. Щоб дізнатися, про що говорили телепузики, діти повинні завершити їхні репліки:

Називайко: - Скажи, будь ласка, як мені...

Любава: - Тобі потрібно...

Називайко: - Ти знаєш, що...

Любава: - А я думала, що...

Називайко: - Думаю, що...

Любава: - Дякую, я обов'язково...

Про що розмовляють діти?

Мета: вправляти дітей у самостійному складанні діалогу-обміну враженнями, узгоджувати репліки з поданою наочністю.

Матеріал: чотири картинки, на яких зображені діти, вони їдуть автобусом.

Хід вправи. Вихователь кожній парі дітей роздає кар­тинку. Пояснює, що зображені діти дуже жваво розмовля­ють між собою, обмінюються враженнями після відвідин зоопарку. Діти домовляються про зміст діалогу. Потім "оживляють" ці картинки, інсценізуючи діалоги. Інші діти визначають, яка картинка "ожила" найкраще.

Ускладнення: добирати картинки для ведення дітьми трилогія, полілогів.

 

Запитай у телепузика, з яким ти щойно познайомився...

Мета: виховувати вміння звертатись із запитаннями різного типу.

Матеріал: телепузик - Пізнайко.

Хід вправи. Вихователь: - Коли знайомляться люди один з одним, їм дуже цікаво дізнатися якнайбільше один про одного. Давайте і ми спробуємо дізнатися більше про нашого гостя. Кожній дитині вихователь дає вказівку дізна­тися що-небудь у Пізнайка, а потім відповідь телепузика передати вихователю.

Швидко дай відповідь на запитання

Мета: вправляти дітей в умінні швидко формулювати запитання.

Матеріал: телепузик - Пізнайко, серія сюжетних картинок.

Хід вправи. Вихователь: - Телепузик Пізнайко приніс нам багато картинок (роздає дітям картинки). Кожен з вас повинен сформулювати запитання за змістом своєї кар­тинки.

 

Хто більше запитає?

Мета: вправляти дітей в умінні формулювати запи­тання різного типу.

Матеріал: телепузик - Пізнайко, три картинки.

Хід вправи. Вихователь: - Сьогодні у нас знову зустріч з телепузиком Пізнайко. Він приніс картинки, на яких зобра­жена Країна телепузія. Ви повинні поставити запитання за картинкою. За кожне запитання Пізнайко дає фішку (Як­що запитання за картинкою вичерпалися, дають іншу кар­тинку).

 

Заборонені слова

Матеріал,: телепузик Пізнайко.

Мета: вправляти дітей в умінні самостійно відповідати на запитання.

Хід вправи. Пізнайко: - Сьогодні пограємо у гру, в якій я буду запитувати, а ви - відповідати. Тільки у відповідях не можна вживати слів "так" чи "ні". Той, хто ні разу не назве цих слів, буде переможцем.

 

Ланцюг слів

Мета: вправляти дітей в умінні швидко відповідати на запитання.

Хід вправи. Діти складають своєрідний "потяг" зі слів, які потрібно було пов'язати між собою, тобто утворити зв'язне висловлювання. Вихователь: - Діти, ми з вами бу­демо утворювати "Ланцюг слів". Я назву слово, хтось із вас звернеться із запитанням, у відповіді на яке ви будете доби­рати слова-ознаки. їх повинно бути декілька. Наприклад: - Будинок: він високий, багатоповерховий, білий, цегляний. А що ще може бути біле? На столі лежить біла крейда. Для чого використовують крейду? і т. ін.

Зустріч друзів

Мета: вчити самостійно формулювати запитання до певної ситуації і відповідати на них.

Матеріал: телепузик Розмовляйко, шість наборів кар­тинок (по п'ять у наборі).

Хід вправи: Вихователь: - Діти, сьогодні на вулиці я зустріла телепузика Розмовляйка. Знаєте, що він сказав? Він вихвалявся, що знає відповідь на будь-яке запитання. Давайте і ми перевіримо його. У вас є картинки, до кожної з них складіть запитання, лише про ті предмети, що зобра­жені у вас на картинках (Вихователь попередньо роздає гравцям по одному набору картинок, дає зразок). Надалі пропонує дітям формулювати запитання самостійно (Гра закінчується, коли телепузик не може відповісти на запитання дітей. Він зрозумів, що хвальком бути погано). Надалі гру ускладнюють. Діти працюють парами з одним набором картинок: одна дитина запитує, інша - відповідає і навпаки.

 

Скажи про себе

Мета: вчити дітей будувати діалогічні єдності "підтвер­дження - підтвердження".

Матеріал: телепузики.

Хід вправи: На сьогоднішній зустрічі телепузики хочуть познайомити вас з грою, у яку вони грають самі.

Вихователь: - Називайко буде розповідати щось про себе, а ви повинні повторити те саме, при цьому додати слово "теж". Якщо речення вас не стосується, ви повинні про­мовчати. Говорити треба по черзі. Хто відповів неправиль­но, вибуває з гри. Переможе той, хто залишиться у грі до кінця.

Не погоджуюсь

Мета: вправляти дітей у вживанні та побудові діало­гічних єдностей типу " твердження-заперечення".

Хід вправи: Телепузик пропонує дітям пограти в гру. Називайко стверджує будь-який факт. Дитина повинна не погодитися з ним, заперечити його існування. У подальшо­му телепузика замінює дитина, діти парами ведуть діалог.

