Тема: Енергозбереження задля протидії зміні клімату. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Тема: Енергозбереження задля протидії зміні клімату.



Тема: Енергозбереження задля протидії зміні клімату.

Мета: показати приклади енергозбереження; дослідити відповідність приміщень принципам енергозбереження; розробити пропозиції щодо енергозбереження; сформувати особисте ставлення учнів до цієї теми.

Форма заняття: комбіноване (оповідання–розповідь «Сказання про Марко», бесіда за запитаннями, анкетування, дослідницька робота «Енергетичний аудит школи», ігри «Дослідники та раціоналізатори», «Енергетичне лото», вправа «Мішень»)

Роздатковий матеріал та наочність: інформаційні картки, анкети, папір, ручки, маркери.

 

Хід заняття.

Організаційний момент.

Актуалізація опорних знань.

Педагог зачитує легенду «Сказання про Марко» Шона Тейлора (додаток 1).

Бесіда за питаннями:

- Чому навчився Марко у тварин?

- Чому люди можуть навчитися у тварин?

- Які природні ресурси використовував Марко для будівництва та роботи літака, підводного човна, будинку?

- Що могло б змінитися в нашому житті, якби закінчилися всі запаси нафти? Природного газу? Вугілля? Залізної руди?

Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Мільйони років тривав процес розкладання залишків відмерлих тварин і рослин, що колись переробили і зберегли сонячну енергію. У результаті утворилися такі невідновлювані природні ресурси, як нафта, вугілля і газ, які використовуються як джерела енергії. Запаси цих природних ресурсів досить обмежені. доки людство не почало використовувати невідновлювані джерела, кількість накопиченої в них енергії залишалась сталою. І як тільки люди почали використовувати невідновлювані джерела, кількість накопиченої в них енергії почала незворотно зменшуватися. Швидкість, з якою ми витрачаємо невідновлювані джерела енергії, в багато разів перевищує час їх утворення. Тому так важливо подбати про їх більш економне використання.

Вивчення нового матеріалу.

4.1. Роль енергії у житті людини.

Вправа «Асоціативна ялинка». Педагог пропонує учням за одну хвилину записати в стовпчик якнайбільше слів, які асоціюються зі словом «енергія». Потім з першого стовпчика вибрати одне слово і записати в другий стовпчик всі слова, які асоціюються з ним (час обмежується). Аналогічно записується третій стовпчик.

Наприклад:

Енергія Будинок Вода

Життя Стіни Здоров’я

Світло Їжа Джерело

Тепло Холодильник Прання

Ресурс Комфорт Миття

Транспорт Вода Фільтр

Будинок Вікна Річка

Телевізор Меблі Дощ

Наступне завдання для учнів: написати есе «Роль енергії у житті людини», використовуючи якнайбільше слів з «асоціативної ялинки». Після виконання завдання учні представляють есе.

4.2. Види ресурсів та енергії.

Джерела енергії поділяються на відновлювані та невідновлювані. Невідновлювані джерела енергії (вугілля, природний газ, нафта, уран, торф) є цінними природними ресурсами, проте мають свої недоліки: кількісну обмеженість (рано чи пізно будуть вичерпані), виробництво енергії негативно впливає на стан навколишнього природного середовища (викиди парникових газів, SО2, NО2, сполук важких металів, попелу, радіоактивних відходів тощо). Невідновлювані джерела енергії використовуються для отримання теплової та електричної енергії традиційними способами: теплова електрична станція, гідравлічна електрична станція та атомна електрична станція. Відновлювані джерела енергії (відходи біомаси, гідроенергія, геотермальна енергія, сонячна енергія, енергія вітру, енергія припливів, морських хвиль та океанів) є альтернативними джерелами. У разі використання відновлюваних джерел енергії зростання енергоспоживання не порушує загальну теплову рівновагу Землі і не спричиняє загальне потепління. Не змінюється кількість енергії, що надходить на Землю і йде із Землі. Звідси перша перевага відновлюваних джерел енергії – вони не завдають шкоди навколишньому природному середовищу. Відновлювані джерела енергії постійно поповнюють свою енергію від Сонця, і їх вистачить на мільйони років – до того часу, поки існує Сонце. Це друга перевага відновлюваних джерел енергії.

Зменшення використання невідновлюваних джерел енергії та збільшення частки відновлюваних – перспектива збереження клімату планети. Але для того, щоб відновлювані джерела енергії прийшли на зміну не відновлюваним, потрібен певний час. Невідновлювані джерела енергії є основним постачальником електроенергії в Україні. Енергія дає людині тепло для обігріву та приготування їжі, забезпечує роботу промисловості та транспорту.

