Exercise 16 Talk to your partner 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Exercise 16 Talk to your partner



Is it good to have a pen-friend? Why is it good to have a pen-friend?

VI. Үйге тапсырма

Exercise 19

Тексерілді:

№11 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Test

Сабақтың мақсаты: Өткен тақырыптар бойынша оқушылардың

білімін тексеру

Оқушылардың білімге қуштарлығын арттыру

Есте сақтау қабілетін дамыту

Сабақ типі: білімді тексеру

Дидак. Материал: тест

Пән аралық байланыс: қазақ тілі

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Today we shall write the test

III. Білімді тексеру

I. Vocabulary

1-10. Do you have a friend?

What kind of verbs do you use when you speak about your friend? (Not less than 10 verbs.) Example: I trust my friend.

П. Choose the right preposition

11.I always rely_________ my friend.

a) on b) with c) at

12.I share my book__________ my friend.

a) to b) with c) at

13.I care_________ my friend.

a) to b) with c) for

14.I trust__________ my friend.

a) zero(o) b) with c) for

15.I think_________ my friend.

a) of b) with c) for

III. Grammar

Read the situations and complete the sentences.

16. The rain started an hour ago. It is still raining now.
It----------------- for an hour.

17. My friends started playing football 2 hours ago. They are still playing it. They ------------- for two hours.

18. I started writing this test 10 minutes ago. I'm still writing it. I-------------- for 10 minutes.

19. We started learning English 2 years ago. We're still learning English now. I----------- since the 5th form.

20. Your friend is learning French. You ask: How long ----------- French?

IV.Үйге тапсырма

қайталау

№12 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Plants and animals

Сабақтың мақсаты: Жануарлар және өсімдіктер туралы

сөйлеуге үйрету

Жануарларды сүюге тәрбиелеу

Есте сақтау қабілетін дамыту

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап, сұхбат

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: тақырыптық суреттер

Пән аралық байланыс: қазақ тілі

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “Plants and animals”

III.Жаңа сабақ

1. Сөздік жумыс

A squirrel, a wolf, a rabbit, a fox

Exercise 3 Read the words and find them in the text. Then practice the pronunciation

Exercise 2 read the text and mark the new information.

Animals

Our planet is home to a vast collection of animals. They live everywhere.

Animals are all around us, so it is easy to think that we know exactly what animals are.

But some animals have fur or feathers; others have shells or males, while many have no hard body parts at all. Animals often have eyes, ears and legs.

Animals are also the only living things that have muscles and nerves. Animals with complicated nervous systems, such mammals and birds, react more quickly than any other living things. Such animals as the tiger, black rhino and giant panda are now so rare that they are endangered. In just 10 or 20 year time, the only place to see them may be in zoos.

Animals are in danger for many reasons, and most of these are to do with humans. People collect animals as pets, and hurt them for food and for 'fun'. They destroy their habitats, leaving the animals with nowhere to live. We must look after the animal| we have left, before it is too late.

IV.Пысықтау

Exercise 4 Read the text and write out the key words which are connected with animals and compare them with your parents, practice their pronunciation.

Exercise5 Read the text and write out the names of animals and compare them with your partner. Then practice the pronunciation.

Exercise 6 Read and discuss the new information you have marked while reading the text

V.Бекіту

Exercise 7 Talk to your partner about this animals

 

VI. Үйге тапсырма

Exercise 2

Тексерілді:

№13 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Plants and animals

Сабақтың мақсаты: Жануарлар және өсімдіктер туралы

оқушылардың білімдерін бекіту

Жануарларды сүюге тәрбиелеу

Есте сақтау қабілетін дамыту

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап, сұхбат

Сабақ типі: бекіту

Көрнекілігі: тақырыптық суреттер

Пән аралық байланыс: қазақ тілі

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “Plants and animals”

III.Бекіту

Exercise 9 Now use the following information about these animals and talk about them.

Dogs and foxes

With their, long legs and sharp teeth, dogs and foxes are good for hunting. They belong to a group of meat-eating mammals. Most of these animals hunt alone, but some grey wolves, catch their food in packs. There are about 36 species of wild dogs and foxes. The best-known member of the family is the domestic dog, which came from the wolf.