 

Мовленнєві ігри

Оживи картинку

Мета: вчити будувати мікродіалог, використовуючи формули мовленнєвого етикету в різних ситуаціях.

Матеріал: сюжетні картинки, на яких зображено двох персонажів, що розмовляють.

Хід гри. Телепузик показує дітям картинки, на яких зображені персонажі в різних життєвих ситуаціях. Діти парами роздивляються їх і домовляються про зміст діалогу за картинкою, яка їм сподобалась. Решта дітей повинна здогадатись, якій саме картинці присвячується діалог. Таким чином прослуховуються усі пари. Телепузик обирає пару, яка найбільш вдало виконала діалог.

 

Підкажи телепузику

Мета: активізувати словник дітей формулами мовлен­нєвого етикету в ситуаціях спілкування.

Хід гри. Телепузик Називайко запрошує дітей позмага­тися, хто більше знає ввічливих слів. Телепузик повідомляє правила гри: я буду розповідати історію, коли ви почуєте ввічливе слово, потрібно замінити його на інше схоже слово, яке можна сказати в цій ситуації. Відповідати буде кожна дитина по черзі по одному слову, а я буду рахувати, хто скільки слів скаже. Отже, почали.

- Якось Любава прийшла на гостини до дітей у групу і промовила: "Здрастуйте, діти!" (Діти по черзі промовляють формули мовленнєвого етикету в ситуації "Привітання"). Так, а як ще можна сказати? Все? Тоді я продовжую.

- Любава побачила у групі новеньку дівчинку. Вона підійшла до дівчинки і сказала: "Я хочу з тобою познайоми­тися, як тебе звати?" (Діти по черзі промовляють формули мовленнєвого етикету в ситуації "Знайомство").

- Вони стали грати разом. Любава випадково штовх­нула дівчинку. Вона підійшла до неї і сказала: "Вибач мені, будь ласка" (Діти по черзі промовляють формули мовлен­нєвого етикету в ситуації "Вибачення").

-У новенької дівчинки завтра буде день народження. Вона запросила Любаву: "Приходь, будь ласка, до мене на день народження" (Діти по черзі промовляють формулу мовленнєвого етикету в ситуації "Запрошення").

- Любава прийшла у крамницю за подарунком. Вона підійшла до продавця і сказала: "Дайте мені, будь ласка, ляльку" (Діти по черзі промовляють формули мовленнєво­го етикету в ситуації "Прохання").

- Коли настав час йти додому, Любава сказала дівчинці: "До побачення" (Діти по черзі промовляють формули мов­леннєвого етикету в ситуації "Прощання").

 

Новенький (-ка)

Мета: активізувати словник дітей формулами мовлен­нєвого етикету в ситуації привітання, знайомство, звертання, запрошення.

Хід гри. Обирається дитина - новенька (-ий). Завдання новенького: зайти в групу, привітатися з усіма, познайо­митися з дітьми. Завдання дітей: привітатися з новеньким, дізнатись, як його звати, запросити новенького до гри, пояснити, як грати в гру.

 

Покажи, що ти ховаєш

Мета: закріпити вміння дітей використовувати в мов­ленні формули мовленнєвого етикету: прохання, дозвіл, заборону, відмову.

Матеріал: іграшки.

Хід гри. Дитина ховає за спину (якийсь предмет: іграш­ку). Інші діти по черзі підходять і просять показати, що вона ховає (слова прохання - різні). Та дитина, в якої іграш­ка, по черзі використовує слова дозволу, відмови, заборони.

 

Хто сказав комплімент?

Мети: закріпити вміння дітей використовувати в мов­ленні формули мовленнєвого етикету: комплімент, схва­лення.

Хід гри. Телепузик пропонує дітям стати в коло. Обира­ється ведучий. Він сідає у середині кола на стільчик і заплющує очі. Діти за вказівкою телепузика промовляють схвалення, комплімент, а ведучий, не розплющуючи очей, намагається відгадати, хто це сказав.

 

Вручення подарунків

Мета: активізувати вживання дітьми формул мовлен­нєвого етикету в ситуації вітання, вручення подарунків.

Хід гри. Вихователь повідомляє, що сьогодні в телепу­зика Називайка день народження, і він запрошує усіх дітей на своє свято. Діти - запрошені відтворюють ситуацію ві­тання з днем народження, вручення подарунків. Телепузик слідкує за правильністю використання формул мовлен­нєвого етикету, оцінює кожну пару, обирає найкращу.

 

Імітація

Мета: навчити розпізнавати різні емоційні стани, зба­гатити знання дітей немовними засобами виразності.

Матеріал: набір картинок із зображенням телепузиків, які мають різний настрій.

Хід гри. Телепузик просить кожну дитину взяти картки. Діти уважно розглядають усіх персонажів, які виражали певну емоцію, а потім зображали на своєму обличчі схожий настрій. Група дітей відгадує, який настрій зображувала дитина. Виграє та дитина, яка зробить це краще за всіх.

 

У кого, який настрій?

Мета: навчити розпізнавати різні емоційні стани, збагачувати знання дітей немовними засобами виразності.

Матеріал: картинки із зображенням телепузиків, які мають різний настрій: веселі, здивовані, сумні, налякані, задоволені.

Хід гри. Обирається незалежне журі з декількох дітей. Діти об'єднуються у групки, домовляються про те, як спільно скласти розповідь, розподіляють ролі. Розігрують складену розповідь за ролями. Незалежне журі оцінює кожну розіграну розповідь.

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2017-02-17; просмотров: 484; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.189.185.221 (0.07 с.)