Тому так важливо використовувати лише стільки енергії, скільки необхідно, тобто зберігати.

4.2. Енергозбереження – екологічно чисте «джерело» енергії.

Енергозбереження – заходи, спрямовані на заощадження теплової та електричної енергії, а також використання альтернативних джерел енергії. Використовуючи різні джерела енергії та технології, можна по-різному досягати корисного ефекту. Щоб зменшити втрати енергії при її перетворенні та знизити негативний вплив споживання енергії на довкілля, потрібно застосовувати знання з техніки, соціології та природничих наук.

Ми знаємо, що енергія не виникає з нічого і не зникає нікуди, а використану енергію не повернути. Отже, потрібно намагатися не витрачати енергію марно. Енергозбереження має стати основним орієнтиром подальшого розвитку всіх виробничих галузей та сфер суспільства. Заходи щодо енергозбереження може здійснювати кожен з нас і практично всюди.

Педагог пропонує провести енергетичний аудит школи. Учні поділяються на невеликі групи та досліджують будівлю школи. В ході дослідження вони з’ясовують, де існують втрати енергії або її економія за 8 пунктами та записують в таблицю (додаток 2). Якщо енергія економиться, то робиться відмітка навпроти літери «Е», якщо існують втрати енергії, то робиться відмітка навпроти літери «В». За кожен пункт дається один бал. Енергетичний аудит проводиться в кожному приміщенні школи. По завершенні аудиту підраховуються бали окремо за «економію» та «втрати», підбиваються підсумки.

Велика кількість енергії витрачається на задоволення побутових потреб людей (освітлення, опалення, водопостачання, робота побутової техніки тощо).

Педагог пропонує учням відповісти на запитання анкети «Енергозбереження в побуті» (додаток 3).Після проведення анкетування, проводиться аналіз.

Якщо добре подумати, можна знайти дуже багато способів економії енергії. Адже це не вимагає додаткових витрат, і залежить винятково від нашої поведінки. Деякі заходи потребують незначних інвестицій для налагодження й удосконалення застосованих технологій.

Скажімо, вашій родині потрібен новий холодильник.

Педагог пропонує взяти участь у грі «Дослідники та раціоналізатори», яка дозволить проаналізувати існуючі можливості щодо енергозбереження у побуті та надати пропозиції із запровадження їх у повсякденне життя.

Гра «Дослідники та раціоналізатори».

Необхідні матеріали: інформаційні картки, різні лампи (лампа розжарювання та люмінесцентна), рекламні проспекти побутової техніки та сантехнічного обладнання, папір, ручки, постер, маркери.

Хід гри.

1. Педагог поділяє учнів на 5 груп та визначає напрямки дослідження (напрямки дослідження – побутова техніка, використання води, освітлення, приготування їжі, обігрів приміщень).

2. Кожна група отримує інформаційні матеріали щодо свого напрямку дослідження (додаток 4).

3. Група опрацьовує матеріали за визначений час та складає пропозиції із енергозбереження в побуті (конкретні дії, норми поведінки, обґрунтований вибір та раціональна експлуатація побутової техніки тощо).

4. Кожна група представляє результати своїх досліджень.

5. Після представлення педагог пропонує вибрати із загальної кількості пропозицій ті, які можна застосовувати щодня і скласти перелік повсякденних «енергозберігаючих» звичок. Гарні звички записуються на постері та залишаються в класі.

Підведення підсумків.

Вправа «Мішень». На великому аркуші паперу педагог малює мішень з десятьма концентричними колами, яка розділена на два півкола. Центр мішені – «десятка», край – «нуль». Біля країв півкіл записуються місця, де застосовуються заходи із енергозбереження: «побут», «школа». Учням пропонується оцінити власне ставлення до цієї проблеми та можливості щодо енергозбереження за 10 бальною системою Учні почергово у кожному півколі записують своє ім’я, відповідно до оцінки. Після цього на мішені підраховується середня оцінка групи в кожному півколі.

Отже, енергозбереження в побуті має великі перспективи: заміна звичайних лампочок розжарювання на люмінесцентні (енергозберігаючі), використання побутової техніки класу А, вдосконалення сантехнічного обладнання, встановлення лічильників води та тепла, утеплення вікон та дверей, зміна особистого ставлення до проблеми та вироблення «енергозберігаючих» звичок задля збереження клімату на планеті.

 

Додаток 1.