Grey wolf

Тһіs is the largest member of the dog family. It is now found mainly in forests. They cooperate when they hunt, and this allows them to kill animals several times their own size. They share their food, wolves have a strict order - junior wolves have to wait for larger, older animals.

a rabbit - rabbits a zoo - zoos [zu:z]

read and remember!

ii wolf - wolves

it fox - foxes

n squirrel – squirrels

Exercise11 Talk to your partner

Do you know anything about life in the desert?

Is there water?

What kinds of animals live there?

Do you know anything about life in the tropical forest?

What animals live there?

Is there any desert in Kazakhstan?

Is there any forest in Kazakhstan?

Exercise 12 Write down the ideas about life in the desert and in the tropical forest on a sheet of paper and hang it on the wall and read the others’ paper.

Life in the desert

Life in the desert looks lifeless. Most of animals hide because it’s hot during the day.

When the sun goes down sand becomes cool. Desert rats come out to look for seeds. Snakes hunt rats. The plants quickly wither and die under the hot sun.

Life in the tropical forest

The trees are always green. It often rains in the forest. It's cool there most animals live in the trees. There are monkeys, tree snakes and birds. There are also frogs, insects there.

IV.Үйге тапсырма

Exercise 13

Тексерілді:

№14 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Stories about plants

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөздік қорын молайта

отырып өсімдіктер туралы сөйлеуге үйрету

Табиғатты сүюге тәрбиелеу

Есте сақтау қабілетін дамыту

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: тақырыптық суреттер

Пән аралық байланыс: биология

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “Stories about plants

III.Жаңа сабақ

Exercise 1 Heading, speaking and writing

Brainstorming

Rose

Below are the English names and pictures of three popular flowers. Can you match the names to the pictures? Do you know the Kazakh names of the flowers in the pictures? Tulips

Read the text and have a guessing game.

What is name of the flower?

The flower got its name in a funny way. Its each leaf looks like a row of teeth. The people of France gave the name dent'delion. It means lion's teeth.

IV.Пысықтау

Read the chart and complete it. Then practice the pronunciation of the new words.

Flowers What colour is it? Where does it grow? When? W hat does It look like?
Rose red white …………… In the south of Kazakhstan Inspring ……………   It lookslike ………………
  Daisy   White and yellow in the middle ……………….   In the country ……………… ……………. …………….   It looks like the sun
   
     
        ………………  
Snowdrops   ……………….. ……………….   ………………..     ………………..  
       
       

V.Бекіту

Exercise 4 Talk to your partner. Read the text and add some more.

Asel says:

The rose grows in the gardens. It grows in spring and summer. It’s white, red, purple, pink. It looks beautiful.

VI. Үйге тапсырма

Exercise 5

Тексерілді:

№15 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Stories about plants

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөздік қорын молайта

отырып өсімдіктер туралы білімдерін

бекіту

Табиғатты сүюге тәрбиелеу

Сөйлеу тілін дамыту

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап

Сабақ типі: бекіту

Көрнекілігі: тақырыптық суреттер

Пән аралық байланыс: биология

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру

А) амандасу

Б) жоқтарды белгелеу

II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Our theme in our lesson is “Stories about plants

III. Бекіту

Exercise 5 Talk to your partner.

Do you like flowers?

What's your favourite flower?

Why is it your favourite flower?

You may use the following:

It smells good.

It's beautiful.

I like the colour.

I like the smell.

I like the scent

Exercise 6 Interview your partner. Add some more questions (your teacher checks them).

Questions St 1 St 2 Your teacher
a. Do you plant flowers? +    
b. When do you usually plant flowers? in spring    
c. Where do you usually plant flowers?      
d. What's your favourite flower?      
e. Why is it your favourite flower?      
f. Do you have a pot flower at home?      
g. Do you water it?      
h. How often do you water it?      

Talk to your partner about your interview

Example: I interviewed Arman.

He plants flowers every spring
or he doesn't plant flowers.
But he likes flowers.
His favourite flower is.......................

Exercise 8 write about your interiew

IV.Үйге тапсырма

Exercise 9

Тексерілді:

Form

Lesson plan # ____

Theme: Omar’s album

Aims: Enreach students’ vocabulary

Speak about animals

bring up respect for animals and nature

training communication skills

Methods: Answer- question, conversation

Type: Assimilation of new knowlage

Aids: pictures

Lesson procedure:

I.Org. moment

А) greetings



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-12-30; просмотров: 273; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.119.139.50 (0.042 с.)