Енергетичний аудит школи

Вікна (перевірте число вікон та протягів)   Е: В: Висота стелі (дуже високі стелі є причиною втрат енергії) Е: В:
Освітлення (непотрібне світло повинно бути вимкнене) Е: В: Батареї (їх розташування в класі впливає на збереження енергії чи її втрати) Е: В:
Розташування меблів (меблі не повинні загороджувати обігріваючі прилади) Е: В: Зовнішні двері (повинні бути щільно зачинені) Е: В:
Покриття підлоги (коврові покриття зберігають енергію) Е: В:   Жарівки (використання енергозберігаючих жарівок заощаджує енергію) Е: В:

Примітка: Обстеження вікон та дверей на виявлення протягів можна зробити двома способами: 1) запалити свічку і провести нею вздовж рам закритих вікон і дверей (якщо полум’я коливається, значить в цих місцях є протяги); 2) на олівець липкою стрічкою закріпити один кінець целофану прямокутної форми, а інший вільно коливається від руху повітря.

 

Додаток 3.

Анкета “Енергозбереження в побуті”

 

1. Ваша стать Чоловіча Жіноча

 

2. Ваш вік до 20-ти 20-30 30-40 40-50 50 і більше

 

3. Чи знаєте Ви, скільки кВт енергії використовує Ваша сім’я? Так Ні

 

4. Чи рахуєте Ви, що енергію необхідно використовувати економно?

 

5. Чи намагаєтесь Ви робити це самі? Так Ні

 

Якщо Так, то чому?

Економія грошей Обмеженість ресурсів на Планеті

 

Збереження навколишнього середовища

 

6. Чи вимикаєте ви світло, коли виходите із кімнати більше ніж на 5 хвилин?

 

Так ННі Інколи

7. Чи буває так, що без певної необхідності у вашій квартирі горить світло?

 

Так Ні Не знаю

 

8. Чи виключаєте ви електроприлади, коли виходите із кімнати?

 

Так Ні Інколи

 

9.Чи використовуєте ви енергозберігаючі лампочки? Так Ні

Якщо Ні, то чому:

Дорого Не бачу різниці між ними і звичайними лампочкам

 
 


Не задумувався

10. Для чаю ви наливаєте повний чайник води, чи скільки необхідно?

 

Повний Скільки необхідно

 

11. Чи перекриваєте ви воду, коли чистите зуби; тимчасово покидаєте ванну кімнату?

Так Ні Інколи

 

12. Чи всі водопровідні крани у вашій квартирі справні?

 

 

Додаток 4.

Інформація для педагога.

Енергозберігаючі технології використання води передбачають:

  • зменшенням споживання гарячої води;
  • регулювання температури води;
  • економія на підігрів води в літній період;
  • теплоізоляція труб і котла;
  • догляд за системами водопостачання.

Гарні побутові звички:

  • Приймайте короткий душ замість ванни.
  • Закривайте воду коли намилюєтесь, чистите зуби.
  • Приймайте холодний душ, він корисний для здоров’я
  • Слідкуйте, щоб вода не текла без кранів без потреб.
  • Не мийте посуд під краном води, а користуйтесь мискою.
  • Користуйтесь холодною водою для полоскання.
  • Кожного разу наповнюйте пральну машину до границі, щоб не вмикати напівпорожню машину.
  • Не періть при більш високій температурі, ніж це потрібно. Використовуйте функцію “попереднє замочування” тільки тоді, коли це дійсно необхідно.
  • Не варто використовувати автоматичний віджим. На нього використовується значна кількість енергії, і одяг втрачає свою еластичність.
  • Періть тільки брудний одяг. Не має потреби переодягати футболку декілька разів на день.

 

 

Інформація для педагога.

  • Для раціонального використання електроенергії необхідно використовувати високоефективні прилади, які значно менше споживають електроенергії.
  • Купуючи нові електроприлади необхідно звертати увагу на те, скільки енергії вони споживають.
  • Додаткову економію можна отримати, якщо правильно експлуатувати електричні прилади, а також не мати зайвих: висушити одяг можливо і без барабанної сушки, а це означає і без енерговитрат.

Правильне розміщення, догляд та використання холодильника:

  • По можливості розміщуйте холодильник в більш холодній кімнаті (кладовці).
  • Не купуйте холодильник або морозильник більшого, ніж вам необхідно, об’єму.
  • Не ставте холодильник близько до обігрівачів, плити чи іншого джерела тепла.
  • Тримайте конденсатор в чистоті. Пил збільшує споживання електроенергії.
  • Перевіряйте вакуумну прокладку дверей, що ущільнення навколо них міцне.
  • Підтримуйте в холодильнику температуру +5 гр. С.
  • Розморожуйте холодильник як вказано в інструкції, якщо у нього не має системи автоматичного розморожування.
  • Розморожуйте регулярно, щоб уникати наростання льоду.
  • Не відкривайте холодильник частіше, ніж це потрібно, і не тримайте довго відкритим.

 

 

Інформація для педагога.

Корисні поради щодо освітлення:

  • Використовуйте енергозберігаючі лампи скрізь, де це можливо.
  • Використовуйте, по можливості, високоефективні патрони.
  • Підбирайте електричні деталі, які відповідають стандартам.
  • Використовуйте місцеве освітлення, ніж яскраве загальне освітлення.
  • Розділяйте систему освітлення на секції, якими можна керувати автономно.
  • Вимикайте непотрібне світло.
  • Як найбільше використовуйте природне денне світло.
  • Для кімнат підбирайте інтер’єр у світлих тонах, щоб максимально збільшити відображення світла.
  • Візьміть за правило систематично доглядати за освітлювальними приладами.

 

Інформація для педагога.

· Утеплюйте вікна та двері для усунення протягів.

· Вдягайте теплий одяг, він створить відчуття тепла без підвищення температури в кімнаті.

· Не розташовуйте меблі біля радіаторів.

· Провітрюйте приміщення часто і короткочасно.

· Заскліть балкон.

· Утепліть кімнату килимами на найхолоднішихстінах та підлозі, а також повісьте щільні штори на вікна (штори не повинні закривати опалювальні батареї).

 

Інформація для педагога.

  • Використовуйте каструлі з рівним дном. Каструля з нерівним дном споживає до 15% енергії більше.
  • Користуйтесь каструлями, які повністю накривають конфорку.
  • Розморожуйте заморожені продукти в холодильнику. Холод від 1кг замороженого м’яса відповідає споживанню електрики на протязі години.
  • Охолоджуйте теплу їжу перед тим, як помістити її в холодильник
  • Правильно регулюйте інтенсивність тепла під конфоркою.
  • Не забувайте щільно закривати каструлю кришкою.
  • Готуйте їжу з мінімальною кількістю води. Це дозволить зекономити до 30% електроенергії, а овочі збережуть кращий смак і більше вітамінів.
  • Не готуйте заморожену їжу.
  • Використовуйте залишкове тепло. Виключайте конфорку за 5-10хв до готовності їжі.
  • Заповнюйте духовку: різні блюда легко можна приготувати одночасно.
  • Заливайте каву в термос, а н
  • е тримайте її у кавоварці в режимі підігріву.
  • Не включайте кухонний кондиціонер на більшу потужність, ніж потрібно.
  • Тримайте кондиціонер в чистоті.

 

Додаток 5.

«Енергетичне лото»

Вимикаю світло, коли в ньому не має потреб Їжджу на велосипеді або ходжу пішки замість того, щоб користуватися транспортом Не відкриваю холодильник тільки для того, щоб подивитися на його вміст. Не використовую кухонну плиту для обігріву квартири
Здаю макулатуру у вторинну переробку Одягаюсь тепло, коли прохолодно в приміщенні Повторно використовую скляну тару Використовую енергозберігаючі жарівки  
Виключаю воду, коли чищу зуби Використовую обидві сторони паперу Міняю стержень в ручці, а не купую нову ручку Нагадую членам своєї сім’ї вимикати світло для економії енергії  
Мию посуд у мийці Зашторюю вікна на ніч Утеплюю вікна на зиму Приймаю душ замість ванни  

 

Тема: Енергозбереження задля протидії зміні клімату.

Мета: показати приклади енергозбереження; дослідити відповідність приміщень принципам енергозбереження; розробити пропозиції щодо енергозбереження; сформувати особисте ставлення учнів до цієї теми.

Форма заняття: комбіноване (оповідання–розповідь «Сказання про Марко», бесіда за запитаннями, анкетування, дослідницька робота «Енергетичний аудит школи», ігри «Дослідники та раціоналізатори», «Енергетичне лото», вправа «Мішень»)

Роздатковий матеріал та наочність: інформаційні картки, анкети, папір, ручки, маркери.

 

Хід заняття.

Організаційний момент.

Актуалізація опорних знань.

Педагог зачитує легенду «Сказання про Марко» Шона Тейлора (додаток 1).

Бесіда за питаннями:

- Чому навчився Марко у тварин?

- Чому люди можуть навчитися у тварин?

- Які природні ресурси використовував Марко для будівництва та роботи літака, підводного човна, будинку?

- Що могло б змінитися в нашому житті, якби закінчилися всі запаси нафти? Природного газу? Вугілля? Залізної руди?



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-07-11; просмотров: 122; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.140.186.241 (0.073 с.)